Priestor pre súpera: My a starší brat? Ste len nepodarená kópia!

4
1912

BlueBlooded je tradičným respondentom našej rubriky Priestor pre súpera. Evertonský srdciar to už u nás dobre pozná, a tak sa nehanbil a pekne nám to naložil. V stredu však budú nakladať červení modrým, či? 🙂

Premier League 21/22 (1.12.), Goodison Park, Liverpool

Everton FC - LIVERPOOL FC; 21.15


kto s kým: 14. vs 3.
rozhodca: Paul Tierney
TV: Premier Sport 1
streams: livetv, totalsportek, vipleague

EFC team info

ABSENCIE (6) Calvert-Lewin - stehno, T. Davies - koleno, A. Gomes - lýtko, Doucouré - noha (otázny štart), Gray - triesla (otázny štart), Mina - sval (otázny štart)

LFC team info

ABSENCIE (5) H. Elliott - členok, Firmino - stehno, N. Keïta - stehno, C. Jones - oko, J. Gomez - lýtko

Ahojte, červené tváre! Ako v minulej sezóne, tak aj v tejto ste ma úspešne našli, a to aj nechtiac. Som Roman alias BlueBlooded, predseda Česko-slovenského klubu podporovateľov Evertonu a redaktor/administrátor na webe evertonfc.cz. V súčasnosti sa motám aj na facebookovej fanpage pre tuzemských Evertonians, odkiaľ ste ma opäť vydurili zvestovať vám nejaké modré noviny, po ktorých určite bažíte, že kwop?

Takže týmto pozdravujem, a aj Fabia, s ktorým som pre bývalý lfcway.com robil spomínané rozhovory. Kto ich nečítal, alebo zabudol, tak som sa k Evertonu dostal úplnou náhodou niekedy v druhej polovici prvej dekády tohto milénia. A to náhodným zapnutím televízora a mojim zmyslom pre sentimentálnosť, ktorá sa postupom času ukazuje ako hlavný faktor neoblomnej výdrže, ktorú tento gradujúci masochistický koníček vyžaduje.

Mimochodom, gratulujem k fúzii a výslednému novému webu. No a teraz poďme už na to…

Everton je o 14 rokov starším bratom Liverpoolu FC. Rivalita obidvoch klubov siaha až do 19. storočia a označuje sa aj ako „Friendly derby“.  Ako vnímaš túto rivalitu ty? Označil by si ju ako „priateľskú“?

Starším bratom? Ja som vždy mal za to, že ste len nepodarená kópia a nie úspešnejší súrodenec! Tento nový poznatok mi práve pokazil večer…

Vnímam ju tak, že sa vás snažím čo najviac nevnímať. Istý Riman je vraj autorom už teraz parafrázovaného výroku, že nevedomosť je blažená. Asi ma chápete. Čo sa týka priateľskosti, tak toto je fakt len populárny prídavok pre vzdialených pozorovateľov.

Je pravda, že vďaka rozdielnym farebným vyznaniam sú v meste rozdelené celé rodiny, preto sa navzájom netlčieme na počkanie ani na rovnakej tribúne. Ale ani zďaleka to nie romantická prechádzka dvoch spriaznených duší, ako sa to často vykresľuje. Najmä z histórie vieme, že tak isto, ako sa k sebe pri rôznych príležitostiach môžeme otočiť chrbtom, vieme si v rôznych situáciách hľadieť aj rovno do očí.

Nemôžeme to ani prirovnať k ostatným rivalitám v krajine. Ak by som mal priradiť prívlastok k Merseyside derby, bolo by to slovo „svojské“. Každý fanúšik, tuzemský i Angličan, to má inak. Niekto nenávidí, druhý toleruje, inému to je jedno. Každopádne si však žiadne úspechy navzájom neprajeme. A ten, kto tvrdí opak, je riadne mimo. Emócie sú vždy veľmi vysoko a v meste to cítiť pred aj po.

Everton je tradičný britský klub a v minulosti získaval hodne trofejí a majstrovských titulov. Od posledného víťazstva (FA Cup v 1995) už riekou Mersey pretieklo veľa vody. Kde vidíš hlavnú príčinu?

Heysel 85´? Bez nejakých slaboduchých obvinení musím povedať, že zákaz anglických klubov v európskych súťažiach je to, čo pomaly demontovalo nahromadený futbalový kapitál v Goodison Parku. Bez lesku kontinentálnych trofejí sa začal postupný odliv najlepších hráčov, manažérov, a samozrejme degradácia výsledkov. Prišli s tým spojené finančné ťažkosti, nezodpovední majitelia a celkový úpadok.

Začiatkom rokov dvetisícich prišlo k zmene majiteľa, budovaniu od piky, no stále s dlhmi. A to už si asi všetci pamätáte éru Davida Moyesa, ktorý z tímu bojujúceho o záchranu postupne spravil poctivého Dávida, ktorý sa nebál vzoprieť nejednému Goliášovi. Bohužiaľ strojca úspechu bol zlákaný na zelenšie, respektíve červenšie pastviny a nedočkal sa tak finančného oslobodenia, ktoré bolo dopriate jeho nasledovníkom.

Everton bol v posledných rokoch charakteristický tým, že veľa nemíňal. Do klubu neprichádzali veľké mená. Všetko sa zmenilo po výmene majoritného majiteľa klubu, keď britsko-iránsky biznismen Farhad Moshiri kúpil väčšinový podiel akcií. Everton začal viac investovať do nákupov a do manažérov. Hovorí sa aj o výstavbe nového štadiónu. Ako hodnotíš túto zmenu?

Zmena je vždy pozitívna, ak vedie k lepšiemu. No s príchodom dovtedy, či lepšie povedané už dlho nevídaných peňazí, pricválal aj amaterizmus. Samotný Moshiri, skúsený obchodník a oduševnený aj nezištný donor, sa časom prejavil ako absolútne neskúsený a naivný pán, ktorý hoc sa obklopí odborníkmi (a pochybnými investormi), má zmysel pre ich ignorovanie a dá radšej na rady trebárs priateľov a známych.

Tak to išlo dookola, keď sa len ukazovalo prstom, lebo niekde sa niečo blyslo úspechom – drahý manažér, jeho drahí hráči. Nový drahý manažér, jeho noví drahí hráči. Žiadna vízia či systematický postup. A najhoršia na tom bola vždy tá nová nádej. A potom tie ranné prebudenia s opicou.

Ešte raz, všetka česť za tie investície. Nie sme nevďační fanúšikovia. Ale boli prevedené hurá spôsobom, ktorý nás v konečnom dôsledku dokonca posunul ešte späť. Dnes už nedokážete bankovkami vytiahnuť klub hore bez toho, aby vás to v budúcnosti nedobehlo. Aspoň nie s chybami, ktoré sme spravili my. A dokonca ich opakovaním. Sme ten zlý príklad, ktorý netreba nasledovať.

Jediné pozitívum je fakt len nový štadión v dokoch Bramley-Moore na pobreží Liverpoolu, ktorý, ako ťa opravím, sa už reálne stavia a v sezóne 2024/25 by mal byť hotový. Snáď sa s ním odrazíme do lepšej a konkurencieschopnejšej budúcnosti. Koniec koncov, budeme od vás ďalej, čo samo o sebe je pozitívum.

Everton nakupoval hlavne za manažéra Ancelottiho a na nákupy či platy hráčov vynaložil značné prostriedky. Príchod Moise Keana, Jamesa Rodriguéza, Alexa Iwobiho, Allana či Doucurého ovocie neprinieslo. Naopak pred touto sezónou nemíňal prakticky vôbec. Ako vidíš prestupovú politiku svojho klubu?

Opravím ťa. Everton utrácal pri každom trénerovi od R. Koemana, Allardycea, cez Silvu a až po Ancelottiho. Potom nás dobehli spomínané chyby v podobe Financial Fair Play. V jednom z rozhovorov s Fabiom som spomínal, že hráme investičný vabank. Všetko alebo nič.

No a s odchodom a aj výsledkami Ancelottiho vysvitlo nič. To je dôvod, prečo Benítez doviedol päť hráčov prakticky za kávu a koláčiky. A s vysokou pravdepodobnosťou aj jedna z príčin, prečo sa Talian rozhodol tak nečakane opustiť našu loď, hoc osudu Titanicu sa s prehľadom vyhýbame. Aspoň myslím…

Z tebou spomínaných nákupov sa vyslovene neujal len Iwobi. Rád by som vedel, ako to pán Wenger robil, že ten chlapec pôsobil v Arsenale ako samostatný jedinec, futbalista. Možno mu nesadla zmena farby dresu. Avšak stláčanie červených gombíkov pri návale stresu z nedostatku času určite poznáte aj vy z čias predkloppovských. Ostatní hráči mali a majú efekt na ihrisku, a ak nie, tak aspoň zmysel profitu splnili.

Ancelotti pred sezónou neodolal vábeniu Realu Madrid a na jeho miesto angažoval Everton bývalého a celkom populárneho manažéra The Reds Rafu Beníteza. Ako si ty osobne prijal toto rozhodnutie a ako ho prijala komunita fans Evertonu?

Čo už narobí taký zámorský fanúšik? Zoberie to na vedomie. Nedá sa hovoriť o akceptovaní, no tu by som poukázal na dva rozdielne pohľady. Kým na ostrovoch, aspoň podľa môjho dojmu, sú fanúšikovia naladení spôsobom – „OK, už je tu, nič s tým nenarobíme, tak aspoň nerobme príliš dusno, nech sa tímu darí.“ – v našich končinách je to skôr – „Bože on fakt prišiel… Ešte je tu, kedy odíde? Má aspoň výsledky?“

Ja nie som nadšený, ale prijal som to. Neprudím, ani by som nemal, ak chcem zachovať objektivitu prinášaných informácií našim fanúšikom a čitateľom. Vyjadrili sme sa oficiálnym listom klubu ešte pred jeho najatím. To stačí. Ak ho vyhodia, o čom sa začína čoraz hlasnejšie hovoriť, nebudem „oslavovať“, pretože to opäť bude len svedčiť o ďalšom zlyhaní vedenia, ktoré nepočúvalo tých najdôležitejších. A kolotoč neúspechu, z ktorého pri každom spomalení chceme vystúpiť, sa opäť roztočí.

Everton mal celkom dobrý vstup do sezóny, ale postupne sa v tabuľke prepadá. Z posledných 10 zápasov vyhral iba 2 ( 2-2-6). Naopak The Reds šliapu až na maličké zaváhania ako hodinky. Ako vidíš stredajšie Merseyside derby?

Bude kľúčové hlavne pre nás a pre Beníteza. Derby láme väzy. Ak dostaneme výprask 0:X, kde X je väčšie alebo rovné trom, čo je veľmi pravdepodobné, tak si môžeme vsádzať, kto ho nahradí. Chceme hlavne bojovný, srdciarsky výkon a aspoň záblesky kvality v mužstve. Benítez by sa tiež mohol hecnúť a ukázať nám, kde spočívajú jeho trénerské a manažérske prednosti. Tie doposiaľ neboli k nazretiu.

Človek by povedal, že nevie, čo s mužstvom, ktorému chýba len pár kľúčových hráčov. A to nie je dôvod na výkony, aké momentálne predvádzame. Hlavne po stránke hernej a taktickej sme úplne vygumovaní. Akoby nedokázal od leta mužstvo nič naučiť. Vieme len brániť v desiatich, a hrať na protiútoky, ktoré aj tak ťahá jeden, dvaja hráči. O štandardkách nehovoriac. Neviem si predstaviť, ako on dokázal s vami vyhrať Ligu majstrov.

Koho tipuješ v tejto sezóne na majstra a koho na vypadnutie?

Titul viac priťahuje Chelsea si myslím. Ak sa The Blues vyhnú zranenia, a nestane sa nič nepredvídateľné, mohli by to uhrať. Možno až v poslednom kole. Draho nahromadili kvalitu a rôznorodosť v mužstve, a sú motivovaní. Ale Man City a Liverpool budú čakať v rade so slinami v ústach. Každé zaváhanie sa vypomstí.

Vypadne podľa mňa Watford, ktorý stihne určite ešte vymeniť trénera. Norwich s poddimenzovaným kádrom opäť nemá šancu na viac ako sezónu, a otázny bude aj ich návrat po roku späť. No a máme tu Newcastle, ktorý v boji o záchranu zvolil na post trénera vyznávača kamikadze. Uvidíme, nakoľko im pomôžu peniaze v januári. Skôr sa im zídu v Championship.