Glosa z nosa (14.): Utešujeme sa históriou. Ako už veľakrát predtým

20
1711

Ďalšia glosa, opäť z nosa, takže chipsy ani nepotrebuješ.

Aktuálne nebudem nejako príliš ostrý, ironický, ani nič podobné. Takže by tento text nemusel nahnevať zasa až toľkých. A tých s otvorenou mysľou ani nenahnevá, lebo veľmi rýchlo pochopia, že to nie je jeho cieľom. 

Zameriavam sa v ňom na úhlavného rivala z posledných sezón, ktorému v sobotu (10.6.) asi väčšina z nás nepriala, aby naplno do popredia vystúpila prajná povaha a ľudskosť. No nič, závidieť si závidíme aj kopec iných banálnych vecí, takže na záver disclaimeru už len toľko, že príjemné čítanie. K nemu si na pozadí pusti Sisu Sklovskú, nech to má požadované grády.;)

Daruj 4 €

Daruj 100 Kč

Ligu majstrov 22/23 vyhral Manchester City. Guardiola sa konečne dočkal. Toľko poriadne suchá a pre každého futbalového fanúšika už aj stará správa.

Tému na tento typ glosy ale potrebujem a keďže viacerí vedia, aký je môj vzťah k špekuláciám a celkovo k rozlišovaniu zdrojov, budem sa radšej chvíľu venovať tomu, ako The Cityzens závidíme.

Liverpool siahal takto pred rokom na 4 trofeje. Získal dve. Tie horšie dve.

Mohamed Salah (v červenom) v jednom zo súbojov s Man City. (foto: Twitter)

Naopak, MCFC siahol na treble, pričom Micky Mouse Cup nechal tak. Počíta sa hlavne Champions League, ktorú vyhral premiérovo, aby sa celý futbalový svet rozdelil aspoň na okamih na 2 tábory. Jednému to bolo ale že totálne jedno, lebo Guardiolov futbal je zábavný asi Formula 1, pri ktorej sa tiež dobre spí, druhý prišiel s reálnym shitstormom.

Jeho leitmotívom samozrejme bolo zosmiešniť váhu úspechu Manchestru City, ktorý za bezodné arabské vrece plné prachov zrežíroval týpek, ktorý počas futbalovej kariéry 2x neprešiel drogovým testom a v reálnom trénerskom svete netuší, čo je to nemať tak 200 mil. eur na jedno prestupové obdobie, resp. káder, ktorý by vo všeobecnosti vyhrával aj sám.

Toto je len začiatok toho, ako napr. my, fans The Reds, vnímame úspech najväčšieho rivala ostatných rokov. A vlastne už ani nie ticho závidíme.

(foto: uefa.com)

A tak sme si už pred finále Ligy majstrov mohli vypočuť a prečítať 2 scenáre:

1. MCFC najprestížnejšiu súťaž nevyhral ani napriek tomu, že minul tak 1 a pol miliardy na nákupy a Guardiolovi udržal renomé trénera, ktorý získa každého hráča, na ktorého si ukáže

2. Man City Champions League vyhral, pretože (viď bod 1) si súťaž jednoducho kúpil.

Do toho asi milión obrázkov a postov, kde na jednej strane je 6 liverpoolskych trofejí pre víťaza tejto súťaže a na druhej tie, ktoré vyhrali zvyšné anglické tímy dohromady.

Pripomenutie, že Man City sa pred niečo približne 2 a pol rokmi vyhol pre porušenie FFP zákazu štartu práve v Lige majstrov striedala veľavravná správa o tom, ako „belasí“ porušili v rámci Premier League až 115 pravidiel, navyše za cca 6 rokov neboli vôbec nápomocní pri vyšetrovaní tohto prípadu.

A nič sa (samozrejme) nedeje, lebo prachy sú až na prvom mieste a keďže pomyslené božie mlyny sú rýchle asi ako James Milner a karma je tiež len průpovídka pre pravoverných, máme tu éru, ktorá nás výrazne ser.. hnevá. Lebo nebyť Man City, je vysoký predpoklad, že Klopp s LFC vyhrá aspoň Premier League viac ako raz.

Jürgen Klopp (vľavo) a Pep Guardiola. (foto: Twitter)

PS: Pár hodín po finále LM sme si robili srandu aj z toho, ako to vyzeralo, pri oslavách The Cityzens, ktoré boli skôr ponuré, málo početné a porovnávali sme to s obdobím, keď súťaž vyhral Liverpool, kedy reálne šiel padnúť celý Madrid, štadión i neskôr Liverpool, kde bolo v uliciach 750-tisíc oslavujúcich fanúšikov. Pričom hlavnou a hlasnou mantrou samozrejme bolo, že LFC má o dosť lepších priaznivcov a že históriu si nekúpia ani všetky petrodoláre sveta.

Ono ale jedna zásadná vec – história sa nebude pýtať na to, koľko ľudí prišlo úspech osláviť, lebo je to ale že úplne šumafuk.

PS2: Zachytil niekto, že by hocaký priaznivec Liverpoolu úprimne pograguloval Manchestru City? Už len preto, že v 22/23 bol v maximálnej miere dominantný a aj keď si naivita fans Arsenalu vykreovala niečo iné, napokon aj Premier League vyhral s prstom v nose.

A tak sa popri tom, ako úprimne závidíme Man City sa v rovnakom čase vo všeobecnosti utešujeme, ako by sme titul(y) oslávili lepšie, hlučnejšie, akých máme parádnych fans, ako sme toho v histórii vyhrali viac a samozrejme za výrazne menej prachov.

Prestupové leto 2023: Mac Allister podpísal, v LFC skončili legendy Firmino a Milner

Medzitým tí nedočkavejší z nás čakajú, kto bude nasledovať Alexisa Mac Aliistera a prestúpi do LFC, pričom tu len ďalšia suchá info, že prestupový trh sa v Anglicku otvára 14.6. Deň na to, vo štvrtok doobeda o 10 h spoznáme rozpis Premier League 23/24.

Mimochodom, v poslednej dvadsiatke nominovaných na Balloon D’or nie je nikto z liverpoolskych hráčov. Ani Salah. Ale však je*ať takéto ankety, of kors.