Liverpool sa dohodol s majstrom sveta. Záloha očakáva príchodom Mac Allistera prebudenie

86
3453
Alexis Mac Allister. (foto: Twitter)

£35m na účet The Seagulls a Alexis Mac Allister je šiestym Argentínčanom v dejinách LFC, ktorý v kádri hráča z tejto krajiny nemal vyše 11 rokov.

 

Prví slová v pozícii hráča LFC

„Cítim sa úžasne. Sen sa stal skutočnosťou, je skvelé tu byť, nemôžem sa dočkať, kedy začnem (s tréningom a hraním za klub),“ hovorí Alexis Mac Allister pre liverpoolfc.com

„Chcel som tu byť od prvého momentu prípravy na novú sezónu, som rád, že sa všetky veci podarilo dotiahnuť. Teším sa na prvé stretnutie s novými spoluhráčmi.“

„Mám za sebou fantastickú sezónu – svetový šampionát, úspechy, ktoré sme dosiahli s Brightonom. Teraz je ale čas myslieť na Liverpool a pokúsiť sa byť každý lepším hráčom i človekom,“ dodáva nová posila Merseysiders.

Alexis Mac Allister. (foto: Twitter)

Klopp: Alexisa netreba predstavovať, kvalita hovorí v jeho prospech

„Doplnili sme do kádra veľmi talentovaného, technicky veľmi zručného chalana a to je vždy super správa, naozaj je,“ hovorí na margo príchodu Alexisa Mac Allistera Jürgen Klopp.

„Nemyslím si, že futbalový svet potrebuje, aby som ho predstavoval, pretože jeho kvality sú veľmi dobre známe, je to ale futbalista, ktorý môže hrať v zálohe hneď na niekoľkých pozíciách.“

„Je pokojný a vyrovnaný, navyše niekto so správnou hernou inteligenciou,“ dodáva manažér Liverpoolu.

Alexis Mac Allister. (foto: Twitter)

Majster sveta s dominantným výkonom vo finále

Narodil sa na Štedrý deň 1998 a snom jeho rodiny bolo, aby v živote niečo dosiahol. „Moji najbližší podriadili svoj život tomu, aby mi umožnili robiť to, čo som chcel. Neustále mi ale prizvukovali, aby som bol nohami na zemi,“ hovorí Mac Allister, ktorý v Liverpoole zoberie dres s č. 10. Ten naposledy obliekal Sadio Mané.

Rodák z argentínskej oblasti La Pampa, konkrétne z niečo vyše 100-tisícového mesta Santa Rosa, ktoré síce leží na západnej hranici spomenutého regiónu, lokalitou už ale patrí na stredovýchod krajiny, má 24 a jeho najväčším kariérnym úspechom je celkom jednoznačne titul majstra sveta z roku 2022. Takže cieľ, ktorý mu bol vytýčený aj splnil. A to by mal byť ešte len na začiatku.

Po tom, ako Argentína na MS 2022 siahla na celkové prvenstvo bolo viac než zrejmé, že Brighton zamení za zvučnejší klub. Aktuálne sa tak deje a stredný záložník putuje k rieke Mersey, kde sa aspoň podľa fans má stať základom novej futbalovej revolúcie. A keby tá zrovna nevyšla, tak by Mac Allister mal byť aspoň výrazným skvalitnením stredovej rady.

Alexis Mac Allister. (foto: Twitter)

Predstavovať ho nemusím. Či?

Kto o Alexisovi predtým nepočul, alebo futbal nie je jeho number one, ide o záložníka, ktorý dokáže zahrať tak na 6-ke medzi líniami, na 8-ke a pokojne aj 10-ke. Keďže je z Južnej Ameriky, je celkom pochopiteľne silný na lopte, má jej dobré krytie, nízko ťažisko, čo mu, keď na to príde, výrazne uľahčuje pozíciu dispečera. A ešte viac potom, keď je zrejmé, že mu idú aj tackles, veď je v tomto ohľade jedným z najlepších v Premier League. V spoločnej štatistike tackles + strely je na číslach 70 + 86, čo je najlepší výsledok v najvyššej anglickej súťaži v 22/23.

V Mac Allisterovi ale zasa až tak nehľadajme Thiaga A., Coutinha, či niekoho, kto má loptu prilepenú Mamutom na nohe a dokáže s ňou to, čo svojho času Zinedine Zidane – teda až do doby, kedy Francúzovi niekto nepovedal, že to, čo vie on, robil Maradona s pomarančom. Samozrejme zároveň s prstom v nose plnom koksu.

1.76 m vysoký stredopoliar je v v mladom veku vyvážený futbalista, ktorý je typologicky skôr ako Kroos, D. Rice, M. Kovačić, mne zasa pohybom i myslením náramne pripomína E. Hazarda ešte keď hral za Chelsea, či (aby som ho prirovnal aj k niekomu liverpoolskemu) má čo to aj z Leonhardsena a Wijnalduma. Takticky je veľmi vyspelý, navyše so srdcom bojovníka. Na začiatok fakt slušná vizitka, či predpoklady. Ale pozor, pôsobenie v LFC nevyjde nutne každému.

„Vždy bol ochotný zabojovať, už keď bol dieťa sa po každom neúspechu dokázal veľmi rýchlo postaviť a ísť si za svojím cieľom,“ hovoril pred časom jeho otec Carlos. Ten bol tiež svojho času futbalistom, ktorý sa v poslednom čase vybral smer politická kariéra. Okrem Alexisa má ešte dvoch ďalších synov – Francisa a Kevina, ktorí sú tiež futbalisti a pôsobia doma v Argentíne.

Mimochodom, Carlos Mac Allister hrával v 1993 za repre zavedno s Diegom Maradonom, jeho o 31 rokov mladší syn Alexis zasa pôsobí v národnom drese s Lionelom Messim.

Alexis Mac Allister z pohárom pre majstra sveta 2022. (foto: Twitter)

Výkonnostný progres

Futbalista s írskymi predkami odohral na MS 2022 v Katare skvostný turnaj, na ktorom konci bol titul majstrov sveta. Pamätné je hlavne jeho finálové vystúpenie, ktoré bolo takpovediac bezchybné a zároveň dominantné i spoľahlivé, k čomu ešte pridal gólovú asistenciu. A to Mac práve završoval 23. rok života.

Je odchovancom Argentinos Juniors, v ktorého farbách aj nakukol do seniorského futbalu, aby sa v 2018 ozval Brighton a argentínsky internacionál v zimnom transfer window 2019 lákavému prestupu do najlepšej klubovej ligy sveta neodolal. Argentinos si ho ale ešte do leta ponechal, aby sa rovnako na hosťovanie následne upísal Boce Juniors.

V Brightone ale kompetentní veľmi rýchlo pochopili, že Mac Allister má dostatočné kvality na to, aby predtým, než sa z neho stane naozaj hodnotný futbalista, ich bolo ešte o čosi potrebné rozvinúť, a tak ho v januári 2020 z Argentíny stiahli.

„Príchod z Južnej Ameriky do Anglicka je tá najlepšia vec, čo sa mi mohla stať,“ hovoril Mac Allister po šampionáte v Katare vediac, že práve pôsobenie v tíme „čajok“ ho napokon vynieslo až k titulu majstra sveta.

Dnes nastal čas, aby sa presunul do klubu, kde bude tlak oveľa väčší, kde na výkony a výsledky kladené nároky sú oveľa enormnejšie, kde nálepka multimiliónového prestupu je opakovaná viac než často. A ešte častejšie, keď sa nedarí napĺňať ambície a zavše poriadne prestrelené túžby fans.

Vysoký kredit

„Vo svojom mladom veku veľmi dobre znáša tlak,“ hovorí na jeho adresu reprezentačný tréner Argentíny Lionel Scaloni. „Vieme, že po odchode Lionela Messiho príde náš národný tím o veľa, ale v hráčoch ako je práve Alexis máme istotu, že tu kvalita zostane,“ dodáva.

Mac Allister je navyše, ako už bolo spomenuté, srdciar. Z Brightonu odchádzal so slzami v očiach a sopľom v nose, s fans The Seagulls sa rozlúčil naozaj dôstojne, tak, aby vedeli, že majú navždy miesto v jeho srdci, tak, aby im príliš neublížil. „Som nesmierne rád, že som mohol byť súčasťou tohto skvelého klubu, všetko, čo sme dosiahli, sme dosiahli tímovosťou a pracovitosťou. BHAFC budem mať navždy v srdci,“ pripomína Alexis.

Ako ale hovorí jeho posledný tréner De Zerbi: „Futbalista má len jednu kariéru a preto by sme nemali najlepším brániť napĺňať ich túžby,“ majúc celkom zrejme na mysli vyššiu výkonnostnú úroveň i celkovo miesto v celosvetovom meradle.

Brighton síce skončil v Premier League 22/23 šiesty hneď za Liverpoolom, hral miestami naozaj parádny futbal, ale s LFC sa proste porovnávať nemôže. Významom, ani veľkosťou.

Celkovo 6. Argentínčan v LFC

Nová liverpoolska akvizícia je po pätici Maxi Rodríguez, Mascherano, Insúa, Pellegrino a Leto ďalším v klube, kto reprezentuje La Albiceleste.

V súvislosti s novým stredopoliarom The Reds ešte jedna zmienka. Bol to práve duel Kloppovcov na trávniku Brightonu (14.1. 23, pozn.), kde domáci pred výkopom pogratulovali Mac Allisterovi k zisku titulu svetového šampióna, Alexis dokonca priamo na trávnik vbehol so zlatou medailou na krku, aby potom výraznou mierou prispel k porážke favorita o 3 góly.

Daruj 4 €

Daruj 100 Kč

Previous articleDruhá sezóna Trefy pozná výhercov
Next articlePravidlo o „homegrown players“ môže ovplyvniť prestupové leto LFC
kwop
Zavše ochranársky vandrák na spôsob old (oi!) punks never die, akých sú na svete milióny, často v polohe haters gonna hate stúpajúci na otlak tým, ktorí veci berú zbytočne príliš vážne. Tiež nefanúšik stereotypov, hlúposti, ješitnosti, demagógie, Elánu, Man Utd, repre futbalu, ananásu a balzamika. Za to cynik na plný úväzok (len nikto neplatí), ktorý má apatiu, iróniu a tupé reči ako pracovný a pomerne často využívaný nástroj. YNWA si pod príspevky nepíšem, na druhej strane píšem zavše strašne dlhé a otravné texty a ľudia si o mne myslia, že musím mať stále pravdu, lebo som hlúpy a sebestredný pidžús a zasa, nebudú ďaleko od pravdy;) Takže vo finále si ani pipíky merať nemusíme, máš ho väčšieho, drahý člen môjho fanclubu. Na pivo a punk ale zájsť môžeme. No problem, žádnej stres;) 📧 pár teplých slov mi pokojne napíš na kwop@lfc1892.net