Anfield – štadión, ktorý pamätá mnoho

3
2268

Pamätné večery na Anfielde, to nie je len o tom, že do Liverpoolu zavítal súper zvučného mena, ale hlavne o tom, aký zážitok dokázali fans sebe, hráčom, súperovi ponúknuť.

Dnes vyše 54-tisícový štadión pamätá vzostupy i pády, 19 ligových titulov, ticho i pravý opak – absolútny hluk, z ktorého má snáď každý súper roztrasené kolená.

Liverpool FC vznikol v roku 1892 a hneď začal hrávať na Anfielde. Ešte pred ním ale tento „stánok“ využíval konkurenčný Everton, konkrétne od 1884 do 1891. Potom sa presťahoval cez ulicu do Goodison Parku, a to preto, že sa nedohodol s majiteľom Anfieldu na nájomnom.

A tu niekde aj začína rivalita medzi The Reds a „karamelkami“, ktorá trvá dodnes.

Presne 54.074 miest sa dnes na Anfielde využíva, v septembri 2016 bola americkým majiteľom LFC Fenway Sports Group po renovácii sprístupnená Main Stand (aj preto Liverpool nehral prvé duely sezóny 2016/17 na domácom trávniku, pozn.), kapacita štadióna sa tak navýšila o približne 8 tisíc.

Okrem Main Stand, čo je najväčšia tribúna, tu nájdeme aj slávny The Kop, ktorý pamätá všetky legendárne zápasy a momenty tohto klubu, ďalej tu máme aj Sir Kenny Dalglish Stand a Anfield Road End.

Dve vstupné brány sú zasa pomenované po legendárnych manažéroch, ktorými boli Bill Shankly a Bob Paisley.

Anfield by sa do budúcna mal kapacitne navýšiť na zhruba 61.000.

  • adresa: Anfield Rd, Liverpool L4 0TH, Merseyside, UK
  • súradnice: 53°25′50.98″N 2°57′39.05″W
  • kapacita: 54,074
  • rozmery: 101 x 68 metrov
  • najvyššia návšteva: 61,905 (2.2. 1952 proti Wolves)
  • 3D plán
Previous articleSumár sezóny Premier league 2020/21. Ako to Liverpoolu šlo?
Next articleZápas s Man United byl pro mě splněným snem a životním zážitkem
Zavše ochranársky vandrák na spôsob old (oi!) punks never die, akých sú na svete milióny, často v polohe haters gonna hate stúpajúci na otlak tým, ktorí veci berú zbytočne príliš vážne. Tiež nefanúšik stereotypov, hlúposti, ješitnosti, demagógie, Elánu, Man Utd, repre futbalu, ananásu a balzamika. Za to cynik na plný úväzok (len nikto neplatí), ktorý má apatiu, iróniu a tupé reči ako pracovný a pomerne často využívaný nástroj. YNWA si pod príspevky nepíšem, na druhej strane píšem zavše strašne dlhé a otravné texty a ľudia si o mne myslia, že musím mať stále pravdu, lebo som hlúpy a sebestredný pidžús a zasa, nebudú ďaleko od pravdy;) Takže vo finále si ani pipíky merať nemusíme, máš ho väčšieho, drahý člen môjho fanclubu. Na pivo a punk ale zájsť môžeme. No problem, žádnej stres;) 📧 pár teplých slov mi pokojne napíš na kwop@lfc1892.net