Z LFC odchádza jeden z najlepších stredopoliarov vôbec. Thiago A. však pre zranenia nedokázal dlhodobo dokazovať svoje kvality

21
1460
Thiago Alcântara. (foto: liverpoolfc.com)

Pred pár hodinami sme si pripomenuli výsledky a výkony odchádzajúceho Joëla Matipa, dnes k nemu môžeme pridať formou podobného súhrnu ďalšieho hráča, ktorému nebola predĺžená zmluva – tým hráčom je Thiago Alcântara.

Pred príchodom do Liverpoolu

Bývalý španielsky reprezentant Thiago sa narodil v rovnakom roku ako naposledy spomínaný Matip, v apríli 1991, v Taliansku brazílskym rodičom. Jeho otcom je bývalý brazílsky reprezentant Mazinho, ktorý v Celte Vigo hral s otcom Stefana Bajčetića. Svet je malý.

Ale späť k hlavnému hrdinovi tohto článku – Thiago Alcântara začal ako dieťa hrávať v Brazílii, neskôr sa ukázal kvalitnými výkonmi v FC Barcelona a najlepšie roky potom prežil v Bayerne – stal sa tam dokonca prvým nákupom trénera Guardiolu, za 7 rokov pôsobenia v najúspešnejšom nemeckom klube vyhral 7 domácich titulov a dokonca aj Ligu majstrov.

Do Liverpool FC prestúpil v septembri 2020 a podpísal štvorročnú zmluvu. Vďaka tomu, že mu v Bayerne ostával len rok zmluvy a dokonca sám hráč ukázal veľkú vôľu prestúpiť do Liverpoolu, bola cena prestupu „iba“ okolo 20 miliónov libier.

Prichádzal s veľkou pompou a s vizitkou jedného z najlepších stredopoliarov svojej doby, ale či sa mu to podarilo ukázať aj na Anfielde je, žiaľ, minimálne diskutabilné.

Liverpoolske časy

Po príchode na Anfield mal smolu, že to bolo časoch covidu a samotný futbalista tento vírus hneď v septembri aj chytil. Vzápätí sa v októbri zranil a mužstvu vypadol až do konca roka. Spolu to bolo 105 dní.

Oveľa lepšie mu vyšla sezóna 2021/2022 – síce opäť kvôli zraneniam chýbal takmer 100 dní, ale mužstvo do poslednej chvíle bojovalo o 4 trofeje, z ktorých sa mu nakoniec podarilo vyhrať „iba“ FA Cup a Ligový pohár.

Thiago Alcântara. (foto: Twitter)

Thiago sa však vďaka svojim výkonom dostal, spolu s ďalšími spoluhráčmi z Liverpoolu, do PFA Team of the Year. Bola to vskutku zaujímavá zostava: Alisson – Alexander-Arnold, van Dijk, Rüdiger, Cancelo – B. Silva, Thiago, De Bruyne – Mané, C. Ronaldo, Salah.

Najlepší moment, podľa mňa – asi jeden z mála momentov, ktoré si v spojení s jeho pôsobením v červenom drese zapamätám, je jeho gólová raketa do siete FC Porto v skupinovej fáze Ligy majstrov sezóny 2021/2022.

Spomínaná sezóna bola v jeho podaní naozaj nadpriemerná, ba možno až na úrovni európskej špičky.

 

V ďalších rokoch žiaľ striedal priemerné až dobré výkony na jednej strane a dlhodobé zranenia na strane druhej.

Počas množstva zranení sa ukázala jeho osobnosť aj mimo ihriska – v inom, tiež však pozitívnom svetle. Pomáhal našim juhoamerickým hráčom s adaptáciou – hlavne Darwinovi Núñezovi s jazykom, založil The Alcantara Foundation a spolupracoval s LFC Foundation, napr. pri otvorení detského ihriska.

Koniec pôsobenia v Liverpoole

Thiago bol – aj je – určite vynikajúci hráč a príjemný človek. Toto snáď nerozporuje nikto, je šikovný technicky ale okrem toho aj inteligentný, jazykovo zdatný a skúsený z pôsobenia vo veľkokluboch.

Jeho kvality spomenul aj Jürgen Klopp pár dní po vydarenom zápase s Manchestrom United (4:0) v sezóne 2021/2022: „Keď je Thiago vo forme ako teraz, mohol by hrať v hociktorom mužstve na svete.“

Avšak takto s pohľadom na jeho 4 roky pôsobenia v Liverpoole mi to vychádza, že jednu sezónu podával brilantné výkony a bol dôležitou súčasťou základnej zostavy, ale ďalšie tri roky bol niekde medzi hráčmi ako Naby Keïta a Alexander Oxlade Chamberlain – kvalitní hráči, ale „vždy“ zranení, tým pádom s minimálnym efektom na hru mužstva.

Thiago nás opúšťa po odohraní 98 zápasov, v ktorých dal 3 góly a pridal 6 asistencií.

Prajeme mu všetko dobré do ďalšej kariéry.

Na záver opäť slová nášho odchádzajúceho manažéra, ktorý ho viedol posledné 4 roky: „Kdekoľvek bude najbližšie hrať, budem šťastný ak ho budem môcť sledovať. Umelec hry, ktorý maľuje vždy iba najkrajšie obrazy.“