Výkriky do tmy (2.): Salahov plat a Xhakov geniálny ťah

30
3282

Ozývam sa opäť po chvíli, opäť keď sme odohrali zápas, na ktorý si môžeme ponadávať a opäť v dobe, keď tu máme prestupové obdobie a ako už býva dobrým zvykom, LFC sa vôbec neriadi nápadmi a požiadavkami svojich fanúšikov, ale nejakými divnými, zbytočnými a hlúpymi predstavami svojich vlastníkov o udržateľnosti a finančnej stabilite klubu. Vitajte pri mojom ďalšom nestručnom zhrnutí (ne)aktuálneho diania.

The Ganders

Hoci to nemyslím úplne vážne a už vôbec nie s cieľom znevažovať súpera, nedalo mi nepreložiť si to „Gunners (čítaj: ganrs)“ na „Gunári (ganders (čítaj: gandrs))“. V podstate nejak tak vyzeral náš súper v prvom semifinále Ligového pohára.

Jeden by si myslel, že i napriek tomu, že ide o pohár, kde väčšina top tímov PL nasadzuje svoje B tímy a nižšie (o čom svedčí premiéra Allisona v tejto súťaži v drese LFC po 3 rokoch a odchytaní stovky zápasov od jeho príchodu), tak sa medzi TOP 4 dostane kvalita. A hoci sa tam stretli 2., 3., 5. a 6. tím aktuálnej tabuľky PL, úplne to tak nevyzeralo.

Hodnotiť zápas nemá veľmi zmysel, keďže drvivú väčšinu času sme hrali pred bránkou Ramsdalea, hlavne po tom, čo G. Xhaka spravil ten geniálny ťah.

Xhaka, Xhaka, eh, eh…

Či ako sa to spieva v tej piesni od Shakiry. Proste ak by sa vo futbale robil rebríček inteligencie hráčov, tento hráč by určite ašpiroval na najvyššie priečky (v hodnotení, kto získal najmenej bodov), pravdepodobne v tesnom závese za Balotellim.

Napriek tomu jeho bezhlavé skopnutie Jotu tesne pred 16-kou vyznieva tak geniálne, ako ruka Luisa Suáreza, ktorou zachránil Uruguaj od vypadnutia v 1/4-finále MS 2010.

Na jednej strane zastavil Jotu v čistej šanci, z ktorej by sa tento hráč určite nemýlil. Zároveň by to znamenalo potrebu trochu otvoriť hru pre Arsenal, čo by bola voda na mlyn pre LFC a zápas mohol v pohode skončiť debaklom, a to aj bez prítomnosti Afričanov.

Xhaka sa však „obetoval“ pre tím, a nielen že zastavil Jotu pred 16-kou, kde priamy kop zahraný Alexandrom-Arnoldom dopadol tak zle, ako už dávno nie, ale AFC zároveň, už o jedného muža menej, zaparkoval v okolí vlastného pokutového územia autobus vediac, že LFC to proste „do plných“ nevie a podobne ako už viackrát v tejto sezóne, aj teraz sme na tom pohoreli.

Vľavo Curtsi Jones v súboji s B. Whiteom. (foto: Twitter)

Vyhasnuté hviezdy či bezzubí žraloci

Nás útok v tomto zápase ťahalo trio Minamino, Jota, Firmino. A kritika, ktorá sa po zápase naň zniesla, keďže sa mu nielen že nepodarilo streliť gól, ale ani len vystreliť na bránu, už pomaly klope na dvere egyptskej šatne, kde to opäť vyzerá, že ešte jedno zaváhanie a Salah je doma do konca januára, práve na ďalšie kolo FA Cupu. (áno, skôr to nejde, lebo všetci navrátivší sa hráči majú povinných 10 dní oddychu, takzvanú covid karanténu, to asi kvôli žiadosti Kloppa, aby neboli preťažovaní, alebo čo ja viem čo.)

Ale trochu vážne. Problém v tomto zápase skutočne netkvel v útočnej trojke. A na rozdiel od minulej sezóny to nebolo ani kvôli obrannej zostave, ktorá hrala de facto v najsilnejšom aktuálnom zložení, ktoré máme. (Aj keď som osobne viac fanúšikom Tsimikasa, ktorý, na rozdiel od Robertsona, chápe, že tá pravá noha nie je len na podopieranie sa.) Všetko to bolo spôsobené našou záložnou radou.

Kostas Tsimikas. (foto: Twitter)

Kapitán, vice kapitán, radšej sa nepýtam

To, že Milner dokáže byť platným hráčom vo svojom veku je obdivuhodné. Pamätám si ho ako ešte mladého, takmer neznámeho, hráča, vychádzajúcu hviezdu, ktorú som si vždy v CSM kupoval, lebo mal obrovský potenciál.

Napriek tomu a skutočnosti, že väčšinu života hrával v zálohe, aktuálne skutočne nie je hráčom, ktorý má kreatívne myslenie a prekvapivé ťahy. (Mimochodom, jediné dva prekvapivé ťahy, ktoré sme v zápase spravili, bola Robbova nahrávka krížom cez ihrisko na nabiehajúceho Jotu, čo skončilo červenou pre Xhaku a Minaminov beh „ala Messi“ cez pol ihriska a následný „nepodarený“ center, ktorý skoro skončil v bránke.)

James Milner (foto: Twitter)

Ale späť k Milnerovi. Tento hráč je skvelý dríč a určite sa veľa obetujem, pričom vie zahrať na takmer ktoromkoľvek poste na ihrisku. Len nie na poste tvorcu hry. Na túto pozíciu sa kedysi pasoval J. Henderson, ktorý k nám prišiel ako rastúca nádej anglického futbalu.

A hoci si u nás odvedie svoje (a môj názor radšej viac špecifikovať nebudem), aj na základe jeho stavania v reprezentácii Anglicka je zrejmé, že tiež nepatrí typologicky a tvorivostne práve k hráčom ako Pirlo, Zidane, Ronaldinho či Xabi Alonso a Gerrard.

No, a keď teda v zápase, v ktorom očakávame tlačenie súpera a nie byť zatlačení, k týmto dvom skvelým zabezpečovacím prvkom stredu poľa pridáme Fabinha, ktorý z titulu svojej pozície hrá de facto predstopéra, je zrejmé, že niečo nebolo úplne domyslené.

O to skôr, keď príde situácia, že sa súper vykartuje, medzitým spraví dve vynútené striedania a my nie sme schopní dať tam niekoho tvorivejšieho, snáď i Kelleher by tam bol platnejší, ako títo traja, a to sme tam mali Oxlada-Chamberlaina (ktorý keď nič iné, tak má za zápas aspoň 5 striel a občas i nejakú na bránku), či C. Jonesa (ktorý tam bol to najkreatívnejšie, čo aktuálne máme, a že to po jeho príchode bolo trochu aj vidieť).

Jordan Henderson. (foto: Twitter)

Kupujme útočníka, veď stoja len ako Allison a van Dijk dokopy

Tým sa teda plynulo dostávame k téme, ktorá posledné týždne šteklí vášne všetkých „pravoverných“ Reds.

Salahove „nezmyselné“ požiadavky na plat a „neschopnosť“ LFC ich splniť, či aspoň miesto neho priviesť Mbappého a Haalanda, a Messiho ku nim, nech nežeriem.

Svoje analýzy, prečo sú to hlúposti a prečo je lepšia trpezlivosť a dôvera vo vedenie LFC som rozosial po Facebooku, takže kto chcete spýtajte sa tých, čo si ma tam ešte nezablokovali a premrhali čas, keďže stručnosti mi nadelené nebolo.

V skratke ide o to, že LFC a priori nič nezverejňuje predtým, kým to nie je 100% isté, a teda i keby to Salah hneď zajtra podpísal a už by sa čakalo len kedy sa vráti, tak to zverejní až potom.

A že i keby Haaland už riešil bývanie na Thomas Steers Way, tak sa to dozvieme, až keď bude všetko jasné. Pričom, dovtedy si ešte párkrát musia posedieť, prebrať detaily, nadraftovať zmluvu, zopárkrát si ju medzi sebou poslať spripomienkovanú, podať si ruky, čo to spolu vypiť a podpísať to. Médiá však o tom píšu deň čo deň a keďže stále omieľajú len dohady a tie isté myšlienky, tak to vyzerá, ako keby sa nič nedialo.

Mohamed Salah. (foto: Twitter)

Predsa trochu financií

Práve vďaka FB som sa však dostal k informácii, že top kluby sveta ročne predajú len pár miliónov dresov. Neoveroval som si túto informáciu, ale z tabuľky vyplynulo, že LFC ich v 18/19 predal cca 1,6 milióna (Barcelona a Real okolo 2 a Manchester United skoro 2x viac ako my, výnimočne sa nejedná o ten v PL aktuálne vyššie postavený United :)).

Predpokladal som, že ide o väčšie čísla, tak ma to trochu prekvapilo. Ale keďže sám si nekupujem nové dresy rok čo rok, asi sa nemám veľmi čo čudovať. Ak k tomu prirátame skutočnosť, že pred 12 rokmi sme boli klub, na ktorého si brúsili zuby v prvej lige, teda EFL League One (prípadne i nejakej nižšej), kvôli hroziacemu bankrotu a že odvtedy sme sa nielen dostali k zisku v rádovo desiatkach miliónov v predcovidovej sezóne, k investíciám do rozšírenia štadióna, novému tréningovému centru, že sme rozfrckali 100 mega na dvojicu Keïta, Jota, že prestupovú čiastku za Coutinha zhltli Allison a van Dijk, ako i skutočnosť, že I. Konaté, Salah, Firmino, Oxlade-Chamberlain nestáli práve drobné, tak bežne sa šíriace hoaxy o tom, ako FSG neinvestuje do LFC vyzerajú dosť smiešne.

Majitelia LFC zľava John Henry a Tom Werner. (foto: Twitter)

Ale áno, ak to porovnáme s tímami, ktoré majú problém s finančnou fair play, prípadne sú schopné podpisovať lukratívne sponzorské zmluvy s rodinami arabských šejkov (na prezentovanie, hmm, nových turbanov či piesočných pláží tiahnucich sa niekoľko 100 km od mora), tak áno, FSG do LFC toľko peňazí netlačí.

Napriek tomu sme za ten čas získali viac víťazstiev v Lige majstrov ako spomínané kluby dokopy (City a PSG), a to len za posledných 12 rokov, pričom účasť vo finále bola rovnaká čo do početnosti (našej a ich sčítanej). To zas nevyzerá tak úplne zle z pohľadu investícií.

Koľko teda dať najlepšiemu hráčovi sveta

Napriek všetkým skutočnostiam, Salah aktuálne stále nie je taký marketingový artikel, ako svojho času C. Ronaldo či Messi, prípadne svojimi drzými vyjadreniami sa aj vo svojej 5. dekáde života držiaci sa Ibrahimović.

LFC zároveň nie je klub ako Real Madrid či Manchester United, už vôbec Manchester City a Chelsea, o PSG nehovoriac, ktorí sú schopní platiť svojim 4 hviezdam dokopy ročne toľko, čo sú celkové náklady prvého tímu Merseysiders.

Nie, že by sme na to nemali, či si to nevedeli zariadiť, je to aj o filozofii. Pre FSG nie sme len „hračkou“, kde si nalejem peniaze, a potom si skúpim všetkých „pokémonov“. Pre FSG je LFC investícia, kde sa posudzujú náklady a zisky ako i ich udržateľnosť.

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

A keby teda Salahovi schvália 500-tisíc libier týždenne, tak sa ozvú ďalší s tým, že ale my máme len 200 či 100, pekne zvýšte aj nám.

Tu si vždy treba spomenúť na Henryho vyjadrenie (alebo Kloppovu parafrázu) o tom, že sa ťažko vysvetľuje bežným zamestnancom klubu v čase krízy, že nám je ľúto, musíme vás prepustiť a zároveň na druhý deň prezentovať nákup hráča v hodnote mzdy toho zamestnanca na niekoľko životov.

V neposlednom rade, filozofia LFC bola a je, priťahovať mladé talenty a robiť z nich hviezdy, na rozdiel od Galacticos a im podobným, ktorí kupovali hviezdy a robili z nich bývalé talenty.

Ako teda s nákupmi

Už by som mal tento traktát asi pomaly končiť, tak už len spomeniem, že ak Klopp kedysi prehlásil, po sezónnej pauze kvôli zraneniu Oxlada-Chamberlaina, že jeho opätovná dispozícia v podstate znamená, ako keby sme „kúpili nového hráča“, o čo skôr to signalizujú mladíci z U23 či dorastu, ktorí začínajú čoraz viac nastupovať za A-tím.

Kým kedysi v minulosti sme mali v áčku z odchovancov len Gerrarda a Carraghera, neskôr sa tam na pár zápasov zjavili ďalší, tak aktuálne máme v základe (zatiaľ) len Alexandra-Arnolda, ale nebyť zranenia, tak tam behá i H. Elliott, po zranení je späť C. Jones, čoraz častejšie sa ukazuje Morton, čochvíľa sa tam zaradí asi aj Gordon, v podstate by sme nemali zabudnúť na Neca Williamsa, ani na v uplynulej sezóne nastupujúcich Nata Phillipsa s Rhysom Williamsom.

Súhlasím s tým, že nejde o hotových hráčov a že im ešte pár rokov a miliarda skúseností chýba, aby sa mohli porovnávať s aktuálnymi hráčmi A tímu. Na druhej strane, tí sa stali hviezdami práve tým, ako hrali a obetovali sa pre tím, nie tým, že prestúpili do LFC.

V červenom Harvey Elliott (foto: Facebook).

Na záver

Preto som toho názoru, že na základe empirických skúseností z posledného tucta sezón by sme si mali uvedomiť, že akékoľvek sú naše priania, vychádzajú zo zásadne nedostatočných informácií, a to ako tých o disponibilite financií, tak i tých o dlhodobom pláne a politike klubu.

Pričom vedenie nám, napriek všetkým nadávkam a horekovaniu stále dokazuje, že to čo robia, robia asi dobre a v porovnaní s tým, ako to robili Hicks a Gillett jr., či domáci páni pred nimi, sme na tom podstatne lepšie a stále stúpame.

A ak už teda treba urgentne riešiť niečiu zmluvu, netreba zabúdať, že Kloppova platí už len 2,5 sezóny a šíria sa informácie, že by mal potom odísť. Ale áno, treba nám doplniť aj útok, hlavne však priniesť ešte jedného kreatívneho záložníka, keďže Thiago A. vyzerá, že si obul Sturridgove topánky.

PS: Barcelonu sme v pamätnej konfrontácii Lige majstrov vyradili bez Salaha so skoro rovnakou zostavou ako sme hrali proti Arsenalu s rozdielom, že v útoku boli Shaqiri, Origi a Mané.