Newcastle United FC - LIVERPOOL FC 0:2 (0:2)

góly: 10. D. Núñez (Alexander-Arnold), 17. Gakpo (Salah)

Pope - Trippier (64. J. Murphy), Schär, Botman, Burn, S. Longstaff, Joelinton (71. Ritchie), E. Anderson (24. Dúbravka), Almirón (64. C. Wilson), Isak (44. A. Gordon), Saint-Maximin

lavička: Dúbravka - Dummett, J. Murphy, Manquillo, J. Murphy, C. Wilson, Lascelles, Richie, A. Gordon

Alisson - Alexandee-Arnold, J. Gomez, van Dijk, An. Robertson, Fabinho, J. Henderson (59. H. Elliott), Bajčetić (59. Milner), Salah, Gakpo (59. Firmino), D. Núñez (59. Jota)

lavička: Kelleher - Matip, Tsimikas, Jota, Firmino, N. Phillips, N. Keïta, H. Elliott, Milner

Po dôležitej výhre v Merseyside derby s Evertonom, nás čakal ťažký zápas s Newcastle United. Výhra s mestským rivalom nás konečne nakopla a Klopp navyše mohol rátať aj s hráčmi, ktorí sa vrátili z maródky.

Do základnej zostavy sa tak vrátil Virgil van Dijk a na lavičke boli pripravení Firmino a Diogo Jota. Stále čakáme na Luisa Díaza, ktorý sa už objavil na ihrisku spolu s A-tímom, ale na jeho návrat si musíme ešte nejaký ten týždeň počkať.

Domáci pred zápasom avizovali viacero absencií. Istotou bol kľúčový hráč Bruno Guimarães, ktorý musel stáť pre trest za červenú kartu, ale viacero avizovaných absencií  pre zranenie na domácej strane sa nakoniec nepotvrdilo. Hral Almiron, Saint-Maximan a na lavičke boli pripravení Lascelles a Manquillo, ktorí boli pred zápasom veľmi otázny.

LFC zvíťazil vďaka prvopolčasovým gólom v podaní D. Núñeza a Gakpa 2:0, a keď v 21. min  gólman Pope zasiahol mimo 16-ky loptu oboma rukami, čím zmaril šancu Salaha, dohrávali „straky“ v desiatich.

V ďalšom priebehu už možnosti Salaha, Jotu či Saint-Maximina, či C. Wilsona zmenu skóre nepriniesli, The Reds tak zo severu Anglicka berú 3 body. Prišli však o Darwina Núñeza, ktorý si v 2. polčase poranil rameno.

Už v utorok 21.2. 2023 čaká na The Reds úvodný zápas 1. kola vyraďovačky Ligy majstrov. V repríze posledného finále hostia na Anfielde suverénne najúspešnejší tím súťaže Real Madrid. Výkop je o 21 h.

1.polčas

Domáci do zápasu vstúpili aktívnejšie. Boli lepší na lopte, lepší v súbojoch a aktívnejší v pohybe. Už v 4. minúte mal obrovskú šancu Almiron, ale Alisson fantasticky, reflexívne zasiahol. Newcastle bol v úvodných minútach lepší, Liverpool sa na ihrisku iba hľadal.

Obrat v zápase priniesla už 10. minúta. Alexander-Arnold našiel na hrote Darwina Núñeza, ktorý si skvele spracoval loptu a bez rozmýšľania bombou prestrelil Nicka Popea. 0:1 Pre LFC. Situáciu ešte chvíľu riešil VAR, najprv pre možný ofsajd, potom pre možnú hru rukou, ale všetko bolo v úplnom poriadku, a tak sme sa dostali hneď v úvode do vedenia.

Skvelé spracovanie lopty od Darwina Núňezs pred prvým gólom v dueli Newcastle – LFC. (foto: Twitter)

Od tejto chvíle sme prevzali zápasovú iniciatívu a začali sme diktovať tempo zápasu. V 15. min výborne centroval loptu na Darwina Trent Alexander-Arnold, ale lopta v sieti neskončila. Newcastle sme definitívne zarezali v 17. minúte. Salah prehodil loptu cez obranu na nabiehajúceho Codyho Gakpa a ten skvelým spracovaním a následnou strelou popri vybiehajúcom brankárovi domácich rozvlnil sieť. Vyhávame 0:2. Gól znova skúmal VAR, ale nábeh Gakpa bol chirurgicky presný a tak gól musle platiť.

Domáci sa snažili otriasť z dvojgólového šoku. Ale opak bol pravdou. V 21. min po rohu NUFC, skvele vybehol na center Alisson a jeho následný nákop na Salaha pripomínal „zlaté časy“ LFC z pred 2-3 rokov. Dlhý pas do odkrytej obrany síce Salah dobre nespracoval, ale vybiehajúci Pope loptu iba hlavou stlmil a následne rukami reflexívne zachytil. Nasledovala jasná červená karta a Newcastle musel stiahnuť Andersona a poslať do brány slovenského brankára Dúbravku.

Zákrok brankára Popea, za ktorý inkasoval červenú kartu. (foto: Twitter)

Domáci sa aj napriek oslabeniu nevzdávali a v 31. minúte po krásnom sóle skvele vystrelil Saint-Maximan, ale jeho strelu fantastický Alisson Becker vytesnil na žrď. V 42. min dokonca po rohovom kope Dan Burn opečiatkoval naše brvno. Následne Almiron strieľal spoza šestnástky a jeho strela tesne minula ľavú žrď.

2.polčas

Domáci aj o desiatich hráčoch nestrácali nádej a za výraznej podpory domáceho publika neustále pokúšli šťastie. My sme hrali dosť profesorsky, úsporne a na výhru.

V 54. minúte po brejku a zrážke Darwina s Tripierom bol náš útočník dlhšiu dobu ošetrovaný. Nakoniec vstáva a pokračuje v hre. Klopp však šetrí hráčov pre dôležitým zápasom Ligy majstrov a v 59. min sťahuje D. Núñeza, Bajčetića, Gakpa a J. Hendersona. Na ihrisko ide H. Elliott, Firmino, Milner a Diogo Jota.

Liverpool hrá totálnu údržbu a šetrí sily pred zápasom s Realom Madrid. Aj napriek tomu sme si vytvorili niekoľko skvelých šancí, ale vo finále bol hlavne Mo Salah málo presný. Naopak domáci mali v 85. minúte obrovskú šancu. Callum Wilson strieľal do pravého dolného rohu našej brány, ale fantastický Alisson Becker nohou vychytal. V závere sme mali veľké šance. Hlavne Firmino a Diogo Jota mohli skórovať, ale skóre sa nakoniec nezmenilo a z Newcastle si odnášame skvelú a potrebnú výhru 2:0.