Prečo Joël Matip nehrá za Kamerun?

11
2504
Joël Matip. (foto: Twitter)

Mohamed Salah dáva vždy obrancom zabrať a urobí to znova, keď v drese egyptskej reprezentácie nastúpi proti Kamerunu v semifinále Afrického pohára národov (AFCON).Joël Matip je jeden z hráčov, ktorí sa dobre vyznajú v umení brániť Salaha, pretože s ním každodenne trénuje už od roku 2017. Liverpoolsky stopér však v tomto zápase kamerunskému tímu nepomôže, pretože sa vzdal reprezentácie ešte v roku 2015. Mal iba 24 rokov.

Bolo to viac ako rok predtým ako Joël podpísal zmluvu s Liverpoolom. Jeho posledné reprezentačné vystúpenie  bolo v kvalifikácii na AFCON v septembri 2015 proti Gambii. A aj na tento zápas ho musel dlho prehovárať vtedajší nemecký tréner Kamerunu Volker Finke.

Zápas proti Gambii tak zostáva jediným zápasom, ktorý odohral Joël za Kamerun od nešťastných majstrovstiev sveta 2014. Na tomto turnaji Kamerun zhorel a skončil úplne na spodku tabuľky, po prehrách s Mexikom, Chorvátskom a domácou Brazíliou.

Joel Matip v drese Kamerunu (foto: Twitter)

Jediný gól strelil Matip

Matip na tomto šampionáte strelil jediný svoj reprezentačný gól a zároveň aj jediný gól Kamerunu v poslednom zápase s Brazíliou. Joël korigoval stav na 1:4 dorážkou z 3 metrov.

Liverpoolsky stopér sa narodil v nemeckom Bochume a za reprezentáciu Kamerunu hral iba vďaka tomu, že jeho otec Jean je rodený Kamerunčan. Joëlov otec, ktorý má mimochodom vysokoškolský titul z chémie, sa presťahoval do Nemecka s cieľom začať nový život. To sa mu dokonale podarilo, pretože dokončil vysokoškolské štúdium a navyše stretol budúcu Joelovu maminu Evu-Máriu.

Matip už v 18 rokoch hrával za bundesligové Schalke 04 a to zaujalo kamerunských funkcionárov, ktorí ho zlanárili do kamerunského dresu. Za Kamerun debutoval už v marci 2010 proti Taliansku a o tri mesiace neskôr už hral na Majstrovstvách sveta 2010 v Južnej Afrike. Do zápasu však zasiahol iba jeden krát a to proti Japonsku pri prehre 0:1. Navyše ako záložník. Kamerun nezískal v skupine ani bod a do ďalších bojov nepostúpil.

Futbalová jedenástka Kamerunu – horný rad zľava: Samuel Eto’o, Joël Matip, Eric Choupo-Moting, Jean Makoun, Sebastien Bassong, Achille Webo a brankár Souleymanou Hamidou. Dolný rad zľava: Benoit Assou-Ekotto, Nicolas Nkoulou, Eyong Enoh a Stephane Mbia pózujú pred výkopom zápasu E-skupiny futbalových majstrovstiev sveta 2010 Japonsko – Kamerun na štadióne Free State Stadium v Bloemfonteine v Juhoafrickej republike 14. júna 2010. (foto: Twitter)

Vzdal sa repre. Kamerun však tlačil

Keď v lete 2016 prestúpil ako voľný hráč do Liverpoolu, uplynul už takmer rok od jeho posledného vystúpenia za reprezentáciu. Po prestupe dal jasne najavo, že si už neželá byť členom kamerunskej reprezentácie a nechce aby sa o ňom uvažovalo v nominácii na AFCON 2017 v Gabone.

Vtedajší tréner Kamerunu Hugo Broos sa aj tak pokúsil zlomiť Joëla a prehovoriť ho na návrat: „Keď som sa stal manažérom Kamerunu, išiel som za ním a požiadal som ho, aby sa vrátil do reprezentácie. Povedal mi však, že v kamerunskom futbale vládne chaos a nič tam nie je dobre organizované. Požiadal som ho, aby nám dal šancu presvedčiť ho, že teraz sa už robia veci lepšie, ale nedal sa presvedčiť.“

O niekoľko dní neskôr Matip, ktorý mal pôsobivý debut v úvode ligovej sezóny, uistil Jürgena Kloppa, že jeho postoj k reprezentácii Kamerunu sa nezmenil. Liverpool FC to bral ako hotovú vec. O to väčšie bolo prekvapenie, keď ho Kamerun nominoval do širšej 35-člennej nominácie. Matip túto nomináciu odmietol, ale tlak zo strany Kamerunu silnel.

Joël Matip nechce hrať za národný tím „Lions“, kvôli zlým skúsenostiam s predchádzajúcim manažmentom tímu,“ povedal Broos médiám a obvinil Joëla „z uprednosťovania osobných záujmov na úkor národného tímu.“

Tlak sa ešte zvýšil, keď kamerunská futbalová federácia varovala Liverpool, že si vyhradzuje právo konať v súlade s predpismi FIFA a ak Matip odmietne hrať za Kamerun, zakáže mu počas AFCON-u a reprezentačných zápasov hrať za Liverpool FC.

LFC vzápätí požiadal FIFA o vysvetlenie celej situácie, ale žiadne sa mu nedostalo. Hovorca FIFA vyhlásil: „Hráč, ktorý bol nominovaný na reprezentačný zraz a odmietne na neho prísť, nemôže hrať za svoj klub počas trvania reprezentačného zrazu. K tomu sa pripočíta dočasná penalizácia 5 dní.“

Matip Kamerun vs Liverpool FC. (foto: Twitter)

Liverpool bol obozretný

FIFA tiež varovala klub, že akékoľvek porušenie týchto predpisov bude prešetrovať. Nahnevaný Liverpool kontaktoval svojich právnikov, ale pre istotu sa ho rozhodol vynechať zo zostavy v derby proti Man United v januári 2017 a následne aj zo zápasu v FA Cupe proti Plymouthu.

Tlak právnikov LFC priniesol ovocie a FIFA definitívne rozhodla, že Matip môže nastúpiť proti Swansea v ligovom zápase a Kamerun mu nemôže nútiť, ak nechce hrať za národný tím.

Kamerun na AFCON-e pokračoval vo víťaznom ťažení a vo finále porazil Egypt. Tréner Broos následne kritizoval Matipa a ďalších hráčov, ktorí sa rozhodli nehrať za reprezentáciu: „Pred šampionátom bolo veľa problémov s hráčmi, ktorí odmietli reprezentovať. Teraz si však hovoria. Sakra! Prečo som nešiel s nimi!“

Joël Matip však vyhlásil, že nič neľutuje a celá sága len posilnila jeho rozhodnutie nehrať za Kamerun. Liverpoolsky stopér má 30 rokov a je známy svojou bezprostrednou povahou. Je však aj zásadový.

„Nechápal som, čo sa okolo mňa deje. Chcel som len zostať v klube a hrať za Liverpool. V minulosti som hral za reprezentáciu Kamerunu a snažil som sa dať do toho všetko. Robiť to najlepšie, čo je v mojich silách a niečo dosiahnuť. Veci sa však nerobili správne. Vždy som to však skúšal a skúšal. Rozprával som sa s trénermi a skúšal veci zmeniť k lepšiemu. V jednom momente, ale už stačilo. Nemôžete stále hovoriť, že nabudúce to bude lepšie, bude lepšie.

„Je to Afrika a nikdy ju nemôžete porovnávať s Európou. Nikdy som to takto neporovnával. Nehovorím o hoteli, alebo o perfektnom ihrisku. Nie je to tak, že by som chcel niečo špeciálne. Bolo by však dobré, aby ľudia robili veci tak, aby sme spolu urobili všetko preto aby sme niečo dosiahli. A nie premýšľať len o tom, čo je pre neho najlepšie.“

Joel pri pozápasovej „ďakovačke“ (foto: Twitter)

Snažil sa aj Seedorf. Neúspešne

V marci 2019 sa ho pred ďalším letným Africkým pohárom národov pokúsil do reprezentácie opätovne zlákať Clarence Seedorf.

Pred turnajom zavolal Matipovi a snažil sa ho presvedčiť. Joëlovi to pripadalo ako druhá šanca vrátiť sa, ale nakoniec sa rozhodol svoje stanovisko nezmeniť. Kamerunský zväz sa rozhodol, že už vysokého obrancu volať do reprezentácie nebude.

V decembri sa však zase začali šíriť klebety, že to znova na Matipa skúsia. Kamerun hostil AFCON 2021 (kvôli covidu sa ale hrá až v 2022, pozn.) prvý krát po 50 rokoch a nedávne zvolenie bývalej hviezdy FC Barcelona Samuela Eto’a za prezidenta Kamerunskej futbalovej asociácie, viedlo k „rumours“ že by sa Joël predsa len dal presvedčiť a ukončiť tak svoj dlhý exil.

Pred zápasom s Newcastlom 16.12. 2021 však túto možnosť zavrhol Jürgen Klopp: Joël neuvažuje nad návratom na reprezentačnú scénu.“

Joël Matip. (foto: Twitter)

Odkedy Joël Matip naposledy hral za Kamerun, vyhral s Liverpoolom Ligu majstrov, Premier League a Európsky Superpohár. Etabloval sa ako jeden z najlepších obrancov v najlepšej lige na svete.

„Verte mi, fanúšikovia ho naďalej rešpektujú,“ hovorí Daniel Ekonde, kamerunský športový novinár.

„Rešpektujú jeho rozhodnutie ďalej nereprezentovať. Vedia, že ide o problém medzi ním a futbalovým zväzom. Pred AFCON-om v roku 2017 boli na neho trochu nahnevaní, ale keď sa Kamerunu darilo, zabudli na to. To isté sa deje teraz v roku 2022. Ak by teraz Joël hral, tak by určite pomohol, pretože pozná Salaha a vie ako ho brániť. Bolo by skvelé sledovať ich súboj. Nie je však tu a Kamerun musí ísť ďalej aj bez neho.“

zdroj: The Athletic