Lijnders bude manažérom: V LFC sme to vždy robili tak, aby fans zostali nezabudnuteľné spomienky

19
2184
Pep Lijnders. (foto: Twitter)

Od minulého piatka (26.1. 2024) vieme, že v ďalšej sezóne sa v Liverpoole viacero vecí zásadne zmení. Jürgen Klopp totiž oznámil, že je už riadne unavený a tak si v Liverpoole „odkrúti“ posledné mesiace. Klub vzápätí dodal, že sa porúčajú aj jeho blízki spolupracovníci z realizačného tímu Pepijn Lijnders, Peter Krawietz a Vitor Matos.

Obrovský šok a prekvapenie. Jürgen Klopp po sezóne na lavičke LFC končí

Nemecký manažér The Reds okamžite zložil smerom k Holanďanovi obrovskú pochvalu.

„Hlavne Pep je pripravený – pripravený manažovať futbalový tím a tiež to aj chce, čo je super. To isté platí aj o Vitorovi,“ povedal Klopp pre liverpoolfc.com.

„Ak zmena, tak poriadna. (Pep a Vitor) Sú pripravení na manažérsky post a ja sa z tohio neskutočne teším. Najvpyvnejším človekom v tomto klube bol za ostatné roky práve Pep Lijnders. Práca, ktorú odviedol, je výnimočná. Rovnako tak inšpirácia, ktorú som od neho čerpal,“ hovorí 56-ročný rodák zo Stuttgartu.

„Vzťah, ktorý sme si vybudovali je takisto výnimočný. Naozaj sa teším na to, ako budem jeho ďalšie kroky sledovať a ak bude nutné ho podporiť, celkom isto tak urobím.“

Jürgen Klopp. (foto: liverpoolfc.com)

Poďme teraz vďaka oficiálnemu klubovému webu na širší rozhovor práve s Pepom Lijndersom, ktorého si ako priameho nástupcu Kloppa vedia predstaviť viacerí.

Pep, už bolo oznámené, že v LFC končíš aj ty. Ako si k tomuto rozhodnutiu dospel?

Nebolo to ľahké. Nie je ľahké opustiť práve takýto klub. Lenže, čo v živote musíte podľa mňa robiť, sú správne veci. V lete (2023) sme si povedali, že pokračujeme a dáme do toho všetko, čo je v nás, dokonca sme to (túto sezónu) nazvali ako Last Dance (posledný tanec), aby sme tu našu prácu  náležite ukončili.

Nikto samozrejme nevedel, že sezóna (23/24) bude takouto, vedeli sme ale, že náš projekt prichádza do cieľovej roviny. Cítil som ale, že z podporou od majiteľov, kúpou správnych hráčov, sa proste vraciame k našim základom.

Bez zbytočnej negativity. Počas predsezónnej prípravy som vtipkoval, že ktokoľvej čo i len nejakú negativitu zaznačí, tak dostane odo mňa po hlave. Len aby bolo jasné, že je tu istá čiara, že sa do toho (sezóny, povinností) vrhneme s čistým štítom.

Je vždy dobré sa pozerať len na konkrétnu sezónu a s energiou, ktorú prinesú noví hráči, naopak s odchodmi, ktoré nás postihli, tu nastala situácia, ktorú museli iní chalani v tíme zintenzívniť. V istom zarámcovaní sezóny sme boli v správnej pozícii, v takej, aby sme na ňu mohli „zaútočiť“ a to, že sa nám časom darí (výsledkovo) je naozaj fajn, navyše sme rozhodnutie o odchode mohli urobiť skoro, takže fakt je ten, že opúšťame klub, kde je (hráčsky) tím dostatočne hladný (po úspechu), talentu, vodcovských kvalít, tím, ktorý môže byť v ďalších rokoch naozaj úspešný.

Pep Lijnders. (foto: twitter.com)

Aké ťažké ale bolo toto rozhodnutie (odísť) pre teba osobne? A prečo je práve teraz vhodná doba z Liverpoolu ísť preč?

Jasné, 10 rokov klube a moji chlapci (deti) nepoznajú nič iné, sú scousermi. Tomuto klubu dlžím všetko, naopak, on mi nedlží nič. Ide o desať rokov plných oddanosti.

Vždy som hovoril, že skončím s Jürgenom a v momente, kedy už nebudem robiť asistenta niekomu inému, vyberiem sa vlastnou (manažérskou) cestou a zvládnem ju. Vždy tomu tak bolo. Takže, keď na reč prišla táto téma, bolo mi jasné, že „OK, poďme tento projekt ukončiť spoločne.“ Jasné, nie je to ľahké rozhodnutie.

Moji synovia a manželka, moji chlapci sú zrejmí scouseri a celý život nimi budú. A možno práve to je to pravé. Nikdy nebudem môcť všetkým dostatočne poďakovať, ale vďačný som. S Mikeom (Gordon – jeden z majiteľov LFC, pozn.) sme sa neskôr dobre porozprávali, za to som naozaj vďačný a viem, že teraz môžem z tohoto klubu odísť.

Pep Lijnders. (foto: Twitter)

Povedz nám niečo o tvojom vzťahu s Jürgenom (Klopp). Je to špeciálny chlapík, že?

Jasné, je to viac než kolega. Je to môj priateľ, brat, pravý futbalový brat. Boli sme tu spolu naozaj dlho, v dobrých i zlých časoch. Plne mu dôverujem, je to vzájomné a presne preto nám to fungovalo. Dáva vám to slobodu vo vedení tímu, tvorení tréningov, robení taktických rozhodnutí a to je predsa všetko, či?

Je zrejmé, že odchádzame, ale ja som skôr vo vytržení z toho, čo nás ešte čaká. Zopakujem teda, táto sezóna sa ešte neskončila.

Sme plne sústredení na prácu v LFC, tím má enormný talent, silu vôle. Proste bojujeme. Vo februári sa predstavíme vo finále (Ligový pohár proti Chelsea, pozn.), štadión Wembley bude úplne plný.

A áno, máme špeciálny vzťah. Som naozaj požehnaný (že s ním môže pracovať) a vždy si ho budem vážiť, pretože Jürgen ma nechal rásť, postaral sa o to, aby som mohol napredovať, aby som mohol rásť. Je super, že z LFC môžeme odísť za tejto situácie.

Vpredu Jürgen Klopp a vzadu zľava Vitor Matos (elite development coach) a asistenti Peter Krawietz a Pepijn Lijnders krátko po podpise nových zmlúv v Liverpoole. (foto. liverpoolfc.com)

Jürgen ale nie jediný, z ktorým máš za ostatných 10 rokov špeciálny vzťah, pár ľudí v tvojom okolí je. Sme si istí, že zostaneš v kontakte s viacerými..

Áno, samozrejme. Je to môj klub, je to náš klub. Náš projekt je naozaj silný, veľký. Obrovská poklona celej štruktúre, od športových riaditeľov, ktorí tu boli, samozrejme až k majiteľom.

Je smutné, že odchádzame, ale na druhej strane som skutočne hrdý, že sme súčasťou histórie tohto klubu. História plná trofejí; história plná talentu, hráčskych prestupov, futbalistov formovaných, vytváraných a tlačených na úroveň svetovej extratriedy. História plná výnimočných zápasov.

Naša futbalová filozofia je vždy taká, chceme fanúšikom rozdávať radosť a emócie. Bez nich by nič nebolo možné, vždy boli na našej strane, kamkoľvek sme prišli, tlačili nás až na hranice (našich možností), aby sme práve takéto nezabudnuteľné zápasy vytvárali, a tak často nás nechali lietať. Patrí im veľká vďaka, pretože robia tento klub naozaj výnimočným; ich vášňou i to, čím si prešli. A to je niečo, čo mi bude naozaj chýbať.

Zľava Pep Lijnders, Jürgen Klopp a Peter Krawietz. (foto: Twitter)

Stále to ale ešte nie je posledné zbohom, stále je pred vami veľa práce, je o čo hrať. Ako veľmi je dôležité, aby všetci – teda hráči, zamestnanci klubu, fanúšikovia – pokračovali v načatej práci až do mája (kedy je koniec sezóny)?

Myslím, že sme to vždy potvrdzovali, vždy sme sme za oponou vytvárali v rámci tejto rodiny atmosféru, kde jeden kryje chrbát druhému.

Keď sa pozriete na LFC, tak môžete vidieť skupinu lídrov, ktorí sú dosť silní na to, aby sa aj s takýmito vecami vysporiadali, sú na to zvyknutí. Myslím, že každý sa chce rozlúčiť niečím špeciálnym. No a preto musíme v tréningoch urobiť všetko, musíme neustále pokračovať v dokazovaní, prečo sme proste iní, prečo našou identitou je intenzita.

Ak v tom budeme denne na tréningoch pokračovať a budeme si týmto spôsobom istí, som presvedčený, že sa potom dokážeme presadiť aj v zápasoch, že budeme môcť súperom ukázať naše ambície, že v každom jednom zápase ukážeme, že proste máme hlad.

Následne potom budeme veriť, že sme tím, proti ktorému nikto nechce hrať. Všetko sa však začína prípravou a tým, ako veci robíme na tréningoch. Vidím, že chalani (na okolnosti) vôbec nereagujú – udržujú nastolený smer. Vždy tomu tak bolo. Aj v našich zlých fázach trénovali so všetkým, čo mali, pretože vedia, že to vytvára správne sebavedomie.

Pep Lijnders. (foto: Twitter)

Hráči sa ale k správe (o odchode realizačného tímu) postavili priamo, že?

Absolútne. Sú tu hráči, ktorí sú tu ako dlho, 8 rokov? Sú tu hráči, ktorí prešli Akadímiou, žijú týmto klubom a ja vždy hovorím, že tento klub je oveľa väčší, ako ktokoľvek z nás.

Teda pokiaľ vnímajú vzťah – v rámci „najsvätejšej trojice“ medzi fanúšikmi, manažérom a hráčmi – rovnakým spôsobom, že chceme ukázať vášeň, že chceme nasledovať svoj cieľ, že chceme hrať s veľkým hladom. Ak to teda medzi fans, manažérom a hráčmi je nastavené takto, potom bude všetko v poriadku.

Máme špeciálnu skupinu futbalistov. Vždy sme mali, ale áno, bez ich autority, bez ich osobnosti by za posledné roky nebolo nič možné. Všetci majú toľko charakteru, že nás to len odlišovalo – naozaj tomu verím. Ich absolútna viera – a vedia to asi všetci scouseri – že nakoniec budeme najlepší a porazíme tých najlepších. Vďaka tomu sa na futbalovom ihrisku stane 10 špeciálnych vecí a všetko to začína vierou.

Zľava Pepijn Lijnders a Jürgen Klopp. (foto. twitter.com)

Na začiatku tohto rozhovoru si spomenul, a Jürgen rovnako, že cítite, že je správny čas vydať sa na manažérsku dráhu. Aká je teda budúcnosť Pepa Lijndersa?

Dúfam, že rovnaké emócie a rovnakú radosť budem môcť dať fanúšikom aj v budúcnosti, novému klubu. Naozaj verím, že je to prirodzený vývoj toho, ako sme tento LFC posledné roky viedli, takže je to naozaj skvelé a nemôžem sa dočkať začiatku.

Ale si asi o pár mesiacov sadnem so svojím agentom, teraz na to nie je čas, a uvidím, aké mám možnosti, ktorý klub ma naozaj chce a v tom momente urobím rozhodnutie, ktoré je dobré pre mňa, dúfam, že dobré aj pre Vitora (Matos) a dúfam, že pre moju rodinu. Áno, naozaj zo srdca dúfam, že sa naše cesty v budúcnosti opäť skrížia – to by bolo absolútne neuveriteľné.

Keď sa pozrieš za seba na všetky tie trofeje, pričom mnohé z nich vyhral aktuálny káder – aký z toho máš pocit?

Som v nemom úžase. Myslím, že vždy, keď myslím na víťazstvá, ktoré sme dosiahli, myslím na štadión. Na to ako vybuchol energiou, nadšením a šťastím. To je to, čo vidím pred sebou a ani mi vlastne nezáleží na tom, o aký štadión ide.

Myslím, že neskoršie (víťazstvá) sa mi páčili viac ako tie prvé, ale bolo to naozaj výnimočné. A verím, že svet futbalu bol stvorený na to, aby sme fanúšikom poskytli špeciálne zápasy a poskytli im momenty, kde život stojí a na ničom inom nezáleží a myslím, že sa nám to podarilo. Mohli sme toho, samozrejme, dosiahnuť aj niekoľkokrát viac, ale preto, že sa tak nestalo tak často, tak tie, ktoré sme dosiahli, boli jednoducho… jednoducho nejdú z hlavy.