Liverpoolskych mladíkov čaká zmena. Účastníci Premier League rozhodli o zaujímavom formáte

4
2144

Súťaž pre hráčov do 21 rokov prechádza zmenami. Kluby čaká zaujímavý formát, ktorý má podporiť juniorských futbalistov v ich rozvoji.

Ako informujú špecialista na mládežnícke súťaže YouthHawk i trainingground.guru, účastníci najvyššej anglickej súťaže odhlasovali, že od začiatku budúcej sezóny nahradí na juniorskej scéne súčasný stav platný od ročníka 2016/17 jednovrstvový, tzv. švajčiarsky formát, ktorého highlightom je to, že na spôsob NHL je účasť každého tímu v ňom daná neprihliadajúc na umiestnenie v poslednej edícii. Inými slovami, nevypadáva sa. A ani nepostupuje, aby bola informácia kompletná.

Dôvodom zmeny je okrem samotného vývoja mladých futbalistov smer potreby A-teamov, čo je, samozrejme, hlavný cieľ, aj obava o efektívnosť hracieho programu pri samotnej príprave hráčov akadémií na seniorský zápas.

Po lopate povedané, zlepší sa možnosť nasadenia (najtalentovanejších) mladíkov do zápasových nominácií prvých tímov. Do úvahy sa pritom berú aj raritné situácie ako je napr. siahnutie po juniorovi v prípade, že sa člen áčka zraní, alebo proste z nejakého dôvodu nečakane absentuje.

Daruj 4 €

Daruj 100 Kč

Ako je známe, pred 22/23 sa formát súťaže zmenil a z formátu pred 23-ročných sa po rokoch opäť stala súťaž pre futbalistov do 21 rokov, pričom účastníci mohli do duelu nasadiť brankára, ktorý presiahol tento vek a tiež ďalších 5 hráčov. Kluby teraz zachádzajú ešte ďalej.

Najvyššiu juniorskú súťaž si zahrá 25 tímov, ktoré budú podľa historickej skúsenosti, resp. výsledkov v súťaži za posledné 3 sezóny rozdelené do piatich košov, čo pre jeden tím garantuje znamenať 20-zápasovú sezónu dávku. Teoreticky môže celok (vrátane play-off) odohrať maximálne 24 duelov.

Mladík Ben Doak. (foto: Twitter)

V rámci svojho „koša“ vyzve každého zo 4 účastníkov, rovnako tak, ako si zahrá aj s tímami z ostatných „košov“, v praxi ale nie zo všetkými a logicky potom nie až tak početne. Ide o rovnaký formát, aký sa uvedie do reality v Lige majstrov od 24/25.

16 najlepších tímov v rámci kombinovanej tabuľky si potom na základe klasického „pavúka“ zahrá vo vyraďovacej fáze o majstra.

Ak sa to niekomu zdá málo, tak nech si ešte pridá domáce poháre i UEFA Youth League, v ktorej by sa ale LFC kvôli faktu, že sa jeho áčko nedostalo do Ligy majstrov 23/24, nepredstaví.

Nový formát hovorí o 21 týždňoch.

Kouč LFC U21 Barry Lewtas. (foot: Twitter)

Pre Liverpool sa z hľadiska pôsobenia v najvyššej súťaži nič nemení, posledných 7 sezón strávil v Premier League 2, v lige, kde ostatné 3 ročníky vyhral Man City, v ostatnej dekáde sa 2x tešili Man Utd a Chelsea a raz dokonca aj mestský rival Everton.

Rozpis je naplánovaný na júl 2023, v tomto mesiaci, konkrétne 21.7. hrá LFC U21 pod vedením Barryho Lewtasa prvý prípravný duel na pôde Kidderminster Harriers, kde sa stretne s jeho áčkom, resp. účastníkom National League.