Fans si plnia sny: YNWA v Tampě, nebo kde sledovat LFC, když jsi na Floridě

3
1672

Když jsem dostal nabídku pracovat nějaký čas v USA, jako dlouholetého fanouška Liverpoolu FC mě jako z prvních věcí napadla otázka, kde a jak budu sledovat zápasy milovaného klubu.

Během rozlučkových guinnessů v James Joyce Praha se mi v hlavě honily myšlenky o američanech opovrhujích fotbalem, kterému říkají soccer, a který považují více méně za sport vhodný spíše pro ženy. Hmmmm.

Možná to je v globále pravda, ale já jsem se na stránkách liverpoolfc.com dozvěděl, že v USA je registrováno celkem 77 oficiálních fanouškovských klubů Liverpoolu. A jedním z nich je také TAMPA BAY SUPPORTERS CLUB (Official Liverpool Supporters Club Tampa Bay – OLSCT) z Tampy, tedy z města, kde bych měl sledovat příští 3 ligové sezóny.

(foto: Milo)

S radostí jsem se ponořil do hledání informací o klubu, jeho základně a hlavně o tom, kde lidé sledují zápasy. V USA a tedy i v Tampě jsou irské puby nebo anglické bary běžnou záležitostí a skoro v každém je sport k dispozici, včetně Premier League. To není novinka.

Některé podniky jsou ovšem domovem určitého klubu, stejně jako například Tottenham má svou základnu v James Joyce Pub ve staréčtvrti Tampy Yboru. Jak uvádí na svých stránkách OLSCT, fanoušci Liverpoolu sledují zápasy v
Molly Malone´s Irish pubu na Davis Islands, MacDinton´s Irish pubu v Soho a dále v pivovaru Wild Rover Brewing Company, který se nachází ve čtvrti Westchase, asi 15 min autem od místa mého bydliště. A právě o sledování zápasů v posledně jmenovaném pivovaru se s vámi chci podělit.

(foto: Milo)

Časový posun Tampa – Londýn je -5 hodin, což znamená, že footbal z Evropy je dopolední záležitostí a večerní zápasy včetně LM začínají od 15:00. Zvyknete si. Pokud chcete sledovat PL doma, kanály USA nebo Peacock nabízí každou sobotu a neděli slušnou porci fotbalu v programech Premier League
Morning. TV obsahuje studiové diskuze, dva, někdy dokonce tři ligové zápasy a jejich následný rozbor.

Dost slušné na zemi, kde soccer nemá masovou podporu… Sledovat zápas doma je někdy pohodlnější, ale já doteť lituji, že jsem na zápas s MU (7:0) nešel do pivovaru. Nu což.

(foto: Milo)

Do Wild Rover Brewing Company se chodí na zápasy převážně v dresech nebo tričkách LFC a protože jak jsem řekl, je to věc dopoledne, fotbal je spojen se snídaní nebo brunchem a dopolední čas nebrání nikomu ani v pití piva.

Pivovar vlastněný rodinou s britskými kořeny (a liverpoolským srdcem) se může pochlubit rotujícím výčepním seznamem 40 originálních britských a amerických pivních receptur, dále sudovými speciály a tradiční britsko-americkou kuchyní.

Hlavní sál s obří obrazovkou a postranními televizemi je vyzdoben jako klasická fotbalová hospoda. Vlajky a šály LFC samozřejmě převažují, včetně zarámované kopačky Steve Gerrarda. Když jsem tam byl poprvé a kopačku obdivoval, chlápek za mnou prohodil “You can kiss it if you want”.

(foto: Milo)

Pivovar otevírá v 11:00, to ale neplatí o víkendu, kdy je otevřeno dle výkopu LFC, nejčastěji před 10:00, ale i v 7:00 ráno, pokud se hraje po obědě. V tento čas není ještě kuchyně k dispozici, zato kávu rozlévají zdarma.

To ale zmiňuji jen okrajově, protože stejně necháte na stole 5 dolarů – to je slušnost. “Nothing is free in this country”, jak mě jednou poučila jedna servírka, když jsem se ptal, jestli je ke kávě něco zdarma, třeba něco jako sušenka. Bylo to na letišti v Las Vegas a už hodně dávno.

(foto: Milo)

Nemám v úmyslu hodnotit sezonu, byla taková jaká byla, ale chci říct, že jsem se i tak na naše zápasy těšil. A je fajn sledovat zápas s lidmi, kteří mají stejnou náladu jako vy, když se třeba nedaří. Na poslední kolo PL bylo v pivovaru plno.

Seděli vedle sebe lidé v dresech LFC, MUTD nebo Arsenalu, smáli se, bavili a nálada byla přátelská. Jistě, hlavní plátno patřilo LFC. Manchestráci a další museli sledovat své zápasy na bočních TV a bez zvuku.

Mimochodem, nikomu v sále nevadil výsledek 4:4, ale výsledek z Goodison Parku (Everton poslední duel zvládl a udržel se v Premier League)… Na druhé straně derby je derby a bylo by škoda o něj přijít. Soccer a především PL má v USA své fanoušky, spojuje lidi jako všude a vy jen musíte vědět kam jít. Já jsem takové místo v Tampě našel a již se těším na další sezonu LFC spojenou s komunitou z Wild Rover Brewing Company. You’ll Never Walk Alone!

(foto: Milo)