Priestor pre súpera: Nemaľuj Lamparda na stenu. Gól nedáme, a potom sa uvidí

9
2034

Merseyside derby je tu čo nevidieť a tak sme vyspovedali člena fan klubu evertonfc.cz, ktorým nie je nikto iný, než Roman as BlueBlooded, známy to respondent pokiaľ ide o bago medzi červenými a modrými v Stanley Parku.

Premier League 21/22 (24.4.), Anfield, Liverpool

LIVERPOOL FC - Everton FC; 17.30


kto s kým: 2. vs 17.
rozhodca: Stuart Attwell
TV: Premier Sport 1 (SK/CZ)
streams: livetv, totalsportek, vipleague

LFC team info

ABSENCIE (1) Firmino - noha (otázny štart)

EFC team info

ABSENCIE (5) N. Patterson - členok, Mina - stehno, van de Beek - stehno, T. Davies - stehno, A. Townsend - koleno

Začnem aktuálnou situáciou. Pokiaľ história neklame, tak Everton bol mimo najvyššiu súťaž v súčte len 4 roky, tým samozrejme nemaľujem čerta na stenu. Teraz zažíva sezónu, kedy bude bojovať o záchranu možno až do samého konca ligy. Doteraz sa klub umiestňoval pravidelne v hornej polovici tabuľky, prípadne v „pokojných vodách“ a zrazu sa riešia záchranárske práce. Kde hľadať hlavné príčiny?

História neklame. Obzvlášť v tejto dobe to rozhodne netreba spochybňovať. Tých 119 sezón v najvyššej futbalovej súťaži na ostrovoch je aktuálnym rekordom, ku ktorému vám stále chýba (a vždy minimálne bude) celých 12 rokov bez našej prítomnosti.

No bohužiaľ, čert už namaľovaný bol, a to veď viete kým. Ani Putinov režim by sa za takú špeciálnu operáciu nehanbil. Jeho očividná „misia“ zo zostupovými ambíciami sa naplno prejavila práve po prvom Merseyside derby. Už po ňom mal byť okamžite vyhodený.

No nestalo sa, a tak Benítez stihol napáchať v modrej štvrti ešte viac škôd. Jeho manažérska a trénerská neschopnosť nás doviedla do nebezpečných vôd zostupového pásma, a tento tím, poskladaný z hráčov od šiestich trénerov, je notoricky známy svojou krehkou psychikou.

Takže akonáhle sme sa už namočili, sebavedomie sa zrútilo ako domček z karát. Samozrejme, už som to tu na jeseň spomínal, nekompetentné vedenie tiež už roky nepomáha.

Dnes už bývalý tréner Evertonu, Rafael Benítez. (foto: royalbluemersey.sbnation.com)

Len pre ilustráciu. Mali sme istého športového riaditeľa. Ten nesúhlasil s výberom Beníteza, takže sme ho dosadili. No a on sa okamžite zbavil najkreatívnejšieho, a prakticky najlepšieho hráča v kádri, ktorý nám v podstate vyhral minuloročné derby na Anfielde. Nehľadiac na to, že žiadneho ďalšieho takého nemáme.

Potom vyhodil šéfa klubových lekárov pre veľa zranení. Čuduj sa svete, nič sa nezmenilo, ba ich máme možno ešte aj viac. Ďalej pre nezhody ohľadom väčšieho ega si pohneval jedného z najlepších ľavých obrancov v lige.

A to bol zhodou okolností náš druhý najkreatívnejší hráč. Následne pre rozdielne názory Beníteza na vedenie a smerovanie klubu, vrátane náboru hráčov, sme sa zbavili oného športového riaditeľa, s ktorým odišlo prakticky aj vedenie celého skautingu.

Prišlo zimné prestupové obdobie, a tak sme predali spomínaného obrancu priamej konkurencii, priviedli prestupové ciele bývalého športového riaditeľa, a vzápätí vyhodili Beníteza. No dáva to sakra zmysel!?

V poslednom stretnutí proti Leicestru ste zachraňovali aspoň bod gólom Richarlisona v nastavení. Štatisticky majú The Toffies aktuálne 5. najhorší útok v PL, no určite to nie je len o „tých vpredu“. Ako vidíš káder, kto je ťahúňom, kto naopak sklamal, ideálne posily v lete na konkrétne posty…?

Och, to je na dlhšie, ako len na pár riadkov. Ja osobne sa zastávam názoru, že každý lepší tréner, ktorý má svoj vyhranený štýl, a dokáže ho hráčom vštiepiť a naučiť ich praktikovať ho na ihrisku, vie aj z bandy drevákov časom vysúkať nejaké výsledky.

Ak sa k tomu pridá hráčska kvalita, postupné skladanie ideálnych schopností jednotlivcov, vzíde z toho tím, ako má aktuálne Liverpool či Manchester City.

U nás bohužiaľ, nikto taký už takmer dekádu netrénoval. S výnimkou Ancelottiho. Máme pár kľúčových individualít – spomeniem najmä trojicu Richarlison, Mina, Pickford – na ktorých každý stavia. Ale ako tím nás herne nerozoznáte od zvyšku priemeru a podpriemeru.

Potom tiež disponujeme aj preplatenými skoro-hviezdami, ktoré napr. neuspeli vo väčších kluboch a u nás po pár zápasoch zapadli do podpriemeru, sužovaného nekonečnými zraneniami. Viď A. Gomes, Delph. A potom tiež úžasné nákupy z núdze v podobe Iwobiho alebo Tosuna.

Tieto negatíva sa momentálne snaží prežiariť odchovanec v podobe Gordona, či lacná kúpa Gray.

Jordan Pickford, stálica EFC a anglickej reprezentácie. (foto: sportsmole.co.uk)

Leto ťažko predpovedať, a byť pri tom konkrétny. Nemôžeš vziať nákupný vozík skôr, než vieš, či ideš do Lidlu alebo do Billy. Ak aj v prípade zostupu ostane v klube Lampard, a vlastne ak by aj nezostal, mali by nastať hráčske čistky. Otázne je, či na to bude klub mať.

Osobne dúfam, že Frank vyštve čiernych pasažierov, vytiahne esá z akadémie, zapracuje ich a premieša mladú dravosť s poctivou skúsenosťou. Pokiaľ budeme hrať kľudný stred tabuľky bez hanby aj niekoľko rokov, len aby sa na to dalo pozerať a nečervenať sa, rád to strpím.

Na konci januára tím prevzal Frank Lampard a majitelia mu dá sa povedať veria, keďže zmluvu má do júna 2024. Je šanca, že v prípade záchrany bude mať priestor na to, aby klub znova pozdvihol a pripravil na ďalšiu sezónu alebo sa pán Moshiri rozhodne pre známejšie meno? Resp. ty osobne chceš, aby Lampard ostal?

Čo spraví Moshiri, nevie nikto. Vôbec nikto. Či sa konečne poučil, ukáže až budúcnosť.

Pri každom novom trénerovi sme si mysleli, že sa niečo zmenilo, a zobralo sa ponaučenie z chýb. Ak sa zachránime, tak podľa mňa určite priestor dostane.

Otázne však bude, o akom priestore sa tu kvôli finančným pravidlám udržateľnosti bavíme. Veľké divadlo to nebude. Skôr poctivá a tichá prestavba.

Frank Lampard má za úlohu záchraniť „The Toffies“ v PL. (foto: eurosport.com)

Ja som Lamparda v Evertone chcel. Je to konečne mladý Angličan, progresívny, pre hráčov charizmatický aj kvôli hviezdnej kariére.

Vidím potenciál vypracovať sa, ale nebude to bez početných chýb a zaváhaní. To vidno aj teraz. Frank nikdy žiadny klub nezachraňoval. Objavila sa naivita, niektoré nepochopiteľné rozhodnutia. Ale tie robí každý tréner. Ale súdiť ho bez čistého štítu, aký mal napríklad Benítez s celým letom na prípravu, to sa nemôže.

Plne ho podporujem. Ak by sme aj z Premier League vypadli, a nebolo by to po jeho fatálnych manažérskych rozhodnutiach, chcem aby dostal priestor a čas.

V nedeľu je na programe mestské derby a obaja protagonisti doň vstupujú v opačnom rozpoložení, a v podstate aj z opačných koncov tabuľky. Body však potrebuje ako jeden, tak druhý, každý však z iných dôvodov. Očakávaš futbal hore-dole alebo klasickú „bitku“ s cieľom doslova ukopať body?

Očakávam z našej strany holý boj o život. Nič viac, nič menej. Hore dolu to nebude určite, Allison nech si  do brány zoberie stolček a cigaru.

Budeme čakať, pôjdeme do tela (vy na zem), a keď sa zadarí, možno aj vystrelíme na bránu. Nemám ilúzie. Hlavne prehustiť stred, a nevysúvať obrannú líniu príliš vysoko. Radšej riskovať simulácie vašich krídelníkov v prehustenej šestnástke, ako ich samých púšťať na bránu.

Pre mňa osobne je dobrý futbal taký, kde je dostatok gólov, penalta a červená karta. Ako vidíš blížiace sa Merseyside derby, tvoj tip?  A skús prosím na chvíľu vyzliecť dres, nebuď idealista ale pozri sa na to objektívne 🙂

S tým dresom bude problém, lebo každá vrstva pod tým je rovnakej farby… A dobrý futbal určite býva aj bez gólov, penált a kariet. Čiže úplne by som sa stotožnil aj s takýmto priebehom. Inak si myslím, že buď uhráme remízu 0:0, alebo vysoko prehráme. Gól nedáme. Na júnovom turnaji fanklubov by som si však touto predikciou taký istý nebol…

***

Romanovi týmto ďakujem za jeho čas a ochotu a dovidenia zajtra (24.4.) podvečer 😉