Sezóna 23/24, hodnotenie hráčov: Najlepším van Dijk, hore aj Alisson a Kelleher + ďalší

62
1901
Virgil van Dijk. (foto: twitter.com)

Súhrn toho, ako si hráči The Reds počínali v 23/24. Ide o vyvrcholenie článkov „Hodnotenie hráčov“, takže subjektívny pohľad je plne na mieste. PS: v závere článku môžeš hlasom v ankete zvoliť hráča, ktorý ťa presvedčil najviac.

Na úvod pár štatistík. A potom plynule prejdem k hodnoteniu.

Alisson (8.5) – 32 zápasov/2880 minút

Pár zlých rozhodnutí pri rozohrávaní vo vlastnej 16-ky, veľký kiks v derby s Arsenalom, ktorý súperovi daroval body, na druhej strane však nespočet world-class zákrokov. Brazílčan to ale pri nie úplne príkladnej defenzíve nemal vôbec ľahké.

Kelleher (8.5) – 26 zápasov/2400 minút

Keď Alisson vypadol kvôli zraneniu, chytil sa šance priam ukážkovo. Okej, nebol vždy stopercentný, na druhej strane chytal ako keby nebol len záskokár, ale brankárska jednotka. Navyše tradične pokojný, kvalitný s loptou na nohe, dobre čítajúci hru.

Adrián (nehodnotený) – 0 zápasov/0 minút

OBRANCOVIA:

Alexander-Arnold (6.5) – 37 zápasov/2616 minút (3 góly + 9 asistencií + 7 žltých kariet)

Lijnders nahovoril Kloppa, aby Trent hrával inverted right backa, teda ako pravý bek časť zápasu v strede poľa, najmä pri vytváraní akcií. Vicekapitán The Reds aj preto (+ pre zdravotné problémy) sa potýkal s o čosi slabšími výkonmi, ako sme si v ostatných sezónach zvykli. Zábleskov geniality bolo nespoščet, chýbala však väčšia konzistencia výkonov na úrovni, kde sa bavíme o hráčoch svetovej triedy.

C. Bradley (7.5) – 23 zápasov/1504 minút (1 gól + 6 asistencií + 4 žlté karty)

Jedno z najpozitívnejších vystúpení v sezóne. Conor ukázal, že je na najvyššiu úroveň pripravený. Na pravom zaskakoval v čase, kedy bol Alexander-Arnold zranený a mnohých presvedčil svojou nebojácnosťou, zarputilosťou, priamočiarosťou.

J. Gomez (7.5) – 51 zápasov/3131 minút (0 gólov + 3 asistencie + 7 žltých kariet)

Jeden z najvyťažovanejších hráčov v 23/24 sa konečne zaobišiel bez vážnejších zdravotných problémov a okamžite sa to vo všeobecnosti ukázalo aj na výkonoch. Joe navyše zaskakoval na viacerých postoch, okrem pravého obrancu a stopéra aj na ľavej strane defenzívy a dokonca aj na defenzívnom štíte + hral aj inverted left backa.

I. Konaté (6.5) – 37 zápasov/2587 minút (0 gólov + 1 asistencia + 5 žltých kariet + 1 červená karta)

Určite si prial, nech toho odohrá čo najviac, navyše v záver sezóne prehral s mladým Quansahom súbojom o flek vedľa van Dijka. Fyzicky disponovaný Francúz zvládol viacero zápasov výborne či veľmi dobre, väčšinou sa ale nevyhol menším či väčším chybám, navyše ho nie úplne poslúchalo zdravie.

Matip (6) – 14 zápasov/1060 minút (0 gólov + 0 asistencií + 2 žlté karty)

Kvôli vážnemu zraneniu kolena viacerým pri spomienkach na práve skončenú sezónu pri asi najviac pri Joëlovi zarezonuje to, ako v nastavení vysoko kontroverzného duelu na Tottenhame (1:2, kedy nám rozhodcovia vylúčili 2 hráčov (C. Jonesa a Jotu) a navyše neuznali regulárny gól L. Díaza) strelil vlastný gól.

van Dijk (9) – 48 zápasov/4072 minút (4 góly + 2 asistencie + 4 žlté karty + 1 červená karta)

V Premier League 23/24 pustil za seba len 2 súboje 1 na 1, Virgil bol dominantý a aj napriek tomu, že obranná fáza nie je niečím, za čo sa môžeme pochváliť, Holanďan si rozhodne zaslúži uznanie. Líder obrany, líder tímu a kapitán, vďaka ktorého impactu sme ešte v apríli boli v hre o všetky trofeje.

Quansah (7) – 34 zápasov/2583 minút (3 góly + 3 asistencie + 3 žlté karty)

V 22/23 hrával tretiu ligu v Bristole Rovers a hneď po odpískaní práve skončenej dostal pozvánku do anglickej repre. Wow. Jarell pri van Dijkovi viditeľne rástol, nabral sebavedomie a je rozhodne jedným z najmilších prekvapení sezóny. Aj preto, že vie hrať s loptou na nohe, je pokojný, rozvážny a kvalitný.

An. Robertson (6.5) – 30 zápasov/2193 minút (3 góly + 2 asistencie + 2 žlté karty)

Zdravie mu celú sezónu nevydržalo a tým, že Alexander-Arnold hrával inverted right backa, mal Andy v 23/24 o čosi defenzívnejšie úlohy, čo sa odzrkadlilo aj na jeho výkonoch. Stále poctivý, veľmi dobre pressujúci, lenže celkovo nie lepší ako priemerný. Navyše pomerne paradoxne dal viac gólov ako má na konte asistencií.

Tsimikas (6) – 25 zápasov/1463 minút (0 gólov + 4 asistencie)

Počas Robertsonovho zranenia prehral súboj o post v základe s Gomezom a to ho stálo pohodu. Kostas toho v ročníku veľa neukázal, bol viac nenápadný či neviditeľný ako oporou.

L. Chambers (nehodnotený) – 4 zápasy/139 minút

O. Beck (nehodnotený) – 1 zápas/7 minút

N. Phillips (nehodnotený) – 0 zápasov/0 minút

Nallo (nehodnotený) – 0 zápasov/0 minút

STREDOPOLIARI:

Endō (6.5) – 44 zápasov/2848 minút (3 góly + 1 asistencia + 12 žltých kariet)

Mnohí vrátane mňa sme o Japoncovi pochybovali ešte aj v čase, keď už mal na konte pár zápasov. Wataru však napokon zabral a v strede poľa na poste defenzívneho štítu bol platnejší, ako sme viacerí predpovedali. Zarputilý vzrastom nevysoký chlapík dobre čítal hru a na ostrovný futbal i veľkoklub si pomerne fajn zvykol.

A. Mac Allister (7.5) – 46 zápasov/3500 minút (7 gólov + 7 asistencií + 10 žltých kariet + 1 červená karta)

Najprv na šestke viac menej limitovaný, neskôr o pozíciu vyššie na obľúbenej pozícii. Alexis vystaval množstvo útočných akcií, ľlo mu to aj vo finálnej fáze, veď G/A sa u neho rovná naozaj slušnému číslu = 14. Na druhej strane v Premier League nie je futbalista, ktorého by v 23/24 obišlo viacero protihráčov.

Thiago A. (nehodnotený) – 1 zápas/ 5 minút

Szoboszlai (7) – 45 zápasov/2710 minút (7 gólov + 4 asistencie + 1 žltá karta)

Po veľmi dobrom vstupe do nového prostredia, kedy hýril energiou, nápaditosťou, rýchlosťou i celkovo futbalovou kvalitou prišiel v druhej polovici sezóny herný útlm. Ono Premier League odrovnala aj oveľa väčšie hviezdy, ako je Dominik, na druhej strane má maďarský kapitán na čom stavať, talent i kvalitu rozhodne má.

C. Jones (7.5) – 36 zápasov/2031 minút (5 gólov + 3 asistencie + 3 žlté karty + 1 červená karta)

23-ročný odchovanec The Reds si miesto v tíme zastal. Napr. aj tým, že ako záložník, ktorý je pri výstavne množstva akcií, loptu strácal len sporadicky. Žiaľ, nevyhol sa ani zdravotným problémom a navyše mu k top class úrovni ešte nejaký ten pol krok či krok chýba.

H. Elliott (7.5) – 53 zápasov/2783 minút (4 góly + 11 asistencií + 4 žlté karty)

Akýsi žolík z lavičky na spôsob Divocka Origiho, teda v prvej vyše polovici sezóny určite. Harvey nefrflal, ani keď sa do základu dostávali jeho spoluhráči, naopak takmer vždy ako náhradník ponúkol niečo navyše, oživil hru, nešetril krokom, priniesol kvalitu. Mladý Angličan je navyše silný na lopte, dokáže porozmýšľať a k tomu bol v závere sezóny bol výborný, veď od marca 2024 len slávny K. De Bruyne nazbieral viac asistencií.

Gravenberch (6) – 39 zápasov/1844 minút (4 góly + 2 asistencie + 2 žlté karty)

Po príchode na nové pôsobisko sa zdalo, že sa chytil, z dlhodobejšej perspektívy si však skôr myslím, že sa hľadal a nie úplne našiel. Jeho dlhé nohy boli v strede poľa platné, na druhej strane bol výkonmi prevažne priemerný, Ryan by mal popracovať aj na psychike.

J. McConnell (nehodnotený) – 9 zápasov/235 minút (0 gólov + 1 asistencie + 1 žltá karta)

B. Clark (nehodnotený) – 12 zápasov/350 minút (1 gól + 2 asistencie + 2 žlté karty)

Bajčetić (nehodnotený) – 3 zápasy/234 minút (1 žltá karta)

Scanlon (nehodnotený) – 2 zápasy/51 minút

ÚTOČNÍCI:

Salah (7.5) – 44 zápasov/3130 minút (25 gólov + 14 asistencií + 2 žlté karty)

Aj v tejto sezóne mnohými vo veľkej miere kritizovaný Egypťan sa opäť raz stal najlepším strelcom The Reds. Dovolím si povedať, že do odchodu na AFCON bol reálnym uchádzačom o ocenenie Hráč sezóny a nielen kvôli tomu, že s jeho výkonmi sa kreovali aj tie Núñezove. Na Africkom pohári národov sa na nešťastie zranil a následne mu to v druhej polovici sezóny skôr nešlo ako šlo.

D. Núñez (7) – 54 zápasov/3026 minút (18 gólov + 13 asistencií + 10 žltých kariet)

Darwin robil súperovým obranám zle vyše pol sezóny. Áno, na prvú si viacerí povedia, že nebol opakovane schopný dať gól ani z metra do prázdnej brány, lenže keby bol až takým lemplom, tak sa do šancí len ťažko dostával, navyše koľkokrát že to nastrelil bránkovú konštrukciu? Plus sme už asi aj zabudli, že v úvode 23/24 bol najlepším nahrávačom. Naopak, v jej závere úplne vyhorel.

L. Díaz (7) – 51 zápasov/3613 minút (13 gólov + 5 asistencií + 4 žlté karty)

Lopta mu na nohe veľakrát zastala, ako keby mal na kopačke lepidlo, poctivý, pohyblivý a bojovný útočník bol v mnohých ohľadoch príkladom. Na druhej strane by to rozhodne chcelo byť vo finále ofenzívnych akcií o čosi klinickejším. Ak by sa tak stalo, bavíme sa teraz o tom, že máme v kádri wordl-class futbalistu.

Jota (7) – 32 zápasov/1710 minút (15 gólov + 4 asistencie + 1 žltá karta + 1 červená karta)

Náš najpriamočiarejší útočník s výborným výberom miesta. Bojovný Portugalčan bol vhodný v pressingu i robení obrane súperov zle. Má však enormnú smolu na hlúpe zranenia, ktoré u neho končia dlhšou absenciou.

Gakpo (7) – 53 zápasov/3016 minút (16 gólov + 6 asistencií + 2 žlté karty)

Ako prednostne ľavé krídlo hral počas sezóny maximálneho ofenzívneho univerzála, Klopp ho dokonca zopár rát skúšal aj na osmičke, čo však nebol práve najlepší ťah. Cody sa pomalšie či nenápadnejšie rozbiehal, v závere sezóny bol naopak lepší ako Salah i Núñez a gólovejší ako Díaz.

Doak (nehodnotený) – 5 zápasov/247 minút

Danns (nehodnotený) – 4 zápasy/46 minút (2 góly + 1 žltá karta)

L. Koumas (nehodnotený) – 1 zápas/63 minút (1 gól)

K. Gordon (nehodnotený) – 3 zápasy/77 minút

Musiałowski (nehodnotený) – 1 zápas/16 minút

Nyoni (nehodnotený) – 1 zápas/12 minút

273
Kto je liverpoolskym hráčom sezóny 2023/24? (anketa hráčov, ktorí odohrali aspoň 20 zápasov)