Stats pred zápasom: Finálový súboj v FA Cupe naposledy pre Chelsea. Sme na rade?

9
1796

Po utorňajšom (10.5.) urputnom boji, ktoré po obrate prinieslo výhru 2:1 na pôde Aston Villy, čaká The Reds  v sobotu (14.5.) vytúžené finále FA Cupu, a to po 10 rokoch (naposledy v sezóne 2011/12).

CFC team info

ABSENCIE (5) Kanté - nešpecifikované (otázny štart), Jorginho - nešpecifikované (otázny štart), Hudson-Odoi - lýtko, Chilwell - koleno, M. Kovačić - noha (otázny štart)

LFC team info

ABSENCIE (2) N. Keïta - triesla (otázny štart), Fabinho - stehno

Kloppov tím cestuje do Londýna, kde ho vo Wembley rovnako ako vo finále Ligového pohára čaká Chelsea FC. Zverenci Thomasa Tuchela na ceste do finále vyradili postupne Chesterfield (doma 5:1), Plymouth Argyle (doma 2:1), Luton Town (vonku 3:2), Middlesbrough (vonku 2:0) a Crystal Palace FC (Wembley 2:0).

Kloppova bilancia v FA Cupe:

Jürgen Klopp vedie The Reds už v siedmej edicií FA Cupu.

Hneď vo svojej prvej sezóne 2015/16 sa prebojoval do 4. kola, kde v opakovanom zápase vonku prehral 1:2 po predĺžení s West Hamom United a vypadol z pohára.

Aj  v druhej sezóne 2016/17 sa Kloppovi podarilo dostať iba do 4. kola. Tu v súboji doma na Anfielde prehral 1:2 s Wolverhamptonom Wanderers, vtedy účastníkom Championship (2. liga).

A do tretice, v edícii 2017/18 prišla stopka tiež v 4. kole po prehre opäť doma 2:3 s West Bromwichom Albion, ktorý potom vypadol z Premier League (PL).

Sezóna 2018/19 priniesla hneď v úvode vyradenie. V 3. kole Klopp a spol. prehrali 1:2 vonku na Molineux Stadium s domácim účastníkom PL Wolverhamptonom.

Jürgen Klopp. (foto: liverpoolfc.com)

Ročník 2019/20 bol pre Kloppa zatiaľ najúspešnejší, podarilo sa mu dostať do osemfinále. Po vyradení Evertonu a Shrewsbury, nám vystavila stopku (0:2) na Stamford Bridge domáca Chelsea.

Minulá sezóna 2020/21, šiesta pre Kloppa, priniesla tradične postup iba do 4. kola. Ďalej nás nepustil Manchester United, keď na Old Trafforde prišla prehra 2:3.

Tohtosezónnu edíciu 2021/22 sme začali v 3. kole výhrou doma 4:1 nad treťoligovým Shrewsbury Town. Súper išiel do vedenia v 27. minúte, no k obratu zavelil gólom mladý Kaide Gordon. Ďalšie pridali Brazílčania Firmino  a 2-krát Fabinho (jeden z penalty).

V 4. kole sme privítali doma druholigový Cardiff City. Góly LFC strelili Jota, Minamino a mladý Harvey Elliott. Hostia v závere korigovali na konečných 3:1 pre The Reds.

Takumi Minamino a jeho radosť zo streleného gólu. (foto: Twitter)

Do tretice sme hostili na Anfielde v osemfinále klub z PL – Norwich City, ktorý sme dvoma gólmi Minamina zdolali 2:1.

Vo štvrťfinále už Kloppovci cestovali do Nottinghamu, kde na štadióne City Ground zdolali domáci druholigový Forest 1:0 gólom Jotu.

Klopp so svojím tímom prvýkrát nastúpil v semifinále asociačného pohára a to už bolo vo Wembley, kde sa stretol so svojím najťažším protivníkom – Manchestrom City. Po skvelom prvom polčase LFC viedol po dvoch góloch Maného a jednom I. Konatého už 3.0, Cityzens v 2. polčase gólmi Grealisha a B. Silvu už iba skorigovali na konečných 3:2 pre Liverpool.

Pre nemeckého manažéra LFC je to prvé finále FA Cupu, no pre The Reds to už 15. finále v histórii.

Trofej, o ktorú sa v FA Cupe hrá. (foto: Twitter)

Bilancia celkovo: 21 zápasov, z toho 11 výhier, 4 remízy, 6 prehier, skóre 36:25, úspešnosť 59%.

• 3. kolo: 9 zápasov, 6 výhier, 2 remízy, 1 prehra, skóre 18:7, úspešnosť 74%
  • 4. kolo: 8 zápasov, 2 výhra, 2 remízy, 4 prehry, skóre 12:13, úspešnosť 33%
  • Osemfinále: 2 zápasy, 1 výhra, 0 remíz, 1 prehra, skóre 2:3, úspešnosť 50%
  • Štvrťfinále: 1 zápas, 1 výhra, skóre 1:0, úspešnosť 100%
  • Semifinále: 1 zápas, 1 výhra, skóre 3:2, úspešnosť 100%.
  • Finále: zatiaľ do soboty (14.5. 22) bez Kloppovej účasti
  • Bilancia doma: 11 zápasov, 7 výhier, 2 remízy, 2 prehry, skóre 19:9, úspešnosť 70%
  • Bilancia vonku: 9 zápasov, 3 výhry, 2 remízy, 4 prehry, skóre 14:14, úspešnosť 41%
  • Neutrálne ihrisko: 1 zápas, 1 výhra, skóre 3:2, úspešnosť 100%

Pod Kloppom strelili hráči The Reds v FA Cupe celkom 36 gólov.

Najviac – 4 presné zásahy majú na konte Mané a Salah. Hneď za ním je už Minamino s 3 gólmi.

Po 2 razy sa trafili do siete Jota, C. Jones, Firmino, Origi a Fabinho (jeden z 11 m). Po jednom presnom zaznamenali I. Konaté, H. Elliott, K. Gordon, Milner (z 11m), van Dijk, Wijnaldum, Coutinho, Allen, Ojo, Lucas Leiva, B. Smith, J. Sinclair a J. C. Teixeira. Vlastné boli dva, oba od hráčov Shrewsbury (Love a R. Williams).

Mohamed Salah. (foto: Twitter)

Liverpool FC v histórii FA Cupu proti The Blues

The Reds sa doteraz stretol s Chelsea celkom 11-krát.

Historický prehľad vzájomných konfrontácií:

1. sezóna 1931/32, štvrťfinále, doma na Anfielde prehra 0:2 (0:1). Manažér bol George Patterson.

2. sezóna 1961/62, kolo, doma výhra 4:3 (4:1), góly Ian St. John-2x, Roger Hunt a Alan A´Court. Manažérom LFC bol Bill Shankly.

3. sezóna 1964/65, semifinále, neutrálne ihrisko (Villa Park), výhra LFC 2:0 (0:0), góly Peter Thompson a Willie Stevenson. Na lavičke stál Shankly.

4. sezóna 1965/66, kolo, doma prehra 1:2 (1:1), gól Roger Hunt. Manažérom bol Bill Shankly.

5. sezóna 1977/78, kolo, na Stamford Bridge prehra 2:4 (0:1), góly David Johnson a Kenny Dalglish. LFC viedol Bob Paisley.

6. sezóna 1981/82, kolo, vonku prehra 0:2 (0:1). Manažérom bol Bob Paisley.

7. sezóna 1985/86, kolo, vonku výhra 2:1 (1:0), góly Ian Rush a Mark Lawrenson. Manažérsky post zastával Kenny Dalglish.

8. sezóna 1996/97, kolo, na Stamford Bridge prehra 2:4 (2:0), góly Robbie Fowler a Stan Collymore. Manažérom bol Roy Evans.

9. sezóna 2005/06, semifinále, neutrálne ihrisko (Old Trafford), výhra LFC 2:1 (1:0), góly John Arne Riise a Luis García. Tím viedol Rafael Benítez.

10. sezóna 2011/12, finále vo Wembley, prehra The Reds 1:2 (0:1), gól Andy Carroll. Manažérom bol Kenny Dalglish.

11. sezóna 2019/20, kolo, vonku na Stamford Bridge prehra 0:2 (0:1). LFC mal vo funkcii manažéra Jürgena Kloppa.

Legendárny Manažér LFC Bill Shankly. (foto: Twitter)

Bilancia celkovo: 11 zápasov, 4 výhry, 0 remíz, 7 prehier, skóre 16:23, úspešnosť 36%.

• Bilancia doma: 3 zápasy, 1 výhra, 0 remíz, 2 prehry, skóre 5:7, úspešnosť 33%
  • Bilancia vonku: 5 zápasov, 1 výhra, 0 remíz, 4 prehry, skóre 6:13, úspešnosť 20%
  • Neutrálne ihrisko: 3 zápasy, 2 výhry, 0 remíz, 1 prehra, skóre 5:3, úspešnosť 67%
  • Bilancia 1. polčasu: 11 zápasov, 4 výhry, 2 remízy, 5 prehier, skóre 9:7, úspešnosť 42%
  • Bilancia 2. polčasu: 11 zápasov, 1 výhra, 3 remízy, 7 prehier, skóre 7:16, úspešnosť 18%

Strelci 16 liverpoolskych gólov proti The Blues:

Najviac po 2 presné zásahy majú na konte R. Hunt a St. John. Po jednom góle zaznamenali Dalglish, Rush, Fowler, P. Thompson, Stevenson, Lawrenson, Collymore, A´Court, G. Johnson, J. A. Riise, L. García a A. Carroll.

Liverpool FC a jeho 14 finálových súbojov v histórii FA Cupu:

Úspešné so ziskom trofeje bolo 7x, a rovnako 7 bolo neúspešných finálových účastí.

1. finále v sezóne 1913/14: LFC vedené manažérom Tomom Watsonom nastúpil proti Burnley. Na štadióne Crystal Palace prehralo 0:1 (0:0). Trofej získali The Clarets.

2. finále 1949/50: The Reds pod vedením manažéra Georgea Kaya nastúpili proti Arsenalu. Na štadióne vo Wembley prehrali 0:2 (0:1). Trofej získali The Gunners.

3. finále 1964/65: Liverpool FC na lavičke s Billom Shanklym nastúpil proti Leeds United. Znovu na štadióne vo Wembley hráči LFC zvíťazili 2:1 po predĺžení, góly strelili Roger Hunt a Ian St. John. Zisk prvej trofeje v FA Cupe pre tím z Anfieldu.

4. finále 1970/71: The Reds sa aj v tejto edícii pod vedením Billa Shanklyho stretli s Arsenalom. Tradične v londýnskom Wembley sa odohrala vyrovnaná „bitka“, ktorá priniesla prehru LFC 1:2 po predĺžení, gól strelil Steve Heighway. Trofej získali „kanonieri“.

Steve Heighway, niekdajší skvelý futbalista The Reds. (foto: Twitter)

5. finále 1973/74: LFC opäť pod vedením Billa Shanklyho vyzval Newcastle United. „Červení“ vo Wembley vyhrali 3:0 (0:0) po góloch Kevina Keegana (2) a Steveho Heighwaya. Zisk druhej trofeje v asociačnom pohári pre The Reds.

6. finále 1976/77: Liverpool FC vedený manažérom Bobom Paisleym sa stretli s Manchestrom United. Štadión vo Wembley videl neúspešné finále Merseysiders po prehre 1:2 (0:0), gól dal Jimmy Case. Trofej získali Red Devils.

7. finále 1985/86: The Reds na lavičke s Kennym Dalglishom vyzvali mestského rivala Everton. Wembley prialo červeným z Liverpoolu, a to po výhre 3:1 (0:1), resp. po 2 góloch Iana Rusha a jednom Craiga Johnstona. Tretia trofej FA Cup do vítriny na Anfielde.

8. finále 1987/88: Merseysiders, opäť pod vedením Kennyho Dalglisha, sa stretli s Wimbledonom FC. Vo Wembley prekvapujúco nestačili a prehrali 0:1 (0:1). Trofej získal londýnsky klub.

9. finále 1988/89: Liverpool FC znovu na lavičke s Dalglishom narazil na mestského konkurenta Everton. Wembley videlo napínavý súboj a výhru „červených“ 3:2 po predĺžení po dvoch góloch Iana Rusha a jednom Johna Aldridga. V poradí už štvrtá trofej za víťazstvo v asociačnom pohári.

Skvelý strelec Ian Rush oslavuje gól. (foto. Twitter)

10. finále 1991/92: LFC už na lavičke s Graemeom Sounessom nastúpil proti Sunderlandu FC. Wembley videlo výhru hráčov z mesta Beatles 2:0 (0:0), góly Ian Rush a Michael Thomas. Zisk piatej trofeje.

11. finále 1995/96: The Reds tentoraz vedení Royom Evansom súperili s Manchestrom United. Vo Wembley sme však znovu nestačili na „červených diablov“ a prehrali 0:1 (0:0).

12. finále 2000/01: Liverpool už na manažérskom poste so Gérardom Houllierom narazil na Arsenal. Tentoraz na Millennium Stadium v Cardiffe prišla výhra Merseydisers 2:1 (0:0) po dvoch góloch Michaela Owena. Zisk šiestej trofeje v FA Cupe.

13. finále 2005/06: The Reds na lavičke s Rafaelom Benítezom sa stretol s West Hamom. Opäť na štadióne v Cardiffe po vyrovnanom boji sa rozhodlo až v penaltovom rozstrele. Po predĺžení sa zápas skončil 3:3 a na penalty vyhrali The Reds 3:1. Zisk siedmej a zatiaľ poslednej trofeje LFC v tomto pohári.

14. finále 2011/12: Merseydisers pod vedením Kennyho Dalglisha vyzvali Chelsea. Vo Wembley ale prehrali 1:2 (0:1), gól dával Andy Carroll. Trofej pre The Blues.

Andy Carroll. (foto: Twitter)

Bilancia celkovo: 14 zápasov, 6 výhier, 1 remíza, 7 prehier, skóre 21:19, úspešnosť 45%.

• Bilancia 1. polčasu: 14 zápasov, 1 výhra, 8 remíz, 5 prehier, skóre 2:6, úspešnosť 26%
  • Bilancia 2. polčasu: 14 zápasov, 5 výhier, 4 remízy, 5 prehier, skóre 14:9, úspešnosť 45%
  • Predĺženie: v 4 zápasoch, 2 výhry, 1 remíza, 1 prehra, skóre 5:4, úspešnosť 58%
  • Penaltový rozstrel: jeden, výhra 3:1 pre LFC.

Záver:

Jürgen Klopp má v FA Cupe  úspešnosť na úrovni 59%, ktorá je omnoho lepšia oproti bilancii The Reds v histórii najstaršieho pohára Chelsea FC – 36%.

Nemecký manažér LFC túži po premiérovom prvenstve v FA Cupe, podobne, ako sa mu to podarilo v tejto sezóne v Ligovom pohári. V ceste mu ale stojí ťažká prekážka v podobe Tucheloho londýnskeho teamworku.