Futbalový riaditeľ Southamptonu: Akceptovali sme ponuku LFC za Laviu, aktuálne ale rokujeme s Chelsea

40
3281
Roméo Lavia. (foto: Twitter)

Merseysiders by radi jednali o prestupe jedného z najtalentovanejších záložníkov súčasnosti. Ten ale, rovnako ako Caicedo, volí radšej Chelsea. Zrejme kvôli platu.

Po tom, ako nevyšiel battle s Chelsea o podpis záložníka Brightonu Caiceda, je tu s The Blues ďalší. A meno má Roméo Lavia. Podľa informácií, ktoré ponúka športový riaditeľ, aktuálne ešte stále Laviobho zamestnávateľa, The Reds prehrajú aj tento.

„Je verejne známe, že o Roméa je eminentný záujem, napr. sme dostali ponuku od Liverpoolu, ktorú sme akceptovali,“ hovorí futbalov riaditeľ Southamptonu Jason Wilcox.

„Následne prišla s ponukou Chelsea. Aktuálne sme teda v jednaní s Chelsea, pre Roméa je to teda naozaj hektické obdobie. Myslím ale, že do týždňa, či pár dní sa niečo záasdné udeje,“ dopĺňa.

Rodák z hlavného mesta Belgicka Bruselu Roméa Lavia má 19 (nar. 8.1. 2004), hrá na pozícii defenzívneho záložníka, teda na tom poste, ktorý akútne potrebuje doplniť, stále hrá v aktuálne už druholigovom Southamptone. Teda posledné dva zápasy nehral, lebo lebo prestup je na programe dňa.

A je naozaj veľký talent. Objektívne. Fakticky.

Kto si jeho meno zrovna nemýli s Leivom, lebo odkaz na „legendárneho“ liverpoolskeho záložníka, prípadne ho pozná len z aktuálnych transfer rumours, vie, že ide o na svoj tínedžerský vek nesporne kvalitného mladíka, pred ktorým je veľká budúcnosť.

V 2022/23 odohral za Southampton 35 duelov, z toho 29 v Premier League, strelil gól (zatiaľ jediný na seniorskej úrovni, pozn.), na jeden prihral + inkasoval 10 žltých kariet. Kto by sa ale tejto štatistiky desil, prípadne presne nevie, aké úlohy má na trávniku defenzívny záložník, prikladám video, ktoré ho dozaista upokojí.

Talentu na rozdávanie

Teraz keď je už každému jasné, že Lavia veľmi dobre číta hru, dokáže na parádu predvídať, úspešne pressuje, že je fyzicky silným futbalistom s veľmi dobrou kopacou technikou, navyše je nebojácny a zanietený pre vec, budú sa najbližšie riadky čítať o to zrozumiteľnejšie.

Liverpool totiž práve teraz dojednáva podmienky jeho prestupu zo St. Mary´s. Na stole je dlhodobý kontrakt a čo je pre nás minimálne rovnako dôležité aj pri odchádzajúcom Fabinhovi okamžite pokrytý DM post.

Daruj 4 €

Daruj 100 Kč

Nie je okamžitým ťahúňom

Na polemiku, či je 19-ročný chlapec na niečo také pripravený, navyše v klube enormného tlaku, je podľa mňa ešte čas, prípadne je na ňu priestor v diskusii. Lavia ale do tímu vyššej úrovne na akej je Southampton, prichádza ako reálny hot prospect.

S futbalom každopádne začínal v rodnom Belgicku, konkrétne v neznámom SC Woluwe. V 2012, teda od 8 rokov už ale zarezáva v Anderlechte a zápas od zápasu rastie. Výkonmi aj fyzicky. Vo finále v podstatne na dnešných 1.81 m.

O mládežníckeho reprezentanta jednej z krajín Beneluxu je ale postupom času eminentný záujem. Vrátane Pepa Guardiolu, manažéra Manchestru City, ktorého upútal na jednom z mládežníckych turnajov. A tak sa Lavia ako 16-ročný sťahuje na Britské ostrovy, kde aj v lete 2020 podpísal prvý profesionálny kontrakt.

Roméo Lavia. (foto: Twitter)

Kvalitu bolo vidieť hneď

Chalanisko, ktorého herným štýlom prirovnávajú k ex-futbalistovi Man City Fernandinhovi či výbornému Španielovi Busquetsovi, sa už po pár zápasoch v 18-ke posúva do výberu do 23 rokov, kde v Premier League 2 naráža na fyzickejšie prekážky, táto súťaž (dnes je opäť U21, pozn.) totiž zahŕňa podľa voľby klubov aj seniorských hráčov.

To, že mu súťaž i samotné Anglicko sadlo potvrdzuje ocenenie Hráč sezóny, ktoré preberá v máji 2021. Kto nevie, tak len dodám, že Man City má v európskom meradle špičkovú Akadémiu, pravidelne produkuje celý rad zaujímavých mladíkov. V súvislosti s Laviom sa nájdu aj takí, ktorí si myslia, že je aspoň tak talentovaný ako Foden, ktorý úspešne hráva v áčku The Cityzens.

Belgičan – a vôbec to neprekvapilo – zažíva pod Guardiolom debut na seniorskej úrovni, ako 17-ročný nastupuje za MCFC v dueli Ligového pohára proti Wycombe. A okrem parádneho pocitu je namieste aj nervozita a mladík odchádza zo zápasu so žltou kartou.

Šikovný záložník odohral nasledujúcu sezónu takisto v juniorke, v Premier League 2 si na konto pripísal gól, dve asistencie, 3 žlté karty a jednu červenú. Raz si za áčko zahral v Ligovom pohári a raz v slávnom FA Cupe.

Od apríla 2022 ho intenzívne sledoval Southampton, ktorý zavše dáva priestor neskúseným tínedžerom, aby s ním Lavia začiatkom júla podpísal kontrakt a na účet Man City pribudlo v librách približne 10 miliónov.

Mladík sa stal okamžitou súčasťou základnej zostavy, na konci ročníka 22/23, ktorý sa pre The Saints ale skončil katastrofálne – vypadnutím z Premier League, však zobral ocenenie Hráč sezóny.

Roméo Lavia. (foto: Twitter)

Na záver odbočka, zaujímavosťou je, že Lavia nosil v Man City na drese číslo 90, v Sotone zasa o polovicu nižšie.

Ak by pokračoval v trende, musí si na svojom najbližšom pôsobisku zobrať buď dvadsaťdvojku, alebo dvadsaťtrojku, lebo štyridsaťpäť pri delení dvomi na celé číslo rozdelíme len v predstavách.

Čo sa Liverpoolu týka, č. 22 si však minulé leto po prestupe z Aberdeenu zvolil C. Ramsay, ktorý aktuálne hosťuje v Prestone, 23 je na druhej strane voľné, v Chelsea je to naopak, 23-ku nosí C. Gallagher, dvadsaťdvojka je voľná.