Priestor pre súpera: Z Man Utd sa stala komerčná hračka v rukách majiteľov

25
2222

Pred derby tradičných rivalov zo severozápadu Anglicka sme si pokecali s tradičným respondentom zo strany Red Devils Markym, redaktorom webu unitedway.sk

Premier League 22/23 (22.8.), Old Trafford, Manchester

Manchester United FC - LIVERPOOL FC; 21:00


kto s kým: 20. vs 12.
rozhodca: Michael Oliver
TV: Canal+ Sport
streams: livetv, totalsportek, vipleague

MUFC team info

ABSENCIE (5) Pellistri - členok, Lindelöf - noha (otázny štart), B. Williams - nešpecifikované, Greenwood - vyradený z kádra na dobu neurčitú

LFC team info

ABSENCIE (10) Thiago A. - stehno, Jota - stehno, Kelleher - noha, Oxlade-Chamberlain - sval, I. Konaté - koleno, . C. Jones - lýtko, Matip - triesla (otázny štart), J. Gomez - nešpecifikované (otázny štart), J. Henderson - noha (otázny štart), C. Ramsay - nešpecifikované (otázny štart), D. Núñez - trest, N.Keita - nešpecifikované

Na Old Trafforde zažili fanúšikovia určite lepšiu náladu, než aká tam panuje teraz. Kde vidíš príčinu „hustej“ atmosféry? V kabine to asi tiež nebude to pravé „orechové“ = súdržnosť, do toho zbytočné haló okolo C. Ronalda.

Bolo by to asi na dlhú debatu, pretože mnohé problémy a celkový úpadok začal už dávno pred touto sezónou. O veľa z nich fanúšikovia iných klubov ani nevedia, my to riešime v našich podcastoch dlhodobo. Veľmi si v tomto vážim Ralfa Rangnicka, ktorý na mnohé problémy bez servítky poukázal a jeho odchod ma trocha mrzí. Nie nadarmo vyhlásil, že Manchester United potrebuje aspoň 10 nových hráčov, taktiež odporúčal predaj Cristiana Ronalda a kúpu perspektívneho útočníka.

(Cristiano Ronaldo aktuálne radosť z futbalu nemá. Foto: goal.com)

Ale k odpovedi: momentálne máme možnosť sledovať negatívne dopady tragickej éry bankára Eda Woodwarda, ktorý nikdy nemal byť na čele jedného z najväčších futbalových klubov na svete.

Našťastie z United už odišiel, ale jeho odchod prišiel veľmi neskoro. Woodward za sebou zanechal neskutočný neporiadok, neorganizovaný klub naprieč oddeleniami. Oveľa väčší bodrel ako bol z môjho pohľadu pred 10 rokmi na Anfielde.

Niet sa čo čudovať, keďže klub viedli komerčnou réžiou, ale športová stránka zostala zanedbaná, povedal to aj Louis van Gaal, či naznačil José Mourinho.

Glazerovcom vždy ide v prvom rade o profit, aj teraz si vyplatili plné dividendy bez ohľadu na diani. V kabíne zostali nepredajní hráči kvôli vysokým platom, ktoré boli v mnohých prípadoch nezaslúžené. Ofúknuté egá síce v lete odišli, ale zostala tam kabína bez lídrov. Len psychicky nestabilní hráči.

Hráči, ktorí boli posledný rok neustále pod paľbou kritiky ako Bruno Fernandes, Rashford, Fred, Shaw alebo Maguire. Od čias Josého Mourinha nebola v kabíne tvrdá ruka, žiadny rešpekt a štandardy klubu postupne upadali.

(Bývalý manažér Red Devils, Ole Gunnar Solskjær. Foto: fotbalportal.cz)

Taktiež nemožno zabudnúť až na až veľmi priateľský štýl Ole Gunnara Solskjaera, pod ktorým hráči stratili tie posledné návyky. Až teraz nedávno vyplávalo na povrch, že tréningy viedol Michael Carrick, Mike Phelan a Kieran McKenna.

Solskjaer sedel v kancelárii, s každým to hral na otcovský úsmev, hral sa na gaffera, ktorým ale nikdy nebol so všetkou úctou voči nemu ako legende klubu.

Dokazovali to aj štatistiky z uplynulého ročníka veď Red Devils boli na 17. mieste v počte nabehaných kilometrov počas zápasov v rámci všetkých tímov Premier League. To hovorí o hráčoch a ich návykoch asi všetko. Absolútna hanba a fraška!

Do toho faktor C. Ronaldo a jeho súkromné záležitosti prelínajúce s jeho nekonečnými ambíciami. Jeho návrat som si neprial aj kvôli týmto dopadom, ale opäť zásterka Glazerovcov a Woodwarda po minuloročných silných protestoch, aby fanúšikom na nejaký čas zatvorili ústa.

To sa im však nepodarí bez pohľadu na podpisy, ktoré toto leto urobia. Woodwardovho nástupcu Richarda Arnolda a Johna Murtougha nečaká nič jednoduché. Fanúšikovia plánujú protesty a najhoršie je, že ostatné kluby si uvedomujú aktuálnu situáciu United a klub si za neschopnosť Woodwarda musí priplácať.

Pre značku, akou Man Utd bezpochyby je, bude Európska liga málo. Existuje niečo, čo by si zo dňa na deň zmenil, resp. podľa teba by to bolo zlomovým momentom, aby sa Devils vrátili opäť (a dlhodobo) na výslnie?   Majitelia, trenér, športový úsek…

Z môjho pohľadu určite majitelia, ktorí sa skrývajú v Tampe a za posledných 5 rokov ani raz nepredstúpili pred fanúšikov, nevyvodili žiadnu zodpovednosť, nepredstavili žiadny futbalový plán, neukázali nám fanúšikom ich dlhodobé plány a vízie. Podpálili sľubmi ďalšieho manažéra, boli tu aj veľké skúsené mená, ale bude to po príchode Erika ten Haga, Richarda Arnolda a Johna Murtougha iné?

Určite sa očakáva lepší systém, organizácia medzi náborovým oddelením a skautingom, kde aspoň akadémia United robí fanúšikom radosť. Potenciál, kvalita a talent v tom tíme je, ale je potreba ho správne posilniť a DAŤ manažérovi hlavné slovo vo všetkom!

Pokiaľ do toho bude zasahovať niekto zhora či majitelia, nič sa nezmení. Pokles hodnoty akcií na burze NYSE a prepad hodnoty klubu v dnešných zložitých ekonomických časoch vo svete však určite v hlavách Glazerovcov už prinútil priznať si myšlienku predaja aspoň časti klubu, ak teda nie celý klub.

(Glazerovci ako majitelia ManUtd ležia mnohým fans v žalúdku. Foto: planetsport.com)

A práve o tom sa neustále v Manchestri viac hovorí. Je to smutné, ale práve čo najhlbší a najtvrdší prepad by klubu mohol na druhej strane pomôcť dostať tie pijavice preč.

A aby si fanúšikovia The Reds nemysleli, oni čo to investovali do prestupov od odchodu Fergusona, áno bez debaty, ale zároveň tam nechali humplovať bankárov, ktorí postúpali po odkaze Fergusona a Busbyho, takže sú priamo za to zodpovední aj oni ako majitelia, ktorý mimochodom z klubu vytiahli viac ako 1,5 miliardy libier pre svoje osobné účely.

A to je stále o vyše 500 miliónov libier viac ako investovali do posíl od odchodu Fergusona. No dlh, ktorí presunuli na klub nedokázali od roku 2005 znížiť ani o polovicu. Hnusní bankstri, šialené!

Erik ten Hag prevzal mužstvo na začiatku júla, káder sa v podstate neobmenil a fans majú veľké očakávania. Kde reálne vidíš klub počas sezóny? Či už v premier League alebo v Európe.

Nemyslím si, že fans majú veľké očakávania. Možno to robí len ten mediálny smog, ale po poslednej historicky najhoršej sezóne United v Premier League sú očakávania mizerné.

Tento káder má oveľa hlbšie problémy ako sa na prvý pohľad zdalo. Rozbitá kabína, oslabená morálka, neexistujúci tímový duch a ani lídri. Top 4 bude pre súčasný Manchester United veľký úspech.

Prestupové okno čochvíľa skončí. Nemám rád rumours, resp. špekulácie, preto na rovinu: ktorý post by podľa teba bolo vhodné doplniť resp. kde má aktuálny káder rezervy?

Tiež si na tom nefrčím, pretože každoročne podľa štatistík je s Manchestrom United v letnom prestupovom okne spájaných okolo 200 až 250 hráčov. Priorita určite stred zálohy, za mňa osobne pokojne aj dve nové posily na tieto posty, potom pravá strana obrany a hrotový útočník.

(Lisandro Martínez (vľavo) a Tyrell Malacia, posledné nákupy ManUtd. Foto: metro.co.uk)

Je pred nami North-West derby a obaja protagonisti doň vstupujú v nie práve najideálnejšej pozícii. Devils prehrali oba úvodné duely a sú na poslednom mieste priebežného poradia PL, čo sa im naposledy „podarilo“ pred 30 rokmi, LFC 2x remizoval. Čo očakávaš od duelu, v ktorom potrebujú oba kluby zabrať naplno?

Vytiahol si peknú štatistiku a ja ako červený trpiteľ by som bol rád aj za remízu 😀

Sledoval som úvodné dva zápasy LFC, ale stále si myslím, že sú v oveľa lepšej hernej forme. Teda to by som ich urazil, pretože z pohľadu nastavenej latky hráčov United nie je čo porovnávať.

Pre Red Devils by však nemohol byť lepší zápas na odrazenie sa, ako domáce derby na Old Trafford s Liverpoolom. Úspech bude nevyfasovať, na druhej strane každá prehra so sebou prinesie tlak na vedenie, ktoré bude musieť do konca prestupového okna konať, a ak chcú Glazerovci pomýšľať na prestížnu Ligu majstrov.

Najväčší rivali sú minimálne tri roky pred United, takže čím skôr si to priznajú, tým viac minimalizujú tie už bez tak obrovské škody, ktoré som tu spomínal.

Hrdí po výhre, verní po prehre. Nože daj tip na pondelňajšie derby, kľudne aj strelcov gólov, počet kariet…    😉

Môj tip je 1:1 (Sancho – Salah)

Ďakujem za tento rozhovor a pozdravujem tábor LFC fans. Užívajte si to, raz to skončí. 😉