Lístky na Anfield. Ako na to?

9
5512

Ako sa dostať na Anfield a pozrieť si zápas LFC je v našich končinách večná téma.

Určite nie som ďaleko od pravdy ak poviem, že každý fanúšik túži dostať  sa na zápas Liverpoolu. Zápas na súperovom ihrisku tiež nie je zlý, ale zažiť pravú atmosféru na Anfielde je zážitok na celý život.

Anfield. (foto: Twitter)

Samozrejme, na rozdiel napríklad od Cityzens, je náš štadión neustále vypredaný a dostať sa k lístkom nie je úplne jednoduchá vec. Počas roka dostávame veľa otázok a dopytov od faúšikov, ktorì to chcú zažiť, ale nevedia ako na to.

Poďme sa teda pozrieť, ako sa to dá. Je viacero spôsobov, ako sa dostať k lístkom. Líšia sa hlavne konečnou cenou, istotou, že lístky nakoniec dostaneš, a tak trošku aj legálnosťou spôsobu nadobudnutia 🙂

Kúpa lístka cez oficiálnu stránku klubu

Určite najlacnejší, ale aj relatívne najťažší spôsob, ako sa dostať k lístkom. Najlacnejší, pretože kupuješ lístok takpovediac za výrobnú cenu a najťažší preto, že musíš splniť viacero podmienok, aby ti klub umožnil kúpiť si lístok na konkrétny zápas. Ak podmienky spĺňaš, je to pomerne jednoduchý spôsob.

Prvou a hlavnou podmienkou je, aby si bol oficiálnym členom fanclubu LFC, čo znamená zakúpenie si tzv. membership-u. Liverpool FC má tri druhy členstva pre dospelých fanúšikov FULL (cca 50 eur), LIGHT (cca 35 eur) a INTERNATIONAL (cca 25 eur na sezónu). Upozorňujem, že iba prvé a druhé členstvo umožňuje kúpu lístku.

Ak máte zakúpený sezónny membership, máte možnosť zakúpiť si lístok priamo cez stránku klubu. LFC má 27 tisíc držiteľov permanentiek, ktoré sa dedia ako rodinný poklad a do predaja teda ide cca 25 tisíc lístkov.

Klub má špeciálnu filozofiu predaja lístkov. Deje sa to prostredníctvom akejsi viackolovej aukcie. To znamená, že klub na konkrétny zápas vypíše viac kôl predaja lístkov a každé kolo ma špecifické podmienky, za akých si lístok môžeš kúpiť. V zásade sa to riadi pravidlom “fanúšikovskej vernosti”. Napríklad. V prvom kole majú možnosť kúpiť si lístky iba tí fanúšikovia, ktorí absolvovali (majú zapísané na karte) 10 zápasov z minuloročnej sezóny. V druhom kole fanúšikovia, ktorí boli na 4 zápasoch a až v treťom kole všetci ostatní členovia klubu.

Niekedy klub vypíše ešte aj posledné kolo tzv. General sale. V tomto kole si môže kúpiť lístok aj nečlen LFC. V 99% prípadov k tomuto kolu predaja nikdy nedôjde. V tejto sezóne klub nevypisuje predaje lístkov na pol sezóny dopredu ako tomu bolo v minulých sezónach, ale tým vás teraz nebudem zaťažovať.

Ak to zhrniem, tak po zakúpení príslušného klubového členstva máte možnosť prihlásiť sa do membership sekcie na oficiálnej stránke, kde môžte kliknúť na zápas a zakúpiť si lístok.

Ak hovorím o relatívne najlacnejšom spôsobe tak je to tým, že kupujete lístok priamo od klubu a nie cez dve či tri ruky. Ceny sa pohybujú od 9 libier až po 59 libier. Ak kupujete lístok, viete si vaše miesto, o ktoré máte záujem, pozrieť priamo vo virtuálnom 3D prehliadači, kde si krásne môžete nakliknúť sedadlo a software vám vygeneruje váš pohľad z tohto miesta na ihrisko.

V tejto sezóne (21/22) je ďalšou zmenou aj to, že lístok sa vám nepripíše na plastickú čipovú klubovú kartu (na papierový lístok prakticky zabudnite), ale musíte si stiahnuť NFC aplikáciu do mobilného telefónu a lístok vám klub po zakúpení pošle najneskôr týždeň pred zápasom priamo do mobilu. Vyzerá to potom vo vašom mobile takto.

NFC ticket

Je to obrana proti priekupníkom lístkov. Klub sa takto snaží zabrániť predaju lístkov na čiernom trhu.

Čierny trh zatiaľ aj tak funguje, lebo lístok sa dá pomerne jednoducho poslať cez email na iný mobilný telefón. Je to však len dočasné a po zabehnutí NFC systému do plnej prevádzky, bude obmedzená aj táto možnosť.

Tento spôsob nákupu lístkov má ešte viacero detailov, ale pre krátkosť času možno niekedy nabudúce.

Kúpa lístka cez klubové hospitality

Tu je šanca pre nečlena LFC dostať sa k lístku priamo cez klubovú stránku oveľa vyššia.

Klub ponúka hospitality balíčky tkzv. Match hospitality. Sú to balíčky, ktoré obsahujú kombo lístok + vstup do niektorej z VIP zón na štadióne, kde okrem lístka máte v cene aj občerstvenie, poprípade spoločnosť nejakej legendy klubu.

Týchto balíčkov je viacero druhov. Ceny sú závislé podľa druhu poskytovaných služieb. Pohybujú sa cca od 400 eur až do 1000 eur za balíček. Je to teda poriadne drahé, ale môžem povedať, že si to užijete a raz za čas to stojí za to. Hlavne v studených zimných mesiacoch 🙂

Najlepšie rozhodnutia vznikajú pri pive: Ideme na Anfield!!!

Kúpa lístka cez miestnu cestovnú kanceláriu

Toto je relatívne bezpečný a osvedčený spôsob. Podotýkam však, že dosť drahý. Na Slovensku fungujú dve či tri seriózne futbalové cestovné kancelárie, cez ktoré si môžete zakúpiť nielen lístok, ale zorganizujú vám aj celý zájazd (letenka, hotel, transfery a lístok na štadión). Nebudem ich menovať, pretože za sponzoring sa dnes platí a nám neplatí nikto nič 🙂 Môžete si ich jednoducho vygoogliť.

Výhodou je jednoduchosť kúpy, pre tých, ktorý sa nevyznajú, je to aj organizácia celého zájazdu.

Nevýhodou samozrejme cena. Oproti klubovým cenám lístkov, sa ceny lístkov cez CK pohybujú rádovo 4x vyššie. Ak stojí lístok napr. na Leicester 75 eur v cestovke ho predávajú od 260,- a vyššie.  Ale ak to dostane niekto ako darček, prípadne nemá problém s peniazmi za celoživotný zážitok, prečo nie?

Kúpa lístka cez zahraničné cestovné kancelárie

Tu je to veľmi podobné, ako pri kúpe cez naše CK, avšak s oveľa väčšou mierou rizika. Ceny sú podobné, alebo dokonca trošku vyššie ako na Slovensku.

Problémom je komunikácia ak vznikne nejaký problém. Väčšinou nekomunikujú, alebo komunikujú neflexibilne, a preto túto možnosť neodporúčam. Ak už, tak radšej využite slovenské cestovky. Sám mám blbú skúsenosť, že som omylom kúpil jeden lístok 2x, kvôli lagu internetu a k peniazom som sa samozrejme nikdy nedostal…

Zápas s Man United byl pro mě splněným snem a životním zážitkem

Kúpa lístka cez priekupníkov

Na Facebooku či Instagrame existuje kopa stránok, ktoré ponúkajú lístky na jednotlivé zápasy. Väčšinou ide o ľudí, ktorí žijú v Liverpoole, vedia sa dostať k permanentkám a takto si privyrábajú.

Je pár overených ľúdí, ktorí takéto služby poskytujú, ale sú aj stovky iných, ktoré sú podvodné.

Treba si dať teda pri takejto kúpe pozor, dať možno na odporúčanie, či dobrú osobnú skúsenosť iných. Lístok si v zásade môžte kúpiť aj tesne pred zápasom na štadióne.

Podotýkam, že predaj lístkov volne, pred štadiónom je vo Veľkej Británii trestný, a tak nestretnete nikoho, kto by pre štadiónom mával so štósom lístkov.

Figúrky, ktoré lístky predávajú sú väčšinou zašité v miestnych okolitých krčmách, kde tento “podpultový” predaj prebieha.

Takéhoto človeka nespoznáte len tak. Musia vám ho doporučiť a lístok vám nepredá len tak, že sa ho na to opýtate. Na to sú veľmi opatrní. Väčšinou to prebehne tak, že vám v pube dá dotyčný priekupník výmenou za dohodnutú hotovosť permanentku, ktorú mu po zápase na rovnaké miesto donesiete a vrátite. Ako to však funguje teraz po zavedení NFC systému fakt netuším…

Kúpa lístka cez československé oficiálne fankluby LFC 

Donedávna fungoval v Čechách a na Slovensku spoločný Czech Republic Slovakia Supporters Club, ktorý dostával priamo od klubu niekoľko lístkov na cca 10 zápasov za sezónu, ktoré potom rozdeľoval medzi svojich členov. Tento fanklub bol premenovaný pred sezónou na Czech Republic Supporters Club, nevieme prečo, ale zrejme ako reakcia na založenie oficiálneho slovenského fanklubu Slovakia Supporters Club.

Ako fungujú tieto dva fankluby, koľko majú členov a či dostávajú nejaké lístky na zápasy, to vedia asi iba samotní zakladatelia týchto oficiálnych fanklubov.

Slovenský nefunguje podla mňa vôbec a český (bývalý československý) vykazoval donedávna pomerne dobrú činnosť. Momentálne však nemáme vôbec žiadne správy ako fungujú, čo je prinajmenšom zvláštne, bude sa treba na to pozrieť kto a ako vlastne zastupuje komunitu československých fanúšikov Liverpoolu FC….Je určite v záujem všetkých fanúšikov LFC, aby tieto fankluby fungovali, vykazovali činnosť a neboli len “papierovými” fanklubmi.

V prípade záujmu si kontakt na tieto dva fankluby môžte nájsť na tejto stránke.

Záver

Ospravedlňujem sa za takto obšírny článok, ale ak by som išiel do detailov, tak by to bolo 2x tak dlhé 🙂

Samozrejme existujú ešte aj iné možnosti, ako sa dostať k lístkom. Poznať niekoho v Anglicku, kto vlastní sezónny lístok, vyhrať ho v tombole :), atď., ale to sú už minoritné spôsoby, ako si zabezpečiť lístok.

Ak máte k článku nejaké postrehy, či v ňom nájdete chyby, budem rád ak to napíšete do diskusie. Budem rád, ak sa vyjadria hlavne zástupcovia obidvoch fanklubov, lebo ich činnosť je momentálne zastretá rúškom tajomstva. Hlavne toho slovenského..