(Analýza) Taktická zmena, ktorá zasiahla Andyho Robertsona. Alexander-Arnold určuje trend

28
1071
Andy Robertson (vpravo) a Harvey Elliott. (zdroj: Twitter)

Pred nejakým časom sme Vám priniesli článok, v ktorom sme sa pozreli na zmenu pozície Alexandra-Arnolda. Avšak premena nemala vplyv iba na samotného Trenta, obmenou prešiel aj jeho kolega z druhej strany obrannej línie.

(Analýza) Trent Alexander-Arnold: Hráč, ktorý ovplyvňuje taktiku i súpera

Andrew Henry Robertson prišiel do Liverpoolu 21. júla 2017 z vypadávajúceho Hullu City. V tej dobe mal na pozícii ľavého obrancu v najvyššej anglickej súťaži odohrané dve sezóny.

Zo začiatku bolo otázne, či je pre Jürgena Kloppa správnym hráčom. Svoje hráčske kvality ukazoval hneď zo začiatku a stal sa neodmysliteľnou súčasťou tímu. Bol pri všetkých úspechoch Liverpoolu. V súčasnosti je to obranca s najväčším počtom asistencií v rámci Premier League. O prvé miesto sa delí s práve so spoluhráčom Alexandrom-Arnoldom. Obaja zaznamenali už 57 asistencií.

Ako môžeme vidieť, Robertson sa preslávil vďaka svojej produktivite. Často sa stávalo, že v zápasoch sa pohyboval po celej ľavej strane a mohli sme ho vidieť v krídelných priestoroch pri súperovej šestnástke. Napriek tomu, že veľmi rád útočil, jeho defenzívna hra bola na  veľmi slušnej úrovni. Presun Alexandra-Arnolda do stredu však pre Škóta znamená viac defenzívnych úloh.

Skúsme sa bližšie pozrieť na to, čo sa zmenilo.

(zdroj: SkySports)

Tento obrázok je zo zápasu proti Evertonu (2:0), ktorý sa dohral 13. februára 2023. Ako môžeme vidieť, Robertson stojí pri čiare na jeho ľavej strane a očakáva prihrávku od niektorého z jeho spoluhráčov, aby následne mohol postupovať vyššie.

Tu vidíme jeho vysoké postavenie na ľavej strane pri výstavbe hry. V týchto momentoch drží šírku naľavo a pripomína skôr krídelníka ako obrancu.

(foto: SkySports)

Teraz si to porovnáme so súčasnou sezónou.

(foto: SkySports)

Andy teraz stojí viac na osi ihriska a je z neho prakticky tretí stopér. Možnosť útočiť dopredu je tak oveľa menšia.

Ďalším príkladom, kde môžeme pozorovať zmenu je HeatMap. Pre porovnanie prikladám ročník 2021/2022, kedy Andy dokázal zaznamenať v Premier League 10 asistencií a súčasnú sezónu 2023/2024. Aj keď v tejto edícii pre zranenie toho až tak veľa nestihol a nastúpil iba na 8 zápasov, rozdiel je badateľný.

(foto: Sofascore)
(foto: Sofascore)

Zatiaľ čo v zápase bol Robertson priemerne tesne na polovici súpera a viac na šírke, v zápase zo súčasnej sezóny pri Brightonu ho už vidíme stáť o kúsok viac v strede ihriska a bližšie pri vlastnej bránke. Na tejto ukážke môžeme vidieť aj obrovskú zmenu Trenta, ako sa zmenilo jeho miesto na ihrisku.

V poslednom prípade si porovnáme jednotlivé štatistiky.

(foto: FBREF)

Štatistiky už len potvrdzujú, čo som písal vyššie. Je zrejmé, že defenzívne čísla sa v prebiehajúcom ročníku zlepšili, čo ale malo za následok zhoršenie tých ofenzívnych. Dokonca Andy ešte stále čaká na svoju prvú asistenciu v tejto sezóne. Vzorka je troška menšia za osem odohraných zápasov, ale v najbližšej dobe by sa už mal vrátiť a počet minút narastie.

Otáznikom však ostáva, či nie je škoda, aby takto produktívny obranca mal tak málo šancí na podporovanie útoku. Samozrejme, v tíme nemôže každý len útočiť a niekto musí aj brániť.

Hra je v súčasnosti postavená okolo Alexandra-Arnolda, takže Robertson asi bude musieť zotrvať v pozícii, akú mal pred zranením. Možno nás Klopp prekvapí a vymyslí niečo, aby dostal to najlepšie z oboch krajných obrancov.