Blog: No čo s tým našim Darwinom?

28
3612
Darwin Núñez. (foto: Twitter)

Prvá sezóna Darwina Núñeza v Liverpoole skončila všelijako – v očiach niektorých je potenciálnou gólovou mašinou, ďalší sa zas posmešne pýtajú, načo sme vôbec brali do mužstva Andyho Carrolla vo verzii 2.0 a híkajú nad prestupovou sumou. Tento článok nie je óda na Darwina, ani snaha niekoho presvedčiť, je to iba menší súhrn niekoľkých mojich myšlienok o zaujímavom hráčovi, ktoré s vami, milí spolufanúšikovia, chcem zdieľať.

Prvá sezóna v drese LFC

Keď k nám D. Núñez prichádzal, prischla mu u mnohých vizitka liverpoolsky Haaland. Môže za to určite jeho gólová štatistika z Benficy (34 gólov v sezóne 21/22), ale aj nadpriemerná cena, ktorá bola na úrovni 85 miliónov libier.

Haaland počas prvej sezóny splnil očakávania a stal sa s 36 gólmi jednoznačným kráľom strelcov Premier League. Uruguajčan naopak ukončil svoje gólové štatistiky v rovnakej súťaži iba na čísle 9. Je to však s ním naozaj také zlé? Veď spolu dal vo všetkých súťažiach 15 gólov – viac z našich dal len náš dlhoročný ťahúň, Salah.

Videosúhrn Darwinovej prvej sezóny v drese LFC:

Zaujímavým ukazovateľom je pomer gólov na 90 minút v sezóne 22/23:
Jota – 0,56
Salah – 0,52
D. Núñez – 0,48
Gakpo – 0,42

Vo videu, aj na horeuvedených číslach vidíme, že to vôbec nie je zlé. Góly, asistencie, dravosť. Ešte mi nedá nepripomenúť, že Darwinov krajan, ktorého ja považujem za najlepšieho útočníka v našej histórii, Luis Suárez, strelil vo svojej prvej úplnej sezóne za LFC 17 gólov.

Potom sa rozbehol neskutočným spôsobom. Podobne dopadol D. Núñez v Benfice – v prvej sezóne 14 gólov, v druhej však ukázal svoj potenciál naplno a skončil na spomínanom čísle 34. Pred pár dňami Darwin vstúpil práve do svojej druhej sezóny v našom drese… vyčkajme. Ako to dopadne, si potom môžeme zhrnúť na turnaji fans LFC počas budúcoročného leta. 😀

Darwin Núñez. (foto: Twitter)

Rôzne pohľady fanúšikovskej obce

Ale späť k téme – pamätáte si zo sezóny 22/23 sériu niekoľkých týždňov, keď sme dostávali přeplesk po obličeji od každého súpera? Jediným svetlým momentom týchto zápasov bol práve Darwin. Jeho rýchlosť. Ťah dopredu po ľavej strane. Jeho nepredvídateľnosť.

Dá gól z dvadsiatich metrov alebo minie z dvoch metrov? Alebo sa nechá vyprovokovať a dostane kartu? Áno, občas mu zavadzia lopta z dôvodu obmedzenej techniky a občas nahrá z troch hráčov tomu jedinému, ktorý nemá náš dres… ale pre nás, fanúšikov je futbal často hlavne o zábave, emóciách a tieto prvky nám D. Núñez určite prináša.

Nedávno tu v našej diskusnej komunite prebehla celkom široká a zaujímavá výmena názorov na túto tému a hlavnou otázkou nespokojnej časti fans bolo – ako je možné, že u nás v toľkých šanciach zlyhal?

Viacerí sme tvrdili, že preto lebo ho nevieme adekvátne využiť. Kto sleduje naše mužstvo aspoň občas, vidí, že Klopp od Darwina – a od všetkých hráčov – chce, aby bránili. Toto ho však zrejme obmedzuje – vie pracovať pre mužstvo, bojovať, získavať lopty ale nevie sa potom sústrediť na to, čo ho zdobilo v Benfice – strieľať na bránu a dávať góly. Znamená to teda, že sa k nám nehodí? Nemyslím si.

Darwin Núñez. (foto: Twitter)

Pozícia v mužstve

Rodák z cca 40-tisícového Artigasu hráva u nás málo. Menej ako by mal – vo väčšine mužstiev by hral základ. My si však môžeme aktuálne dovoliť luxus mať na lavičke až dvoch z útočníkov nadpriemernej úrovne – Jota, Gakpo, D. Núñez.

Prednosť u Kloppa momentálne dostávajú prví dvaja a zdá sa, že Darwin je až trojka v pomyselnom rebríčku. Je za tým jeho „nechuť“ brániť/získavať lopty od súperov? Videli sme, že vie aj toto, veď aj jeho posledná ďalekonosná tečovaná strela proti Chelsea vznikla tak, že získal loptu sám, vyrobil obrancu a vystrelil.

Alebo ho Klopp nenasadzuje z „výchovných“ dôvodov? Myslím tým angličtinu, na ktorej náš manažér trvá a u tohto futbalistu je na slabej úrovni. Alebo je za tým iba aktuálna stratégia, prípadne chýbajúce skutočné DM?

Ja možno naivne, verím, že platí hlavne tá tretia možnosť a Darwin ešte dostane poriadnu šancu. Toto trio útočníkov nám ponúka veľkú možnosť variability, tým pádom obrovskú výhodu oproti našim konkurentom v boji o najvyššie priečky.

Konkrétne, máme rôzne typy útočníkov: Gakpo vie hrať firminovsky a loptu mu nezoberie nikto – tým mi pripomína aj Wijnalduma. Jota je spoľahlivý žolík, ktorý gólovo udrie keď treba, je to najlepší Portugalčan v Premier League ;). A som si istý, že na niektorých súperov zas bude platiť Darwinova rýchlosť a chaos, ktorý prináša do súperovej obrany. Veď vlani boli so Salahom v Lige majstrov jednu dobu najaktívnejšou útočnou dvojicou celej súťaže.

Darwin Núñez (vpravo) a Harvey Elliott. (foto: Twitter)

Pár slov na záver

Núñezoca prítomnosť a jeho silné stránky nám teda dávajú možnosť variability, možnosť meniť štýly, prípadne počas zápasu zmeniť systém, prejsť na antisystém;), alebo pokojne na ten Kloppov, dnes už mierne sprofanovaný pojem – futbalový heavy metal.

Pridaj k nemu mladého drzého Doaka a to bude poriadny Black Sabbath – dunenie bubnov, kvílenie gitár a odhryznuté netopirie hlavy, obrancovia nebudú chápať, čo sa deje.

Darwin je na ihrisku nevyspytateľný živel. Už som to pred pár mesiacmi písal aj do diskusie, ale páči sa mi, ako som to vtedy vymyslel, tak to dám aj sem – je ako z filmu s Jackiem Chanom (ak si dobre pamätám), kde hral žiaka opitého kung-fu majstra – nevieš môj ďalší krok, nevieš čo spravím, lebo to ešte neviem ani ja. A je to hlavne hráč, ktorý už dokázal, že je schopný dať vyše 30 gólov za sezónu, stačí ho vypustiť na slobodu – bola by škoda, ak by to nebolo u nás.