Príbeh Tommyho Lawrenca – Aký bol brankár Shanklyho éry?

15
1417
Tommy Lawrence. (foto: liverpool echo)

„Musíme mať v tíme Škóta, aby sme mohli vyhrávať!“ (stará futbalová povera fanúšikov LFC)


Február 2015

Reportér BBC sa vydal na zápas do Godison Parku. Išlo o Merseyside derby medzi domácim Evertonom FC a Liverpoolom FC. Prechádzal sa, vyhliadol si chlapíka a opýtal sa ho na zápas v roku 1967. On sa usmial a povedal mu: „Jasné, že si pamätám. Veď som v ňom hral!“

Hlas a úsmev nepatril nikomu inému ako legendárnemu brankárovi Shanklyho doby Tommymu Lawrencovi.

Dovoľte mi napísať pár riadkov o brankárovi, ktorého obdivujeme, hoci sme ho nikdy hrať nevideli. (Aspoň nie na živo.)

Rok 1959

Funkcionári Liverpoolu prišli do Huddersfieldu. Opýtali sa manažéra, či by mal záujem trénovať najlepší klub v Anglicku. On sa sucho usmial a odbil ich. „Matt Busby dal výpoveď?“

Matt Busby (mimochodom jeden z kapitánov Liverpoolu pred druhou svetovou vojnou) bol legendárny tréner Manchestru United. Nielenže vytvoril naj éru, ale taktiež dokázal postaviť nový tím „Busbyho detí“ po leteckej tragédii z roku 1958.

Horšie ich uraziť ani nemohol. Predsa len, narážka na klub, ktorý je rival. Muž, ktorý ich surovo odbil, bol legendárny Bill Shankly. A to ostatné je história. História, ktorá sa začala rozbitým klubom a pokračuje dodnes. Súčasťou Shanklyho doby bol aj brankár Tommy Lawrence, ktorý prišiel do klubu ešte pred nesmrteľným Škótom.

Tommy Lawrence (foto: Twitter LFChistory.net)

Tommy Lawrence

Tommy Lawrence sa narodil v južnom Škótsku, v Dailly. Do Liverpoolu prišiel, keď mal 17. Podpísal ho ešte Phil Taylor (manažér pred Billom Shanklym pozn.) Pod Shanklym debutoval 27.10. 1962. Prvý zápas za Liverpool FC odohral na The Hawthorns. Tommy dostal gól a LFC podľahol domácemu West Bromwichu 0:1.

17.11. 1962 získal čisté konto. LFC zdolal Leyton Orient (londýnsky klub, v sezóne 2022/2023 postúpil z League Two do League One ,pozn.) 5:0 a hattrick strelil Roger Hunt. (Jeden z útočníkov šialeného futbalového finále Anglicko-Nemecko 4:2 v roku 1966.)

Tommy sa po zápase stal jednotkou a odohral 35 zápasov za sezónu. V 1962/63 sa Liverpool dostal do semifinále FA Cupu. (Vyradil ho Leicester a FA Cup vyhral Manchester United.) V lige sa červení z mesta Beatles umiestnili ôsmi. (Ligu vyhral Everton.)

Sezóna 1962/63 mala pre náš klub ešte jednu novinku. Od nej sa totiž Merseyside derby hrá nepretržite dodnes. Iste, „červení“ proti „modrým“ hrali aj predtým, ale občas jeden alebo druhý klub nebol v rovnakej súťaži alebo sa nestretli v FA Cupe.

Merseyside derby, resp. znaky jeho účastníkov. (foto: Twitter)

Zaujímavejšia bola sezóna 1963/64, keď LFC vyhral ligu. Bill Shankly už dôveroval Tommymu Lawrencovi. Odohral 40 zápasov a vynechal len dva.

Mimochodom, keby sme verili na osud ukazujúci sa prostredníctvom piesne, podľa rozprávania Tommyho Smitha (hráč Liverpoolu 1962-1978 známy pod prezývkou „The Anfield Iron“) prišiel pred sezónou 1963/64 za Billom Shanklym spevák Gerry Mardsen, ktorý mu odovzdal skladbu You’ll never walk alone. Ak by sme teda verili na osud, povedzme, že YNWA prišla do klubu v čase, keď s ním Shankly prvýkrát vyhral ligu.

11. marec 1967

Spomínané derby z roku 1967 sa uskutočnilo 11.3. Šlo o piate kolo FA Cupu, ktoré sa odohralo u susedov. Goodison Park navštívilo 64 851 divákov.

V 45. minúte stretnutia sa postaral o jediný gól domácich Alan Ball. (Mimochodom, rovnako aj on bol členom jedenástky vo finále majstrovstiev sveta v roku 1966, v ktorom Anglicko vyhralo.) Everton vyhral 1:0.

Lietajúce prasa

Brankár s prezývkou lietajúce prasa sa stal neuveriteľnou históriou. (Prezývku lietajúce prasa získal za to, že vážil 89 kg a pri svojej hmotnosti nemal problém sa vynoriť kdekoľvek v šestnástke a celú si ju pokryť.)

Žil a hral v dobe Billa Shanklyho a Boba Paisleyho. Zažil The boot room, miestnosť, kde sa okrem kopačiek stretávali Shankly, Paisley a mnoho iných a pri whiskey a cigarách diskutovali o futbale, zažil aj počiatky hymny YNWA a stal pri zakladaní dynastie, na ktorú sa radi obraciame aj dnes, hoci sme o nej len čítali, počuli alebo videli zo záznamov.

Z Liverpoolu odišiel v roku 1971, prestúpil do Tranmere Rovers, kde hral do roku 1974. Zomrel 10.1. 2018.