Academy watch: Kto je írsky mladík rýchly ako čert či Sterling, navyše pripomínajúci Maného?

4
2981

Jedného Trenta už v tíme máme. A nie hocijakého. Alexander-Arnold je aktuálne snáď najlepší fullback v intenciách svetového futbalu. Post pravého beka totiž posunul nielen výbornou produktivitou o niekoľko úrovní vyššie.

V Akadémii je však čerstvo iný Trent. 16-ročný (nar. 30.6. 2006) Trent Kone-Doherty, ktorý pred pár dňami prišiel z Derry City.

Írsky futbalista? Navyše hrajúci za severoírsky klub?? Čo to ako má byť? Jasné, takto sa dá na vec tiež pozerať, v Kone-Dohertym ale Liverpool, teda zatiaľ liverpoolska 18-ka, získal nápadne rýchleho ofenzívneho futbalistu, o ktorom sa v hovorí, že keď sa rozbehne, už ho nikto nedobehne.

Keď som ho videl v highlightoch, nápadne mi pripomenul Raheema Sterlinga, dnes ex-futbalistu The Reds, ktorý pred rokmi v podobnom veku na juniorskej úrovni doslova školil aj o dosť starších chalanov.

Fans najpopulárnejšej hry sveta z prostredia Derry ale rovnako tak vedia, že tínedžer výrazne hrou pripomína Sadia Maného, aktuálne už v mníchovskom Bayerne zarezávajúcu legendu LFC.

Pútavý príbeh školáka

Posledný školský deň bol koncom júna pre spolužiakov mladého futbalistu výdychom. Začínajú prázdniny, kopec času na poflakovanie sa, slnenie, čas na nové zážitky. Lenže Kone-Doherty v momente, ako sa zavreli brány škôl, vedel, že pre neho sa teraz začína pravý opak dovolenkovania.

Na svoje 16. narodeniny bol s rodičmi v Liverpoole, s ktorým sa dohodol na prestupe. V prvý prázdninový deň už trénoval s U23 v AXA Centre, tréningovom stredisku slávneho Liverpoolu.

Írsky reprezentant do 16 a 17 rokov má ale za sebou zaujímavý príbeh. Malý, šťúply chalan, pred časom pre niekoho len obyčajný chriašteľ, ktorý síce vie pomerne rýchlo behať, ale to je tak všetko, povedal by si niekto. „Z neho nikdy nebude profesionálny futbalista,“ ozývalo sa z jeho okolia i okolia turnajov, ktoré ako dieťa pobehal desiatky.

Lenže v Derry City (a vlastne aj v jeho prvom klube, ktorým bol Foyle Harps) mu verili. Vedeli, že takýto talent sa v pomeroch v zásade malého klubu z druhého najväčšieho mesta Severného Írska nevidí nie že každý deň, ale ak, tak raz za niekoľko rokov.

„Keď sme ho videli behať za loptou na ihrisku v Shantallow či potom v Leafair Parku, muselo nám byť hneď jasné, že z neho niečo bude. Musí byť,“ hovorí Gerry Doherty, predseda maličkého klubu Foyle Harps sídliaceho v Derry.

Trent Kone-Doherty. (foto: Twitter)

Oslepujúce tempo

Doherty svojho takmer menovca vníma taktiež kontexte aj pre fans The Reds známeho mena – ním je Shane Duffy (pamätáme si ho prevažne z Brightonu, pozn.), obranca írskej reprezentácie, ktorého vyprodukoval práve klub, ktorému takmer polstoročie šéfuje.

„V tejto vekovej skupine bolo asi dvadsať mladých ľudí, ale vždy ste mohli vidieť, že Trent bol výnimočný, pretože mal jednu vec – oslepujúce tempo,“ spomína si Doherty.

„A nielenže vedel rýchlo behať, ale dokázal aj akciu zakončiť, čo je rozdiel medzi ním, resp. plnohodnotným talentom a chlapcami, ktorí to napokon nedajú, pretože sú dobrí len v jednej činnosti,“ dodáva.

Predseda Foyle Harps sa v rozhovore pre The Athletic rozpamätal aj na obdobie, keď mal Kone-Doherty 11 či 12 rokov a klub bol na mládežníckom turnaji v Brightone.

„V Brightone nemohli uveriť schopnostiam, ktoré Trent mal. Vždy sme vedeli, že v ňom niečo je. Môžete mať všetky zručnosti na svete, ale ak nemáte správny postoj, napokon nemáte nič. Trent vždy poctivo trénoval. Keď jeho tréneri rozprávali, vždy počúval. Iní mladíci možno pozerali na oblohu, alebo si mrmlali popod nos, ale Trent vždy počúval a vždy bol ochotný učiť sa.“

Trent Kone-Doherty v drese Írska U17. (foto: Twitter)

„Veľakrát sme boli dotazovaní, kto je tento mladík a tiež, či, keď sa rozbehne, je ho vôbec možné zastaviť. Dostal prezývku lietadlo, pretože presne tak ho na trávniku vnímate,“ hovorí Doherty, ktorý ešte dodáva, že ide o chalana, ktorý pevne stojí na zemi, je slušný, vždy pozdraví, je úctivý a chová rešpekt k autoritám.

„Je to nebojácny chalan, ktorý je zdravo drzý a dokáže sa prispôsobiť vysokému tempu. Navyše sa mi nezdalo, že by bol po tom, ako dostal šancu aj proti fyzicky zdatnejším či starším protihráčom, sa nejako bál, či mal prílišný rešpekt,“ opisuje Trenta Simon Collins, novinár z Derry Journalu.

Môžeme sa teda tešiť na ďalšieho talentovaného chlapca, ktorý si skôr či neskôr minimálne na tréningoch ‚kopne‘ aj pod vedením Kloppa. A zasa predstava, čo by Nemec spravil z takého Sterlinga, je lákavá, navyše keď tu podobný takent opäť raz máme.

Mimochodom, Liverpool počas tohto prestupového obdobia do tímu priviedol (zo Celticu) aj Bena Doaka, obdobne rýchleho ofenzívneho mladíka, ktorý aktuálne takisto zarezáva vo výbere do 18 rokov.

Academy watch: Chlapec, ktorý „odpálil“ Messiho a spol. strieľa jeden gól za druhým