Pohľad do histórie: Ako vznikol a menil podobu slávny liverpoolsky znak

44
2096

História Liverpoolu a futbalového klubu sa začala v roku 1892. Už v tej dobe sa na dresoch začali objavovať znaky a LFC v tomto nebol iný.

Erb 1892

Úplne prvým znakom klubu z Anfieldu bol rovnaký, aký patril mestu Liverpool, zobrazuje to Liverbirda a Neptúna, rímskeho boha sladkej vody a mora plus ešte Tritona, gréckeho boha a posla mora.

V tomto znaku je aj latinská fráza Deus Nobis Haec Otia Fecit, motto Liverpoolu a bežne preklad znamená Boh nám doprial tieto voľné dni.

Klub chcel naďalej používať mestský erb, ale nebolo mu to dopriate a preto bola potrebná zmena. Ak sa vrátime o viac ako o 100 rokov dozadu, tak ten znak bol super. Samozrejme dnes by ho na internete a na obrazovkách v TV asi ani nevedeli zobraziť 🙂

Rok 1940

Ten, kto fandí Liverpoolu a niekedy tam aj bol, určite pozná East Lancs Road (diaľnica medzi Liverpoolom a Manchestrom), tak tento znak bol na nej maľovaný, nasprejovaný, počmáraný rovnako tak ako logo Man Utd.

Bol to alternatívny erb, ktorý Liverpool používal na reklamách, programových zápasoch a oficiálnych dokumentoch.

Používal sa koncom 40. rokov minulého storočia a naposledy bol videný na obálke finálového programu Európskeho pohára majstrov v roku 1981, keď sme v Paríži zdolali Real Madrid 1:0 gólom Alana Kennedyho. Hej…ten zápas som v telke videl…skákal som ako 11-ročný chlapec na koberci a môj otec vôbec nevedel, že prečo 🙂

1950 – logo s Liverbirdom

Ďalej tu máme znak Liverbirda, ktorý sa kedysi nosil na drese Liverpoolu. Prvýkrát sme ho videli na drese vo finále FA Cupu v roku 1950 s Arsenalom a odvtedy dizajn nového loga na srdci sa stal na niekoľko rokov samozrejmosťou, postupne sa to však začalo meniť, pretože v modernejšej podobe sa to už núkalo.

1955 – L.F.C.

V roku 1955 bol znak klubu od rieky po prvýkrát pod nohami „vtáka“ pridané veľké písmená „L.F.C.“ a rovnako premiérovo sa na domácom drese objavil v oválnom tvare. Jeho éra trvala až do roku 1968.

Zaujímavosťou je, že nie je to príliš odlišný od toho, ktoré vidíme na dnešných dresoch. Toto logo sa vyrábalo aj so žltým /zlatým/ prešívaním, a to do polovice 70. až 80. rokov 20. storočia.

Štít – 1987

Od sezóny 1987/88 nadobudol znak LFC skôr taký tvar, ktorý už asi všetci poznáme, teda tí starší). Ktorý je dodnes veľakrát videný na rôznych internetových fórach. Tento dizajn existoval už dávnejšie s malými úpravami, ktorý mal rôzne podoby a zostal znakom The Reds až do roku 1992.

Reklamy na dresoch som začal vnímať koncom 70. rokov. Liverpool FC bol prvý anglický klub, ktorý nosil na drese reklamu a bola to japonská firma Hitachi. Vtedy neexistovala lepšia japonská firma na elektroniku, boli sme aj v tom prví a samozrejme sme v tej dobe boli jeden z najlepších klubov v Európe.

Crown Paints, Candy a Adidas, to boli ďalšie firmy a reklamy, ktoré sme nosili na dresoch s týmto znakom. Mimochodom, pre mňa osobne boli dresy so sponzorom Crown Paints najkrajšie v celej histórii!!! (skúste si to vygoogliť :))

Storočnica

V rámci osláv 100. výročia klubu v roku 1992 bol vyrobený špeciálny znak, ktorý sa následne používal počas celej sezóny 1992/93.

Toto je prvýkrát, čo sa nápis You’ll Never Walk Alone použil spolu so Shankly Gates, základnou dizajnovou voľbou, ktorá bola mimoriadne populárna a fanúšikom sa to veľmi páčilo.

Večné plamene – 1993

V roku 1993 klub upravil svoje úspešný znak a urobil ho trvalým s pridaním večných plameňov po jeho stranách. Stalo sa tak na pamiatku obetí katastrofy v Hillsborough z roku 1989.

A namiesto toho, aby bol farebne prevažne červený, biely a zelený, bola do dizajnu pridaná žltá farba a zaužívaná až do roku 1999, kedy bola potom modernizovaná.

Znak nadobudol rôzne podoby, ktorý sa používal na dresoch v zápasoch a bol pomerne dosť komplikovaný. Sám som si ho v minulosti namaľoval na stenu chodby v starom byte a mal s ním dosť roboty 🙂

2002 až doteraz

Tento znak, ktorý vidíme na Anfielde v klubových obchodoch aj teraz, vyšiel na svetlo sveta v roku 1999 ako výsledok postupného vývoja.

Prvýkrát bol použitý na dresoch v tejto farebnej edícii – červenej, bielej a zelenej – v roku 2002/03 a zostal až do roku 2011/12, kedy Standard Chartered nahradil Carlsberg ako hlavný sponzor dresov.

2012 až súčasnosť

Aj keď toto nie je hlavný znak klubu, pokiaľ ide o dresy, tento funguje od roku 2012/13 a je ódou na roky formovania Liverpoolu, pretože bol prvýkrát použitý v roku 1968. Jednoduché a efektívne, hoci Liverbird sa od svojej prvej iterácie určite vyvinul!

Toto bolo predstavené z dôvodov ochrannej známky a zdá sa, že zostane tým, ktorý sa bude používať na dresoch v dohľadnej budúcnosti.

zdroj: This is Anfield