Disciplinovaný, obetavý, ale aj priemerný. LFC sa po čase vydáva japonskou cestou, chce podpísať Enda

132
6031
Wataru Endō. (foto: Twitter)

Liverpool potrebuje defenzívneho záložníka viac než soľ. Caidedo nevyšiel, Lavia rovnako tak, na druhej strane potom výrazne prekvapujúco, vzhľadom na cenovku i vek v negatívnejším zmysle vyznieva možný príchod hráča menom Wataru Endō. (AKTUALIZOVANÉ!!)

Kto nesleduje Bundesligu, ten asi nesleduje ani japonskú repre, a tak len ťažko bude vedieť, kto tento 30-ročný (nar. 9.2. 1993) univerzál je. Tak, páči sa krátka charakteristika.

Rodák z Jokohamy je ako väčšina Japoncov. Húževnatý, skromný, poctivý a nielen svoj bordel si po sebe vždy uprace.

Momentálne zamestnanec nemeckého Stuttgartu prišiel do tímu Die Roten (rovnako, ako pri LFC ide o prezývku The Reds, pozn.) v 19/20, teda v sezóne, keď v ňom hosťoval aj stále ešte liverpoolsky stredný bek Nat Phillips.

Prestup z belgického Sint-Truidenu nasledoval po rade výborných výkonov, navyše to v rámci vtedy druholigového Stuttgartu bol ťah smer postup do najvyššej súťaže, kedy celkom logicky potreboval nielen rozšíriť káder, ale aj hráčov, ktorí sa nielen okamžite prispôsobia, ale aj budú platní.

Wataru Endō síce nemal vo Vfb ideálny štart, aklimatizácia zabrala niekoľko týždňov, ale napokon sa do základnej zostavy dostal, aby v záložnej rade plnil defenzívne úlohy. Zaujímavosťou je, že v najbližších troch sezónach Bundesligy odohral vždy zhodne 33 stretnutí.

Priaznivcov Merseysiders ale celkom isto bude zaujímať, že Japonec hneď v prvej sezóne medzi nemeckou elitou absolvoval až 476 osobných súbojov a v tomto ohľade bol najlepším spomedzi všetkých hráčov. Niet sa potom čomu čudovať, keď relatívne krátko po prestupe dostal kapitánsku pásku.

Ak je impozantné príliš premeštené prirovnanie, tak skúsený záložník má za obdobie od 20/21 doteraz v Bundeslige veľmi zaujímavé čísla:

  • najviac vyhraných súbojov v defenzívej tretine ihriska (254)
  • najviac víťazných vzdušných súbojov (219)
  • najviac odvratených lôpt v defenzíve (175)
  • najviac odvratených lôpt v defenzíve hlavou (105)
  • druhý v poradí, čo sa dotykov a loptou týka (6511)
  • druhé miesto v počte prihrávok (3940)
  • 2. priečka v possesion (zmocnenie sa lopty) vo finálnej tretine ihriska (404)
  • druhý v tackles (odobratie lopty súperovi defenzívnym pohybom/zákrokom, napr. sklzom (208)

V minulosti ho chválili. Za prístup, líderstvo i výkony

„Je to prirodzený líder, ktorý má tím, za ktorý hrá vždy na prvom mieste,“ hovoril pred časom dnes už ex-tréner Stuttgartu Pellegrino Matarazzo. „Je na neho spoľahnutie, nielen na trávniku, ale aj mimo neho ide príkladom,“ doplnil pre Kicker rodák z USA.

K Matarazzovým slovám sa v 2021 pridal aj niekdajší riaditeľ Vfb Sven Mislintat. „Ako hráč, aj ako osobnosť je neskutočne cenný. Je jedným z tých dielikov, ktoré vytvárajú celkový obraz. Je proste ústredným bodom násho herného systému. Či už hrá na pozícii stredného obrancu alebo defenzívneho záložníka, všade podáva kvalitné výkony.“

 

Prispôsobivý

O japonskom reprezentačnom kapitánovi, ktorý v národnom tíme odohral cez 50 zápasov, sa navyše vie, že je to poctivý, disciplinovaný futbalista, schopný sa sa takmer okamžite prispôsobiť rôznym herným systémom. Je to už istá doba, čo si v Nemecku vytvoril reputáciu inteligentného hráča s citom pre hru.

Typologicky ide o playera, ktorý je prirodzeným lídrom, má silné obe nohy, nebojí sa položiť na zadok, teda za predpokladu, že zastaví súpera, má naozaj veľmi dobré čítanie hry, je neúnavný. Aktuálne prednostne hráva na poste defenzívneho stredopoliara, je ale schopný hrať aj na stopérovi, čo pri jeho nie príliš vysokej postave (1.78 m) nemusí na každého pôsobiť ako dobrá voľba. Keďže je ale Endō pozične naozaj veľmi dobrý, navyše rýchlostne tiež nezaostáva, dá sa využiť aj v obrane.

Na druhej strane však treba povedať, že pri spriemerovaní viacerých herných atribútov vyjde tak na známku 2,5 až 3, ktorú každý, kto chodil do školy chápe, resp. chápe, čo je za ňou, čo ho v ambicióznom tíme, ako je LFC predurčuje na backup pozíciu.

Ak by sa Endov prestup do Liverpoolu zrealizoval, bol by po Takumim Minaminovi historicky druhým Japoncom v kádri The Reds. A navyše v tomto prestupovom období po Dominikovi Szoboszlaiovi druhým príchodom z Bundesligy. Plus trojka, ktorú nosí na drese, je po Fabinhovi voľná.

K transferu sa vyjadril aj tréner Stuttgartu

Tréner Stuttgartu Sebastian Horneß reagoval na tému nasledovne:

„Klub (Vfb) povolil Wataruovi jednať o odchode. Aktuálne už odletel do Anglicka na lekársku prehliadku a tak dnes s tímom netrénoval. Vo veku 30 rokov má momentálne šancu prestup do Liverpoolu, zahrať si v Premier League. Je to jeho sen.“

Previous articleStats pred zápasom: Klopp v 2. kole a aj proti Bꞌmouthu rovnako úspešný
Next articleTipovačka 23/24 #2: LFC – Bournemouth (PL)
kwop
Zavše ochranársky vandrák na spôsob old (oi!) punks never die, akých sú na svete milióny, často v polohe haters gonna hate stúpajúci na otlak tým, ktorí veci berú zbytočne príliš vážne. Tiež nefanúšik stereotypov, hlúposti, ješitnosti, demagógie, Elánu, Man Utd, repre futbalu, ananásu a balzamika. Za to cynik na plný úväzok (len nikto neplatí), ktorý má apatiu, iróniu a tupé reči ako pracovný a pomerne často využívaný nástroj. YNWA si pod príspevky nepíšem, na druhej strane píšem zavše strašne dlhé a otravné texty a ľudia si o mne myslia, že musím mať stále pravdu, lebo som hlúpy a sebestredný pidžús a zasa, nebudú ďaleko od pravdy;) Takže vo finále si ani pipíky merať nemusíme, máš ho väčšieho, drahý člen môjho fanclubu. Na pivo a punk ale zájsť môžeme. No problem, žádnej stres;) 📧 pár teplých slov mi pokojne napíš na kwop@lfc1892.net