Merseyside derby má obrovský presah, ovplyvní boj o titul i záchranu

14
1880

Liverpoolske derby ponúka konfrontáciu tímov z opačných pólov tabuľky. The Reds si chcú aj naďalej uchovať šancu na titul, „karamelky“ by naopak neradi spadli o súťaž nižšie.

Premier League 21/22 (24.4.), Anfield, Liverpool

LIVERPOOL FC - Everton FC; 17.30


kto s kým: 2. vs 17.
rozhodca: Stuart Attwell
TV: Premier Sport 1 (SK/CZ)
streams: livetv, totalsportek, vipleague

LFC team info

ABSENCIE (1) Firmino - noha (otázny štart)

EFC team info

ABSENCIE (5) N. Patterson - členok, Mina - stehno, van de Beek - stehno, T. Davies - stehno, A. Townsend - koleno

Liverpool v týždni zvládol dohrávku 30. kola Premier League, ktorá zároveň bola vysoko prestížnym North-West derby. Kloppovi zverenci v nej hlavne po famóznom prvom polčase porazil Manchester United 4:0.

LFC sa tak výborne naladil na ďalší prestížny duel, ktorým je tentoraz mestské derby proti trápiacemu sa Evertonu. Aj tu však platí staré, ale pravdivé klišé, že takéto zápasy proste favorita nemajú, čo potvrdzuje aj história.

Klopp po demolácii Man Utd, inak klub od rieky Mersey je vôbec prvým v dejinách, ktorý MUFC dokázal v jednej ligovej sezóne streliť 9 gólov (!), povedal, že jeho tím má teraz do nedele (24.4.) dostatok času na regeneráciu, Nemec ale jedným dychom dodal, že nejaké zmeny prídu.

Bude Firmino fit?

Liverpool aktuálne čaká na správy od lekárov týkajúce sa Roberta Firmina, ktorý je aktuálne jediným absentujúcim, najnovšie info ale hovoria, že scan Brazílčanovho chodidla dopadol dobre, takže by eventuálne mohol byť na Everton ready. Uvidíme.

Ak Klopp naznačil zmeny, tak vyhliadkovo má v hlave budúci týždeň, kedy The Reds v prvom semifinále Champions League hostia v stredu 27.4. španielsky Villarreal.

Naproti tomu však "karamelky" nemôžeme podceniť, to by bola pre možné majstrovské vyhliadky naša konečná. Aká teda bude zostava?

Očakáva sa návrat Nabyho Keïtu, možno na úkor proti Man Utd fantasticky hrajúceho Thiaga A., pretože nie je príliš veľký predpoklad, že by na derby z úvodnej jedenástky vypadol kapitán J. Henderson, navyše elegantný tvorca hry Thiago A. nemá práve najodolnejšiu telesnú schránku.

Uvidíme, či Klopp nedá šancu vyfúknuť si Robertsonovi, ktorého by mohol zaskočiť dobre hrajúci Tsimikas a otáznym je aj zloženie útoku. Ofenzívna trojica (Salah, Mané, L. Díaz) v základe najväčšieho anglického derby si do štatistík pripísala zhodne gól (Salah dokonca dva, pozn.) a asistenciu, logicky by teda mala dostať šancu aj v súboji s The Toffees. K dispozícii je ale aj gólový Diogo Jota a snáď aj Firmino.

Kostas Tsimikas (vpravo) sa snaží prejsť cez Choudhuryho z Leicestru. (foto: Twitter)

Everton sa už zachráni

Tím vedený Frankom Lampardom je len tri***** body od pásma zostupu, má ale narozdiel od Burnley o jeden zápas menej a aj keď je do konca ešte 7 ligových kôl, dovolím si povedať, že sa Everton zachráni. Na to ale potrebuje bodovať, Merseyside derby je navyše výbornou psychickou vzpruhou pre ďalší priebeh sezóny.

The Toffees hrali naposledy náročný duel proti Leicestru, pričom Richarlison zachraňoval remízu 1:1 až v nastavenom čase, aktuálne tak vykazujú biednu bilanciu, veď z posledných 10 duelov v Premier League vyhrali len 2 a až 7 prehrali.

EFC hlási návrat stopéra Minu po tom, čo mal problémy so stehnom, lekári majú v opatere aj van de Beeka, ktorý je však otázny. Na maródke sú aj T. Davies, Patterson a A. Townsend.

Frank Lampard. (foto: Twitter)

názov: Everton FC

rok založenia: 1878

prezývka: The Toffies, The Blues, The People's Club

štadión: Goodison Park, kapacita 40.157 miest, Liverpool

manažér: Frank Lampard (ENG)

Dlhé desaťročia ublížený (dá sa povedať, že LFC v 1892 vznikol práve kvôli Evertonu, resp. jeho nedohode s Johnom Houldingom - obchodníkom, ktorý bol prvým prezidentom EFC i majiteľom pozemkov, na ktorých postavili Anfield) i v tieni stojaci starší brat The Reds je tradičným anglickým klubom, ktorý svetlo sveta uzrel v roku 1878.

Za vyše 143-ročnú históriu získal 9 majstrovských titulov v najvyššej anglickej súťaži (naposledy ešte v 1986/87, v Premier League teda celkové prvenstvo neslávil ani raz). Vo vitríne má aj 5 FA Cupov, 2 Ligové poháre a na európskej scéne sa mu podarilo uspieť ln raz - v 1984/85 vyhral už neexistujúci Pohár víťazov pohárov.

EFC hráva domáce zápasy v takmer 40-tisícovom Goodison Parku a z pozície majiteľa ho aktuálne vedie Brit iránskeho pôvodu Farhad Moshiri - biznisman, ktorý v 2016 predal podiel v Arsenale a kúpil väčšinu v tomto liverpoolskom klube.

Medzi najväčšie legendy EFC, inak tímu, ktorý háji modro bielu kombináciu v následnosti modré dresy a biele trenky, patria Dixie Dean (najviac gólov v klube - 383), Southall (najviac zápasov za EFC - 750), Labone, D. Watson, Sahar, Sharp, Baines, Osman, T. Howard, Alex Young, Latchford, E. Chadwick.

Oporami The Blues sú anglický reprezentačný gólman Pickford, ktorý nám v 20/21 na takmer celú sezónu "odpálil" van Dijka, keď mu nevyberaným zákrokom vážne poranil koleno. Ďalej sa "karamelky" spoliehajú na mená ako M. Keane, Godfrey, Coleman, Digne, Brazílčana Allana, ale aj Francúza Doucourého či ofenzívne typy ako sú Gray, A. Townsend, Iwobi i samozrejme Calvert-Lewin.

Poďme na transfery. Everton podpísal v lete 2021 6 futbalistov, všetkých na trvalý kontrakt. Ako voľný prišiel z Crystal Palace strelec exportných gólov Andros Townsend, ďalším skúseným meno ostrieľaným z Premier League je brankár Begović a R. Benítez do najvyššej anglickej súťaže po čase stiahol aj kolumbijksého forwarda Ssalomona Rodnóna. No a aby tých "veteránov" nebolo málo, EFC sa upísal aj Andy Lonergan, niekdajší gólman konkurenčného LFC.

V januári 2022 do tímu pribudol niekdajší anglický reprezentant Delle Ali, ktorý prišiel zadarmo z Tottenhamu a Everton na hosťovanie do konca sezóny podpísal aj dvojicu El Ghazi (Aston Villa) - van de Beek (Man Utd).

Naopak, v tíme už vrátane hosťovaní nie je 27 futbalistov, medzi nimi aj také zvučné mená ako James Rodríguez (Al-Rayyan), Walcott, ktorý sa natrvalo vrátil do Southamptonu, Moise Kean, ktorý hosťuje v Juventuse i trojica Vírginia, Bernard, N. Nkounkou a v zimnom prestupovom období odišiel za £25m do Aston Villy krajný bek Digne.

Goodison Park. (Foto: the18.com)

predpokladané zostavy:

LFC: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, van Dijk, Robertson, Fabinho, J. Henderson, N. Keïta, Salah, Jota, Mané

EFC: Pickford - Coleman, M. Keane, Godfrey, Mykolenko, Allan, Delph, Iwobi, A. Giordon, Calvert-Lewin, Richarlison

Hráčov, ktorí hrali za oba liverpoolske tímy je dovedna 37 vrátane mien ako Ablett, Barmby, Shhedy, Balmer, Beardsley, E. Chadwick, D. Hutchison, McMahon, Abel Xavier a Westerveld.

Posledný vzájomný duel sa na Anfielde skončil výhrou The Toffees v pomere 2:0 a bolo to ich prvé víťazstvo od októbra 2010. Liverpool nenatiahol sériu 23 duelov s Evertonom bez prehry.

LFC decembrovou výhrou 4:1 v Goodison Parku pretrhol 3-zápasovú sériu bez výhry v Merseyside derby.

Z posledných 10 vzájomných konfrontácií na Anfielde vyhrali The Reds 7, 2 sa skončili nerozhodne a jeden víťazstvom EFC.