V tieni Kloppovho odchodu sa lúčime aj s významným členom kádra. Po 8 rokoch končí aj Joël Matip

5
939
Joël Matip. (foto: twitter.com)

Takto po skončení éry Jürgena Kloppa v Liverpoole FC, keď si robíme zhrnutie úspechov klubu za ostatné roky, je súčasťou každého z nich jedno meno, ktoré je možno menej viditeľné, ale bolo dôležitým článkom mužstva počas celého času pôsobenia Jürgena Kloppa na Anfielde. A to meno je Joël Matip.

Či už to bola otočka proti Barcelone v semifinále Ligy majstrov 18/19, v tej istej sezóne finále tejto súťaže proti Tottenhamu, alebo titul v Premier League 19/20, pri všetkých týchto úspechoch pomáhal aj náš stopér s číslom 32 na drese.

Priznávam, možno nie som úplne najobjektívnejší, lebo ide o jedného z mojich najobľúbenejších hráčov, ale považujem ho nielen za nadpriemerného futbalistu, ale aj inteligentného a sympatického človeka.

Obľúbenec

Tieto moje pocity potvrdzuje aj sám Klopp, ktorý o Matipovi povedal: „Počas všetkých tých rokov, v ktorých som bol súčasťou futbalu, nie som si istý, že som našiel veľa hráčov, ktorí boli viac milovaní ako Joël Matip. Nie som si ani istý, či by vôbec bolo možné o ňom povedať niečo zlé.“

Príchod do Liverpoolu

Vysoký obranca s dlhými nohami bol na konci sezóny 2015/2016 medzi prvými posilami Jürgena Kloppa. Išlo o free transfer po skončení zmluvy v Schalke 04. Fandil som mu a tešil som sa jeho príchodu aj vtedy – keďže v minulosti som ho stále kupoval do mnou vedených mužstiev v Czech Soccer Manager-ovi.

A dnes si už trúfam povedať, že išlo určite o jeden z najvydarenejších free transferov – vyššie môžeme dať za posledné roky snáď len príchod Jamesa Milnera.

Debut v červenom drese zažil 23.8. 2016 vo víťaznom zápase League Cupu s Burtonom Albion, v ktorom si užil hneď aj svoje prvé víťazstvo – 5:0.

Prvý gól dal pri víťazstve 4:2 nad Crystal Palace 29.10. 2016. O mesiac neskôr bol zvolený za liverpoolskeho hráča mesiaca. Jeho príchod pridal na kvalite našej obrany, ktorá bola sezóny pred tým vysoko kritizovaná.

Zopár štatistík

Podľa špecializovaného portálu transfermarkt.com odohral Joël Matip za Liverpool 201 zápasov, v ktorých strelil 11 gólov a pridal 6 asistencií. Medzi nimi sa vyníma hlavne jeho výnimočný gól proti Leedsu a asistencia na Origiho gól vo víťaznom finálovom zápase Ligy majstrov proti Tottenhamu.

 

Zranenia

Negatívom pôsobenia Joëla Matipa v červenom drese však boli zranenia. Už po príchode sa ukázala táto jeho slabina a hneď prvú sezónu chýbal kvôli zraneniam 8 zápasov.

Tento počet postupne každým rokom rástol a práve kvôli zraneniam sa vytrácal zo zostavy – v 2019/2020 prevzal jeho miesto v základe Joe Gomez a s Virgilom van Dijkom vytvoril Kloppom preferovanú stopérsku dvojičku, podávajúcu v tom čase nadpriemerné výkony.

Výnimkou je potom sezóna 21/22 v ktorej Joël odohral takmer celú porciu zápasov – odohral ju kvalitne a bez zranení, vynechal iba dva zápasy kvôli chorobe.

V ďalších rokoch a po príchode mladého perspektívneho I. Konatého si už zahral menej, ale nepamätám si zápas, v ktorom by vyložene sklamal. A keď nebol zranený, tak sme sa vždy mohli spoľahnúť na skúseného stopéra s odvážnym driblingom.

Sklamaním boli naozaj len tie jeho zranenia – negatívnym rekordom je práve skončená sezóna 2023/2024, kedy kvôli roztrhnutému skríženému väzu vynechal až 37 zápasov a vedenie sa rozhodlo, že 32 ročnému Kamerunčanovi, rodákovi z Nemecka, už neponúkne predĺženie spolupráce.

Joël Matip. (foto: Twitter)

Rozlúčka po 8 rokoch

Nejde však o odchod so zlým pocitom, veď Matip sa za tie roky stal veľkým obľúbencom fanúšikov aj spoluhráčov. Anfield sa preto s ním (aj Thiagom Alcântarom) rozlúčil tak, ako sa patrí.

Spoluhráči im pripravili Guard of Honour, potom sa im vedenie spolu s legendou klubu Sirom Kennym Dalglishom poďakovalo a obom odovzdalo priania do budúcna.

Nakoniec sa sem asi hodia ďalšie slová Jürgena Kloppa o Joëlovi Matipovi a jeho kvalitách: „Ak by som si mal vybrať jeden moment z jeho tunajšieho pôsobenia, bola by to určite asistencia na Origiho gól vo finále Ligy majstrov v Madride. Bol to dotyk, ktorý spustil explóziu v liverpoolskej rodine. Čo za moment, čo za hráča to je. Želáme Joëlovi a jeho rodine do budúcna len to najlepšie.“

K týmto želaniam sa pripájam aj ja.

PS: Pre fanúšikov sociálnych sietí odporúčam twitterovský účet No context Joel Matip – obrázky, GIF-y, reakcie na góly a rozhodcovské verdikty, ktoré zábavným spôsobom ukazujú charakter kultového hrdinu nášho milovaného klubu ostatných rokov.

Zvyšku odporúčam horeuvedené videá – po ich vzhliadnutí asi nemôže ostať človek, ktorý by si Matipa neobľúbil.