Prekvapujúci transfer. PSV potvrdil, že naj strelec Eredivisie Gakpo prestupuje do LFC!

47
4763
Cody Gakpo ako hráč PSV. (foto: Twitter)

Vravím to roky, vravím to opakovane, únavne aj otravne. Po nástupe Jürgena Kloppa do funkcie manažéra The Reds je z tzv. dôveryhodných novinárov len partička v tme tápajúcich pisálkov. Najnovšie sa poriadne spálil asi najpresnejší z nich – Fabrizio Romano.

Talian na Štefana (26.12.) okolo obeda informoval, že celým menom Cody Mathès Gakpo je „na lane“ Manchestru United, samotný futbalista chce na Old Trafford prestúpiť a „červení diabli“ sú na pole position, čo sa podpísania holandského reprezentanta týka.

Síce prešlo len pár hodín, ale realita je iná. Je síce rovnako červená, 23-ročný rodák (7.5. 1999) z Eindhovenu, produkt tamojšej Akadémie známeho PSV, bude od januára 2023 hráčom liverpoolskeho FC.

Merseysiders týmto transferom reagujú na fakt, že Luis Díaz bude pre zranenie kolena pauzovať aspoň do polovice marca, navyše po Darwinovi Núñezovi kupuje ďalšieho urasteného útočníka – Holanďan je ešte o 2 cm vyšší, má 1.89 m.

Potvrdené PSV

To, že je prestup realitou, potvrdil generálny manažér 24-násobného majstra Eredivisie Marcel Brands: „Čo sa nášho klubu týka, ide o rekordný transfer,“ hovorí. Doposiaľ najdrahším je v PSV prestup Hirvinga Lozana do Neapol, taliansky klub v 2019 za Mexičana zaplatil €45m.

Gakpo je ofenzívny univerzál, dokáže zahrať na všetkých troch postoch (aj keď napravo len sporadicky, pozn.), navyše aj na podhrote, najlepšie sa ale cíti na ľavom krídle. Medzi jeho prednosti patrí rýchlosť a pri jeho výške veľmi dobrá stabilita i fakt, že je silný na lopte.

V najvyššej holandskej súťaži je s 9 presnými zásahmi v 22/23 priebežne najlepším strelcom. Pozoruhodných je ale jeho 12 gólových prihrávok. Jeho celková štatistika v aktuálnej sezóne činí vo všetkých súťažiach 24 zápasov a v nich 13 gólov a 17 asistencií!

V drese Oranjes sa predstavil aj na MS v Katare, kde strelil tri góly, všetky v skupinovej fáze, keď postupne skóroval proti Senegalu, Ekvádoru a Kataru.

Cody Gakpo v drese Holandska. (foto: Twitter)

Pozor ale na jeho „injury record“. V 20/21 vynechal pre zranenie členka až 15 zápasov, k nim ešte treba zarátať 3, ktoré nehral pre covid-19, celkovo tak nehral vyše 2 mesiace. O sezónu neskôr pre zdravotné problémy nemohol zasiahnuť do 10 duelov, čo je jasne menej, ale celkový čas na maródke sa tiež blíži k dvom mesiacom, teda presnejšie, je to presne 50 dní.

23-ročného futbalistu tera čaká lekárska prehliadka a doriešenie formalít. V LFC si aktuálne môže vyberať z obmedzeného poštu čísel – jedenástku, ktorú nosí v PSV má Salah, osmičku, s ktorou hral na šampionáte v Katare, zasa nosí N. Keïta. Voľné je ale č. 10 i napríklad 12, 16, 18, 24 či 25.

Cody Gakpo ako hráč PSV. (foto: Twitter)