Liverpool bol v II. polčase vo veľmi vysokom tempe a napokon jasnú prevahu premenil na víťazný gól.

Premier League 21/22 (10.5.), Villa Park, Birmingham

Aston Villa FC - LIVERPOOL FC 1:2 (1:1)

góly: 3. D. Luiz - 6. Matip (van Dijk), 65. Mané (L. Díaz)
ŽK:
ČK:
rozhodca: Jonathan Moss
TV: Premier Sport 1 (SK/CZ)
streams: livetv, totalsportek, vipleague

AVFC zostava

E. Martínez - Cash, Konsa, Mings, Digne, Nakamba (61. Chukwuemeka), D. Luiz, McGinn, Watkins (81. B. Traoré), Coutinho (70. Buendía), Ings

lavička: R. Olsen - C. Chambers, Chrisene, Chukwuemeka, Sanson, B. Traoré, A. Young, Iroegbunam, Buendía

LFC zostava

Alisson - Alexander-Arnold, Matip, van Dijk, Tsimikas, Fabinho (30. J. Henderson), N. Keïta, C. Jones (62. Thiago A.), Jota, Mané, L. Díaz (71. Salah)

lavička: Kelleher - Milner, Thiago A., J. Gomez, Firmino, Salah, J. Henderson, Origi, I. Konaté

Liverpool vo Villa Parku prehrával už v 3. minúty, ale o ďalšie tri bolo vďaka pohotovému a dobre zorientovanému Matipovi vyrovnané, aby Mané v 2. polčase ukážkovou hlavičkou zariadil The Reds výhru. Tí sa tak bodovo dotiahli na lídra Premier League Man City, ktorý v závere ligy o 3 góly lepšie skóre i zápas k dobru.

Negatívom a nie malým je zranenie dvojica Fabinho – N. Keïta, pričom tak zadný stehenný sval ako aj slabiny si zvyknú vyžiadať niekoľko týždňov bez futbalu. Pred dvomi finále je to naozaj veľmi zlá správa.

Už o 4 dni je na programe vyvrcholenie FA Cupu 21/22. Duel Chelsea vs LFC hostí štadión Wembley, a to v sobotu 14.5. s netradičným výkopom o 17.45 h.

Zľava Fabinho, Mané a Matip. (foto: Twitter)

1. polčas

Divoký úvod vo Villa Parku priniesol za necelých 7 minút 2 góly i tému do debaty. Už v 3. minúte sa Watkins (stojaci v ofsajdovom postavení???) otočil okolo Matipa a Alisson jeho ranu z 13 m vyrazil!

Domáci zostali pri lopte, Digne nacentroval z ľavej hranice 16-ky na zadnú tyč, kde sa síce zrazili 2 domáci hráči (Tsimikas tým zostal mimo hry) a Douglas Luiz na 2x (jeho hlavičku najprv Alisson na bránkovej čiare vyrazil) poslal loptu do siete – 1:0!

Liverpool odpovedal takmer okamžite. V 6. minúte štandardka hostí, po nej závar v 16-ke The Villans, van Dijk na zadnej tyči pohotovo poslal loptu do 5-ky, kde svoj dlhý pahýl natiahol Matip a netradičný strelec i asistent zariadili rýchle vyrovnanie – 1:1.

Tsimikas (vo výskoku) a Matip (vpravo vedľa neho) sa tešia z gólu. (foto: Twitter)

9. min a Tsimikasov center do pokutového územia, ktorý napokon spod brvna musel vyťahovať gólman E. Martínez. V 12. min rýchla akcia domácich, D. Luiz pekným oblúčikom vyzval Casha k nábehu do 16-ky, jeho center ale zrazil Matip.

19. min a skvelý center Tsimikasa do 16-ky, kde Mané v šanci hlavou minul!

O 120 sekúnd na to obrovská chyba Alissona, ktorý vybehol až na 16-ku, Brazílčan pri odkope len nakopol Watkins,a lopta sa našťastie odrazil k nemu a aj keď sa pošmykol, stihol ju napokon odkopnúť preč!

24. min ponúkla ukážkový center McGinna do 16-ky, ale ex-Liverpoolčan Ings v šanci hlavou mieril nad.

26. min a chyba Fabinha, ktorému vzápätí rupol zadný stehenný sval a Brazílčan predčasne dohral. Pred 2 pohárovými finále je to brutal zlá správa, keďže zadný stehenný sval sa lieči niekoľko týždňov. Tipol by som si, že Fabinho už v 21/22 dohral.

Fabinho sedí na trávniku. Práve si poranil zadný stehenný sval. (foto: Twitter)

32. min a krásna akcia The Reds, ale gól Maného pre jasný ofsajd L. Díaza neplatil. Krátko na to pokus ďalšieho bývalého hráča LFC Coutinha z 19 m nad.

34. min a kombinácia The Reds, Alexander-Arnold poslal do 16-ky center z pravej strany a N. Keïta osamotaný 8 m pred bránou netrafil v čistej šanci dobre loptu!!!

43. min a strata Nakambu na 16-ke, strela C. Jonesa z 19 m ale bola príliš slabá. V nadstavenom čase ďalší pokus liverpoolskej 17-ky, zo 16 m tentoraz prestrelila.

2. polčas

V 46. min faul Konsu na C. Jonesa a Alexander-Arnild 23 m od brány mal možnosť priameho kopu. A kopol ho veľmi dobre, veď lopta len tesne minula pravý horný roh Martínezovej brány!

V 49. min brejk Coutinha, ktorý sa na chvíľu dostal cez van Dijka, ale Holanďana napokon situáciu vyriešil k spokojnosti hostí.

53. min a brejk AVFC, Ings posúval Watkinsovi, šanca, ale Tsimikas sa príkladne vrátil a sklzom zabránil domácemu útočníkovi k zakončeniu!

56. min priniesla faul na Maného a Alexander-Arnold mal druhú možnosť v podstate z rovnakého miesta z priameho kopu ohroziť E. Martíneza. Lenže jeho pokus bol tentoraz veľmi nepresný.

The Reds sa dočkali v 65. min, keď striedajúci Thiago A., zapressoval v strede poľa D. Luiza, nasledoval brejk LFC, L. Díaz z ľavého kraja 16-ky poslal loptu pred 5-ku, kde ju Mané exkluzívnou hlavičkou poslal za E. Martíneza – 1:2.

Zľava Sadio Mané, J. Henderson a Diogo Jota. (foto: Twitter)

V 69. min Watkinsova ukážková ulička na Ingsa, te nšiel sám na Alissona, ktorý ale včasne vybehol a superšancu domáceho futbalistu zmaril!

O 180 sekúnd neskôr dlhý nákop na práve vystriedaného Salaha, ten sa predral cez obrancu súpera, ale lopta mu napokon odskočila priamo k pripravenému E. Martínezovi. V 75. min skvelý pressing Salaha v 16-ke súpera, aut pre LFC. V 79. zasa brejk Aston Villy, Ings dával v 16-ke pod seba, ale dobre sa vrátil Alexander-Arnold.

83. min a Keïtov halfvolej z 22 m tesne minul bránu! Na opačnej strane o pár sekúnd šanca agilného Ingsa, ktorý z uhla páli, ale Alisson pohotovo vyrazil.

Ddanny Ings napokon gól streli, ale ten z 85. min nemohol platiť pre jasný ofsajd. V 87. min ďalšia aktivita Ingsa, ktorého ale v 16-ke zastavil van Dijk.

No a v závere pri jednom zo súbojov si triesla poranil N. Keïta, ktorý síce zápas dohral, ale tak, že si držal bolestivé miesto.

Alisson podal veľmi dobrý výkon. Mužstvo párkrát zachránil, no nepresná prihrávka na Fabihna mohla znamenať gól domácich. Našťastie svoju zlú prihrávku rýchlo napravil.

Zranili sa Fabinho a N. Keïta. Prvý menovaný v 30. minúte a druhý na konci zápasu.

Tsimikas na ľavej strane zahral dobre. Páčili sa mi jeho výbehy dopredu.

LFC zaznamenal 100. víťazstvo proti Aston Ville.

Liverpool zvíťazil vo Villa Parku naposledy v roku 2019. (Gólom Sadia Maného na konci zápasu) Zápas proti Villans (2:7) z minulej sezóny by sme asi všetci radšej chceli zabudnúť.

Alisson (8) -  párkrát zachránil mužstvo. Hral dobre, hoci raz sa pohral s nervami pri jednej zlej rozohrávke.

Alexander-Arnold (7) - veľmi dobré prihrávky a veľmi dobrá hrá dopredu. Smerom dozadu robil chyby, miestami sa spoliehal na van Dijka.

Matip (7) - škoda hlúpeho prvého gólu, ktorý obrana LFC dostala. Strelil úvodný gól a jeho výkon bol koncentrovaný.

van Dijk (7) - miestami veľmi dobre. Silný najmä vo vzduchu, ale dnes ho potrápili v súboji jeden na jedného. Mal som pocit, že sa často spoliehal na ofsajd pasce a párkrát si pomohol faulom.

Tsimikas (7) - veľmi dobre smerom dopredu. Páčilo sa mi, že si občas dovolil aj nejakú kľučku a veľmi dobre prihrával. Slabší vzadu.

Fabinho -  nehodnotený. Odišiel v 30. minúte kvôli zraneniu.

N. Keïta (7) - odohral dobrý zápas, dobre kombinoval a prihrával. Mal aj strelecké pokusy.

C. Jones (7) - Curtis mal svetlé momenty, v zálohe hral dobre, ťahal mužstvo dopredu. Škoda nevydarených streleckých pokusov a občas mal problém s prihrávkami.

Jota (7) -  prvý polčas sa mi páčil. Zobral loptu, ťahal, dobre prihrával a zaslúžil sa aj o vyrovnávajúci gól. V druhom polčase nebol až taký viditeľný.

Mané (9) - Sadio sa mi páčil najviac. Rozhodol zápas, vybojoval fauly, nevzdával sa a veľmi dobre podporoval útok.

L. Díaz (7) - niečo mu chýbalo. Jeho výkon nebol až taký dobrý ako proti Villarrealu. Bojoval, mal svetlé chvíľky a prihrával na vyrovnávajúci gól.

Náhradníci:

J. Henderson (7) -  prišiel ako náhradník a mne sa jeho výkon páčil. Dobre prihrával, miestami viedol hráčov dopredu. Platný bol aj v defenzíve.