Pohled do historie: Příběh Anfieldu (část první)

8
1467
Anfield. (foto: twitter.com)

Náš milovaný stadion Anfield není pouze místem strhujících zápasů, jedná o speciální místo plné historie, emocí a vášně. Anfield se stal domovem pro mnoho generací fanoušků a za 131 let své existence si prošel pozoruhodnými změnami.

V následujících článcích se vydáme na cestu časem a prozkoumáme vývoj našeho stadionu, od jeho počátku až po současnost. Na začátek mi však dovolte krátkou odbočku k našim městským rivalům, tedy Evertonu FC, jelikož právě u nich celý příběh začíná.

Fotbalový klub St. Domingo F. C. byl založen roku 1878 a až o rok později byl jeho název změněn na dnes všemi známý Everton FC. Roku 1884 se Toffees přestěhovali ze Stanley Parku na nezastavěný pozemek v Anfieldu.
Samotný pozemek vlastnili pivovarníci John a Joseph Orrellovi a tento pozemek, kde dříve sídlil Everton Cricket Club, si Blues pronajali za roční nájemné 100 liber. Hráči se převlékali v nedalekém hotelu Sandon, který byl vlastněn místním pivovarníkem, a především akcionářem Evertonu Johnem Houldingem. První zápas na novém hřišti se hrál 27. září roku 1884, Everton v něm porazil Earlestown výsledkem 5:0.
Anfield v roce 1884. (foto: tfcstadiums.com)

V roce 1891 byl na stadion dovezen 50 stop vysoký stožár, který kdysi sloužil jako horní stěžeň námořní lodi. Stožár byl umístěn na roh hřiště a později téhož roku na něm zavlála první ligová vlajka, když Everton vyhrál první ligu.

Navzdory úspěchům po sportovních stránkách se v klubovém vedení začaly objevovat nepokoje. Neshody ohledně odkoupení pozemku na Anfieldu od Johna Orrella vyústil ve spor mezi Houldingem a výborem, který vyvrcholil přesunem Evertonu do Goodison Parku.

Johnu Houldingovi zůstal prázdný stadion, proto se rozhodl založit nový klub, který by ho obsadil. Na základě této iniciativy vzniká v roce 1892 náš milovaný Liverpool FC. Prvním zápasem nového klubu bylo přátelské utkání s Rotherhamem Town, odehrálo se 1. září 1892 a Liverpool v něm zvítězil 7:1.

Vzhledem k rostoucímu počtu diváků byla v roce 1895 postavena nová hlavní tribuna podle návrhů architekta Archibalda Leitche, která byla schopna pojmout 3 000 diváků. V roce 1902 umírá John Houlding a o rok později dochází k dalšímu rozšíření Anfieldu, postavena je tribuna „Anfield Road“.

Anfield v roce 1894-95. (foto: liverpoolecho.co.uk)

V roce 1906 se oficiální kapacita Anfieldu pohybovala kolem 25 000 diváků, když se však o Velikonocích během městského derby mačkalo na stadioně odhadem asi 35 000 diváků, bylo zřejmé, že je třeba dalších úprav.

Ambiciózním projektem přestavby stadionu byl pověřen opět glasgowský inženýr Archibald Leitch. Stadion byl po konci sezóny 1905/1906 (ve které vyhrál Liverpool svůj druhý ligový titul) kompletně uzavřen.

Hřiště bylo při opravách zvýšeno a následně i zaobleno, aby bylo možné spojit tribuny. Vybudována byla obrovská tribuna na stání, která dostala název „Spion Kop“ a byla schopna pojmout až 20 000 diváků.

Plán nové tribuny pro LFC (1906). (foto: membership-magazine.liverpoolfc.com)
Krátce po znovuotevření se Anfield dočkal rekordní návštěvnosti, kdy Merseyside derby sledovalo až 40 000 diváků. Díky Leitchově průkopnické práci se stadion stal jedním z nejlepších v zemi, a především symbolem liverpoolského FC.
Anfield je již 131 let domovem pro mnoho generací liverpoolských fanoušků, kteří se s napětím těší na den zápasu, aby podpořili své oblíbené hráče. Ačkoli již toto období ukázalo silnou a vášnivou podstatu Anfieldu, skutečný příběh tohoto úchvatného stadionu teprve začíná…
Anfield v roce 1906. (foto: playupliverpool.com)
Anfield. (foto: twitter.com)