Štatistický sumár Premier League 2022/23: Ako sa darilo LFC v uplynulej sezóne?

9
1694

Tento sumár sezóny Premier League je spomedzi posledných 3 sezón najmenej radostný. Po 3. mieste Liverpoolu FC v sezóne 2020/21 nasledovalo 2. miesto v sezóne 2021/22 a bohužiaľ v tejto sezóne 2022/23 prišlo iba konečné 5. miesto, ktoré znamená neúčasť The Reds v prestížnej Lige majstov v ďalšej sezóne.

Skončená sezóna z pohľadu LFC prebiehala od začiatku s cieľom znovu zaútočiť na titul, no začiatok priniesol iba dva získané body z troch zápasov a až 16. miesto v ligovej tabuľke. Veľmi zlý začiatok zapôsobil na celý tím negatívne. Nepodarilo sa dosiahnuť väčšiu víťaznú šnúru, iba 3–krát po dve výhry za sebou stačilo na posun na koniec prvej desiatky ligovej tabuľky. Kvôli MS v Katare nastal približne 6-týždňový priestor na doladenie správnej formy na druhú časť sezóny 2022/23.

Po reprezentačnej pauze pokračovali hráči Merseysiders v rozpačitých a nevyrovnaných výkonoch. Po dvoch výhrach prišla séria 4 duelov bez víťazstva, čo prinieslo umiestnenia iba medzi 6. – 9. miestom v tabuľke Premier League. Nedarilo sa urobiť nejakú väčšiu víťaznú sériu zápasov až do 30. kola. Potom konečne prišla séria 6 výhier, ktorá vykresala malú nádej skončiť v TOP4. No posledné dve remízy znamenali pre Liverpool FC iba miestenku do Európskej ligy, v ktorej triumf ako jediný chýba manažérovi Kloppovi do kompletnej zbierky počas jeho pôsobenia na Anfielde.

Radosť hráčpv The Reds. (foto: Twitter)

Liverpool FC

• Bilancia sezóny: 38 zápasov – 19 výhier, 10 remíz, 9 prehier – skóre 75:47, úspešnosť 59%
  • Bilancia doma: 19 zápasov – 13 výhier, 5 remíz, 1 prehra – skóre 46:17, úspešnosť 86%
  • Bilancia vonku: 19 zápasov – 6 výhier, 5 remíz, 8 prehier – skóre 29:30, úspešnosť 40%.

Doma dosiahol LFC o 7 víťazných zápasov viac ako vonku pri rovnakom počte remíz. Bohužiaľ bilancia na súperových ihriskách bola žalostne slabá a zapríčinila, že si LFC nevybojoval miestenku do Ligy majstrov.

• Bilancia jesene (1/2 sezóny): 19 zápasov – 9 výhier, 5 remíz, 5 prehier – skóre 36:22, úspešnosť 56%
  • Bilancia jari (2/2 sezóny): 19 zápasov – 10 výhier, 5 remíz, 4 prehry – skóre 39:25,
    úspešnosť 61%

Pri porovnaní jesene a jari bola bilancia o niečo lepšia v druhej polovici sezóny. Na jar strelil LFC o 3 góly viac ako na jeseň, no na druhej strane zároveň aj o tri góly viac inkasoval.

• Bilancia 1. polčasov: 38 zápasov – 14 výhier, 13 remíz, 11 prehier – skóre 36:24,
    úspešnosť 48%
  • Bilancia 1. polčasov doma: 19 zápasov – 9 výhier, 5 remíz, 5 prehier – skóre 21:11,
    úspešnosť 56%
  • Bilancia 1. polčasov vonku: 19 zápasov – 5 výhier, 8 remíz, 6 prehier – skóre 15:13,
    úspešnosť 40%
    Prvé polčasy priniesli až 11 prehier The Reds. Doma v 1. polčase lepšia bilancia ako vonku.
    úspešnosť 54%
  • Bilancia 2. polčasov doma: 19 zápasov – 11 výhier, 6 remíz, 2 prehry – skóre 25:6,
    úspešnosť 68%
  • Bilancia 2. polčasov vonku: 19 zápasov – 4 výhry, 10 remíz, 5 prehier – skóre 14:17,
    úspešnosť 39%
    V 2. polčase bol LFC opäť lepší doma ako vonku.

Celkovo boli The Reds úspešnejší v 2. polčase, a to o jednu výhru a tri remízy v porovnaní s 1. polčasom.

Vzadu Alisson Becker. (foto: Twitter)

Zápasy bez streleného gólu: 8 zápasov, z toho 1 doma (Chelsea) a až 7 zápasov vonku (Brighton, Wolves, Bournemouth, Crystal Palace, Nottingham, Everton a aj Chelsea).
Ani jeden strelený gól v dvoch zápasoch do siete The Blues. Tieto 2 bezgólové rezultáty nadväzujú na 2 finálové zápasy z minulej sezóny 2021/22 v anglických pohároch.

Zápasy bez inkasovaného gólu: 14 zápasov, z toho doma 9 duelov (Manchester City, Fulham, Manchester United, Chelsea, Brentford, West Ham, Bournemouth, Everton a Wolves) a vonku 5 zápasov (Newcastle, Chelsea, Crystal Palace, Leicester a Everton).
V Premier League sme neinkasovali ani jeden gól od 2 klubov – Chelsea a Everton.

Alisson Becker udržal 14-krát čisté konto, avšak v minulej sezóne 2021/22 to bolo až v 20 zápasoch.

• bez prehry 8-zápasová: od 31. kola po 38. kolo
  • bez výhry 4-zápasová: od 19. kola po 22. kolo (Brentford 1:3 – vonku, Brighton 0:3 – vonku, Chelsea 0:0 – doma a Wolves 0:3 – vonku).
Roberto Firmino sa spoločne s krajanom Fabinhom teší z presného zásahu. (foto: Twitter)

Zápasy, ktoré The Reds otáčali, keď inkasovali prvý gól a nakoniec vyhrali:

• 5. kolo: Newcastle (doma) 2:1
  • 18. kolo: Leicester (doma) 2:1 (zásluhou dvoch vlastných gólov Faesa)

Zápas, v ktorých Merseysiders stratili črtajúce sa víťazstvo:

• 9. kolo: Brighton (doma) 3:3, strata výhry 7 minút pred koncom.

Najlepšia bilancia s klubmi PL:

Leicester 6 bodov (skóre 5:1), Newcastle 6 bodov (4:1), Tottenham 6 bodov (6:4) a West Ham 6 bodov (3:1).

Najhoršia bilancia s klubmi PL:

Crystal Palace 2 body (skóre 1:1), Chelsea 2 body (0:0), Arsenal 1 body (4:5) a Brighton 1 bod (3:6).

Trent Alexander-Arnold (č. 66) sa teší z gólu v sieti Leicestru (3:0). (foto: Twitter)

GÓLY

Strelené góly – fázové rozloženie 75 gólov LFC v zápasoch PL:

1.-15. minúta: 13 gólov, z toho Salah – 5x, Firmino a L. Díaz po 2x, po jednom D. Núñez, Jota, H. Elliott a C. Jones.

16.-30. minúta: 6 gólov, z toho D. Núñez a Gakpo po 2x, po jednom Alexander-Arnold a Salah.

31.-45. minúta: 17 gólov, z toho Salah – 5x, Firmino, D. Núñez, Gakpo, C. Jones a van Dijk po 2x. K tomu 2 vlastné góly Faesa z Leicesteru.

Nadstavený čas 45+: bez streleného gólu.

46.-60. minúta: 10 gólov, z toho Jota – 3x, Firmino a Gakpo po 2x, po jednom D. Núñez a Oxlade-Chamberlain. Jeden gól bol vlastný od Mephama z Bournemouthu.

61.-75. minúta: 15 gólov, z toho Salah – 3x, Firmino, Jota a D. Núñez po 2x, po jednom L. Díaz, Matip, Gakpo, Alexander-Arnold a van Dijk.  Vlastný bol jeden gól od Webstera z Brightonu.

76.-90. minúta: 12 gólov, z toho Salah – 5x, Firmino 3x, po jednom L. Díaz, Bajčetić, D. Núñez a Carvalho.

Nadstavený čas 90+: padli 2 góly, po jednom zaznamenali Jota a Carvalho.

V 1.polčase padlo spolu 36 gólov, ale v 2. polčase až 39 gólov.

Zaujímavosti:
1. Najviac gólov padlo v poslednej tretine prvého polčasu – 17 gólov, no v 2. polčase to bolo v strednej tretine (61.-75.min) – dokopy 15 gólov. V nadstavenom čase to boli 2 góly (oba v 2. polčase).
2. Darwin Núñez strelil gól v každej tretine 1. aj 2. polčasu. Salah neskóroval iba na začiatku 2. polčasu. Obidvaja však nestrelili ani jeden gól v nadstavených časoch oboch polčasov.

Strelci víťazných gólov za The Reds:

Najviac ich strelil Salah v 7 zápasoch, D. Núñez v 3 dueloch, van Dijk v 2 stretnutiach, Jota, L. Díaz, Gakpo, Matip, C. Jones a Carvalho v jednom zápase. K tomu aj vlastný od Faesa z Leicestru.

Strelci gólov znamenajúcich remízu v zápase:

Firmino v 2 zápasoch, Salah, Jota a L. Díaz v jednom stretnutí.

HRÁČI

Góly: 75 liverpoolskych gólov v PL si rozdelilo 14 hráčov a až štyri boli vlastné od hráčov súpera.

• Najviac ich vsietil Mohamed Salah – 19 (z toho 2 z penalty), za ním sú Firmino s 11 a Darwin Núñez s 9 gólmi. Nasledujú Jota a Gakpo so 7 presnými zásahmi. L. Díaz dal 4 góly, ďalší sú 3-góloví strelci – van Dijk a C. Jones. Dva góly majú na konte Alexander-Arnold a Carvalho. Jeden zaznamenali Bajčetić, H. Elliott, Matip a Oxlade-Chamberlain.

Asistencie: celkom 58 asistencií.

• Najviac prihrávok na gól má tiež Salah – 12, za ním je Alexander-Arnold s 9 a Andy Robertson s 8 asistenciami. Za týmito Top nahrávačmi nasledujú Firmino, Tsimikas a Jota so 4 prihrávkami, D. Núñez s 3 asistenciami. Dve asistencie si pripísali L. Díaz, Gakpo, Fabinho, J. Henderson a H. Elliott. Jednou nahrávkou pomohli Milner, C. Jones, van Dijk a brankár Alisson Becker.

Zaujímavosť:
Thiago Alcãntara, Keïta, J. Gomez a I. Konaté bez jediného gólu a asistencie t.j. bodu v PL.

Karty

• Žlté karty (celkom 58):
    Najviac ich videl Fabinho až 11-krát,
    za ním sú Alexander-Arnold a I. Konaté s 5 ŽK. Tri razy inkasovali Matip, van Dijk, Andy Robertson, J. Gomez a Tsimikas. Dve majú na konte Milner, Thiago Alcãntara, C. Jones, Bajčetić, J. Henderson, Salah, L. Díaz, Jota a H. Elliott. Jednu videli D. Núñez, Keïta, A. Becker a aj manažér Jürgen Klopp.
  • Červené karty (celkom 2):
    Jednu inkasoval D. Núñez v 2. kole doma s Crystal Palace (1:1) od hlavného rozhodcu Tierneyho a ďalšiu videl manažér Klopp v 11. kole tiež doma proti Manchestru City (1:0) od Taylora.

Penalty

• LFC dostal v sezóne možnosť kopať jedenástku 4-krát (zapískali ju 2x Tierney, raz Attwell a Brooks). Všetky kopal Salah, dve premenil (Fulham doma a Tottenham doma) a dve nie (The Cherries vonku a Arsenal doma). Mrzela hlavne tá penalta, ktorú egyptský útočník zahodil v zápase vonku v Bournemouthe (skončilo to prehrou 0:1), ktorá mohla znamenať cenné 3 body.
  • Proti The Reds boli odpískané tiež 4 pokutové kopy (po jednom nariadili hlavní rozhodcovia Madley, Oliver, Attwell a Brooks). Mitrovič z Fulhamu a Saka z Arsenalu premenili, neúspešní boli Bowen z West Hamu a Watkins z Aston Villy.
Darwin Núñez. (foto: Twitter)

ROZHODCOVIA

Najviac zápasov LFC odpískal ako hlavný Paul Tierney – 7x (4 doma a 3 vonku), za ním sú Taylor (2+3) a M. Oliver (3+2) po 5-krát. Nasledujú Madley (2+2) a Attwell (3+1) so 4 zápasmi. Tri razy boli delegovaní England (0+3), Hooper (2+1) a Pawson (1+2), dva duely má na konte Brooks (1+1). V jednom sa ocitli Kavanagh (0+1) a Marriner (1+0).

Celkom v zápasoch The Reds tejto sezóny PL pískalo 11 anglických rozhodcov.

Video Assistent Referee:
Video systém neuznal hráčom LFC v sezóne 5 gólov, ale až 8 na strane súpera.

Konkrétne išlo o nasledovné zápasy:
7. kolo: D. Núñez – faul v zápase LFC – Wolves (2:0),
17. kolo: Matip – ofsajd v zápase Aston Villa – LFC (1:3),
19. kolo: D. Núñez – ofsajd v zápase Brentford – LFC (3:1),
31. kolo: Salah – ofsajd v zápase Leeds – LFC (1:6),
37. kolo: Gakpo – ofsajd v zápase LFC – Aston Villa (1:1).

Na strane súperov to boli 2-krát Havertz (kvôli ruke a ofsajdu), Coady (ofsajd), R. James (ofsajd), Foden (faul), Watkins (ofsajd), Mee (ofsajd) a Bowen (ofsajd).

Jürgen Klopp (vľavo) a rozhodca Paul Tierney. (foto: Twitter)

MANAŽÉR

Jürgen Klopp nasadil počas celej sezóny celkom 28 hráčov, z toho 26 hráčov v poli a 2 brankárov.

• Brankári : Alisson Becker odchytal 37 zápasov a Kelleher sa predstavil v jednom stretnutí. Obaja vydržali v bránke celé zápasy, Klopp ani raz nemusel gólmana striedať.
  • Obrana: V základnej zostave sa objavili Alexander-Arnold 34-krát, van Dijk 32x, Andy Robertson 29x, I. Konaté 17x, J. Gomez 15x, Matip 12x, Tsimikas 9x, Milner 3x a N. Phillips 1x.
  • Záloha: Do základu boli nasadení Fabinho 31-krát, J. Henderson 23x, H. Elliott 18x, Thiago Alcãntara 14x, C. Jones 12x, Bajčetić 6x, Milner 3x, Keïta 3x, Carvalho 2x Gakpo 1x a Jota 1x.
  • Útok: V ňom nastúpil Salah 37-krát, D. Núñez 19x, Gakpo 16x, Firmino 13x, Jota 11x, L. Díaz 11x, Oxlade-Chamberlain 4x, Carvalho 2x a H. Elliott 1x.

Striedania

Nemecký manažér LFC v sezóne 2022/23 striedal 164-krát (nevyužil 26 možností striedať) a použil 25 hráčov, pričom nestriedal iba van Dijk.

Najčastejšie menil spoluhráča Milner 24-krát, za ním je H. Elliott 14x, Firmino a J. Henderson po 12x, Tsimikas 11x, Jota a D. Núñez po 10x, Carvalho 9x, L. Díaz, C. Jones a J. Gomez po 6x, Bajčetić, Fabinho, Keïta, Oxlade-Chamberlain a Andy Robertson po 5x, Gakpo a Thiago Alcãntara po 4x, Alexander-Arnold 3x, Matip a Doak po 2x, Salah, I. Konaté, N. Phillips a B. Clark po 1x.

Klopp a jeho kombinácie hráčov

• Stopéri: Klopp použil v tejto sezóne 7 stopérskych dvojíc. Najviac zápasov v základe odohrala dvojica I. Konaté a van Dijk 14-krát, nasleduje duo J. Gomez a van Dijk 10x, tandem Matip a van Dijk 7x. Ešte sa objavili aj dvojice Matip – J. Gomez 3x, Matip – I. Konaté 2x, I. Konaté – J. Gomez 1x a aj N. Phillips – van Dijk 1x.
  • Záloha: Najviac kombinácií použil nemecký manažér LFC v strede poľa, a to až 18 rôznych trojíc. Najčastejšie bola do zápasu nasadená trojica J. Henderson – Fabinho – C. Jones 7-krát. Za nimi je trojica H. Elliott – Fabinho – Thiago Alcãntara 5x. Po 4 razy nastúpili trojice J. Henderson – Fabinho – Thiago Alcãntara a H. Elliott – Fabinho – J. Henderson. Dva zápasy absolvovali trojice J. Henderson – Fabinho – Bajčetić, H. Elliott – Fabinho – C. Jones, H. Elliott – Fabinho – Bajčetić a Keïta – Bajčetić – Thiago Alcãntara. V jednom stretnutí sa objavilo ďalších 10 záložnych trojíc.
  • Útok: Šéf lavičky LFC použil 13 rôznych útočných trojíc. Najviac v základnej zostave nastúpila trojica Salah – Gakpo – Jota 6x. Za nimi je trio Salah – Gakpo – D. Núñez 5x. Po 4 razy to boli trojice Salah – D. Núñez – L. Díaz, Salah – Firmino – D. Núñez a Salah – Firmino – L. Díaz. Trikrát duely začala trojica Salah – D. Núñez – Oxlade-Chamberlain a aj Salah – Gakpo – L. Díaz. V dvoch stretnutiach sa objavili aj trojice Salah – Firmino – Jota, ďalej Salah – D. Núñez – Jota a aj Salah – Firmino – Carvalho. V jednom zápase to boli aj útočné trojzáprahy Salah – Gakpo – H. Elliott, Salah – Gakpo – Oxlade-Chamberlain a raz trio bez Salaha, keď vybehli na trávnik Jota – Firmino – D. Núñez.
Mohamed Salah a Harwey Elliott. (foot: Twitter)