Slotov ex-zverenec: Arne môže v Liverpoole hrou zabávať tribúny, navyše je to úplne normálny chlapík

28
2315
Arne Slot. (foto: twitter.com)

Portál premierleague.com priniesol rozhovor s bývalým hráčom Feyenoordu Bryanom Linssenom, ktorý hovorí o tom, akým je Arne Slot trénerom.

Slot je oficiálne hlavným trénerom Liverpoolu, začína o necelé 2 týždne

Slot je teda čerstvo potvrdený do funkcie hlavného trénera LFC, je historicky prvým Holanďanom, ktorý ho z lavičky povedie, je teda namieste si ho predstaviť aj na základe reálnych skúseností. Tie pre experta na holandský futbal Arthura Renarda sprostredkoval bývalý Slotov zverenec Bryan Linssen.

Guardiola ako inšpirácia

Ešte predtým verejne známa vec, že vzorom nového liverpoolskeho trénera je španielsky mág Pep Guardiola, jeden z najúspešnejších trénerov futbalového sveta a aktuálne po štvrtý raz v rade majster Anglicka s Manchestrom City.

Zaujímavým potom nepochybne je, že vo svojej prvej sezóne v Anglicku bude Slot môcť súperiť práve s tým, kto ho najviac inšpiroval, na druhej strane je tu enormný tlak pretože za Kloppa sme si zvykli, že súboje s The Cityzens majú enormný náboj a vyšpičkovanú rivalitu.

Všeobecne sa očakáva, že Liverpool bude hrať ak nie rovnaký, tak potom veľmi podobný štýl futbalu, ako hrá jeho najväčší rival v ostatných rokoch, bude teda hrať guardiolovsky, veď Arne Slot vyznáva práve princípy, ktoré sú charakteristické práve pre Španiela.

Tréner Feyenoordu Arne Slot. (foto: twitter.com)

„Pamätám si ho, ako nám v príprave na Neapol ukazoval videá, pričom väčšina bola Guardiolových,“ spomína si Linssen na to, ako dnes 45-ročný tréner pravidelne ukazoval zverencom video kompilácie.

„Stále mám pred očami, ako nám ukazoval klip finále Ligy majstrov 20/21 (Chelsea porazila Man City 1:0, pozn.), kedy sme mohli Raheema Sterlinga vidieť, keď ako útočník šprintuje 70 metrov späť, aby sa zapojil do bránenia, čo napokon zamedzilo inkasovaniu.“

„Arne nám ukazoval, že aj pre ofenzívnych hráčov nie je futbal len o útočení, resp. že aj hviezdni futbalisti musia vypomôcť v defenzíve, aby z toho profitoval tím. Ukazoval nám všetky tieto klipy, aby nás naučil, že pre tento štýl futbalu, ktorý po nás chce, musíme byť plne fit,“ hovorí Linssen.

Arne Slot. (foto: twitter.com)

Svoju futbalovú víziu aplikoval takmer okamžite

Slota duely Manchestru City, pokojne to povedzme na priamo, ovplyvnili do veľkej miery, až tak, že štýl futbalu tohto anglického tímu si zobral za svoj.

Rodákovi z východu Holandska sa ho navyše podarilo aplikovať pomerne skoro a prišli aj hmatateľné dôkazy, že to ide. Príkladom sú napríklad tri zápasy s Atléticom Madrid, o ktorom vieme, že je roky pod Diegom Simeonem v defenzíve výborný. Dokonca až tak, že je súperom pravidelne zaťažko vôbec vystreliť na bránu.

Prvý vzájomný duel so španielskym celkom spadá po prípravu (nie je to súťažný zápas, nerobme z toho vedu, povie si kde kto), Feyenoord ho zvládol v lete 2021 v pomere 2:1, lenže práve toto bol pre Slota akýsi základ k ďalším výborným výsledkom.

Druhá konfrontácia spadá už pod Ligu majstrov 23/24. Feyenoord síce v Madride prehral 2:3, lenže súpera zaskočil ofenzívnym herným prejavom, pričom na súperovu bránu vystrelil 7x, čo je od 2015, resp. od zápasu s Realom Madrid najvyšší počet striel, ktoré šli v Champions League medzi tri žrde Atlética.

Tím z De Kuijp potom prehral s Atléticom aj domácu odvetu (1:3), výkony s renomovanými súpermi ale mali naproti tomu stále stúpajúcu tendenciu. A to preto, že Slot svojim zverencom forsíroval futbal založený na vysokom pressingu s dôrazom na útočný prejav, a to bez ohľadu na súpera.

„Prípravák s Atléticom v 2021 bol vlastne stavebným kameňom toho, ako chce Feyenoord hrať a vlastne odvtedy tak aj hral,“ dopĺňa Linssen. „Počas tohto duelu došlo na trávniku k hádke, ale napokon sme to ustáli,“ dodáva holandský útočník, ktorý aktuálne pôsobí v japonskom klube Urawa Red Diamonds.

Súdržnosť na prvom mieste

„Tam nikde započali aj základy pre vystavanie naozaj silného tímového ducha, uvedomili sme si, že tento tím, je pre nás rodinou a sme tu za každých okolností jeden pre druhého. A keďže sme tento zápas dokázali vyhrať, dodalo nám to sebavedomie. Slot navyše odvtedy neustále pripomínal: ´Chalani, pozrite sa, ak sa aj niečo udeje, jeden druhému podržíme stranu´, čo nám dodávalo akýsi pocit súdržnosti, dokonca bratstva,“ vysvetľuje 33-ročný futbalista trénerov psychologický postoj.

„Z defenzívneho Feyenoordu sa stal ofenzívny, pressovali sme vždy a po celom ihrisku. Vštepovali sme si tieto návyky od prvého tréningu pod Slotom, intenzita našej hry pochopitešne priamo úmerne nim rástla. Samozrejme to vyžadovalo byť fyzicky enormne dobre pripravenými.“

Linssen ďalej vysvetľuje, ako Slot navýšil výdrž (kondíciu) v tíme.

„Nebehali sme len kvôli tomu, aby sme behali, všetko prioritne súviselo s futbalom. Napr. od stredovej čiary sme poslali loptu smerom ku gólmanovi a obrancovia následne museli šprintovať k bráne, aby mohli hrať (zakladať akciu) zozadu. Rolu v tomto celom mali aj útočníci, ktorí rovnako šprintovali k bráne, aby dostávali obrancov pod tlak. A toto sme opakovali mnohokrát. Šlo teda o cvičenie, kedy sme síce behali, ale okrem kondície sme si zdokonaľovali aj herný štýl.

Atraktívny futbal

„Navyše je to nielen ofenzívny štýl futbalu, ale aj veľmi zábavný, keď ho predvádzate. A to je proste reflektovanie na potreby fanúšika v Holandsku. Ak napríklad národný tím vyhrá, ale nehral dobre, fans nie sú príliš spokojní. Mimo toho, že chceš vyhrať chceš tu v Holandsku aj zabávať ľudí, je to súčasť našej kultúry, presvedčenia. Slot počas aktívnej kariéry preferoval radšej gól do vinkla ako jednoduchý po zemi.“

Linssen navyše svojho bývalého kouča chváli za to, že počas prípravy dokázal prihliadať na každý detail.

„Je to kvalitný a bystrý taktik, vždy vie nájsť slabé stránky súpera i to, ako ich využiť vo svoj prospech. Tieto detaily navyše dokáže implementovať priamo do tréningov pred konkrétnymi zápasmi.“

Arne Slot. (foto: twitter.com)

Arne Slot má navyše rád prácu s mladými futbalistami. A ako dobre vieme, v Liverpoole ich je hneď niekoľko. Holanďan navyše vyhral tamojšiu ligovú súťaž s takmer o polovicu nižším rozpočtom, ako mal napr. Ajax.

Otázkou však je, či zvládne manažovanie hráčov najvyššej úrovne. Rovnako tak, či sa dokáže vysporiadať s enormným tlakom, s ktorým nemá skúsenosti. Ostatne, po tom, čo v LFC posledných rokov vytvoril a prezentoval Jürgen Klopp, sú očakávania viac než vysoké.

Ľudský a bez pretvárky, myslí si Linssen

„Zavolá si ťa, aby ti vysvetlil, prečo sa rozhodol pre to, či ono, prečo urobil takéto rozhodnutie. Je veľmi úprimný, čo hráči oceňujú,“ pripomína Linssen.

„Tiež sa mi páčilo, že aj keď vás nenasadil, stále sa ku vám správal rovnako. Niektorí tréneri to totiž majú tak, že ´okej, tento týždeň nehráš, nie si teda aktuálne pre mňa dôležitý´, a tak sa s vami proste nerozprávajú. Slot má vysokú dávku ľudskosti, je to normálny chlapík, ktorý má rád sociálne väzby a rozhodne má dobré srdce.“

V marci 2023 po víťazstve 3:2 nad Ajaxom, prvom nad veľkým rivalom v Amsterdame po takmer 18 rokoch, sa Slot po záverečnom hvizde postavil v Johan Cruyff Arene pred svojich zverencov a emotívne na nich prehovoril, aby ich inšpiroval k zisku titulu, čo sa napokon aj podarilo.

Nový tréner The Reds zmenil na predchádzajúcom pôsobisku aj postupy pri diéte hráčskeho kádra. „V istom bode sme mali na raňajky k dispozícii plný bufet, potom prázdny z polovice a neskôr len 25% z neho. V praxi sme však nehladovali, len isté jedlo bolo nahradené iným – síce menej chutným, ale pre nás prospešnejším,“ spomína si skúsený zakončovateľ.

Slot dokázal na zverencov pôsobiť ľudsky natoľko, že tí mu takmer okamžite odpustili aj „horšie“ jedlo. Na tréningoch, mimo štadióna a samozrejme aj počas zápasov dokázal pôsobiť na okolie tak, že to vnímalo jeho myšlienky, postrehy, uverilo jeho futbalovej vízii.

Aj preto sa s ním rotterdamský klub pred pár dňami rozlúčil s veľkou vďakou a prianím všetkého dobrého. Ligový titul a k tomu Holandský pohár v priebehu 3 rokov je rozhodne veľmi dobrá vizitka.

Navyše Feyenoord porazil v poslednom zápase 23/24 Excelsior 4:0 a Arneho priaznivci z trávnika vyprevádzali napr. aj chorálom You´ll Never Walk Alone, ktorý asi nikto nepozná lepšie, ako liverpoolski fans.

„Pod ním sme si zápasy naozaj užívali, rovnako tak aj tréningy, kde bolo kopec zábavy, hráči sa po mentálnej (čo malo vplyv aj na počet zranení) aj fyzickej stránke stali silnejšími. Myslím si, že Slot do Liverpoolu pasuje, pretože je to vlastne taký anglický Feyenoord. Oba kluby sú z prístavných miest, majú fanatickú základňu priaznivcov, štadión so skvelou atmosférou, no a na druhej strane v tomto miléniu toho veľa nevyhrali až do momentu, kedy na lavičku zasadli Klopp a Slot.“

„Myslím si, že Arne môže hrať s LFC krásny futbal, ktorý zaujme tribúny,“ završuje svoj pochvalný príspevok Linssen.