Blog: Nová éra nemusí nutne ponúknuť LFC ofenzívneho prejavu. Čo ale ponúkne, je množstvo zmien (začnime veľkými menami)

35
2040

Po Kloppovom oznámení, že v Liverpoole po sezóne končí, sme hádam aj nadobro zabudli, že do konca zimného prestupového obdobia 2024 ešte zostáva pár dní. V čase vypublikovania tohto textu vyše tri. January transfer window je z pohľadu LFC tiché a takým aj zostane. Ak teda doň nepočítame Kloppovu rezignáciu a odchod jeho realizačného tímu.

Obrovský šok a prekvapenie. Jürgen Klopp po sezóne na lavičke LFC končí

56-ročný Jürgen Klopp informoval, že vedenie o jeho rozhodnutí vie od novembra minulého roka, pravidelne do tmy strieľajúci novinári ako Jimbo Pearce následne písali, že klub na základe dát a všeličoho ďalšieho už intenzívne hľadá náhradu. Spôsobom, ako keby o tom nejakú dobu vedeli.

V súvislosti s koncom Nemcovej éry na Anfielde, resp. faktu, že Henry a spol. majú info už niekoľko mesiacov, pričom, ako vravel samotný rodák zo Stuttgartu, myšlienka o odchode mu svitla (keď sedel v novembri s majiteľmi) pri plánovaní novej sezóny (24/25), snáď každému napadne množstvo zdôvodnení, prečo tomu tak je.

Aj u nás na webe v diskusii (myslím, že s tým prišiel El Rodriguezo) sa objavil názor, že na špekulácie je priestor i čas, a tak sa ako ich dokonalý hater nechávam trochu obmäkčiť. Navyše ak platí, že sa spoločnosť Fenway Sports Group k novej sezóne postavila z pohľadu doplnenia kádra vlažne a nejaká výraznejšia investícia sa nekoná, tak je celkom prirodzené, že v súboji fans vs domýšľanie si vyhrávajú práve domnienky.

Prestupová zima 2024: Carvalho v Lipsku skončil, zahrá si v II. lige. LFC stiahol zo Škótska N. Phillipsa aj Becka, späť je aj backup za Alexandra-Arnolda

Skeptici, či tí, ktorí sú opakom optimistov, si aj aktuálne vyjadrenie takého Virgila van Dijka vysvetľujú po svojom. Po lopate povedané tak, že aj skúsený kapitán The Reds si po 23/24 pokojne môže zbaviť kufre. Ponúk istotne nebude mať málo.

Tu je spomínané vyjadrenie Holanďana, ktorý na novinársku otázku o jeho budúcnosti odpovedal výrazne nejednoznačne. „Je to naozaj veľká otázka, okej ale, fakt neviem,“ cituje van Dijka Sky Sports.

„Pred klubom stojí veľmi veľa práce, veľa vecí sa zmení. Som veľmi zvedavý, akým smerom sa klub uberie,“ dodáva reprezentant Oranjes.

Virgil van Dijk. (foto: Twitter)

Treba riešiť kontrakty

Van Dijk je pritom jedným z trojice ťahúňov, ktorým platný kontrakt končí v lete 2025, teda o necelý rok a pol. Zvyšnými menami sú Mohamed Salah a Trent Alexander-Arnold. Aj pri nich platí, že by im na stôl v sekunde prišlo množstvo zaujímavých ponúk.

Okrem spomínaných mien budú už toto leto bez zmluvy s LFC Thiago A., Matip a Adrián.

Navyše je namieste sa pýtať aj to, čo bude s mladými talentmi, ako sú Quansah, Doak, C. Bradley, B. Clark, Beck, K. Gordon, J. McConnell, Morton, S. van den Berg, Scanlon, Mabaya, Blair či Pitaluga, ktorých do áčka na pár či viac okamihov vytiahol práve súčasný manažér LFC. A tiež, čo zmeny v klube urobia s náhľadom na možnú liverpoolsku kariéru iných talentovaných juniorov – konkrétne ide o týchto: Nyoni, Danns, Davidson, Kone-Doherty, K. Figueroa či L. Koumas.

Liverpool 24/25 teda pokojne môže vyzerať úplne inak;)

Zľava Pep Lijnders, Jürgen Klopp a Peter Krawietz. (foto: Twitter)

Momentálne veľmi omieľaná reálnosť viacerých zmien je samozrejme dosadená do kontextu, že v LFC končí aj Kloppov užší realizačný tím.

Konkrétne jeho pravá ruka Pepin Lijnders (o ktorom Nemec hovorí, že nemať ho po boku, tak v posledných sezónach sa tím nedostane tam, kde je aktuálne, nesiahne na trofeje), tréner pre rozvoj (nielen) mladých hráčov Vitor Matois i Peter Krawietz, ktorý je s Kloppom veľmi veľa rokov. Navyše o pár dní, keď sa zavrie aktuálne prestupové okno, už v štruktúrach Liverpoolu nebude ani športový riaditeľ zodpovedný na príchody a odchody hráčov Jörg Schmadtke.

Na kontinuitu sa (asi) kašle

Z tohto teda vyplýva, že od leta 2024 bude na Anfielde úplne nový realizačný tím, samozrejme za predpokladu, že kompetentní (Henry, Werner, Gordon) nevnímajú kontinuitu, resp. pokračovanie v nastavenom systéme práce zasa až tak vážne a tým pádom sa Kloppovým nástupcom nestane Pep Lijnders.

U nás na lfcway1892.net Discorde Ivušo na margo kontinuity správne podotkol, že keď skončil Shankly, nahradil ho jeho asistent Paisley, následne platilo to isté pri výmene Paisley – Fagan a v istom zmysle aj pri tej, kde namiesto Fagana na manažérsky post nastúpil Dalglish, aj keď ten, samozrejme, nebol asistentom, ale na druhej strane klub zvnútra ako hráč veľmi dobre poznal.

V tomto zreteli teraz na okamih nechajme tak, že pred vyše 30+ rokmi bola vo futbale diametrálne odlišná situácia než je dnes, sústreďme sa len na fakt, že vyššie menovaní dostali i udržali Liverpool na špičke svetového futbalu.

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

A Jürgen Klopp je potom jediným dlhodobo žiariacim príkladom, komu sa to v liverpoolskych reáliách podarilo a to aj napriek tomu, že takpovediac úspech postavil na zelenej lúke, pochopiteľne bez kontinuity v práci, ktorú pred ním v klube nanajvýš diletantsky odvádzal Brendan Rodgers.

Liverpool teda čaká veľmi veľa nie úplne jednoduchej práce. A s ňou aj odpovede na už hlasné (Kto bude jeho novým manažérom?) i tie otázky, ktorým bude na intenzite postupne pridávať čas (Predĺži LFC zmluvu so Salahom, van Dijkom a Alexandrom-Arnoldom? Najme športového riaditeľa? Bude v letnom prestupovom období investovať do kádra tak, aby ten mohol na najvyššie priečky pomýšľať aj v 24/25?).

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Je tu ale aj ďalšia otázka, ktorá aktuálne trápi milióny fans The Reds po celom svete je potom aj tá, či sa Kloppov nástupca Nemcovi vyrovná v charakterových vlastnostiach, či bude mať , ak nie rovnakú, tak aspoň približnú charizmu, impact na hráčsky káder i výrazne početnú fanúšikovskú základňu. O dosahovaní úspechov ani nehovoriac. Tie sme si maľovali dobre že nie aj za Hodgsona.

A zasa, neviem, či si to liverpoolska verejnosť uvedomuje, prívrženci obzvlášť, ako keby sa za dané a nemenné bralo to, že Liverpool proste bude futbalom baviť aj v krátkej budúcnosti po Kloppovi. Ako keby ani nemohol na lavičku zasadnúť nejaký obranár.

Tu si dajme jeden príklad za všetky, keď na konci 90. rokov z postu manažéra odchádzal ofenzívny Roy Evans, asi si nikto z radov „červených“ nemyslel, že ďalších cca 12 rokov budú hrať The Reds nezáživný defenzívny futbal. Romantici nech si si do predošlej vety pred slovo „nezáživný“ doplnia slovo často alebo väčšinou.

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Najbližšie mesiace nás teda okrem trénovania si trpezlivosti i nervov čaká jednak záver Kloppovej éry, od ktorej si prajeme, aby bola zavŕšená nanajvýš úspešne, tiež s týmto spojená nostalgia, u niekoho aj slzy, a potom aj celkom isto aj tak za bazén transfer výkal… teda (neoverených) info, ktoré máme (teda máte) tak náramne radi.

Blíži sa ale nová doba a ako tá Kloppova skôr nebude, ako bude. Príde prepad, nechajme sa prekvapiť, aký markantný bude.