Záložník Bayernu Gravenberch možnou kúpou The Reds. Kde ale v zostave s ním?

64
3517
Ryan Gravenberch. (foto: Twitter)

Narodil sa 16.5. 2002 a aktuálne sa mu sníva o Liverpoole. Holandský reprezentant Ryan Gravenberch je možnou posilou The Reds a to aj vtedy, keď o tom niektorí polemizujeme.

Liverpool pár hodín pred koncom letného prestupového termínu láka po podpise trojice Mac Allister, Szoboslai, Endō ďalšieho záložníka, čím reaguje na prepotrebnú zmenu v strede poľa, veď klub po 22/23 opustili Milner, N. Keïta, Oxlade-Chamberlain, J. Henderson a Fabinho, navyše nie je vysoký predpoklad, že by Klopp nejako príliš rátal s mladíkom Mortonom.

Prestupové leto 2023: LFC podal ponuku na Caiceda a nič z toho, Chelsea mu vyfúkne aj Laviu

Veľký talent, veľká stagnácia

Gravenberch bol v Ajaxe považovaný za generačný talent, Akadémia AFC je roky rokúce vychýrená po celom svete, tak prečo nie, povedali si napr. v Bayerne.

Mníchovský gigant Jira, ako znie futbalistovo stredné meno, podpísal v lete 2022. Lenže záložník – univerzál sa nepresadil (dovedna 33 zápasov, ale len 11 v základe, k tomu 1 gól a 1 asistencia) a len potvrdil to, čo kritika pripomínala už v posledných 15 mesiacoch v Amsterdame.

Nikto nebude namietať, že je Gravenberch veľký talent, je to aj dobrý futbalista, ktorý má kariéru pred sebou, dokonca má zaujímavú výšku (1.90 m), pri ktorej je kvalitný na lopte, vie 1 na 1.

Problémom ale je, že sa jeho futbalový rast približne pred 27 mesiacmi viditeľne zastavil. Mníchovský Bayern to s ním ešte “riskol”, ale zameniť Eredivisie za Bundesligu nebolo najväčší talent holandskej ligy 2020/21 úplne najšťastnejšie riešenie. Mladík navyše pravdilene horí pozične i v súbojoch, tam, kde spoluhráč či protihráč dá nohu do súboja, Ryan sa len prizerá. Okej, nechcem to takto zovšeobecňovať, to len reagujem na to, keby sa ozvali hlasy, že radšej kúpme niekoho, ako nikoho.

A zasa, Klopp mi už ak 1000x poriadne vytrel zrak a ukázal, že o futbale viem nanajvýš tak veľké velbloudí… Reštartovanie kariéry v Premier League, čo by naj lige sveta, je na jednej strane sama o sebe motiváciou i lákadlom, na tej druhej ale výrazne zaťažkávajúcou skúškou.

Kde ale s ním? 

Viem, že na mojom názore pramálo záleží, viem ale tiež to, že pri pohľade na aktuálny liverpoolsky káder osmičku nepotrebujeme. Ani backup na tento post, veď mená ako Mac Allister, Szoboszlai, C. Jones, H. Elliott, Bajčetić ho napĺňajú aj z pohľadu záskoku.

Kto si myslí, že Holanďan je defenzívny záložník, tak sa mýli. Ono je navyše pekné o konkrétnom hráčovi povedať, že je univerzál, lebo hral tu či tam, dôležité ale je, ako. Teda aspoň pre tých, ktorí veci vnímajú v súvislostiach.

Nie, že by som proti bezpochyby šikovnému reprezentantovi Oranjes niečo mal, len netuším, kde má v zostave hrať. Ak na defenzívnom záložníkovi, tak je to len na spôsob “nevyskúšam, neviem”, ak na osmičke, tak by rozhodne bolo obrovskou škodou, aby Mac Allister hral šestku. Argentínsky majster sveta je totiž výborný práve o pozíciu vyššie.

Jedno z najväčších Gravenberchových pozitív je, že sa pre sezónu 23/24 nepočíta medzi non-home grown hráčov. Kvôli veku, veď má len 21.

Potomok afro-surinamským rodičov má aj brata, ktorý sa volá Danzell a tiež hráva profesionálne futbal, konkrétne v holandskom druholigovom Telstare.

Zaujímavosťou je, že rodák z Amsterdamu Gravenberch debutoval v Lige majstrov práve v dueli s Liverpoolom, ktorý mu je roky sympatický, čo potvrdzuje aj niekoľko záberov, ktoré mladého záložníka zachytávajú v liverpoolskom drese.

Daruj 4 €

Daruj 100 Kč