Blog: Klopp počas prestupových období nepanikári, myslí si Carra. Bude to ale stačiť?

82
3031

„Už sme to videli predtým. Jürgen Klopp počas prestupových období nepanikári. Posledných 5-6 rokov to jasne dokazuje. Jednoducho je pripravený na to robiť správne prestupy,“ hovorí legenda The Reds a dnes zamestnanec Sky Sports Jamie Carragher a popravde, v kontexte viacerých udalostí to vyznieva rozpačito.

Konkrétne v týchto:

1. Chelsea podľa transfermarkt.co.uk utratila v 22/23 o vyše polovicu viac ako Liverpool za posledných 10 prestupových období. Pomer €630.69m vs €287.68m

Pre porovnanie, Man Utd je na čísle €611.40m, taký Man City sa však v toto ohľade nachádza pod tímom z Anfieldu, konkrétne o 23 miliónov.

Ak sa ale pozrieme na prestupovú aktivitu v priebehu poslednej dekády (od leta 2013), na čele sú Red Devils, ktorí ako jediní minuli viac ako miliardu eur (konkrétne €1.181mld), na druhom mieste je mestský konkurent z Etihadu – €971.4m, tretia priečka patrí Arsenalu (784.1), nasleduje Chelsea (776.8), West Ham (522.4), čo svedčí, že v Londýne peniaze a nie malé sú.

Majitelia LFC, vľavo John Henry a vedľa neho Tom Werner. (foto: Twitter)

Šiesta pozícia prináleží Newcastlu, ktorý pred niekoľkými mesiacmi prešiel pod saudskoarabského majiteľa, čo sa okamžite prejavilo na nákupoch (488.3). Siedmy je ďalší tím z hlavného mesta Anglicka Tottenham – 394.4.

Liverpoolu patrí miesto č. 7, keď utratil (nákupy mínus predaje) 385.1 mil. eur, jeho rival od rieky Mersey Everton 305.3 a pred „karamelky“ sa ešte dostali Aston Villa (357.4) a Wolverhampton (356.4).

2. Za desať rokov vynaložil klub z Anfieldu na transfery takmer o 800 miliónov menej ako Man Utd, o necelých 600 menej ako Man City, za Arsenalom zaostávame o 400 mil. a za Chelsea o 392. 

A teraz nech si odvážnejší predstavia, že by The Reds nemali v posledných vyše 7 rokoch na lavičke Kloppa. Alebo nie, veď niekomu rupne céfka.

➡ pozn. článok je publikovaný cca tri hodiny pred koncom januárového prestupového termínu 2023

3. Posledným príchodom do Liverpoolu v tzv. deadline day je Oxlade-Chamberlain, ktorý z Arsenalu prišiel v posledný augustový deň 2017.

Sezóna 2022/23 náramne pripomína tú spred dvoch rokov. Vtedy sa The Reds najmä kvôli zraneniam opôr a nedostatočnej šírke kádra po novom roku výrazne vzďaľovala Liga majstrov. Rozdiel je len v tom, že Kloppovci boli na Vianoce na čele ligového poradia a teraz sa krčia na priečke číslo 9.

(foto: uefa.com)

4. A pochopiteľne sa tým pádom obávame o miestenku v Champons League.

Klub z mesta Beatles má v Premier League 22/23 na konte 19 zápasov a desaťbodovú stratu na štvrtú priečku.

A k tomu dlhodobo zranených Jotu, L. Díaza, van Dijka, Firmina, A. Mela, ku ktorým sa najnovšie pridal I. Konaté.

O prirodzenom strachu fans (a domnievam sa, že aj realizačného tímu), že sa prúser prípadnými zdravotnými patáliami lazarov ako sú Thiago A., N. Keïta, J. Gomez či Matip, ešte navýši, sa ale radšej zmieňujem len okrajovo.

5. LFC nekúpil záložníka od leta 2020, kedy z Bayernu prišiel Thiago Alcântara.

Experiment s posunutím tínedžera Harveyho Elliotta do stredu poľa zatiaľ až tak nevychádza, čerstvo 22-ročný C. Jones (nar. 30.1. 2001) tiež na želaný kvalitatívny posun vpred len čaká.

Dnes je navyše našim najlepším stredopoliarom injury prone futbalista Thiago. A. (čo, samozrejme pri jeho kvalitách neprekvapuje), Španielovi ale nesekundujú skúsení J. Henderson, Fabinho, N. Keïta, veterán Milner či Oxlade-Chamberlain, ale jeho 18-ročný krajan Bajčetić, ktorý je síce fajn, hrá dobre, ale v ambicióznom tíme by celkom isto na základ pozeral len z diaľky.

Thiago Alcântara. (foto: Twitter)

6. Ako sa má bežný fanúšik pozerať na aktuálnu hernú biedu a neochotu majiteľov uvoľniť prachy na nákupy?

Jedným slovom ťažko.

Lebo závidí konkurencii, lebo nepozná okolnosti, lebo je netrpezlivý, lebo má vlastné predstavy. Asi netreba dodávať, že zavše nereálne, či krajšie povedané naivné.

Na druhej strane nás Klopp viac či menej úspešne učil trpezlivosti, nie je to tak dávno, čo sa aj posledný doubter zmenil na believera. Lebo trénerská kvalita Kloppa je stále tu.

Ale jasné, z hovna bič nepletieš, navyše to liverpoolske má riedku konzistenciu, na čo už dávnejšie prišiel nejeden Sherlock.

Prestupová zima 2023: Je tu transfer deadline day, nakupovať už nebudeme

7. Údajne šetríme financie na leto

Teda väčšinou podľa britských novinárov. Ako to bude v skutočnosti, uvidíme o 5 a viac mesiacov. Nevsadil by som si však na to. Ani cent.

A možno sa nám v jeden pekný slnečný deň stane, že sa dozvieme o tom, že N. Keïta a Oxlade-Chamberlain dostali nové kontrakty a záloha je tak opäť cajk. K tomu návrat Mortona z hosťovania, ďalší mladý frk Bajčetić … no, bude nám sveta žiť.

Dnes to ale skôr vyzerá, že Liverpool mal pre prestupovú zimu 23 vyhradených v librách 40 mil. a tie viac či menej neuvážene vrazil do ľavého krídla Gakpa (hrajúceho v strede útoku).

Z celej situácie pokojne môže vyplývať, že Fenway Sports Group na čele s Johnom Henrym buď nemá, alebo nechce peniaze uvoľniť. Hlavne v zreteli, že sa prestupový trh zasa raz zmenil a hráči (+ ich agenti) si opäť raz pýtajú nehorázne prachy a ešte čo to k tomu.

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Rovnako tak mátajú odchody Michaela Edwardsa i (na konci 22/23) jeho nástupcu na poste športového riaditeľa Juliena Warda. Jeden z majiteľov Mike Gordon už tiež v štruktúrach LFC nepôsobí. O tomto ale naozaj vieme zhola nič, aby sa to dalo posúdiť. Teda tí, ktorým predstavivosť a paranoja nepracuje na 3000%.

Reči o čiastočných investoroch, či dokonca nových majiteľoch sú síce dnes medzi fans želané, ale na druhej strane tiež úplne zbytočné.

Každopádne nás čaká zaujímavé a je vysoký predpoklad, že aj frustrujúce obdobie. Dôvodom je, že Liverpool proste po výhre v Liga majstrov 2018/19 a v Premier League 2019/20 zaspal. (Je na posúdení, akým tvrdým spánkom lebo nejaká prestavba sa predsa len deje, navyše príchody L. Díaza, I. Konatého či D. Núñeza zasa až tak málo nestáli.)

Zaspal, lebo nostalgia, lebo prachy, lebo ..

PS: Aby som trochu podporil Carragherov názor, spomeňme si, že Klopp si počkal napr. na van Dijka, na to, pokiaľ si vybuduje útok, počkal si na to, pokiaľ sa An. Robertson či Fabinho chytia. Dnešnej všeobecnej skepse ale plne chápem.

Previous articleGlosa z nosa (8.): Hendo a Milner s novými zmluvami, FSG klub nepredá
Next articleStats pred zápasom: Klopp v lige s Wolves vždy len za 3 body. Zmenu nechceme
kwop
Zavše ochranársky vandrák na spôsob old (oi!) punks never die, akých sú na svete milióny, často v polohe haters gonna hate stúpajúci na otlak tým, ktorí veci berú zbytočne príliš vážne. Tiež nefanúšik stereotypov, hlúposti, ješitnosti, demagógie, Elánu, Man Utd, repre futbalu, ananásu a balzamika. Za to cynik na plný úväzok (len nikto neplatí), ktorý má apatiu, iróniu a tupé reči ako pracovný a pomerne často využívaný nástroj. YNWA si pod príspevky nepíšem, na druhej strane píšem zavše strašne dlhé a otravné texty a ľudia si o mne myslia, že musím mať stále pravdu, lebo som hlúpy a sebestredný pidžús a zasa, nebudú ďaleko od pravdy;) Takže vo finále si ani pipíky merať nemusíme, máš ho väčšieho, drahý člen môjho fanclubu. Na pivo a punk ale zájsť môžeme. No problem, žádnej stres;) 📧 pár teplých slov mi pokojne napíš na kwop@lfc1892.net