Sumár sezóny Premier league 2020/21. Ako to Liverpoolu šlo?

3
1138

Konečné 3. miesto a tým pádom aj vybojovaná miestenka do Champions League je maximom, čo mohol Liverpool FC získať v tejto sezóne.

Nečakané prekážky, hlavne v podobe zranenia kľúčových hráčov, VAR-u a strata formy (strieľanie gólov! nášho útočného trojzáprahu (Salah, Firmino, Mané) znamenali, že LFC po Vianociach postupne strácal šancu obhájiť majstrovský titul. Pozrime sa bližšie na účinkovanie nášho klubu v sezóne.

Liverpool FC

• Bilancia sezóny: 38 zápasov, 20 výhier, 9 remíz, 9 prehier, skóre 68:42, 69 bodov, úspešnosť 60,5 %
  • Bilancia doma: 19 zápasov, 10 výhier, 3 remízy, 6 prehier, skóre 29:20, 33 b., úspešnosť 57,9 %
  • Bilancia vonku: 19 zápasov, 10 výhier, 6 remíz, 3 prehier, skóre 39:22, 36 b., úspešnosť 63,1 %

Doma a vonku dosiahol LFC rovnaký počet víťazných zápasov /10/. Vďaka 3 remízam vonku bol na štadiónoch súperov úspešnejší. Vonku strelil o 10 gólov viac ako doma.

• Bilancia jesene (prvá polovica sezóny): 9 výhier, 7 remíz, 3 prehier, skóre 37:22, 34 bodov, úspešnosť 59,6 %
  • Bilancia jari (druhá polovica sezóny): 11 výhier, 2 remízy, 6 prehier, skóre 31:20, 35 b., úspešnosť 61,4 %

Pri porovnaní jesene a jari bilancia skoro zhodná, iba o jeden bod je lepšia jar. Ale v jeseni strelil LFC o 6 gólov viac.

• Bilancia 1. polčasov: 38 zápasov , 14 výhry, 17 remíz,7 prehry skóre 28:20, 59 b. úspešnosť 51,7 %
  • Bilancia 1. polčasov doma: 19 zápasov, 8 výhry, 7 remíz, 4 prehry 15:10, 31 b. úspešnosť 54,3 %
  • Bilancia 1. polčasov vonku: 19 zápasov, 6 výhry , 10 remíz, 3 prehry 13:10, 28 b. úspešnosť 49,1 %
  • Bilancia 2. polčasov: 38 zápasov, 19 výhry, 10 remízy, 9 prehry skóre 40:22, 67 b. úspešnosť 58,7 %
  • Bilancia 2. polčasov doma: 19 zápasov, 9 výhry, 4 remízy, 6 prehier 14:10, 31 b. úspešnosť 54,3 %
  • Bilancia 2. polčasov vonku: 19 zápasov, 10 výhier, 6 remíz, 3 prehry 26:12, 36 b. úspešnosť 63,1 %

Čo sa týka polčasov, tak LFC bol lepší o 8 bodov v 2. polčase ako v prvom. Pri porovnaní prvého polčasu doma a vonku bol doma lepší o 3 body. No pri porovnaní druhého polčasu doma a vonku to vychádza opačne, lepší o 5 bodov vonku ako doma.

• Zápasy bez streleného gólu: 8 zápasov, z toho iba 2 vonku, až 6 zápasov doma.
  • Zápasy bez inkasovaného gólu: 12 zápasov, z toho 5 doma, vonku 7 zápasov.
  • Alisson 10-krát čisté konto, Adrián 1x, aj Kelleher 1x. Všetci traja gólmani s aspoň jedným čistým kontom.

Strelené góly – fázové rozloženie 68 gólov LFC v zápasoch:

1.-15. minúta: 6 gólov (z toho Salah 3, Mané 2)
16.-30. minúta: 5 gólov (Salah – 2x)
31.-45. minúta: až 14 gólov (Salah – 4, Mané – 4)
nastavený čas 45+ padli 3 góly (Firmino – 2, Jota – 1)
46.-60. minúta:12 gólov (Salah – 3, Mané – 2)
61.-75.minúta: 12 gólov (Salah – 5, Mané – 2, Jota – 2)
76.-90. minúta: 14 gólov (Salah – 5, Jota – 3)
nastavený čas 90+ padli 2 góly (Alexander-Arnold, Alisson)

V 1. polčase padlo spolu 28 gólov, ale v 2. polčase až 40.

Zaujímavosť: V posledných 15 minútach 1. aj 2. polčasu sme videli najviac predných zásahov – 14. V nastavenom čase 5 (3 góly v 1. polčase a 2 v druhom).

• Najlepšia bilancia: Crystal Palace 6 bodov (skóre 9:0), Arsenal 6 b (6:1), Wolves 6 b (5:0), West Ham 6 b (5:2), Tottenham 6 b (5:2), Sheffield Utd 6 b (4:1)
  • Najhoršia bilancia: Manchester City 1 bod (2:5), Everton 1 b (2:4), Brighton 1 b (1:2), Fulham 1 b (1:2), Newcastle 2 b (1:1)

Hráči:

• Góly: Najviac ich dal Salah – 22, druhý je Mané – 11, tretí Firmino a Jota dali po 9 gólov.
    2x skórovali Wijnaldum a Trent Alexander-Arnold. Po 1 presnom zásahu má 10 hráčov: van Dijk, Robertson, Minamino, J. Henderson, Matip, C.Jones ,Thiago, N. Phillips, Oxlade-Chamberlain a tiež aj brankár Alisson.
  • Vlastné góly boli tri: Evans (Leicester), Semedo (Wolves) a Bryan (Sheffield Utd)

68 gólov si rozdelilo 16 našich hráčov a 3 prišli od hráčov súpera ako vlastné.

• Najviac asistencií dosiahli 4 hráči: Andy Robertson, Trent Alexander-Arnold, Mané a Firmino po 7, Salah 5. Po 2 gólové prihrávky mali Matip, Shaqiri a C. Jones.
    A jednu má J. Henderson, Milner, N. Phillips a Oxlade-Chamberlain. Jota ani jedna asistencia.

Tzv. kanadské bodovanie (góly + asistencie) vyzerá v LFC takto: 1. Salah 27 (22+5), 2. Mané 18 (11+7), 3. Firmino 16 (9+7), 4. Jota 9 (9+0), 5. Alexander-Arnold 9 (2+7), 6. Robertson 8 (1+7) …

• Žlté karty: Najviac ich dostal Fabinho – 6x, nasleduje Thiago 4 x, Milner a Kabak po 3, Po 2 žlté karty inkasovali 9 naši hráči: Firmino, Alexander-Arnold, Mané, Matip, C. Jones, N. Phillips, Robertson, Shaqiri a Jota. A len jednu žltú kartu má na svojom konte van Dijk, N. Williams, N. Keïta, Wijnaldum a brankár Aisson.
    Kuriozita: aj náš manager Jürgen Klopp dostal v 15. kole proti WBA žltú kartu.
  • Červená karta: za celú sezónu 2020/2021 ani jeden hráč LFC nebol vylúčený.

• Penalty: LFC dostal v sezóne možnosť kopať jedenástku 6-krát. Všetky sme premenili zásluhou Salaha, v 1. kole dokonca 2x proti Leedsu. Ani jednu sme nezahodili.
    Proti nám rozhodcovia odpískali spolu 7 penált. V zápase 10. kola dokonca dvakrát .
    Zo 7 boli premenené 3 /Berge, Gross, Sigurðsson/ a 4 zahodené /Jorginho, K. De Bruyne, Maupay, Gündoğan/.
    Zaujímavosť: Manchester City proti nám kopal doma aj vonku penaltu, no nedal ani jednu. LFC v týchto zápasoch s Cityzens tiež kopal doma a aj vonku penaltu, ale túto výhodu Salah nezahodil ani raz.
  • Rozhodcovia: najviac zápasov nám odpískali Friend a Pawson – po 5 zápasov, Tierney a Taylor po 4 zápasy, 3 zápasy nám odpískali Oliver, Atkinson, Dean, Kavanagh, Marriner a Moss. A najmenej Attwell – 2 zápasy. Dokopy nám pískalo 11 anglických rozhodcov.
    Penaltu pre nás odpískali Oliver- 3x /až dve v 1.kole/, po jednej Pawson, Friend a Marriner. Na druhej strane proti nám odpískali penaltu Attwell – 2x /v nešťastnom zápase 10. kola v Brightone/, po jednej Kavanagh, Dean, Pawson, Tierney a M.Oliver.

Video Assistent Referee

Videosystém nám neuznal v sezóne spolu 7 gólov, ktoré nás pripravili o dosť bodov.
Konkrétne: 5.kolo J. Henderson – ofsajd, 6.kolo Salah – ofsajd, 7. kolo Jota – faul, 10. kolo Salah – ofsajd a v tom kole aj Mané – ofsajd, 20. kolo Salah – ruka, 31. kolo Firmino – ofsajd.

Takže Salah prišiel kvôli VAR-u o 3 góly.

Manažér

Jürgen Klopp nasadil počas celej sezóny 28 hráčov, z toho 25 hráčov v poli a 3 brankári.
Iba v jednom zápase nestriedal a to v 13. kole doma proti Tottenhamu (2:1).

Hráči

• Brankári: Alisson Becker odchytal 33 zápasov, Adrián 3 zápasy, Kelleher 2
  • Obrana: Na kraji obrany odohrali väčšinu zápasov Alexander-Arnold a hlavne Andy Robertson, ktorý odohral prvých 22 kôl celých 90 minút bez striedania, pričom až v 23. bol striedaný v 85. minúte
  • Stopéri: Čo sa týka stopérskej dvojice, tak Klopp použil až 16 rôznych dvojíc. Najviac zápasov odohrali dvojica Matip – Fabinho a N. Phillips – R. Williams po 6 , N. Phillips – Kabak 4, Fabinho – Kabak a aj van Dijk – J. Gomez po 3
  • Záloha: Najviac kombinácií použil J. Klopp v strede poľa a to až 18 rôznych trojíc. Z 9 trojíc v 1. polovici sezóny (1.-19. kolo) bola najčastejšie nasadená trojica C. Jones – J. Henderson – Wijnaldum 5x, potom Keïta – J. Henderson – Wijnaldum 3x a trojica Keïta – Fabinho – Wijnaldum 2x
  • Takisto v 2.polovici sezóny (20.-38.kolo) bolo Kloppom nasadených do zálohy 9 rôznych trojíc. Najčastejšie to bolo trio Thiago – Fabinho – Wijnaldum 5x. 4 zápasy začali trojice Thiago – Wijnaldum – Milner a tiež aj Thiago – Wijnaldum – C. Jones
  • Útok: Klopp použil až 10 rôznych útočných trojíc. Samozrejme, ako najčastejšie nasadená bolo naša hviezdna trojica Salah – Firmino – Mané, ktorá nastúpila v 22 zápasoch. Na 3 Klopp nasadil „záprah“ Salah – Firmino – Jota a tiež aj kvartet Salah – Firmino – Mané – Jota. A v dvoch zápasoch zasa Salah – Jota – Mané a aj Jota – Firmino – Mané

Odohrané minúty pod Kloppom:

• Brankári: Alisson Becker – 2970 minút, Adrián – 270, Kelleher – 180.
  • Obrancovia: Najviac odohral Andy Robertson 3385 minút, nasledujú Alexander-Arnold 3033, N. Phillips 1455, Kabak 803, Matip 691, Rhys Williams 660, J. Gomez 590, van Dijk 371, Neco Williams 248 min, a Tsimikas 6
  • Záložníci: Najviac odohraté má Wijnaldum 2948 minút, potom Fabinho 2565, Thiago 1858, J. Henderson 1707, Curtis Jones 1178, Milner 1061, Shaqiri 552, Keïta 522 a Oxlade-Chamberlain 245
  • Útočníci: Najviac odohral Salah 3079 minút, nasledujú Firmino 2849, Mané 2810, Jota 1113, Minamino 289 a Origi 182

Odohraté celé zápasy:

• Brankári : Alisson Becker – 33 zápasov, Adrián – 3, Kelleher – 2
  • Obrancovia: Robertson – 35, Alexander-Arnold – 30, N. Phillips – 14, Kabak – 7, R. Williams – 6, J. Gomez a Matip – 5, van Dijk – 4, N. Williams a Tsimikas – 0
  • Založníci: Fabinho – 27, Wijnaldum – 24, J. Henderson -16, Thiago – 13, Milner – 6, C. Jones – 4., Keïta – 2, Shaqiri – 1, Oxlade-Chamberlain  0
  • Útočníci: Salah – 27, Mané – 25, Firmino  16 , Jota – 5, Minamino – 2, Origi – 0

Z toho vyplýva, že najväčšie opory boli v sezóne brankár Alisson Becker, obrancovia Andy Robertson a Trent Alexander-Arnold, v strede poľa Fabinho a Wijnaldum a v útoku Salah a Mané. Týmto hráčom sa počas celého ročníka Priemer League +/- vyhýbali vážnejšie zranenia.