Obrovský šok a prekvapenie. Jürgen Klopp po sezóne na lavičke LFC končí

193
3580
Jürgen Klopp. (foto: liverpoolfc.com)

Toto asi nečakal nikto a pre Liverpool FC je to obrovská rana a strata zároveň. 56-ročný rodák zo Stuttgartu nás aktuálne nemilo prekvapil a v máji 2024, teda o pár mesiacov sa jeho pôsobenie na lavičke The Reds skončí. (AKTUALIZOVANÉ!!)

Nemec, ktorý je na Anfielde v pozícii manažéra od októbra 2015, má pritom platnú zmluvu do konca júna 2026.

Spoločne s ním po sezóne v klube skončia aj jeho asistenti Pepijn Lijnders, Peter Krawietz a  Vitor Matos.

Pod Jürgenom Kloppom, je zrejmé, že najlepším manažérom LFC v novodobej ére, sme dosiahli na všetky veľké trofeje futbalového sveta, teda ak nepočítame Európsku a Konferenčnú ligu. Menovite s ním na lavičke Liverpool vyhral Ligu majstrov, po 30 rokoch najvyššiu anglickú súťaž, MS klubov, FA Cup, Ligový pohár, Európsky Superpohár aj Community Shield.

„Oznámil som to klubu už v novembri. Aby som to trochu vysvetlil, ľudia moju prácu vnímajú zvonka, som na trávniku za autovou čiarou (pri lavičkách), na tréningoch, väčšina vecí sa ale deje ´za oponou´, to znamená, že keď sa začne jedna sezóna, vy už plánujete ďalšiu,“ znejú pre mnohých fans The Reds smutné slová charizmatického kouča.

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Pri plánovaní prišla myšlienka o konci. A zhmotnila sa

„Keď sme sedeli a bavili sme sa o potenciálnych posilách počas nasledujúceho leta a či môžeme ísť kdekoľvek na prípravu, objavila sa myšlienka, že ´si nie som istý, či som hlavou tu´ (v klube). Prekvapilo ma, že nad tým začínam uvažovať,“ vysvetľuje.

„Celá táto záležitosť (rozmýšľanie o konci v LFC, pozn.) sa ale nezačala vtedy, keď sme sa bavili o ďalšej sezóne. Tá minulá bola superťažká a boli momenty, kedy by si pravdepodobne v iných kluboch povedali, že ´Ďakujeme veľmi pekne za všetko, ale mali sme spoluprácu ukončiť´, toto ale nebol môj prípad.“

„Pre mňa bolo super-superdôležité, že môžem tím opäť nasmerovať na správnu cestu. Keď som na tým celý uvažoval, uvedomil som si, že je tu pokope naozaj dobrý tím, navyše s obrovským potenciálom a výbornou vekovou skladbou, osobnosťami, mohol som teda začať myslieť na seba. Nie ale v zmysle, čo chcem robiť, ale čo si myslím, že je 100% správne,“ dopĺňa Klopp.

„Pre mňa bolo super, super, super dôležité, že môžem pomôcť priviesť tento tím späť na koľajnice. To bolo všetko, na čo som myslel. Keď som si dosť skoro uvedomil, že sa to stalo, je to naozaj dobrý tím s obrovským potenciálom a super vekovou skupinou, super postavami a tým všetkým, potom som mohol začať znova myslieť na seba a to bol výsledok. Nie je to to, čo chcem [robiť], je to len to, čo si myslím, že je 100% správne.“

Jürgen Klopp. (foto: liverpoolfc.com)

Poďme z tejto sezóny vyžmýkať, čo sa dá

Nemec má teda na lavičke LFC pred sebou ešte 5 mesiacov, tím je stále v štyroch súťažiach a ambície nemá malé.

„Posledný moment (moje liverpoolskej kariéry), možno priamo na Anfielde, možno niekde inde sa udeje, predtým je ale ešte dosť času. Poďme si ale dovtedy po dobré zakončenie. Okolitý svet sa síce bude snažiť túto správu využiť, smiať sa z nej, vyrušiť nás, my sme ale Liverpool FC a spoločne sme prešli aj náročnejšími obdobiami.“

„Urobme z tejto situácie našu výhodu. To by bolo naozaj skvelé. Vyžmýkajme z tejto sezóny všetko, aby keď sa v budúcnosti obzrieme späť, budeme mať dôvod na úsmev,“ dodáva liverpoolsky manažér.

Jürgen Klopp. (foto: liverpoolfc.com)

Okrem štandardného vyjadrenia pre klubový web a ďalšie médiá si Jürgen Klopp samozrejme sadol na rozsiahlejšie interview aj s redakciou liverpoolfc.com.

Jürgen, sme tu, pretože máš pre priaznivcov Liverpoolu odkaz. Chceš sa oň s nimi podeliť?

Áno, musím. Na konci sezóny k klubu odídem.

Cháme, že keď to teraz počujete po prvý raz, tak je to pre mnohých šok. Viem to ale vysvetliť – alebo sa aspoň o to pokúsim.

Milujem na tomto klube úplne všetko, milujem všetkom čo sa týka mesta Liverpool, milujem všetko na našich priaznivcoch, milujem tím, milujem personál. Milujem všetko. Ale to, že som takéto rozhodnutie urobil ukazuje, že som presvedčený, že to je to, čo urobiť musím.

Môžem to povedať otvorene, dochádzajú mi sily. Teraz s tým problém nie je, na druhej starne som samozrejme vedel, že raz budem musieť svoj odchod oznámiť. Viem, že túto prácu nemôžem robiť znova, znova a znova.

Po rokoch spoločnej cesty, ktorou sme si (s fans) prešli, po všetkých veciach, ktoré sme zažili, celkom prirodzene narástol voči vám (fans) rešpekt, láska a najmenej, čo vám dlhujem je pravda.

Jürgen Klopp s trofejou po víťazstve V Lige majstrov. (foto: liverpoolfc.com)

V prvej odpovedi si poskytol veľa podrobností,zároveň som si však istý, že aký šok táto správa priaznivcom spôsobila. Prvá vec, ktorú budú chcieť vedieť, či si v poriadku.

Som. Som zdravý, ako len môžete v mojom veku byť. Je tam pár drobností, ale nikto sa nemusí obávať, všetko je naozaj v poriadku.

Existuje dôvod, prečo toto rozhodnutie prišlo teraz, najmä vzhľadom k fáze sezóny, v ktorej sa nachádzame?

V ideálnom svete by som do konca sezóny nikomu nič nepovedal, všetko vyhral a potom sa rozlúčil. To ale nie je možné. Vo svete, v ktorom žijeme, nie je možné udržať veci ako je táto v tajnosti; je možno prekvapením, že sme to dokázali doteraz.

Je veľa faktorov, ktoré to ovplyvňuje, najmä osobné situácie. Ľudia z môjho tímu to potrebujú vedieť včas – a najmä klub to potrebuje vedieť včas a potrebuje plánovať. Nemôžete nič plánovať a nemôžete skutočne začať prípravu („za oponou“) na ďalšiu sezónu. Môžete urobiť veľa vecí s tým, že to viete, ale nezverejníte to, ale tie rozhodujúce veci, veľa vecí, proste urobiť nemôžete. Klub proste potrebuje čas.

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

V priebehu rokov bola moja úloha dosť dominantná. Nebol to úmysel, ale stalo sa. Bolo veľa momentov, kedy som si želal, aby som už klub nemusel znova opustiť klub – deje sa tak už tretíkrát, čo musím niečo také urobiť, a to naozaj nechcem. Ale nakoniec musím, pretože jedna vec, o ktorej som skutočne presvedčený, že ak sa musíte takto rozhodnúť, je lepšie, ak to urobíte trochu skôr.

Príliš neskoro by bola tá najhoršia vec, ktorá by sa mohla stať. Keby som si, neviem, napríklad v budúcej sezóne v septembri uvedomil: „Fúha, už to nie je ono, už to nedokážem“, a zrazu sme uprostred sezóny…

Tento klub, všetko, čo sme vybudovali v posledných rokoch, je úžasnou platformou, úžasným základom pre budúcnosť a jediná vec, ktorá by to teraz mohla narušiť, je v podstate to, že nemôžete robiť správne rozhodnutia, pretože sa vám kráti čas a to bolo pre mňa veľmi dôležité: aby som naozaj každého čo najskôr informoval.

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Máš obavy, že by táto správa mohla mať negatívny vplyv na zvyšok sezóny?

Otázku chápem na 100 percent, ale je to na nás, povedal by som. V Dortmunde som mal podobnú situáciu. Okolnosti sú úplne iné, ale je to podobná situácia, to sa nedá poprieť. Je to naozaj na nás (na realizačnom, hráčsko, lekárskom tíme, pozn.).

Po tomto oznámení budem mať tlačovú konferenciu a podobne. Následne som myšlienkami na 100 percent v tejto sezóne.

Môžeme cez túto situáciu prejsť, myslím, že v ideálnom svete nás čaká nejakých 30 zápasov. To v iných krajinách znamená celú sezónu. Je tu toľko vecí, o ktoré sa dá hrať, a môžu tu byť nejaké pokusy zvonku, ktoré narušia to, čo robíme, ale je to všetko o nás.

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Spôsob, akým sme spolu rástli v posledných rokoch, je absolútne výnimočný. Úplne výnimočný. Vždy som to hovoril a najmä teraz to stále platí, kvôli mne sa nič nemusí stať. Nikto teraz nemusí vytvárať predstavy, že nasledujúce zápasy sú o mne – prosím,nerobte tak, ak teda o to môžem požiadať, bolo by to naozaj pekné.

Som plne zameraný na LFC – navyše si nemyslím, že si niekto za posledných pár mesiacov uvedomil nejaký rozdiel. Ak niekto áno, potom je možno pozitívna zmena, pretože musím povedať, že keď som sa rozhodol, akokoľvek ťažké to bolo, uľavilo sa mi. Bolo to ako: ‚OK, je tu cieľová čiara‘ a nie preto, že by som tu už nebol. Keby som tu mohol zostať v tejto úlohe, skákal by som 2 metre do výšky, jednoducho nemôžem. To je všetko.

Naozaj chcem podávať výkony na najvyššej úrovni a aktuálna správa nás vyruší len vtedy, keď sa ako klub necháme. Veľmi dúfam, že sa to nestane, som si istý, že tím/chalani budú v poriadku. Som si istý, že s ľudia na tribúnach ich potlačia, aby boli v poriadku, na druhej strane ale svet tam vonku je väčší, sociálne médiá a všetky tieto záležitosti, ale myslím si, že stojí za to, aby sme robili to, čo sme vždy robili. Žijeme okamihom, tlačíme na seba, ako sa len dá a ideme si úplne za všetkým.

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Zvyšok je nasledujúca sezóna a ak mám byť úprimný, v tejto sezóne nie je žiadny rozdiel. Všetko, čo sa stalo za posledných pár rokov, vždy nieslo moje meno, ale na úspechu pracuje veľa ľudí. Moja rola sa síce zmení, ale veľa vecí nie. Klub je v dobrých rukách, budúcnosť je žiarivá.

Ak sa pozriete na moju kariéru, tak by som povedal, že sa vlastne nemôže stať, že niekto ako ja pochádzajúci odniekiaľ skončí ako manažér Liverpool FC. Je to ako rozprávka. Bolo nemožné si niečo takéto naplánovať a priam nemožné to dosiahnuť, ono sa to ale dá len vtedy, keď ste veľmi zaneprázdnený a na 100 000 percent oddaný všetkému, čo robíte, navyše tomu venujete celý život. To som urobil.

Prišiel som sem, čo som aj v prvý deň ako manažér LFC povedal, ako normálny chlap. Som stále normálny chlap, len už príliš dlho nežijem normálny život. Nechcem čakať, kým budem príliš starý na normálny život. Musím to aspoň raz vyskúšať, aby som zistil, aké to je a bude mi to chýbať. Ako som povedal, nikdy predtým som ho naozaj nemal, takže to musím vyskúšať a je to pre mňa ten správny moment a myslím si, že je to ten správny moment pre klub, pretože od budúceho roka už túto prácu nemôžem robiť.

Sprava Tom Werner, Jürgen Klopp a John Henry. (foto: Twitter)

Majitelia rozhodnutie zobrali

Aká bola reakcia majiteľov klubu?

Párty rozhodne neničia! Za tie roky sme si vybudovali naozaj dobrý vzťah, ale vysvetlil som im, ako sa veci majú a teraz ma poznajú tak dlho, že vedia, že takéto veci nehovorím len tak a zároveň si nechávam trochu otvorené dvere na spôsob: „No tak, skúste to ešte, presvedčte ma“ a podobné veci.

Ako som povedal, poznáme sa dlho a dobre. Vec bola/je jasná a museli ju prijať. Nikto nebol šťastný. Tých pár ľudí, ktorým som to doteraz povedal naozaj nebolo šťastných. Nie som týmto rozhodnutím nadšený, len viem, že je to správne.

A aké sú iné možné scenáre? Čo sú zač? Zvyčajne ako manažér dostanete padáka. Predtým sa Vám napr. päť, šesť, sedem týždňov nedarilo, príde rozhodnutie od vedenia a každému sa uľaví, keď sa vaše cesty rozídu. Nie som si ale istý, čo je to druhé… ochoriete a musíte prestať. A bohužiaľ, alebo našťastie, to tak musím urobiť.

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Nepáči sa mi, že je sa okolo mňa musí robiť rozruch, nepovažujem sa za dôležitého, ale viem, že vonkajší svet to vidí trochu inak. Preto sa tak deje. Urobiť tlačovú konferenciu, urobiť oficiálne oznámenie je v takejto situácii vzácna vec. Chceme sa len uistiť, že každý, kto je s nami, bude informovaný tým najlepším možným spôsobom.

Hneď na to sa plne sústredím na duel s Norwichom, Chelsea, Arsenalom, na akýkoľvek ďalší zápas. Som myšlienkami plne tam, kde mám byť. Momentálne nie je žiadny dôvod na rozlúčkové parties, čaká nás dlhá sezóna. Chcem v nej byť na 100 percent a aj som. Jednoducho som.

Nikto sa nemusí báť, ako mám nastavenú hlavu. Bolo by naozaj skvelé, keby ste noje rozhodnutie prijali, áno, je ťažké, ale je správne. To je všetko. Pretože akokoľvek to tu všetko milujem, stále si myslím, že je toto rozhodnutie správne.

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Klopp: Iný anglický klub viesť nebudem

Keď si v 2022 podpísal s klubom nový kontrakt, hovorilo sa, že na tvojom rozhodnutí mala veľký vplyv manželka Ulla. Ako zareagovala aktuálne?

Musel som jej to vysvetliť, samozrejme, že som musel. Ale nebolo to na spôsob, že ‚Chavalabohu.‘ Nesmiete to chápať zle. Vôbec nie. Spýtala sa ma prečo a ja som to vysvetlil tak, ako vám to teraz vysvetľujem, s niekoľkými ďalšími možno súkromnými detailmi, ale okrem toho to bolo dosť podobné.

A samozrejme Ulla chce, aby som sa mal dobre a bol v poriadku, a keď si uvedomila, že v tom mám naozaj jasno – a vie, že takéto veci neberiem na ľahkú váhu – teší sa zo mňa, že som ohľadne tohto rozhodnutia šťastný. Pretože taká je pravda. Keď mi teraz ľudia hovoria o rôznych veciach, ktoré momentálne robíme a či sa darí tímu a podobné veci, užívam si to ako blázon.

Baví ma to, pretože viem, že to nebudem musieť robiť navždy. Potrebujem nájsť aj iný zmysel, musím ho hľadať. Ak sa ma niekto spýta: ‚Budeš ešte niekedy pracovať ako futbalový manažér?‘ Teraz by som povedal, že nie. Ale očividne neviem, ako sa budem cítiť, pretože som v takejto situácii nikdy nebol (dlhodobo).

Čo viem určite – nikdy, nikdy nebudem trénovať iný klub v Anglicku ako Liverpool, na 100 percent. To nie je možné. Moja láska k tomuto klubu, môj rešpekt k ľuďom je príliš veľký. Nemohol by som. Nemohol by som na to pomyslieť ani na sekundu. Proste takáto možnosť neexistuje. Toto je súčasť môjho života, sme súčasťou rodiny, cítime sa tu ako doma. Nie je šanca to urobiť.

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Na druhej strane ale otázka: ´Budem ešte niekedy pracovať?´ Samozrejme, poznám sa, nemôžem len tak sedieť. Možno si nájdem niečo iné. Ale nebudem trénovať klub alebo krajinu aspoň rok, nie je to totiž možné, nemôžem a ani nechcem. To je všetko. Je to taká zvláštna situácia, pretože musím vysvetľovať, že už nemám energiu, ale teraz tu sedím a mám energiu a reagujem na všetko, čo sa tu deje.

Ale kvôli vzťahu, ktorý máme, musím na to myslieť. Pretože ma nikto nevyhodí, musím sa rozhodnúť sám. Zodpovednosť, ktorú tu mám za všetko, mi hovorí, že nie som ten pravý pre budúcnosť, takže to musím povedať. Tak veľmi, ako by som si prial. A to je to, čo tu robím. je to úplne zvláštne.

Teším sa na zápas s Norwichom, áno, naozaj sa teším na zápas s Norwichom, na domáci zápas. Potom hráme s Chelsea doma. V jednom momente bude vynovený Anfield úplne plný. Toľko úžasných vecí sa stalo za ten čas, čo som tu, je to úžasné a milujem to všetko a áno, budem to v budúcnosti sledovať, budem toho súčasťou, budem to podporovať, ale už nie z prvého radu.

Previous article(Analýza) Taktická zmena, ktorá zasiahla Andyho Robertsona. Alexander-Arnold určuje trend
Next articleStats pred zápasom: Klopp privíta v FA Cupe doma druholigový Norwich
Zavše ochranársky vandrák na spôsob old (oi!) punks never die, akých sú na svete milióny, často v polohe haters gonna hate stúpajúci na otlak tým, ktorí veci berú zbytočne príliš vážne. Tiež nefanúšik stereotypov, hlúposti, ješitnosti, demagógie, Elánu, Man Utd, repre futbalu, ananásu a balzamika. Za to cynik na plný úväzok (len nikto neplatí), ktorý má apatiu, iróniu a tupé reči ako pracovný a pomerne často využívaný nástroj. YNWA si pod príspevky nepíšem, na druhej strane píšem zavše strašne dlhé a otravné texty a ľudia si o mne myslia, že musím mať stále pravdu, lebo som hlúpy a sebestredný pidžús a zasa, nebudú ďaleko od pravdy;) Takže vo finále si ani pipíky merať nemusíme, máš ho väčšieho, drahý člen môjho fanclubu. Na pivo a punk ale zájsť môžeme. No problem, žádnej stres;) 📧 pár teplých slov mi pokojne napíš na kwop@lfc1892.net