Schmadtke o svojich úlohách v LFC: Najprv sú majitelia, rozhoduje ale aj Klopp

64
3664
Jörg Schmadtke (foto: Twitter)

Jörg Schmadtke (nar. 16.3. 1964) má v Liverpoole krátkodobý kontrakt, to sme vedeli, nie každý má ale vedomosť, že ten vyprší o približne 10 mesiacov. Už v auguste, konkrétne v jeho posledný deň, však môže byť všetko inak.

Rodákovi z Düsseldorfu totiž končí niečo ako ústna skúšobná doba.

„Čakáme do konca augusta. Podpísali sme ročnú zmluvu, ale v auguste máme možnosť sa jeden druhého (Schmadtke Kloppa, pozn.) opýtať, či sme si touto spoluprácou stále istí. Ak nie, podáme si ruky a ak sa budem chcieť (v Liverpoole) zastaviť, možno aj dostanem vstupenku na Anfield,“ hovorí Schmadtke pre nemeckú mutáciu Sky Sports.

Jörg Schmadtke (vpravo) a Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

V Anglicku sa pracuje inak

59-ročný preborník sa pristavil aj pri svoje náplni práce i tom, ako je to s Kloppom, ako veci fungujú.

„Pred podpisom zmluvy som s Jürgenom telefonoval, vymenili sme si názory. Treba však povedať, že rozdelenie úloh v Anglicku je úplne iné – máme majiteľa, ktorý má slovo pri rozhodovaní, a máme Jürgena Kloppa, ktorý nie je len trénerom, ale aj manažérom, teda tým, kto rozhoduje.“

„V povahe moje práce je dať mu čo najlepšie šablóny, aby mohol robiť čo najlepšie rozhodnutia. Najdôležitejšie je, aby ste rozumeli svojej úlohe a každý sa držal svojej roly,“ dopĺňa.

„Veľa spolu sedíme, veľa diskutujeme – ale máme aj veľa zábavy,“ hovorí Schmadtke na margo času strávených s liverpoolskym manažérom.

„Som športový riaditeľ,“ dodáva „a v podstate poskytovateľ služieb. Snažím sa Jürgenovi zobrať časť povinností, aby sa mohol sústrediť na svoj hlavný biznis. Napriek tomu je jasné, že v konečnom dôsledku rozhoduje on.

Jörg Schmadtke (foto: Twitter)

Každý musí vedieť, aká je jeho úloha

„Pochopenie úlohy je základ pre všetkých zúčastnených. Ide o vyfiltrovanie „vecí“ z jednotlivých oddelení a následne Jürgenovi predložiť najlepší možný základ pre rozhodnutie. Na tomto základe sa potom robia finálne rozhodnutia.“

Od doby, čo je v Liverpoole sú v kádri novými tvárami Mac Allister a Szoboszlai, naopak, z kádra odišlo vrátane free agents a hosťovaní cez 20 futbalistov. Mnohí z nás voláme po doplnení kádra, „starý“ harcovník nám ale podľa filozofie, ktorú razí Klopp, toho v tomto ohľade veľa neprezradí. Ani vtedy, keď redaktor Sky Sports obráti pozornosť na jeho doterajšie a zároveň úspešné pôsobenie v Bundeslige.

„Samozrejme, že v Nemecku je množstvo atraktívnych futbalistov, tým pádom sú moje poznatky a skúsenosti z tohto trhu žiadané, pretože čo to málo o tom, ako prebiehajú platby, ako druhá strana postupuje pri rokovaniach, viem.

„Nemecký prestupový trh je môj domovský, orientovať sa na ňom je pre mna o to jednoduchšie, na druhej strane to nie je o tom, ako keby sme mali teleskop namierený len na túto krajinu,“ vysvetľuje Schmadtke.

Zaujímavá vizitka

Skúsený odborník zobral na konci roka 201 zobral flek dočasného trénera v zadĺženom Aachene, urobil niekoľko zmien, naštartoval scouting, aby jeho najväčším úspechom bola v 2004/05 účasť vo finále Nemeckého pohára. Klub sa „vyhrabal“ z manka, začal prosperovať, Schmadtke ale aj tak v 2009 na predĺženie kontraktu nekývol.

Bolo to aj (alebo najmä) kvôli postu športového riaditeľa, ktorý mu ponúkli v Hannoveri. Aj za pomoci rodáka z Düsseldorf sa tamojšiemu klubu Hannoverscher Sportverein von 1896 e.V. podarilio v Bundeslige obsadiť 4. priečku a tým pádom sa aj dosať do pohárovej Európy.

Jörg Schmadtke (foto: Twitter)

V 2013 sa pobral „o dom ďalej“. 1. FC Köln ho angažoval ako spolušéfa exekutívy, „capkom“ sa podarilo postúpiť do najvyššej súťaže. Schmadtke v klube vytrval do roku 2017, kedy už mal na konte 2 ocenenia Manažér roka (2011 a 2017, pozn.).

Tu si ale treba uvedomiť, že narozdiel od Britských ostrovov, napr. v Nemecku post manažéra nezahŕňa trénovanie. Je to exekutívna práca, ide o pozíciu akéhosi splnomocnenca pre finančné otázky týkajúce sa hráčskeho kádra, či tímu ako takého, samozrejme vrátane transferov dnu a von z klubu.

Na jar 2018 už „zarezával“ vo Wolfsburgu, kde vydržal do 2023, aby sa v máji toho istého roka presunul do Liverpoolu.