„Watch him defend, and we watch him score!“ Van Dijk rozhodol finále Ligového pohára s Chelsea, LFC slávi

64
2361
Liverpool oslavuje prvenstvo v League Cupe 23/24. (foto: twitter.com)

Finále League Cupu ponúklo po dvoch rokoch reprízu Chelsea vs Liverpool. A ako aj vtedy to bola maximálna dráma, ktorú rozhodlo až predĺženie.

LC 23/24 (25.2.), Wembley, Londýn

Chelsea FC - LIVERPOOL FC 0:1pp (0:0)

góly: 118. van Dijk (Tsimikas)
ŽK: Chilwell, Palmer - C. Bradley, A. Mac Allister, I. Konaté, J. McConnell, J. Gomez
rozhodca: Chris Kavanagh
TV: Nova Sport 2 (CZ)

CFC zostava

Đ. Petrović - Gusto, Disasi, Colwill, Chilwell (113. Chalobah), Caicedo, E. Fernández, C. Gallagher (97. Madueke), C. Palmer, N. Jackson (90. Mudryk), R. Sterling (67. Nkunku)

lavička: R. Sánchez, Bettinelli - Chalobah, Gee, Gilchrist, Taurianen, Madueke, Mudryk, Nkunku

Kelleher - C. Bradley (72. B. Clark), I. Konaté (105. Quansah), van Dijk, An. Robertson (87. Tsimikas), Endō, A. Mac Allister (87. J. McConnell), Gravenberch (28. J. Gomez), H. Elliott, Gakpo (87. Danns), L. Díaz

lavička: Adrián - J. Gomez, Tsimikas, B. Clark, J. McConnell, L. Koumas, Danns, Quansah, Nyoni

3 góly, 2 neuznané presné zásahy, 2 tyčky, 3-4 svetové zákroky gólmanov, miestami hra od jednej brány k druhej a napokon šťastný (prešťastný) koniec pre The Reds. To je v skratke vyvrcholenie Ligového pohára 2023/24.

Finálový zápas Carabao Cupu (ako to už v ostatných dueloch s Chelsea býva = z posledných 8 konfrontácií sa tímy remízou rozišli 7x!!) regulárny gól nepriniesol do 118. minúty. Keď už mnohí uvažovali nad penaltovým rozstrelom, rozhodol o triumfe Merseysiders po Tsimikasovom rohu kapitán Virgil van Dijk – presnou hlavičkou.

The Blues začali zápas ustráchane a v prvej štvrťhodine až priľahko odovzdávali lopty dobre sa pohybujúcim hráčom Liverpoolu (ten, mimochodom, nastúpil do tohto zápasu bez 11 maródov! Vrátane Salaha, Alissona, Alexandra-Arnolda, Szoboszlaia, Jotu, D. Núñeza, Thiaga A. či C. Jonesa).

Virgil van Dijk (v červenom) strieľa víťazný gól finále Ligového pohára 2023/24. (foto: twitter.com)

V 14. min mal po Disasiho chybe šancu Luis Díaz, ale jeho ranu z 15 m zneškodnil Đ. Petrović. O 7 minút na to mal na opačnej strane obrovskú možnosť Palmer, ale Kelleher vytiahol famózny zákrok.

V 24. minúte Caicedo tvrdo atakoval členok Gravenberecha a máme o jedného zraneného viac.

33. min ponúkla brejk Chelsea s gólovou koncovkou ex-Liverpoolčana Sterlinga, ale presný zásah pre ofsajd N. Jacksona neplatil. V 40. min po peknom centri Andyho Robertsona trafil Gakpo hlavou tyč! V závere I. polčasu sme mali ďalšiu výbornú príležitosť, keď L. Díaz avyzval v 16-ke k zakončeniu C. Bradleyho, ale iný Conor – Gallagher jeho pokus zblokoval a zabránil tak gólu.

Po hodine hry zaburácala červená časť Wembley. To sa po Robertsonovom rohu hlavou presadil van Dijk, ale gól napokon neplatil (posudzoval to najprv VAR a hneď na to arbiter Kavanagh) pre Endōv ofsajd. V 69. min bol v sľubnej pozícii na zadnej tyči nekrytý Disasi, ale stehnom netrafil bránu. V tejto fáze stretnutia boli aktívnejší Pochettinovi zverenci, čo potvrdila aj akcia zo 76. min, kedy Palmer pekne v 16-ke našiel nabiehajúceho C. Gallaghera, ale jeho strela skončila na tyči Kelleherovej brány.

Írsky gólman The Reds sa zaskvel v 85. min, keď opäť po Palmerovej prihrávke šiel na neho sám C. Gallagher, brankár The Reds skvele vybehol a ešte lepšie zasiahol.

Caoimhín Kelleher (v zelenom) zneškodňuje šancu Conora Gallaghera z Chelsea. (foto: twitter.com)

Keďže gól po deväťdesiatich (+ 6-minútové nastavenie) nepadol, šlo sa do predĺženia a v ňom už v 2. minúte mali The Blues za 10 sekúnd 3 vyložené šance. I. Konaté a Kelleher, ale predviedli nosné zákroky, a tak sa skóre nemenilo. Aj napriek tomu bol v prvej časti predĺženia lepší Liverpool a v 94. min po rohu Merseysiders vracal van Dijk loptu pred bránu, kde bol mladík Danns, ale Petrović pri jeho hlavičke skvele zasiahol.

O 5 minút neskôr poslal L. Díaz do veľmi dobrej možnosti Harveyho Elliotta, ale mladý futbalista „koníčkom“ obtrel loptu len o bočnú sieť. V 115. min The Reds pekne zakombinovali, Tsimikas poslal zľava center na zadnú tyč, kde ale Elliottova hlavička do siete neprešla (aj napriek snahe Dannsa) a to hlavne kvôli zákroku Petrovića.

Rozhodnutie tak prišlo  hlavy van Dijka o necelých 120 sekúnd neskôr.

Výrazne zlou správou je popri Gravenberchovom zranení aj to, že Endō opúšťal Wembley s protective boot na nohe o barliach.

87. minúta a stiahnutie Alexisa Mac Allistera bolo (teda aspoň pre mňa) obrovským prekvapením. Snáď za ním je len únava a nie zranenie.

A tiež pomerne veľkým bola tá istá minúta a nasadenie neskúsených mladíkov J. McConnella a J Dannsa.

Výkon rozhodcu Kavanagha bol sem-tam na poriadnu facku. Prehliadol kopec faulov (na jednej aj druhej strane), tvrdých zákrokov a aj sa niekomu mohlo zdať, že mu pred zápasom niekto prešiel tyčou po hlave.

V pohári sa The Reds predstavia aj najbližšie, veď už v stredu 28.2. hostia druholigový Southampton. Duel 5. kola FA Cupu má výkop o 21 hod.