Pravidlo o „homegrown players“ môže ovplyvniť prestupové leto LFC

17
2764

Letné prestupové okno pre Premier League sa otvára v stredu 14. júna a končí sa v piatok 1. septembra o 24.00 SEČ.

Liverpool už v predstihu oznámil prvú veľkú letnú posilu, ktorou je argentínsky stredopoliar Alexis Mac Allister. Samozrejme v priebehu letného transfer window čakáme ďalšie skvelé prestupy, ale aj odchody z LFC.

Prestupové leto 2023: Mac Allister podpísal, v LFC skončili legendy Firmino a Milner

Čo však tieto prestupy môže ovplyvniť? Samozrejme sú to základné veci ako dostupnosť hráčov, ako sa nám podarí predať „nepotrebných“ hráčov, to koľko môžeme minúť na prestupy hráčov a v neposlednom rade aj na ich platy.

Je tu však ešte jeden veľmi dôležitý aspekt, ktorý môže ovplyvniť akých futbalistov sa toto leto rozhodneme kúpiť a naopak akých si v kádri ponechať.

Tým aspektom je pravidlo o home grown players.

Pravidlo „Home grown players“ platí v Premier League od roku 2008

V skratke toto pravidlo hovorí o tom, koľko musí mať každý klub vo svojom kádri odchovancov. Odchovanci podľa tohto pravidla, sú hráči, ktorí boli registrovaní v akomkoľvek klube, ktorý je členom FA (anglickej futbalovej asociácie), minimálne 3 roky pred dovŕšením veku 21 rokov. Hráčov do 21 rokov sa toto pravidlo netýka, tých môžete mať koľko chcete, používať ako chcete a na súpisku sa nemusia uvádzať.

Čo to v praxi znamená? Maximálny počet hráčov na súpiske klubu pre ligovú súťaž je 25. Avšak iba za podmienky, že na tejto súpiske máte 8 tzv. „home grown“ players. Ak napríklad máte na súpiske iba šesť „home grown“ hráčov, môžete mať na súpiske maximálne 23 hráčov. Ak iba troch „home grown“, tak maximálne 20 hráčov, atď., atď.

Ako je na tom z tohto pohľadu LFC?

Napríklad v sezóne 2021/22 mal na súpiske 24 hráčov a v minulej 2022/23 dokonca iba 23 hráčov, pretože do „home grown“ hráčov sa mu rátali iba C. Kelleher, J. Gomez, Alexander-Arnold, N. Phillips, J. Henderson, J. Milner a Oxlade-Chamberlain. Hráči do veku 21 rokov, ktorí nemuseli byť na súpiske, boli H. Elliott, C. Jones, S. Bajčetić, C. Ramsay a F. Carvalho.

Už aj vy vidíte problém?

Neúnavná mašina definitívne odchádza. Dovidenia, Milie! A nebol si taký nudný, ako sa hovorilo

Z minulosezónneho kontingentu „home grown“ hráčov sú sú preč James Milner a Oxlade-Chamberlain. Hovorí sa o odchode brankára Kellehera, spokojní so svojím časom na ihrisku nie sú ani Nat Phillips a Joe Gomez. To vytvára riziko, že nám v kádri ostanú iba traja hráči, plus Curtis Jones, ktorý už má 22 rokov a posunul sa teda do skupiny odchovancov, ktorí sa rátajú. Ak by to ostalo takto, tak môžeme mať na súpiske maximálne 21 hráčov. (plus neobmedzene hráčov pod 21 rokov)

Aký to má vplyv na prestupovú politiku LFC?

Ak sa naozaj vyplní, že odíde Kelleher či N. Phillips, tak musíme prednostne nakupovať hráčov, ktorí budú patriť do skupiny „home grown“ hráčov. Ísť do sezóny, v ktorej hráme v štyroch súťažiach s 21-22 hráčmi je riziko.

Preto sme mali obrovský záujem o Juda Bellinghama, preto sa objavujú šumy okolo Masona Mounta, preto sa v kuloároch spomína aj Maddison z Leicestru, či Ward-Prowse zo Southamptonu. Skrátka Liverpool FC bude musieť nakupovať v Anglicku, čo je vždy trochu zložitejšie a hlavne drahšie.

Druhou cestou je doplnenie kádra použiteľnými hráčmi do 21 rokov. Ak hovorím použiteľnými, myslím hráčov, ktorí majú na to kvalitou aby mohli nastúpiť v drese LFC. Momentálne tam máme iba Harveyho Elliotta, Stefana Bajčetića, Calvina Ramsayho a Fábia Carvalha. Pritom Ramsay a Bajčetić sú po ťažkých zraneniach. Fábio Carvalho je jednou nohou na odchode.

Preto budeme musieť doplniť káder aj tu. Z hosťovaní sa vrátia Tyler Morton, Conor Bradley, Sep van den Berg a Rhys Williams, trénovať už začal Kaide Gordon. Majú však títo hráči na to aby hrali v LFC?

Takto vyzerá predpokladaná súpiska LFC na sezónu 2023/24, ešte bez Mac Allistera

Musíme nakupovať aj v Anglicku

Záver je teda jasný. Ak budeme ešte chcieť posilniť hráčov do zálohy či obrany, ostávajú nám v momentálnej situácii iba dve voľné miesta pre hráčov mimo Anglicka. Ak chceme kúpiť troch nových hráčov, jeden z nich bude musieť byť „home grown“.

Bud zaujímavé sledovať ako si s tým poradia Klopp, Schmadke a spol.

Využitý zdroj: The Athletics

Daruj 4 €

Daruj 100 Kč