(Analýza) Trent Alexander-Arnold: Hráč, ktorý ovplyvňuje taktiku i súpera

1
771
Trent Alexander-Arnold (foto: Twitter)

Trent Alexander-Arnold je téma na širokosiahlu diskusiu. Kde je jeho miesto na trávniku? Poďme si pomôcť napr. aj zápasom s Fulhamom spred pár týždňov.

Alexander-Arnold – scouser a zároveň odchovanec The Reds je súčasťou klubu už od svojich šiestich rokov a od súčasnej sezóny aj zástupca kapitána. Svoj prvý zápas za A-tím odohral dva týždne po svojich osemnástych narodeninách, 25. októbra 2016 v EFL Cupe proti Tottenhamu (2:1 pre Liverpool).

Prvý zápas v domácej súťaži odohral 14.12. toho istého roku proti Middlesbrough. Počas svojej doterajšej kariéry už dokázal s Liverpoolom vyhrať skoro všetky trofeje (zatiaľ chýba iba Európska liga, ktorá môže padnúť tento rok).

Sezóna 2023/2024 je pre Trenta ôsma v drese Liverpoolu FC a za taký krátky čas sa už stihol v Premier League stať druhým v počte asistencií medzi obrancami.

(zdroj: Premier League, dáta zo 4.12.2023)

Vo svojej prvej sezóne (2016/2017) odohral Trent v najvyššej Anglickej súťaži 7 zápasov. V ďalšej edícii (2017/2018) už dosiahol 19 štartov a celkovo 1575 minút (46 %). Najmä ku koncu sezóny sa stal už pravidelným hráčom základnej zostavy v domácej lige a aj v Lige majstrov, kde sa dostal až do finále.

Kapitola 2018/2019 bola pre Trenta zlomová, a to najmä čo sa týka produktivity. Stal sa stabilným členom základnej zostavy v Premier League, kde odohral 29 zápasov (72% minút) a zaznamenal 12 asistencií, čo znamenalo najviac v tíme Liverpoolu a celkovo sa v rámci domácej súťaže umiestnil na treťom mieste.

Nasledujúci rok (2019/2020) bola pre Alexandra-Arnolda z hľadiska štatistík najlepší. V PL odohral všetkých 38 zápasov, v ktorých si pripísal 13 asistencií, k tomu pridal aj 4 góly a pomohol svojmu tímu k zisku ligového titulu.

Ročník (2020/2021) mu priniesol 7 asistencií a 2 góly. Nasledovala ďalšia veľmi dobrá sezóna (2021/2022) s 12 gólmi a 2 asistenciami. V minulej edícii (2022/2023) Trent mal na konte 37 zápasov 9 asistencií a 2 góly. V prebiehajúcom štádiu (2023/2024) má po dvanástich odohraných zápasoch na konte 2 góly a 1 asistenciu.

Počet zápasov a asistencií v jednotlivých sezónach Premier League.

Zmena pozície

TAA začínal svoje pôsobenie v Liverpoole na pozícii pravého obrancu. Ako čas plynul, čoraz viac sa hovorilo o jeho presune do stredu zálohy, kde by mohol viac ťažiť zo svojho potenciálu. Prvý zápas v pozícii záložníka odohral za reprezentáciu Anglicka proti Andorre (2021).

Nižšie môžeme vidieť “heatmap“ v sezóne 2017/2018, kde je zjavné, že plní úlohu klasického krajného obrancu a pohybuje sa pri pravej čiare po celej dĺžke ihriska.

Heatmap 2017/2018. (zdroj: SofaScore)

Avšak keď sa pozrieme na “heatmap“ z prebiehajúcej sezóny 2023/2024, môžeme vidieť, že sa pohybuje v priestoroch ktoré sú viac v strede ihriska. V krídelných priestoroch sa už nepohybuje tak často ako predtým.

Posun Trenta do stredu ihriska vyzerá na prvý pohľad, že by mohol zaznamenávať ešte viac asistencií, ako z pozície pravého obrancu. Avšak  po 15. kolách v Premier League na konte 2 asistencie. Týmto tempom bude mať na konci 5 asistencií, čo by bolo najmenej za posledných 6 sezón. Nižšie sa môžeme pozrieť na jeden z dôvodov prečo je tak. The Athletic vydal nedávno článok, v ktorom porovnáva najčastejšie dlhé prihrávky (18 metrov a viac) pred a po zmene pozície.

Najčastejšie prihrávky pred zmenou pozície. (zdroj: The Athletic)
Najčastejšie prihrávky po zmene pozície. (zdroj: The Athletic)

Podľa grafov je zrejmé, že pred zmenou pozície smerovali Trentove prihrávky najčastejšie z pozície pravého „halfspaceu“, alebo až z pozície pravého krídla do 16-tky súpera na niektorého z útočiacich hráčov Liverpoolu. Po zmene pozície a jeho následnom posune viac do stredu ihriska môžeme pozorovať, že Trentove dlhé prihrávky smerujú zo stredu na pravú stranu ihriska, alebo často prebieha aj výmena lopty so stredovými hráčmi.

Výsledkom je, že zatiaľ čo pred zmenou pozície  mal úlohu vytvárať pre spoluhráčov šance, z ktorých by mohli padnúť góly, v súčasnosti sa viac podieľa na predfinálnej fáze a výstavbe hry a posúva loptu na vyššie postavených spoluhráčov, ktorí sa následne snažia vytvárať gólové šance.

Duel, ktorý si zapamätáme! 4 učebnicové góly LFC, o výhre 4:3 nad Fulhamom rozhodol v závere Alexander-Arnold

Trent Alexander-Arnold proti Fulhamu

TAA nastúpil na zápas proti Fulhamu na svojej klasickej pozícii ako pravý obranca v štvorčlennej obrane. Klasicky sa pri zisku lopty posúval do stredu ihriska, kde sa to menilo na rozostavenie 3-2-2-3a stával sa druhou šestkou vedľa Mac Allistera.

(zdroj: Canal+Sport)

Ďalšou taktickou zmenou prešiel  aj v zápase proti Fulhamu. V 65. minúte prišiel na ihrisko Joe Gomez, ktorý striedal defenzívneho záložníka Alexisa Mac Allistera, a tak sa posunul na pozíciu defenzívneho záložníka.

Pre TAA sa však týmto zmeny nekončili. V 83. minúte bol vystriedaný Ryan Gravenberch a jeho miesto zaujal Wataru Endō. V tomto okamihu bol na ihrisku Joe Gomez, ktorý hral pravého obrancu a pohyboval sa viac v šírke ihriska. Miesto defenzívneho záložníka zaujal Endō a TAA sa vďaka tomu mohol pohybovať vyššie. Mohol tak dávať finálne prihrávky, preveriť brankára hostí a nakoniec aj zaznamenať víťazný gól. Ešte predtým v 20. minúte dokázal streliť gól z priameho kopu, ale ten bol následne pripísaný brankárovi Fulhamu Lenovi ako vlastný.

Po víťaznom góle v 88. minúte sa Liverpool už viac sústredil na bránenie výsledku.V tomto prípade Liverpool bránil vo formácii 4-4-2, kedy Trent vytváral stredovú dvojičku s Endōm. Aj vďaka výkonu TAA zvíťazil Liverpool nad “chalupármi“ 4:3 a pripísal si dôležité 3 body.

Jürgen Klopp má v podobe Alexandra-Arnolda všestranného hráča, ktorého môže používať na viacerých pozíciách. Vďaka nemu je schopný prispôsobiť taktiku proti konkrétnemu súperovi. Klopp bude určite hľadať najlepšiu pozíciu pre zástupcu kapitána, z ktorej z neho dokáže vyťažiť maximum. Stanovenie Trentovej pozície bude mať vplyv aj na príchody ďalších posíl do tímu, ale o tom už v ďalšom článku…