Priestor pre súpera: Očekávám otevřený souboj, žádné taktizování…a chci góly. Sparta vs LFC, 1/16-finále EL

11
1072

Před osmifinálovým duelem mezi pražskou Spartou a LFC jsem vyzpovídal fandu domácích. Kamarád Jirka alias Bergomi si našel čas a věnoval se nejen blížícímu se utkání.

EL 23/24 (7.3.), epet ARENA, Praha

AC Sparta Praha - LIVERPOOL FC; 18.45


kto s kým: účastník českej Fortuna ligy vs účastník anglickej Premier League
rozhodca: José María Sánchez (ESP)
TV: ČT Sport (CZ), RTVS Šport (SK)
streams: livetv, vipleague, footybite, totalsportek

ACSP absencie

(2) Pavelka, Pešek - obaja nešpecifikované

LFC absencie

(11) Bajčetić - lýtko, Matip - koleno, Doak - koleno, Alexander-Arnold - koleno, Thiago A. - stehno, Alisson - stehno, Jota - koleno, C. Jones - členok, Salah - sval (otázny štart), Gravenberch - členok, Danns - otras mozgu

Nejdřív Tě poprosím o krátké představení se, jak dlouho Spartě fandíš, jak jsi se k ní dostal atd. Předpokládám, že jsi absolvoval i nějaké zajímavé výjezdy apod.

To si pamatuju úplně přesně. Ke Spartě mě přivedl spolužák na základní škole v 6.třídě. Do té doby jsem tak nějak fandil Dukle. Jinak permanentku vlastním 20 let. Co se týče výjezdů, tak si narychlo vzpomenu na  Schalke, Lyon, Miláno, Vídeň, Kodaň, Göteborg, Slovan Bratislava. Když to přeženu, tam šlo v 2014 v podstatě o život, byl jsem asi 5m od plotu, který dělil oba fanouškovské tábory.

Jinak na venkovní zápasy jsem jezdil s kamarádem skrz jeho firemní benefity, takže tam to bylo spíše o štěstí. Třeba Kodaň byla zajímavá, měl jsem to přes známého a letěl tam ve VIP. To jsem zjistil až jsem vkročil do letadla v kraťasech, dresu a se šálou. A milá stewardka: „Máte VIP, prosím, pojďte za mnou.“ Byl jsem taky na odvetu LM Lech Poznaň vs Sparta, to byl taky zajímavý trip z pohledu „bezpečnosti“.

Sparta vs Liverpool, z pohledu diváka atraktivní osmifinále, čemu nasvědčuje i fakt, že během chvilky bylo vyprodáno. Přál jsi si abyste dostali LFC, nebo tam byl jiný vysněný soupeř?

Tohle neřeším, je to osmifinále, při vší úctě už i Karabach má kvalitu. Naopak si myslím, že ty silnější soupeři budou „schůdnější“, třeba podcení apod. A i z pohledu výjezdu mám rád ty atraktivní soupeře resp. města, byť se na odvetu stěží podívám skrz lístky. Ale v Liverpoolu jsem už byl, když už jsme u toho.

Brian Priske je v klubu od léta 2022. Po turbulentním začátku si to dá se říct sedlo tj koncepce, vhodné doplnění kádru, titul, pohárová Evropa atd. Myslíš si, že jste konečně našli trenéra, který Spartu pozvedne na delší dobu a nebude to zase pokus-omyl jako za minulých dob?

Rozhodně má zásluhu. Když to přeženu, pokud budou výsledky i nadále, tak se obávám, že se posune dál, do většího klubu, za další výzvou. Jeho práce je vidět i na návštěvnosti, lidé jezdí i na venkovní zápasy bez ohledu na soupeře. Jak říkám, momentálně si to jako fanoušci užíváme.

Bergomi vs Fabio, Sparta vs LFC. (foto: Samsung M13)

Malá odbočka od zápasu. Stadion. Co si budeme povídat, už 10 let je zralý na návštěvu statika, ale jinak klub jako Sparta by určitě potřeboval architektonický skvost s adekvátním zázemím a vybavením.
Jsem přesvědčený, že s financováním problém nebude, tak kde to vázne?

Dnes je trendem navyšovat kapacitu stávajícího stadionu. Silně o tom uvažuje třeba Slavia. Jenže na Spartě to z logických důvodů nejde – viz silnice a baráky kolem. Takže zájem Sparty je Strahov, ale tam je problem s pozemkama. Stadion vlastní svaz, ale je predstava stavět na aktuálním stadionu Evžena Rošického. Tak nevím jestli je to otázka peněz, spíše času a byrokracie…

Co očekáváš od čtvrtečního duelu? Spartě se teď daří, Liverpoolu navzdory rozsáhlé marodce taky, domácím chybí tuším jen Pešek a Pavelka. Bude to nahoru-dolů nebo spíše takticky svázaný boj? Favoritem jsou hosté, ale zajímá mě jak vidíš šance Sparty v dvojzápase.

Sparta doma nebude hrát na 0:0 nebo na 1 gól, spíš to otevřeme, není čeho se bát. Procentuálně to ohledně postupu vidím 30% vs 70%. Ideálně aby ve čtvrtek nějaký gól padl. Je to vyřazovací fáze, stát se může cokoliv, hlavně aby byl dobrý fotbal…a dobrý výsledek do odvety 😉

A teď z voleje:

tip na výsledek zápasu (střelce): 1:0, L. Krejčí
červená karta: ne
penalta: ne
počet rohů: 12
držení míče: 44% vs 56%

Jirkovi tímto děkuji za jeho čas a ochotu 😉