Je Bajčetić generačný talent, alebo skončí ako C. Jones, prípadne niekde v Eibare či Prestone?

71
2614

Do 14.2. 2023 trinásť zápasov v prvom tíme, z toho 6 v lige, v nej 5 štartov v rade a pri debute v najvyššej anglickej súťaži gól. 18-ročný (nar. 22.10. 2004) rodák z Viga je aktuálne v rámci liverpoolskej zostavy výrazne pútavým hráčom.

“Hrá, ako keby nebol tínedžer, ale “starý mazák,” hovoria viacerí, iní idú ešte ďalej: “Bajčetić je hotový futbalista, máme na pár rokov vystarané.” A nájdu sa aj takí, ktorí o mladom Španielovi so srbskými koreňmi hovoria ako o generačnom talente.

A tak je tu otázka a pamätníkov – Keď si po prechode z juniorky do áčka videl napr.  Gerrarda, Owena, S. McManamana, Fowlera, Carraghera, Sterlinga, alebo pokojne Alexandra-Arnolda či Curtisa Jonesa, pomyslel si si okamžite po pár chvíľach (zápasoch), že ide o mladíka, ktorý proste urobí veľkú kariéru?

A kde na škále od Gerrada po C. Jonesa Bajčetić stojí?

Najväčší talent z Akadémie? Bajčetić dostal v LFC kontrakt do 2027

Viem, je to zapeklitá otázka, na ktorú nikto súdny dnes neodpovie. Teda ten, čo nemá vešteckú guľu, prípadne jeho naj kámošmi sú halucinogény. Možno ale niektorí vidia paralely, možno malé náznaky, že by to mohlo ísť. Alebo aj naopak, veď ako zaznelo nielen u nás na webe v diskusii, z Bajčetića pokojne môže byť o dva roky hráč Blackpoolu, Prestonu, Eibaru či Olympiakosu.

Nebol by som to ja, keby som ale naposledy spomenutú smerovanie mladíkovej kariéry ešte o čosi nezironizoval. Niektorí si možno ešte spomenú, čo sa hovorilo o Adamovi Morganovi, ešte viac o Ibem, btw, kde je teraz João Carlos Teixeira, ktorý cca v podobnej miere ako Bajčetić nakukol do áčka LFC? Inak, Portugalčan má už 30 rokov, ty vole. 🤦‍♂️😮 Čas letí, ako keby mu poriadne **balo.

Klopp a Bajčetić po výhre na Aston Ville (foto:Twitter)

Star in progress

Pred Stefanom Bajčetićom, o ktorom pred pár mesiacmi majorita priaznivcov LFC nie, že nevedela, že je na stopérovi toho odohral podstatne viac ako v zálohe, ale ani netušila, kto to vlastne je, sú celé Himaláje roboty, to ale každý vie, navyše potrebuje, aby dostával šance, vydržalo mu zdravie a až potom z neho niečo môže byť. A veľká časť fanúšikovského spektra si samozrejme maľuje príbeh o parádnej kariére. Pozn.:

Aktuálne sa o neho začínajú zaujímať médiá, čo je, síce expresívne, ale výstižne povedané, riadny mindfuck a až budúcnosť ukáže, čo mu to urobí s hlavou. Príde záujem slečien, či pánov (len dezolátovi to nie je jedno), hormóny začnú prúdiť, resp. sa tak už deje, kde kto bude Stefanov život hodnotiť aj napriek tomu, že jedinú školu, ktorú vychodil, je tá v prírode. Príde pokles formy, lebo futbalisti narozdiel od všeobecnej predstavy nie sú Avengers. Otázka je “A potom čo?”

Academy watch: Španiel s balkánskym menom prekvapil mnohých. „Učím sa od Fabinha,“ hovorí

Aký je Bajčetić talent?

Pár ľudí z tejto komunity pozná môj názor o tom, aký dobrý bol Alexander-Arnold v juniorke. Tým, ktorí nie vravím, že v tom čase nebol podľa mňa ani v TOP 10 naj talentov. A to som v tom období videl tak 45 zápasov mládežníckych výberov za sezónu.

Ak teda niekto dá na môj názor, na názor človeka, ktorý má o našej mládeži aspoň aký-taký prehľad, tak si pokojne môže začudovane poklepať po čele. Zvyšok má potom právo na to myslieť si čokoľvek. Mierim ale skôr tam, že ani najlepšie vyzerajúci talent nemusí urobiť kariéru.

Bajčetića som, pochopiteľne, v juniorke videl. Za dva roky (prišiel vo februári 2021) zopárkrát a ako zaujímavý typ mi prišiel hneď. Hlavne ma na vtedy 16 i 17-ročnom zasranovi upútal pokoj a rozvaha, za pomoci ktorých riešil ťažké situácie. Ešte pútavejšie na povestný klobúk dole mi ale prišlo, že aj keď pokazil (a pokojne aj keď jeho chyba viedla k šanci súpera), tak mu to nerozbilo hlavu. Kiežby takú mal Joe Gomez, znie hlasný povzdych.

Prišiel mi ale okamžite aj ako supertalent? Úprimne, nie. Suso, Coady (paradoxne v pondelňajšom mestskom derby vo farbách Evertonu a navyše poriadne vytočený, keď sa Andy Robertson vysmial Pickfordovi), J. Teixeira, Ibe, R. McLaughlin, Sterling, Doak, Mavinga, Coates, H. Wilson, Kent, Ojo, Hobbs, P. Anderson atď, atď. boli u mňa vyššie. Aká je realita, si odpovie každý sám.

A ešte, je Stefan naozaj až taký dobrým, alebo hráči naokolo šli výkonnostne až tak dole, že si jeho reálnu kvalitu proste len idealizujeme?

Stefan Bajčetić. (foto: Twitter)

Bajčetić sa aktuálne nachádza v bode, kedy sa pri svojom prvom seniorskom Mersyside derby hneď stal hráčom zápasu, kedy je chválený – Kloppom, fans, spoluhráčmi, kedy ho do repre chcú Španieli i Srbi. Ustojí to? Lebo horšie časy istotne prídu.