Blog: Fabinho sa po zhruba 4 rokoch vrátil do bodu, kedy sa stal hráčom LFC. Je rovnako neviditeľný, ale starší

113
2147

Nie je to stopercentné pravidlo, ale peak futbalistu je približne medzi 27 a 30 rokom života. Messi, C. Ronaldo, Pirlo, Fàbregas, Rooney i odchovanec LFC Owen sú síce výnimky, ale tie sú na to, aby potvrdili nastolené pravidlo.

Pri mene Fábio Henrique Tavares nie je zmienka, že by bol, čo ja viem v dvadsiatichdvoch na vrchole, pretože do veľkého futbalu naskočil ako tínedžer, už je v ňom dlho. Vyhorený ale očividne je.

Asi nikto z nás nedokáže úplne presne pochopiť, čo sa odohralo v hlavách liverpoolskych hráčov po tom, ako im chýbala ani nie štvrťhodina k tomu, aby v minulej sezóne (21/22) vyhrali Premier League, po tom, ako nezvládli ani finále Ligy majstrov. FA Cup a Ligový pohár sú síce fajn trofeje, ale ani zďaleka nemajú taký cveng ako ligový titul, či ten pre majstra starého kontinentu.

Glosa z nosa (7.): Unavený a zničený. Taký LFC je. Lenže jednu odrhovačku istotne vystrieda druhá

Thiago A. síce pred pár dňami povedal, že liverpoolskych hráčov záver 21/22 psychicky veľmi vyčerpal, dnes už ale vieme, že ich zlomil. Väčšinu z nich. Stačí sa pozrieť na Alexandra-Arnolda, Salaha, An. Robertsona, alebo Fabinha.

Radikálne riešenie výhodné pre obe strany

A práve o poslednom menovanom je týchto pár riadkov. O Brazílčanovi, ktorého, a asi to treba povedať na plné ústa a bez zbytočnej dávky nostalgie, treba v lete poslať preč.

V minulosti sme aj u obľúbených hráčov zažili sklamania v podobe zjavného výkonnostného prepadu. Spomeňme si na Stevena Gerrarda, mená ako Fernando Torres, Kuyt, Carragher, Mané, Fowler, J. Barnes, J. Reina a pod. Tí, ktorým pamäť slúži aj napriek červeným očiam a zvýšenému tlaku, spomeňme si, ako ťažko sa do očí pozerá realite, ktorá už niekdajšieho ťahúňa tímu vykresľuje v plnej (ne)paráde ako niekoho, kto má zavše problém aj s najzákladnejšími futbalovými úlohami.

V červenom Fabinho. (foto: Twitter)

Žiaľ, Fabinho je tento prípad. Nie je to tak dávno, čo bol top class záložníkom, možno na tomto poste najlepším na svete, hráčom, ktorého nám závideli ak nie všetci, tak aspoň všetci triezvi.

Dnes je ale situácia iná. A opäť si pomôžem veľavravným žiaľ – žiaľ, 29-ročný (nar. 29.10. 1993, pozn.) stredopoliar šiel výkonnostne dole až do sfér, kde sa stáva neviditeľným, kde si viacerí povedia, že aj J. Henderson je na šestke lepší, kde Fabinho dáva výrazne spomenúť na krajana Lucas Leivu. Opakujem, na Lucasa Leivu, preboha.

Liverpoolska trojka (viď číslo na drese) je ale okrem neviditeľnosti zrejme vyhorená. Niekdajšia pýcha záložnej rady, futbalista, ktorý výraznou mierou pomohol k triumfu v Lige majstrov i Premier League, dnes vyzerá, že urobiť krok navyše je tak strašne neznesiteľná vec, že by sa aj Milan Kundera klepal po čele a režisér Evald Schom by sa pri písaní scenáru k snímku Márnotratný syn asi radšej pozrel na dno fľaše. Okej, chápem, toto prirovnanie je v zreteli, o čom film je, o čosi prestrelené.

Fabinho. (foto: Twitter)

Dôvod úpadku nepoznáme

Fabinho je čerstvo pár týždňov otcom. Dá sa teda pochopiť, že myšlienkami je pri rodine, že sa na futbal až tak nesústredí. Navyše nevieme, akú má povahu. Nevieme, či je schopný skloniť hlavu a makať.

Lebo aj keď mi nejde, mám zlý deň, obdobie, strádam, minulosť, kedy šlo všetko takpovesiac od ruky je len bolestivou spomienkou, v prípade, že mám záujem to zmeniť, aspoň sa snažím. Odchovanec Fluminense to ale tak nastavené nemá. Po ihrisku sa len motá, vyklusáva a ani sebauvedomenie neprichádza ani v čase, kedy stratil miesto v základe, kedy v porovnaní so zasranom Bajčetićom vyzerá v lepšom prípade polovične.

Fabinho. (foto: Facebook)

Nechtiac sa tak vrátil do roku 2018, kedy za £39m prišiel z Monaca, do obdobia, kedy sme si prvé týždne až mesiace mnohí vraveli, na čo je nám takýto futbalista keď nehráva. Fabs sa vtedy učil novému systému, intenzite, ktorú Klopp vyžaduje a treba povedať, že sa ho naučil dokonale. Dnes je ale o cca štyri roky späť a my čakáme, kedy sa zasa prejaví a on vyzerá, že ani nechce.

Síce pomerne častokrát opakujem, že trpezlivosť by mala byť až na prvom mieste, obzvlášť s hráčmi pod Kloppom, jedným dychom ale zopakujem, že najlepšia možnosť pre obe strany (klub i hráča) je letný odchod. Stále totiž za neho môžeme dostať pomerne slušné prachy. Lebo trh je dnes šialenejší ako kedykoľvek predtým.

Fabinho (dole) fauluje Evana Fergusona z Brightonu. (foto: Twitter)