Neúnavná mašina definitívne odchádza. Dovidenia, Milie! A nebol si taký nudný, ako sa hovorilo

42
2923
James Milner. (foto: Twtiter)

332 zápasov vo všetkých súťažiach, 26 gólov, 45 asistencií, tituly v Premier League, Lige majstrov, na MS klubov, FA Cupe, Ligovom pohári i Community Shield. To je James Milner.

(video: LFC TV)

EXKLUZÍVNY ROZHOVOR (v angličtine) S JAMESOM MILNEROM PONÚKA LFC TV – klikni

Do Liverpoolu prišiel po vypršaní zmluvy v Manchestru City v lete 2015. Z hráča, o ktorom veľa fanúšikov pochybovala, resp. ho označovala za priemerného i ho častovala vetou, že je za zenitom, sa napokon stal príkladný profík, ktorý môže byť vzorom pre tisíce chlapcov, ktorí snívajú o tom, že raz vo veľkom futbale niečo dosiahnu. A James “Boring” Milner rozhodne dosiahol.

Po príchode na Anfield vyhlásil, že s The Reds podpísal kontrakt preto, aby s ním vyhral Ligu majstrov. Z Manchestru City si odniesol skúsenosť, resp. vedomosť hovoriacu o tom, aké je to vyhrať najvyššiu anglickú súťaž, v tomto kontexte sa neskôr vryl fanúšikom LFC do pamäte aj tým, že vyhlásil veľavravné: “Premier League som vyhral aj s Man City, ale oslavy a celková atmosféra boli pri oslavách liverpoolskeho majstrovského titulu (v 19/20, pozn.) neporovnateľné, a to aj napriek tomu, že to bolo bez divákov (kvôli celosvetovej pandémii Covid-19, pozn.)”

Príklad pre všetkých

Ak by sme v ideálnom svete synonymickom slovníku hľadali slovo profesionál, futbalista, ktorý nevypustí žiadny súboj, ani zo žiadneho neuhne, je neúnavnou mašinou, playerom ktorý nefrle, keď nehrá, ale je naopak vždy 100% pripravený nastúpiť a je jedno, či na obľúbenom poste v strede zálohy, alebo pokojne na oboch krajoch obrany, museli by sme naďabiť práve na fotku, pod ktorou by bolo meno James Milner.

Populárny Milie nie je žiadny Steven Gerrard (skôr Kuyt), nie je žiadny extrémne talentovaný futbalista, rovnako tak nie je hráčom, ktorý by pravidelne plnil titulné stránky novín. Skromný rodák (4.1. 1986) z Leedsu, kde aj s profesionálnym futbalom začínal, strávil v Liverpoole 8 sezón a získal vlastne všetky možné trofeje – ligový, ktorý ukončil 30-ročné liverpoolske čakanie, Ligu majstrov, vyhral MS klubov, FA Cup, Ligový pohár, Community Shield a jedinou trofejou, na ktorú nesiahol je tá, ktorá sa odovzdáva víťazovi Europa League, kde si v 2015/16 zahral finále, ktoré ale, žiaľ, The Reds prehrali so Sevillou. Mimochodom, tu v dramatickej odvete svojsúboja s Dortmundom prihrával v závere duelu Lovrenovi na postupový góly (4:3).

Dosiahol, čo si predsavzal, čo sľúbil

Milner v červenom drese debutoval v 2015 proti Stoke City, prvý gól dal v septembri tohto roku Aston Ville, aby sa takmer okamžite stal jedným z lídrov kabíny, čo aj podčiarkoval post vicekapitána.

V 2017/18 zaznamenal v Champions Leauge neuveriteľných 9 gólových prihrávok, čo je stále platný rekord, Merseysiders ale v kyjevskom finále nestačili v pamätnom zápase, kedy Ramos zranil Salaha, aby potom po údere protihráča do jeho hlavy dezorientovaný Karius pustil 2 silvestrovské góly (Benzemovi naň prihral a Bale ho spoza 16-ky dokonale “vykúpal”, pozn.)

Liverpool aj s Milnerom ako zrejmou súčasťou tímového úspechu napokon v 18/19 na Ligu majstrov siahol, keď sa zo 6. titulu v súťaži tešil v hlavnom meste Španielska Madride. LFC porazil Tottenham 2:0 a Milie tak naplnil to, s čím pri rieku Mersey prichádzal.

James Milner. (foto: Twtiter)

“Bude krásne sa vrátiť do Melwoodu s vedomím, že sme pre klub priniesli LM č. 6,” hovoril pre LFC TV dnes 37-ročný univerzál. “LFC má skvelú históriu, keď som sa mu upísal, neskutočne som s ním túžil niečo vyhrať, v prvom rade ale platí, že sme aktuálne vytvorili vlastnú históriu,” dodal neskôr.

A to bol len stred cesty. Klopp a spol. v covidovej 19/20 maximálne ovládli Premier League, keď si tutl prakticky potvrdili už koncom februára.

Milner na následne stal 80. najstarším hráčom v histórii klubu, ktorí zaň odohrali aspoň 250 duelov.

Čas nezastavíš

V 21/22 prišli trofeje v FA Cupe i Ligovom pohári, ale aj ligový finiš, ktorý skončil sklamaním, keď The Reds na primát stačilo 5 minút, nasledovalo sklamanie po prehre vo finále Champions League s Realom Madrid (0:1), ktoré naštartovalo prebudovávanie tímu. Po sezóne odišiel líder Mané i kúzelný náhradník Origi a prihliadnuc na to, že aj futbalisti starnú, bolo zrejmé, že ďalšie odchody sú tu co by dup.

Po 22/23 teda v Liverpoole končí aj James Milner, pomyselné dvere zatvára spoločne s Bobbym Firminom, Oxladom-Chamberlainom i N. Keïtom.

James Milner. (foto: liverpoolfc.com)

“Odjakživa a navždy som fanúšikom Leedsu, nikdy som si ale nemyslel, že by mi iný klub mohol prirásť k srdcu tak, ako Liverpool,” hlási dnes Milie, ktorý je mnohými považovaný za klubovú legendu.

A my ti, drahý James, prajeme len to naj. A ďakujeme za parádne momenty. Naozaj sme si to spolu užili.