Na záver prípravy hostíme Strasbourg. Klopp bude improvizovať

31
1424

Posledné prípravné stretnutie pred ostrým štartom sezóny 2022/23. Liverpool v improvizovanej zostave (keďže len pred pár hodinami odohral Community Shield) privíta na Anfielde francúzsky Strasbourg.

Príprava 22/23 (31.7.), Anfield, Liverpool

LIVERPOOL FC - RC Strasbourg Alsace; 20:30


kto s kým: účastník Premier League vs účastník Ligue 1
rozhodca:
TV: LFC TV, Sport 2 (CZ)
streams: livetv, totalsportek, vipleague

LFC team info

ABSENCIE (6) Jota - stehno, C. Ramsay, K. Gordon - obaja nešpecifikované (otázny štart), Kelleher - noha, Alisson - sval, Oxlade-Chamberlain - sval

RCS team info

ABSENCIE (3) Kaba - nešpecifikované (otázny štart), Saettel, Z. Diallo - obaja reprezentácia

Len niekoľko hodín po výhre nad Man City, resp. na druhý deň po úspešnom Community Shield, má Liverpool ďalšie povinnosti. Na záver prípravy si zahrá aj doma na Anfielde, keď privíta šiesty tím uplynulej sezóny Ligue 1 Strasbourg. 

Vzhľadom na súboj s Manchestrom City je zrejmé, že Jürgen Klopp bude miešať zostavou, regenerácia obzvlášť pre ťahúňov je totiž prednejšia ako výsledok duelu s klubom z mesta, kde sídli Európsky parlament. 

Na maródke sú stále Oxlade-Chamberlain, Jota, Kelleher a úplne fit nie je ani Alisson, C. Ramsay a K. Gordon.

V zostave by sme ale mohli uvidieť J. Gomeza, podľa všetkého si zachytá aj H. Davies a šance by sa malo dostať i mladým puškám ako sú H. Elliott, C. Jones, F. Carvalho, pričom neprekvapí, keď na trávniku uvidíme aj juniorov Bajčetića, Mortona, Mabayu či L. Chambersa. 

Harvey Elliott s novým číslom na drese. Foto: Twitter

Ambiciózny tréner, ktorý vie, čo chce hrať

Strasbourg je vedený 41-ročným Francúzom Julienom Stéphanom, ktorý kariéru vo veľkom futbale ako hráč nikdy nespravil, a tak sa o to pokúša ako tréner. A že mu to ide pomerne fajn svedčí aj fakt, že v 19/20 dokázal dostať Rennes do Ligy majstrov. 

Od roku 2021 je ale v Strasbourgu, kde sa snaží forsírovať futbal založený na dobrom pohybe i prelínaní a dopĺňaní línií. 

Racing Club odohral v príprave doposiaľ 4 stretnutia, pričom Liverpool nie je v rámci nej jeho prvým či jediným anglickým súperom. Les Bleu et Blanc, ako znie klubový prezývka, remizovali pred časom s Brentfordom 2:2, keď oba góly francúzskeho zástupcu strelil Ludovic Ajorque. Zaujímavosťou je, že oba jeho zamestnávateľa poslali do vedenia, aby bol napokon konečný výsledok nerozhodný. 

RCS sa v 22/23 chce pokúsiť o pohárovú Európu, ktorá jej v 21/22 ušla len o 3 body, na druhej strane si ale musí dávať pozor aj na pokles, aby sa náhodou nestalo, že po 6 rokoch v rade najvyššiu francúzsku súťaž opustí. 

názov: Racing Club de Strasbourg Alsace

rok založenia: 1906

prezývka: Le Racing, Le RCS Les Bleu et Blanc (modro-bieli)

štadión: Stade de la Meinau (kapacita 26.280 miest), Strasbourg

manažér: Julien Stéphan (FRA)

Na východe Francúzska je malebný región Alsace a v rámci neho aj Strasbourg, mesto, kde sídli Európsky parlament, mesto, ktoré stojí za to navštíviť. 

Nás ale v kontexte aktuálneho článku zaujíma tamojší futbalový klub, ktorého celý názov znie Racing Club de Strasbourg Alsace a vyznáva modro-bielu kombináciu. 

Za 117 rokov, čo je na futbalovej mape, vyhral najvyššiu francúzsku súťaž len raz - v 1976/77, trikrát Coupe de France, 4x potom Ligový pohár a raz Intertoot Cup, niekdajšiu letnú súťaž nevysokej prestíže, ktorú svojho času organizovala UEFA.

Že ide len o provinčný klub, ktorý môže v aktuálnom futbale maximálne tak prekvapiť, svedčí aj fakt, že jeho doposiaľ najvyššia prestupová čiastka vynaložená na hráča šla na Maria Haasa. V 1999 za neho Strasbourg Sturmu Graz zaplatil €5.3m.

Tím z pozície trénera vedie Julien Stéphan. Slovenských fans možno bude zaujímať, že trénerom brankárov v klube je Alexander Vencel, niekdajší reprezentant, ktorý za Strasbourg odchytal cez 180 zápasov.

Pred 22/23 prešla do áčka trojica juniorov Bešić, Elimbi, H. Diarra, za €3m prišiel z Monaca Aholou, o polovicu lacnejší bol Perrin z Marseille a za zmienku stojí aj príchod Colina Dagbu, ktorý v 22/23 v RCS hosťuje z parížskeho Saint-germain.

V tíme už nie je štvorica Bellaarouch, Bastian, Chachiri, Elimbi, ktorá šla hosťovať.

Pohľad do histórie ukazuje na niekoľko zaujímavých hráčov. Napríklad taký Oscar Heisserer bol prvým hráčom RCS, ktorý si na ruku navliekol v národnom tíme Francúzska kapitánsku pásku.

V klube pôsobili aj svetovo známi Chilavert, Djorkaeff či Leboeuf. Rovnako tak aj Čech Ivan Hašek či dvojica Osim - Mostovoj.

Stade de la Meinau. (foto: Twitter)

predpokladané zostavy:

LFC: H. Davies - Mabaya, J. Gomez, Matip, Tsimikas, Bajčetić, N. Keïta, C. Jones, H. Elliott, Firmino, F. Carvalho

RCS: Seis - Guilbert, Perrin, Fila, Djiku, Aholou, Prcić, Kandil, Bellegarde, Thomasson, Ajorque

Liverpool hral so Strasbourgom doposiaľ dvakrát, oba zápasy spadajú pod 2. kolo Pohára UEFA 1997/98. Liverpool najprv prehral vo Francúzsku hladko 0:3. Doma síce po góloch Fowlera a Riedleho zvíťazil 2:0, na postup to ale pochopiteľne nestačilo.

Racing Club vo francúzskej lige bodovo už tri sezóny stúpa. V 2021/22 zaznamenal dokonca o 21 bodov viac ako sezónu pred. Zaujímavosťou je, že Liverpool bol v tomto ohľade ešte úspešnejší, keď rozdiel medzi ročníkom 21/22 a 20/21 je 23-bodový. 

 

LFC vs RCS

2 zápasy (1 výhra - 1 prehra)