Blog: Kto by mohol byť po odchode Jürgena Kloppa manažérom LFC?

29
1227

V piatok 26.1. 2024 vyšla na povrch informácia, ktorú nechcel počuť žiadny fanúšik Liverpoolu FC. Po skoro 9 rokoch po tejto sezóne na lavičke anglického tímu skončí Jürgen Klopp. Novinka, ktorú nikto nečakal a ktorá šokovala celý futbalový svet. Zmluva je platná až do roku 2026, ale už teraz vieme, že ju nedodrží.

Na tlačovej konferencií povedal, že majiteľov informoval už v novembri minulého roka. Dôvodom odchodu je chýbajúca energia. Ďalej priznal, že by si chcel dať od trénovania pauzu a nevie, či sa ešte niekedy ku trénovaniu vráti. Veľa z nás fanúšikov si položilo otázku, čo bude ďalej s naším klubom a kto prevezme jeho funkciu.

Teraz si predstavíme zopár kandidátov, ktorí by to mohli po ňom prebrať. Dopredu upozorňujem, že niektoré názory sú čisto subjektívne. V prípade, že váš názor bude iný, môžete sa vyjadriť v diskusii pod článkom.

Obrovský šok a prekvapenie. Jürgen Klopp po sezóne na lavičke LFC končí

Xabi Alonso

Xabiho určite pozná každý fanúšik nášho klubu. V Liverpool strávil 5 rokov a tešil sa z víťazstva v Lige majstrov aj v FA Cupe.

Počas hráčskej kariéry vyhral viac-menej všetky trofeje, či už na klubovej alebo reprezentačnej úrovni.

Po skončení aktívnej kariéry v roku 2017 sa rok na to stal trénerom v mládežníckom mužstve Realu Madrid. Jeho ďalšou zastávkou bol B-tím Realu Sociedad a následne sa stal manažérom Bayeru Leverkusen. Práca, ktorú v Nemecku urobil je obdivuhodná. V októbri 2022 preberal tím bojujúci záchranu na pätnástom mieste. V súčasnosti je na čele Bundesligy so štvorbodovým náskokom pred druhým Bayernom.

V prípade víťazstva by išlo o prvý domáci titul v histórii. V hre je ešte aj nemecký pohár a Európska liga.

Jeho tím sa prezentuje pekným útočným futbalom zameraným na držanie lopty s vysokým počtom prihrávok v rozostavení 3-4-2-1. V prípade potreby však vie vyhrávať zápasy aj pragmatickejším štýlom hry. Zaujímavosťou je, že je to jediný tím z TOP 5 líg, ktorý túto sezónu ešte neprehral.

Španiel patrí medzi najperspektívnejších mladých trénerov v Európe. Vďaka výborným výsledkom je iba otázkou času, kedy dostane ponuku z lepšieho klubu. V súčasnosti je podľa stávkových kancelárií najväčším kandidátom na post manážeom Liverpoolu FC.

Xabi Alonso. (foto: twitter.com)

Roberto De Zerbi

Počas svojej hráčskej kariéry vystriedal viacero talianskych tímov v Serie B a v Serie C. Ako hráč veľkú dieru do sveta neurobil.

Trénerskú kariéru začal v roku 2013 a cez menšie talianske kluby sa dostal až do Sassuola. Následne sa cez ukrajinský Šachťar Doneck dostal do Brightonu, kde nahradil Grahama Pottera. Už pod Potterom sa hral na juhu Anglicka super futbal, avšak Talian ho pozdvihol ešte na vyššiu úroveň. V minulej sezóne sa umiestnil sa na šiestom mieste a v súčasnosti hrá aj Európsku ligu.

De Zerbi je typ trénera, ktorý veľmi dbá na taktickú a technickú stránku svojho tímu. Guardiola o ňom povedal, že je to budúci manažér Manchestru City. Je známy aj svojou výstavbou hry, kedy sa snaží pomocou prihrávok dostať loptu od brankára až na útočiacich hráčov. Takisto sa vyznačuje vysokým percentom držania lopty. Výhodou je jeho flexibilita, nakoľko dokáže aj cez zápas zmeniť systém hry svojho tímu.

Podobne ako Alonso ešte veľký tím netrénoval, ale je veľká pravdepodobnosť, že sa tak v budúcnosti stane.

Roberto De Zerbi (foto: twitter.com)

Julian Nagelsmann

Svoju hráčsku kariéru ukončil už ako 21-ročný. Hneď potom prešiel k trénovaniu a viedol mládežnícke tímy Augsburgu, TSV 1860 a Hoffenheimu. Už vo veku 29 rokov sa stal aj hlavným trénerom TSG Hoffenheim. Potom prešiel do RB Lipska, Bayernu a momentálne trénuje reprezentáciu Nemecka, s ktorou sa pripravuje na domáce EURO.

Julian je moderný typ manažéra, ktorý je takisto výborný po taktickej stránke. Jeho tímy sú schopné hrať na štyroch aj piatich obrancov. Každý jeho hráč musí ovládať špecifické princípy, ktoré upravuje na základe pozície, ktorú hrá. Podobne ako vyššie spomenutí kolegovia aj on hrá futbal s vysokým držaním lopty a výstavbou hry od brankára.

Nagelsmann je tréner, ktorý si už vie ako je to trénovať veľkoklub a určite by mal Liverpoolu čo ponúknuť.

Problémom je, že ešte len v minulom roku začal trénovať národný tím. Dostupný by mohol byť po majstrovstvách Európy 2024, ak by s Nemeckom na turnaji nepresvedčil. Tu ale nastáva otázka, či sú za ním predstavitelia The Reds odhodlaní čakať až do júla, kedy by už pomaly mala začínať letná príprava.

Julian Nagelsmann. (foto: twitter.com)

Unai Emery

Emery je spomedzi doposiaľ spomenutej štvorice najskúsenejším trénerom. Stihol už viesť tímy ako PSG, Arsenal, Sevilla a momentálne pôsobí v Aston Ville. Celok z Birminghamu preberal v minulej sezóne na štrnástom mieste iba 5 bodov od pásma zostupu. Po jeho angažovaní nastalo rapídne zlepšenie a konečné siedme miesto znamenalo miestenku do futbalovej Európy.

Španiel je veľmi rešpektovanou osobou vo futbalových kruhoch. Hovorí sa o ňom, že je to až workoholik. Dokáže zlepšovať hráčov individuálne aj kolektívne. Takisto vie výborne pripraviť tím po taktickej stránke v závislosti od súpera, ktorému čelí. Občas sa o jeho hre hovorí, že je až príliš pragmatická aj keby nemusela byť.

Hoci Emery možno nie je veľkým kandidátom na post kormidelníka, klub by po ňom mohol siahnuť, ak by hľadal skúseného trénera so skúsenosťami z Premier League.

Unai Emery. (foto: twitter.com)

Steven Gerrard

Ak by ste sa pred 3 rokmi opýtali fanúšikov, koho by chceli ako Kloppovho nasledovníka, väčšina by povedala práve meno Steven Gerrard, legendárneho futbalistu a odchovanca Merseysiders.

Jeho trénerské začiatky boli v klube jeho života, kde  trénoval mládežnícke tímy. Následne sa upísal škótskemu Rangers FC.

Po celkom sľubnom pôsobení v Glasgowe prišiel jeho príchod do Premier League, konkrétne do Aston Villy. Očakávania boli dosť vysoké, ale výsledky vôbec neboli také, aké sa očakávali. Na lavičke vydržal iba 40 zápasov a pripísal si až 19 prehier. Jeho pôsobenie v najvyššej anglickej súťaži sa tak po necelom roku skončilo.

Následne sa upísal klubu Al-Ettifaq, ktorý pôsobí v Saudskej Arábii. Pôsobenie na arabskom polostrove zatiaľ nie je veľmi úspešné, keďže jeho tím je momentálne až na ôsmom mieste.

Náš bývalý kapitán zatiaľ vôbec neukazuje nejaké výnimočné trénerské schopnosti. V súčasnosti je jasné, že on sa novým trénerom LFC nestane. Chcel som ho tu ale spomenúť, lebo v minulosti bol práve on označovaný za budúceho trénera tímu z Anfieldu.

Steven Gerrard. (foto: twitter.com)

Potenciálnych trénerov je však oveľa viac. Môžeme spomenúť mená ako Postecoglou (Tottenham), Simeone (Atlético Madrid), F. Inzaghi (Salernitana), Zidane (voľný), Flick (voľný), Conte (voľný), Mourinho (voľný). Ale pri týchto menách vidím len malú šancu, že by nastúpili na Nemcovo miesto.

Už teraz je jasné, že kohokoľvek vedenie tímu vyberie, bude to mať nesmierne ťažké, aby sa dokázal priblížiť úspechom Jürgena Kloppa. A koho vidíte na trénerskej stoličke vy? Budeme rad,i ak nám zanecháte vaše názory v komentároch.