Liverpool v platoch predbehol Man City. Za 5 rokov ich navýšil o 75%!

7
1012

Liverpool je medzi účastníkmi Premier League špička, čo sa výdavkov na platy týka.

7.5 mil. libier je zisk pred zdanením, ktorý Merseysiders vyprodukovali za sezónu 2021/22, čo je obzvlášť pre laika pomerne znepokojujúce. Navyše, ak sa na sumu pozerá cez zreteľ 63 odohraných zápasov, čo bola najvyššia možná dávka v danom období. Len pre pripomenutie, Liverpool okrem 38 ligových stretnutí odohral všetky aj Lige majstrov, FA Cupe a Ligovom pohári. Posledné dve súťaže aj vyhral.

107 miliónov libier je potom suma celkový prínos nárastu príjmov, za ktorým stoja náklady mimo trávnika.

Zostaňme vo výčte čísel. Liverpoolske príjmy vzrástli v librách na 594 miliónov, čím sa klub z mesta Beatles po prvý raz dostal na čísla spred korony. Ešte treba dodať, že pri inflácii cez 10%, resp. v kontexte celoeurópskej energetickej krízy, sa príjmy za posledný rok zdvojnásobili.

545 mil. šlo na tzv. administratívne náklady, zvýšili sa teda mzdy a režijné zápasy, ktoré sa týkajú samotných nákladov v deň zápasu.

Majitelia LFC zľava John Henry a Tom Werner. (foto: Twitter)

Viaceré vplyvy

„Niektoré čísla v týchto najnovších účtoch vyzerajú mierne skreslene v dôsledku toho, že predchádzajúce vykazované obdobie bolo ovplyvnené globálnou pandémiou,“ informuje výkonný riaditeľ LFC Andy Hughes.

„Základná sila našej finančnej pozície ale zostáva silná a naďalej vedieme klub na udržateľnej (sebestačnej) úrovni, čo je z finančného hľadiska naším hlavným cieľom.“

„Tiež bolo naozaj skvelé mať fanúšikov späť na Anfielde (počas pandemických mesiacov to nebolo možné, pozn.) a po skutočne náročnom období pre všetkých sa vrátiť do akéhosi normálu. Náklady na prevádzku futbalového klubu naďalej rastú, ale udržiavame si pozíciu rastu s významnými investíciami do kádra – s novými i súčasnými hráčmi podpisujúcimi zmluvy a výstavbou tribúny Anfield Road, ktorá bude plne k dispozícii v lete 2023,“ dopĺňa.

„Za posledných päť rokov sme investovali viac ako 250 miliónov libier do infraštruktúry a vytvorili sme prvotriedne zariadenia pre našich hráčov, zamestnancov a fanúšikov,“ pokračuje A. Hughes.

Liverpool navyše v priebehu 2022 podpísal sedem nových hráčov vrátane Luisa Díaza z Benficy za počiatočných 37 miliónov libier a mladíkov Fábia Carvalha, Bena Doaka a Bobbyho Clarka.

Čísla sa v tomto ohľade zdvihli aj preto, že nové kontrakty dostali Salah, J. Henderson, H. Elliott,  I. Konaté,  Alisson, Jota a Bajčetić.

Alisson Becker. (foto: Twitter)

LFC dáva na platy veľa 

Lídrom poradia vo výplatách (hráči  + realizačný tím) je Manchester United, ktorý na ne od 2017 vynaložil £384m. Informuje o tom napr. Martyn Ziegler z The Times.

Liverpool je druhý  s 366 mil., pričom od roku 2017 ich navýšil až o 75%!

O 12 mil menej takýchto výdavkov mal tretí v poradí Man City,  pri ktorom je pri tejto sume prítomná výrazná skepsa, veď klub z Etihadu aktuálne vyšetruje FA, pričom investigatíva potvrdila, že The Cityzens sa previnili vo vyše stovke prípadov, čo sa finančných plavidiel týka, pričom sa bavíme od roku 2009 do 2018.

Ziegler predpokladá, že niekde na úrovni Man City a reálne asi aj nad ním bude aktuálne štvrtá Chelsea, ktorá po zmene majiteľa výrazne investovala do kádra.