Stats pred zápasom: Klopp ide do Prahy, kde si na neho v EL brúsi zuby železná Sparta

22
833

Po priemernom, no aj zodpovednom výkone, ale s rozhodnutím až v nadstavenom čase, ktorý priniesol v sobotu popoludní (2.3.) Liverpoolu FC veľmi potrebnú výhru 1:0 na pôde Nottinghamu Forest FC, pokračuje v strede týždňa európska pohárová jar vyraďovacou fázou.

The Reds nastúpi vo štvrtok podvečer (7.3.) na pražskom štadióne epet ARENA v prvom zápase osemfinále Európskej ligy, kde na nich čaká domáci český klub AC Sparta Praha.

Zverenci dánskeho trénera Briana Priskeho sú po 23. kolách na čele tabuľky českej FORTUNA:Ligy. „Rudí“ obsadili v EL na jeseň 2. miesto v skupine C iba bod za škótskym Rangers FC. Vo vyraďovacej fáze v 1/16-finále prekvapujúco vyradili turecký veľkoklub Galatasaray SK po výsledkoch vonku tesná prehra 2:3 a doma vysoká výhra 4:1.

Trofej pre víťaza Európskej ligy. (foto: Twitter)

Klopp proti AC Sparta Praha v EL

Nemecký manažér na lavičke LFC sa ešte nestretol s týmto českým klubom.

The Reds proti klubom z Čiech a Slovenska v Európskej Lige, resp. Pohári UEFA

sezóna štadión súper výsledok strelci  v zápase manager LFC tréner súpera
1998/99 vonku 1. FC Košice 3:0 (2:0, 1:0) Berger, Riedle, Owen Houllier Kozák st.
1998/99 doma 1. FC Košice 5:0 (1:0, 4:0) Redknapp 2, Fowler 2, P. Ince Houllier Kozák st.
2000/01 doma Slovan Liberec 1:0 (0:0, 1:0) Heskey Houllier Škorpil
2000/01 vonku Slovan Liberec 3:2 (1:1, 2:1) Barmby, Heskey, Owen – Štajner, Breda Houllier Škorpil
2010/11 vonku Sparta Praha 0:0 (0:0, 0:0) Dalglish Chovanec
2010/11 doma Sparta Praha 1:0 (0:0, 1:0) Kuyt Dalglish Chovanec

Poznámka:

Dvojzápasy proti slovenskému klubu 1. FC Košice a českému Slovanu Liberec boli v rámci Pohára UEFA a s ďalším českým klubom Spartou to už bolo súčasťou Európskej ligy.

Zaujímavosti:

1. Iba v Liberci inkasoval LFC a to až 2-krát. V ostatných 5 zápasoch si udržali brankári Merseysiders čisté konto.
  2. V sezóne 2010/11 v dvojzápase s nadchádzajúcim súperom – pražskou Sparta dlho nepadol gól, až 4 minúty pred koncom druhého zápasu na Anfielde rozhodol Dirk Kuyt o postupe The Reds do ďalšieho kola.

Bilancia celkom: 6 zápasov, 5 výhier, 1 remíza, 0 prehier, skóre 13:2, úspešnosť 89%.

• Bilancia doma: 3 zápasy, 3 výhry, skóre 7:0, úspešnosť 100%.
  • Bilancia vonku: 3 zápasy, 2 výhry, 1 remíza, 0 prehier, skóre 6:2, úspešnosť 78%.
  • Bilancia 1. polčasu: 6 zápasov, 2 výhry, 4 remízy, 0 prehier, skóre 4:1, úspešnosť 56%.
  • Bilancia 2. polčasu: 6 zápasov, 5 výhier, 1 remíza, 0 prehier, skóre 9:1, úspešnosť 89%.

Góly LFC (13): Po 2 presné zásahy zaznamenali Redknapp, Fowler, Heskey a Owen. Jeden gól strelili Riedle, P. Ince, Barmby, Kuyt a bývalý hráč Sparty Patrik Berger.

Zľava Jayden Danns, Harvey Elliott, Ibrahima Konaté a Joe Gomez slávia druhý gól v sieti Southamptonu. LFC v zápase 5. kola FA Cupu porazil druholigistu 3:0. (twitter.com)

Kloppova bilancia v EL na lavičke Liverpoolu FC

Už vo svojej prvej sezóne 2015/16 na Anfielde sa rodák zo Stuttgartu zúčastnil so svojím tímom Európskej ligy.

Jűrgen Klopp naskočil v treťom zápase skupinovej fázy a dokázal doviesť svoj klub, po víťazstve v skupine a prekonaní prekážok vo vyraďovacej fáze, až do veľkého finále. Bohužiaľ finále sa nevydarilo a ostal bez trofeje.

1/4F Borussia Dortmund v 1:1 (1:0, 0:1) Origi – Hummels remíza
1/4F Borussia Dortmund d 4:3 (0:2, 4:1) Origi, Coutinho, Sakho, Lovren –Mkhitaryan, Aubameyang, Reus výhra
1/2F Villarreal CF v 0:1 (0:0, 0:1) Adrian prehra
1/2F Villarreal CF d 3:0 (1:0, 2:0) Sturridge, Lallana, vlastný (Bruno) výhra
Finále FC Sevilla N 1:3 (1:0, 0:3) Sturridge – Coke 2, Gameiro prehra

Klopp v druhej, t.j. v tejto sezóne 2023/24 opäť vyhral svoju skupinu EL. Začal 3 výhrami, keď zdolal najprv vonku LASK Linz a pokračoval dvoma domácimi výhrami nad Royale Union SG a FC Toulouse. Potom ale v odvete prehral vonku  s francúzskym klubom. Nasledovala výhra doma vysoko 4:0 nad LASK Linz a na záver skupiny prišla ešte prehra vonku s Royale Union SG.

1. LASK Linz vonku 3:1 (0:1, 3:0) D. Núñez, L. Díaz, Salah – Flecker výhra
2. Union SG doma 2:0 (1:0, 1:0) Gravenberch, Jota výhra
3. Toulouse doma 5:1 (3:1, 2:0) Jota, Endõ, D. Núñez, Gravenberch, Salah – Dallinga výhra
4. Toulouse vonku 2:3 (0:1, 2:2) Jota, vlastný (Casseres) – Donnum, Magri, Dallinga prehra
5. LASK Linz doma 4:0 (2:0, 2:0) Gakpo 2, L. Díaz, Salah (11m) výhra
6. Union SG vonku 1:2 (1:2, 0:0) Quansah – Amoura, Puertas prehra

Bilancia celkom: 19 zápasov, z toho 10 výhier, 5 remíz, 4 prehry, skóre 34:18, úspešnosť 61%.

• Bilancia doma: 9 zápasov, 8 výhier, 1 remíza, 0 prehier, skóre 24:6, úspešnosť 93%.
  • Bilancia vonku: 9 zápasov, 2 výhry, 4 remízy, 3 prehry, skóre 9:9, úspešnosť 37%.
  • Neutrálne ihrisko: 1 zápas, 1 prehra, skóre 1:3, úspešnosť 0%.
  • Bilancia 1. polčasu: 19 zápasov, 9 výhier, 6 remíz, 4 prehry, skóre 16:10, úspešnosť 58%.

Zaujímavostí:

1. Klopp neprehral v EL ešte doma, pričom nevyhral iba hneď ten prvý zápas.
  2. Bilancia do prestávky je lepšia ako v 2. polčase.

Góly (34): Najviac ich strelili Jota, Salah (1 z 11m) a Sturridge (tiež jeden z penalty) po 3-krát. Dva razy sa presadili Gakpo, L. Díaz, Gravenberch, D. Núñez (1 z 11m), Origi, Coutinho a Milner (obe z 11m), po jednom góle majú na konte Quansah, Endõ, Firmino, Lallana, Benteke, Lovren, J. Ibe, Sakho a Emre Can. Dva boli vlastné od Bruna (Villarreal) a Casseresa (Toulouse).

Asistencie (23): Najviac 3 prihrávky na gól majú Alexander-Arnold a Milner. Dve asistencie zaznamenali J. Gomez, C. Jones, Firmino, Coutinho a Emre Can, po jednej majú na konte Salah, MacAllister, C. Jones, D. Núñez, Gravenberch, Origi, Lallana a Sturridge.

Žlté karty (29): Najviac inkasoval Clyne – až 4, za ním Lovren s 3 ŽK. Dve obdržali Firmino a Coutinho, po jednej Bradley, Scanlon, Endõ, D. Nuñez, Elliott, I. Konaté, Bajčetić, J. Henderson, Origi, Lallana, A. Moreno, Škrtel, Sakho, J. Ibe, Benteke, J. Allen, Emre Can a Lucas Leiva.

Červená karta: na strane The Reds bez karty, u súperov dve – Kuzmin z Kazane a Ruiz z Villarrealu.

Bilancia LFC v osemfinále EL od sezóny 2009/2010

sezóna štadión súper výsledok strelci LFC rezultát manager
2010/11 vonku Sporting Braga 0:1 (0:0, 0:1) prehra Dalglish
2010/11 doma Sporting Braga 0:0 (0:0, 0:0) remíza Dalglish
2015/16 doma Manchester United 2:0 (1:0, 1:0) Sturridge (11m), Firmino výhra Klopp
2015/16 vonku Manchester United 1:1 (1:1, 0:0) Coutinho remíza Klopp

Bilancia celkom: 4 zápasy, 1 výhra, 2 remízy, 1 prehra, skóre 3:2, úspešnosť 42%.

• Bilancia doma: 2 zápasy, 1 výhra, 1 remíza, 0 prehier, skóre 2:0, úspešnosť 67%.
  • Bilancia vonku: 2 zápasy, 0 výhier, 1 remíza, 1 prehra, skóre 1:2, úspešnosť 17%.
  • Bilancia 1. polčasu: 4 zápasy, 1 výhra, 3 remízy, 0 prehier, skóre 2:1, úspešnosť 50%.
  • Bilancia 2. polčasu: 4 zápasy, 1 výhra, 2 remízy, 1 prehra, skóre 1:1, úspešnosť 42%.

Liverpool FC v Európskej lige od sezóny 2009/2010

V prebiehajúcej 15. sezóne novovytvorenej Európskej lige, ktorá sa stala pokračovateľom niekdajšieho Pohára UEFA, sa The Reds zúčastňuje po 6-krát. Z toho bolo dve účasti po presune z Ligy majstrov a 4 účasti boli premenené vždy vo víťazstvo v skupinovej fáze EL.

Ako sa darilo doteraz LFC s rôznymi manažérmi?

1. Sezóna 2009/10 – semifinále po presune z LM s manažérom Rafom Benítezom.
  2. Sezóna 2010/11 – po víťazstve v skupine pod manažérom Royom Hodgsonom prišla stopka v osemfinále na lavičke už s manažérom Kennym Dalglishom.
  3. Sezóna 2012/13 – len šesťnásťfinále po víťazstve v skupine na lavičke už s Brendanom Rodgersom.
  4. Sezóna 2014/15 – opäť len šesťnásťfinále po presune z LM opäť s manažérom Rodgersom.
  5. Sezóna 2015/16 – účasť vo finále po víťazstve v skupine. Na lavičke začal Brendan Rodgers, ktorého po dvoch zápasoch v skupine vystriedal Jűrgen Klopp.
  6. Sezóna 2023/24 – zatiaľ osemfinále po víťazstve v skupinovej fáze na lavičke opäť s Kloppom.

Bilancia The Reds v 6 odohratých ročníkoch EL:

Celkom 57 zápasov, z toho 30 výhier, 15 remíz, 12 prehier, skóre 87:46, úspešnosť 61%.

• Bilancia doma: 28 zápasov, 21 výhier, 6 remíz, 1 prehra, skóre 59:18, úspešnosť 82%.
  • Bilancia vonku: 28 zápasov, 9 výhier, 9 remíz, 10 prehier, skóre 27:25, úspešnosť 43%.
Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Podarí sa nemeckému manažérovi The Reds vyhrať Európsku ligu v tejto sezóne 23/24 a získať trofej, ktorá mu ako jediná chýba v zbierke, tak ako klubu z Anfieldu ?

Klopp má zatiaľ v EL úspešnosť na úrovni 61%, ktorá je zhodná s bilanciou The Reds v druhej najvýznamnejšej európskej pohárovej súťaže – tiež 61%.

Najhoršia je bilancia Merseysiders v osemfinále vyraďovacej fázy tejto súťaže, ktorá je na hodnote 42%.

Nemecký manažér na lavičke LFC určite bude chcieť, i keď v značne oklieštenej a obmenenej zostave, uhrať prijateľný výsledok a pripraviť si výhodnú východiskovú pozíciu pred budúcotýždňovou odvetou na Anfielde.