Academy watch: Španiel s balkánskym menom prekvapil mnohých. „Učím sa od Fabinha,“ hovorí

16
2998

Narodil sa 22.10. 2004 v španielskom Vigu a na severozápade krajiny aj začal s futbalom. Stefan Bajčetić je Španiel, už z jeho mena ale vyplýva, že musí mať korene na Balkáne. A aj má. Jeho otec svojho času reprezentoval Srbsko.

Talentovaný mladík väčšinu kariéry hrával na poste stopéra. Až v posledných mesiacoch v Liverpoole tréneri usúdili, že by mu mohol sedieť aj post defenzívneho záložníka. Mali pravdu. Už v sezóne 21/22 na novej pozícii presvedčil. Až tak, že si ho všimol aj Pep Lijnders, pravá ruka manažéra The Reds Jürgena Kloppa.

„Skutočne v náš projekt verím,“ hovoril na margo Akadémie ešte v januári 2022 Lijnders. „Celý čas máme naše pohľady zamerané aj na výber do 18 rokov, vieme čo sa skrýva v mladíkoch ako Stefan Bajčetić, Luke Chambers, Isaac Mabaya, Bobby Clark a pod.“

Holanďan začiatkom roka vyjadril túžbu mať najtalentovanejších juniorov v letnej príprave s prvým tímom, čo sa napokon aj stalo realitou.

LFC mladíka chcel. Zaplatil slušnú čiastku

Bajčetić nie je v Liverpoole dlho. Ešte pred administratívnym naplnením Brexitu sa The Reds v závere 2020 podarilo skompletizovať mladíkov prestup zo Celty Vigo. (oficiálne sa tak ale stalo až vo februári 2021, pozn.) Stačilo na to £250,000, čo nie je v prípade 16-ročného futbalistu úplne zanedbateľná čiastka.

„V Akadémii som sa naučil naozaj veľa a ono sa to vyplatilo,“ hovorí samotný tínedžer na margo toho, že sa s áčkom pripravuje na novú sezónu.

„Myslím si, že toto je najlepší možný klub pre môj futbalový rozvoj,“ hovorí Bajčetić, ktorý v mladom veku musel zmeniť prostredie i krajinu.

„Bolo ťažké odísť od rodiny, kamarátov, z miesta, kde som prežil celý svoj doterajší život. Keďže však milujem futbal, šiel som za snom,“ dodáva.

Príprava s prvým tímom

Bajčetić si aktuálne užíva chvíle, akých sa mu doposiaľ nedostali. V minulosti síce bol súčasťou Kloppových tréningov, ale aktuálne je už súčasťou širšieho kádra prvého tímu vicemajtra Európy i Anglicka.

„Zatiaľ je to všetko fajn. Pre mladých chalanov je toot naozaj veľmi dobrá skúsenosť, turné v Thajsku a Singapure nám dalo veľa. Každý sa so mnou baví, berie ma. Keďže hovorím aj po španielsky, môžem sa porozprávať fakt s každým.“

Stefan je na 17-ročného chalana pomerne vyspelým futbalistom. Dobre číta hru, nebojí sa ísť do súbojov, ide mu hra vo vzduchu i na zemi. Stáva sa mu však, že po tom, ako loptu protihráčovi odoberie, ju zle prihrá. „Je učenlivý a neustále sa sa snaží zlepšovať. Verím, že ho čaká veľmi zaujímavá budúcnosť,“ myslí si mládežníky kouč v liverpoolskej Akadémii Marc-Bridge Wilkinson.

V červenom Stefan Bajčetić. (foto: Twitter)

Stopér i záložník

Bajčetićovou výhodou je aj univerzálnosť, schopnosť prispôsobiť sa najrôznejším situáciám. Aj preto Lijnders prehovoril Kloppa, že tínedžera stojí za to zobrať na pre-season A-teamu.

„Úprimne, je mi jedno, na akom poste nastupujem, proste len chcem hrať futbal. Ak si tréner a realizačný tím myslia, že mám hrať na poste defenzívneho stredopoliara, budem tam hrať,“ hovorí mladík.

„Neustále sa pozerám, ako na tejto pozícii hrá Fabinho, čo robí. Je mojou inšpiráciou, pretože to, ako sa k postu defenzívneho štítu stavia je ten najlepším možný spôsob. Môžem sa toho od neho veľa naučiť.“

Čo sa týka hracieho času, priestoru v áčku, v 22/23, ten bude s najväčšou pravdepodobnosťou limitovaný, resp. obmedzený maximálne tak na domáce poháre. Bajčetića teda reálne uvidíme skôr vo výbere do 21 rokov či na európskej scéne v UEFA Youth League.

Academy watch: Isaac Mabaya. Energický mladík núti Kloppa zamyslieť sa

Academy watch: Kto je írsky mladík rýchly ako čert či Sterling, navyše pripomínajúci Maného?

Academy watch: Chlapec, ktorý „odpálil“ Messiho a spol. strieľa jeden gól za druhým

Previous articleUzávierka prihlášok – oficiálny fanklub Liverpoolu FC
Next articleRakúsky kemp lemuje duel so Salzburgom. Býci sú generálkou na Man City
Zavše ochranársky vandrák na spôsob old (oi!) punks never die, akých sú na svete milióny, často v polohe haters gonna hate stúpajúci na otlak tým, ktorí veci berú zbytočne príliš vážne. Tiež nefanúšik stereotypov, hlúposti, ješitnosti, demagógie, Elánu, Man Utd, repre futbalu, ananásu a balzamika. Za to cynik na plný úväzok (len nikto neplatí), ktorý má apatiu, iróniu a tupé reči ako pracovný a pomerne často využívaný nástroj. YNWA si pod príspevky nepíšem, na druhej strane píšem zavše strašne dlhé a otravné texty a ľudia si o mne myslia, že musím mať stále pravdu, lebo som hlúpy a sebestredný pidžús a zasa, nebudú ďaleko od pravdy;) Takže vo finále si ani pipíky merať nemusíme, máš ho väčšieho, drahý člen môjho fanclubu. Na pivo a punk ale zájsť môžeme. No problem, žádnej stres;) 📧 pár teplých slov mi pokojne napíš na kwop@lfc1892.net