LFC začal prípravu na 24/25. Slot a Hughes novinárom: Budeme hrať ofenzívny futbal, prestupový trh je ale tichý

24
2283
Arne Slot (vľavo) a športový riaditeľ LFC Richard Hughes. (foto: liverpoolfc.com)

Kelleher, Tsimikas, C. Jones, H. Elliott, F. Carvalho, C. Bradley, S. van den Berg, Quansah, N. Phillips, K. Gordon, Bajčetić, Doak, Morton, J. McConnell, L. Koumas, O. Beck a samozrejme Arne Slot. The Reds začali prípravu na sezónu 23/24.

Liverpool už aj v tréningovej praxi začal éru Holanďana Arneho Slota, ktorý skraja pre-season nemal celkom pochopiteľne pokope kompletný káder. Fotiek na oficiálnom webe je pár, tak si ich keď tak kukni.

Ešte pred tréningom si ale premiérovo pred novinárov spoločne sadli spomínaný Slot a jeho kolega (či možno priamy nadriadený) Richard Hughes (nový športový riaditeľ LFC, pozn.) a tu je teda prepis toho, čo na tlačovke odznelo.

Prvý rozhovor Arneho Slota: Cieľom je lepšie postavenie ako 3. miesto v lige

Arne, Jürgen (Klopp) hneď po tom, ak osa stal manažérom LFC povedal, že je normálny (bežný chlapík). Ako by ste sa charakterizovali vy?

Slot: Myslím, že to nie je o tom, čo vám teraz poviem. Je oveľa výnimočnejšie, čo Jürgen pre tento klub urobil. Keď prišiel, povedal, že je ‚normálny‘, ale myslím, že to, čo ho robilo výnimočným, je dojem, ktorý po sebe zanechal.

Samozrejme vyhrával trofeje, myslím s však, že jeho herný štýl sa fanúšikom páčil. Možno povedal, že je ‚normálny‘, ale myslím si, že fanúšikovia ho vidia inak. Povedzme si to tak, že čo urobil pre klub, bolo viac ako bežné.

Samozrejme, videli sme rivalitu medzi Manchestrom City a Pepom Guardiolom. Videli sme prerod (nástup) Arsenalu a vieme, že hrozba, akou je Manchester United, ktorý potenciálne opäť posilní a Spurs (Tottenham), či ďalšie tímy, takže aké očakávania môžete mať od sezóny v tejto fáze?

Myslím, že ste to povedali správne: ak pracujete v tejto lige (Premier League, pozn.,), každý sa každou sezónou zlepšuje, takže je tiež dôležité, aby sme sa taktiež zlepšovali. To je však normálne, obzvlášť ak pracujete v najväčšej lige na svete – môžete očakávať, že ostatné tímy budú lepšie. To je tiež náš cieľ a tiež dôvod, prečo sem každý deň prichádzame, teda zlepšiť tím a hráčov.

Arne Slot. (foto: liverpoolfc.com)

Richard (Hughes), aké to bolo v posledných pár týždňoch pracovať s Arnem (Slotom) a čo sa vám spoločne podarilo? Myslím v kontexte identifikovania prestupových cieľov a tiež vyriešenia budúcnosti konkrétnych futbalistov, ako sú Trent Alexander-Arnold, Mo Salah a Virgil van Dijk…

Hughes: Na úvod je to priveľa otázok! Bolo skvelé s Arnem spolupracovať. Spočiatku to bolo ťažké, pretože obaja sme ešte pôsobili inde, museli sme najprv na predošlých postoch skončiť, no a, samozrejme, Liverpool takisto čakala v závere sezóny 2023/24 dôležitá práca.

Odvtedy sme denne komunikovali o mnohých veciach, o logistike, organizácii a, samozrejme, o príprave prestupového obdobia, o čom budeme vedieť viac, keď budeme pokračovať. Je jasné, že čím viac času trávime so súčasným tímom – za ktorý sme obaja radi, že sme ho zdedili, je to veľmi talentovaný. Musíme sa však kvalitatívne zlepšiť a ako povedal Arne, musíme tak urobiť predovšetkým na tréningovom ihrisku. S otvoreným prestupovým trhom budeme vždy oportunisti, ak bude príležitosť na zlepšenie určitých oblastí nášho tímu, pokúsime sa ju využiť.

Čo sa týka predĺženia kontraktov konkrétnych hráčov, nemyslím si, že by bolo fér, aby som o nich hovoril. Sú to súkromné ​​záležitosti medzi klubom a hráčmi. Jediná obava, ktorú s Arnem z týchto situácií a všetkých ostatných v tíme máme, je to, že hráči sú plne odhodlaní venovať sa aj pre budúcu sezónu „našej veci“ – sme absolútne presvedčení, že tomu tak je.

Arne Slot. (foto: liverpoolfc.com)

S Jürgenovým úspechom ľudia hovorili, že si doslova podmanil mesto Liverpool. Len si predstavujem, ako je možné ovládnuť mesto. Čo robíte pre to, aby ste sa do klubu začlenili, aby ste sa začlenili do mesta Liverpool a fanúšikov The Reds?

Slot: Porozumieť všetkému trvá nejaký čas, ale spôsob, akým svoj čas v nasledujúcich týždňoch využijem bude o vytvorení najlepšieho možného tímu, v ňom najlepších možných hráčov, a to, aby sme boli pripravení na prvý zápas. Jasné, vždy pomôže, ak spoznáte mesto, ale myslím si, že z pozície manažéra je to skôr o tom, ak vyhráte väčšinu svojich zápasov. Myslím, že v prípade Jürgena to bola kombinácia spoznávania mesta a importovania herného štýlu, ktorý sa fanúšikom páči.

Nechcem brať Richardovi (Hughes) slová z úst, ale myslím si, že jedným z dôvodov, prečo za mnou prišiel, bolo, že náš herný štýl (v porovnaní s Kloppovým) nie je až taký odlišný. Obaja máme radi, keď fanúšikovia prídu na štadión a uvidia tím, ktorý hrá energicky, ktorý hrá dobrý futbal. Myslím, že to je to, na čo sa sústredím najviac. Ak to urobíme najlepším možným spôsobom, pravdepodobne mi to tiež dá nejaký čas a ak budem mať čas, môžem mesto spoznať o niečo lepšie. Všetko to začína zlepšovaním tímu a vyhrávaním čo najväčšieho počtu zápasov.

V minulej sezóne sme kvôli mnohým zraneniam starších hráčov videli, že Jürgen využil viacero mladíkov, s ktorými sa aj podľa výkonov dalo takmer okamžite počítať. Ste teda niekto, kto rád pracuje s mladšími členmi tímu? A budú mať rovnakú príležitosť aj túto sezónu?

Slot: Rád vidím dobrých hráčov a či sú starší alebo mladí, na tom až tak nezáleží. Ale vždy je pre klub a aj pre tím fajn, keď odchovanci postupujú do prvého tímu. To vždy dodá energiu aj klubu ako takému, jednoducho aby tu neboli len hráči, ktorí prišli z iných klubov, ale práve aj hráči z Akadémie. V konečnom dôsledku je to všetko o kvalite. Súhlasím s vami, mladíkom sa podarilo do áčka preraziť. Ak v tom budú pokračovať, bude veľká šanca, že budú hrať.

Arne Slot. (foto: twitter.com)

Na ktoré veci sa zameriate ako prvé? Na čo sa chcete najskôr zamerať a vštepiť tímu?

Slot: Zoznámenie sa s ľuďmi, ktorí tu pracujú, čo som už, samozrejme, urobil. Spoznávanie hráčov najmä ako ľudí, a rovnako tak ako futbalistov. Práve vďaka nim som videl veľa zápasov, veľa tréningov, ale myslím si, že ich ešte len lepšie spoznám.

A potom implementujte herný štýl. Nie je to tak, že by sme tu všetko zmenili, pretože veľa vecí je urobených naozaj dobre. Musíme však nájsť spôsoby, ako sa zlepšiť. Dal som si na to čas, pretože som mal veľa týždňov voľno, takže som mal veľa času hľadať, kde sa môžeme zlepšiť. Myslím si však, že ak s ľuďmi, ktorí v klube sú začneme spolupracovať, získame ešte lepší prehľad o zlepšeniach, ktoré musíme urobiť.

Ako hlavný tréner a nie manažér, ako chápete dynamiku toho, ako to bude fungovať s prestupmi, pokiaľ teda ide o váš vklad a vplyv na ne?

Slot: Pre mňa to nie je zmena, ako možno viete, pretože v Európe fungujeme takto a ja som vo Feyenoorde a v mojich bývalých kluboch vždy pracoval práve takto.

Myslím si, že na svete nie je veľa klubov – možno také ani na svete nie sú – kde by o všetkom rozhodoval jeden človek. Je to spolupráca medzi ľuďmi. Nemyslím si, že je veľa športových riaditeľov, ktorí podpíšu hráčov, ktorí by sa nepáčili manažérovi alebo hlavnému trénerovi. A toto ani nie je prípad nás dvoch. Myslím si, že v klube, ako je tento, je oveľa viac ľudí, ktorí môžu priniesť svoj názor, a to je spôsob, akým som v posledných rokoch pracoval a úprimne povedané, rád pracujem práve takto.

Niektorých ľudí by odradila predstava pokusu ísť v stopách takejto ikonickej postavy, ako je J. Klopp. Bolo to niečo, o čom ste museli premýšľať, alebo to bola len vaša viera v seba samého, že ste to chceli vziať na seba?

Slot: Nie, vlastne vôbec nie. Myslím, že sa na to dá pozerať oboma spôsobmi. Áno, do topánok sa treba zmestiť. Môžete sa na to pozrieť aj tak, že zdedíte tím, navyše tím, ktorý má víťaznú kultúru. A jeden z dôvodov, prečo sem prísť – a vždy je toho viac – ale jedným z dôvodov je, že mám pocit, že máme skutočne dobrý tím, naozaj dobrý tím.

Myslím si, že ako manažér chcete pracovať v klube, kde sú dobrí hráči s možnosťou niečo vyhrať a minulosť ukázala, že Liverpool má možnosť vyhrať nejaké trofeje. Môžete sa na to pozerať ako na spôsob, ako byť nástupcom niekoho, kto bol skutočne úspešný. Ale pozerám sa na to tak, že je to ideálne, pretože je tu možnosť niečo vyhrať. Rád pracujem s hráčmi, rád ich rozvíjam, ale tiež rád vyhrávam a v tomto klube je príležitosť vyhrať.

Jürgen Klopp primal liverpoolskych fanúšikov zaspievať v poslednom zápase 2023/24 na Anfielde vaše meno, navyše je známe, že ste sa s ním rozprávali. Bola jedna rada alebo jedna vec, ktorú vám povedal o klube a úlohe, ktorá vás zaujala?

Slot: Rozprávali sme sa o mnohých veciach, ale myslím si, že je viac než normálne, že to, o čom sme sa bavili, zostalo medzi nami. To, že pre mňa zaspieval chorál, bolo výnimočné, pretože nie je veľa manažérov, pre ktorých fanúšikovia spievajú. Mal som to šťastie, že po niekoľkých rokoch vo Feyenoorde mi začali spievať. Ale teraz sem prichádzam bez toho, aby som tu predtým pracovali, bez toho, aby som vyhrali zápas a fanúšikovia vás už spevom spomínajú, to je dobrý začiatok!

Prestupové leto 2024: Adrián dostal od LFC ponuku, Slot je oficiálne v klube, Kelleher chce byť jednotkou, nahnevaný van den Berg sa pýta preč

Je zrejmé, že rivalita Jürgena s Pepom Guardiolom skutočne pohltila Premier League. Ako veľmi sa pozeráte na túto výzvu?

Slot: Je sa na čo tešiť, ale myslím si, že v tejto lige je oveľa viac dobrých manažérov, čo je normálne. Angličania radi hovoria, že je to najlepšia liga na svete a ja tomu verím tiež!

Je normálne, že ak pracujete v takej lige, že je v nej veľa dobrých manažérov, s ktorými sa stretnete, a Pep je jedným z nich, to je isté. Myslím, že to bolo naposledy, keď som mal interview s LFC, keď som povedal, že mám šťastie, že som žil v oblasti, kde som mohol vidieť tím Barcelony – to je jedna vec, ktorú máme spoločnú.

Ale keď odtiaľ Pep odišiel, nastala nová éra a tou bola rivalita medzi Liverpoolom a Man City. Videl som veľa z nej, veľa zápasov týchto tímov. Teším sa na to, že tu budem pracovať, ale nie špeciálne na zápasy proti Man City, pretože je tu veľa fajn tímov, ktorým budeme čeliť, samozrejme počnúc Ipswichom, ktorý je v tejto chvíli najdôležitejší.

Richard, môžete vysvetliť kritériá použité pri výbere Arnrho? Viem, že ste spomínali štýl hry ako jediný základ pre to. Aké sú ďalšie prvky, na ktoré by ste fanúšikov upozornili?

Hughes: Táto filozofia, herný štýl, ktorý nás pritiahol k Arnemu, je založený na subjektívnych futbalových názoroch a údajoch, teda všeobecne ako sa očakávalo. Vo všetkých metrikách vyšiel Arneho tím Feyenoord naozaj dobre. Spôsob, akým hral – naozaj ofenzívne, útočný futbal, hral s inteligenciou, s vášňou a myslím si, že toto všetko sú atribúty, ktoré by sme tu v Liverpoole privítali. Myslím si, že so súčasným kádrom, ktorý máme, našimi priaznivcami a futbalovým klubom ako celkom, sú veľmi dobré.

Arne Slot (vľavo) a športový riaditeľ LFC Richard Hughes. (foto: twitter.com)

A veríte, že Arneho herný štýl je pre LFC najlepší? Napríklad Pep má svoj vlastný štýl, Sean Dyche má vlastný, Arne má vlastný …

Hughes: Myslím, že to závisí od situácií, ktoré máte. Myslím si, že to závisí od hráčov, ktorých máte, od hráčov, ktorých by ste chceli angažovať. Myslím si, že tento spôsob futbalu, tento štýl, s ktorým má Arne evidentne veľký úspech, je podľa mňa na pozeranie najatraktívnejší.

Verím však, že podľa názoru futbalových fanúšikov to tak bude a to je najdôležitejšie. Myslím si, že je tu povinnosťou hrať tento typ futbalu, pri ktorom sa snažíte chytiť zápas za pačesy, a nemyslím si, že to urobil každý tím Liverpoolu, ktorý som v poslednej dobe videl. Ako povedal Arne, nebude to úplne odlišný prístup a štýl od toho, čo bolo také úspešné v dohľadnej minulosti a dúfame, že to napodobníme znova.

Už ste hovorili s kapitánom Virgilom van Dijkom a pravdepodobne aj Mohamedom Salahom. Môžete nám povedať niečo o túžbe a hlade, ktorý ste pociťoval iv týchto rozhovoroch, aby naďalej reprezentovali Liverpool FC a naďalej tu vyhrávali trofeje?

Slot: Vo všeobecnosti si myslím, že každý špičkový hráč chce vyhrať. Predpokladám a dúfam, že Virgil chce najskôr vyhrať EURO 2024! Možno v tejto oblasti nie je všetko v jednej línii! A potom, keď sa vráti, teda po tom, čo si užije pár dní dovolenky, vráti sa a bude tomu tak aj naďalej. Majú hlad po víťazstve. Ak ho nemáte, nehráte za klub ako je Liverpool.

Cítili ste tiež túžbu zostať v Liverpoole?

Slot: Áno.

Cody Gakpo (foto: twitter.com)

A povedali ste Codymu Gakpovi, aby na európskom šampionáte trochu spomalil (3 góly v 4 zápasoch, pozn.)?

Slot: Nie, dúfam, že sa ešte trochu zintenzívni! Najmä v semifinále, ale najskôr vo štvrťfinále. Dúfam, že uvidím Holandsko v semifinále proti Anglicku. Takže dúfame a očakávame, že sa mu bude dariť ešte lepšie!

Cody má za sebou veľmi dobrý turnaj, ako ten jeho posledný – aj MS boli pre neho naozaj dobré. Doteraz zahral naozaj výborne, môžem mu len dúfať, že v tom bude pokračovať aj v nadchádzajúcich zápasoch.

Musíte ako nasledovník Jürgena Kloppa premýšľať o tom, čo hráčom poviete? Pretože na manažérovi, ktorý je vo vedení tak dlho, je niečo nevyčísliteľné – hlas, odkazy sú konzistentné a požiadavky rovnaké. Jednoducho musíte zapôsobiť aj na týchto hráčov…

Slot: Áno, ale to je všeobecný pocit. To nemá nič spoločné s tým, kto tu predtým pracoval. Myslím si, že ako manažér chodíte večer spať a každý deň rozmýšľate, čo budete robiť a čo poviete hráčom. Nie je to len pred prvým dňom vo funkcii, ale počas celého obdobia.

Ľudia majú tendenciu sa na nás pozerať a myslieť si, že sa vkuse pozeráme len na tabuľu, kde je načrtnutá taktika, čo tiež často robíme, ale ide aj o presvedčenie hráčov a spôsob, ako sa s nimi rozprávať.

Pre mňa to nemá nič spoločné s tým, že som nástupcom Jürgena, je to niečo, čo je súčasťou práce, o ktorej premýšľate: „OK, ako môžem z hráčov dostať to najlepšie? Akým spôsobom sa k nim mám priblížiť? Ako jednotlivec alebo ako tím?“ Takže pre mňa to nie je niečo, že si predstavujem, čo by Jürgen povedal. Nie. Takto sa na to nepozerám, ale je to: ‚OK, spoznávam hráčov, čo je najlepší spôsob, ako sa k nim priblížiť a dostať z nich maximum a to najlepšie.‘

Ricahrd Hughes. (foto: twitter.com)

Richard, už ste spomínali hráčov a zmluvy. Vo všeobecnosti je v Premier League, pokiaľ ide o prestupy, veľmi ticho. Myslíte si, že sa to zmení, keď sa bude blížiť záver prestupového obdobia? Alebo si myslíte, že momentálne nemá žiadny tím priveľa financií?

Hughes: Je ťažko to zovšeobecniť na celý futbal. Myslím, že prirodzeným dôvodom je aj to, že keď sa počas leta hrajú veľké súťaže ako svetový šampionát, majstrovstvá Európy a v tomto prípade aj Copa América a Olympijské hry, takže sa hrá veľa futbalu – pozornosť sa skôr upriamuje tým smerom.

Po návale, ktorý bol v júni, si myslím, že sa to trochu upokojí, to by teda bola moja predpoveď na júl a potom, ako vždy, keď začne august a tréneri budú mať viac času na prácu s hráčmi, tak potom budú názory vo futbalových kluboch viac nastavené smerom k prestupom a následne možno v auguste uvidíte situáciu, ktorú poznáme z minulých sezón. Nemyslím si, že toto bude iné. Ktovie, čo sa stane ekonomicky. Je ťažké povedať a hovoriť za iné kluby, ale pravdepodobne to tak bolo v júni a prečo sa také situácie vyskytli. Ale videl by som pokojný júl a snáď sa to všetko vystupňuje v auguste.

Len by ma zaujímalo, či ste už boli na Anfielde? A do akej miery bola myšlienka trénovať pred zaplnenými tribúnami tohto štadióna pri vašom rozhodnutí prísť do Liverpoolu?

Slot: Na Anfielde som tam dvakrát, raz ako fanúšik a raz, keď mi ukázali nielen toto tréningové zariadenie, ale aj štadión. Jedným z dôvodov, prečo som prišiel do Feyenoordu bolo, že som presvedčený o svojom hernom štýle. A je potom skvelé, ak máte fanúšikov, ktorí ho oceňujú. V holandskej lige sú priaznivci Feyenoordu výnimoční, každý by vám povedal, že prinášajú do tímu viac energie ako ostatní fanúšikovia.

No a toto mi bolo povedané aj o fanúšikoch Liverpoolu. Ale nielen, že mi to bolo oznámené, vedel som to – veď ak veľa pozeráš futbal + som na Anfielde raz bol, tiež viem, čo to znamená pre fanúšikov, keď vidia hrať svoj tím, tak takúto skúsenosť nadobudneš. Je to obojstranne výhodná situácia; veľmi dobrý tím, s ktorým sa dá pracovať, navyše implementácia herného štýlu, ktorý bude podobný, no zároveň trochu odlišný, povedie k veľkému nadšeniu fanúšikov. Ak to bude s fans dobrá spolupráca, tak dúfam, že to povedie k výnimočným veciam.

Arne Slot. (foto: liverpoolfc.com)

Hovorím s fanúšikmi každý jeden deň a momentálne dominuje téma vášho herného štýlu. Vo Feyenoorde ste veľakrát hrávali v rozostavení 4-2-3-1. V Liverpoole sme zvyknutí vidieť 4-3-3. Je formácia a systém niečo, o čom sa nedá vyjednávať v rámci vašej ideológie, alebo sa pozriete na svojich hráčov a prispôsobíte ho práve ich potrebám?

Slot: Som trochu smutný… možno to nie je úplne to správne slovo, ale dúfal som, že ak sa ľudia pozrú na môj tím, nepovedia, že je to o rozostavení 4-2-3-1 či 4-3-3, alebo akomkoľvek inom, ale dúfal som, že povedia, dobre, je v ňom veľká voľnosť, keď majú jeho hráči dostať loptu do rôznych pozícií.

Takže niekedy je to 4-2-3-1, niekedy 4-1-4-1, niekedy hráme na troch záložníkov. Takže je tu veľká sloboda, keď máme loptu. Ale ak ju nemáme, tak nie je toľko slobody, potom chceme byť naozaj agresívni a je len jedna cesta a to je, že si každý väčšinou drží svoju pozíciu.

Nedostal by som sa do situácie, keď poviem, že preferujem 4-2-3-1 alebo 4-3-3 alebo 4-1-4-1; je tu veľa hráčov na rôznych pozíciách, takže ak by ste sa ma spýtali, povedal by som, že vo Feyenoorde sme hrali 4-3-3 namiesto 4-2-3-1. Ale veľakrát sme nastúpili s tromi stredopoliarmi a krajní obrancovia mali rôzne úlohy. Som zvedavý, kto vám povedal, že sme hrali 4-2-3-1! Možno by si mal ísť urobiť trénerskú licenciu alebo trochu lepšie analyzovať!

Arne Slot. (foto: liverpoolfc.com)

Môžete nám povedať niečo o realizačnom tíme, ktorý ste dali dokopy, a o tom, čo prinesie na stôl? A existuje priestor na ďalšie doplnenie?

Slot: Myslím, že to už bolo oznámené – doplnením je napr. Sipke Hulshoff, s ktorým som pracoval vo Feyenoorde a tiež v našom bývalom klube Cambuure. Sedí aj tu v miestnosti, ako ste pravdepodobne videli. To už bolo oznámené. Vymenovali sme aj trénera brankárov (Fabian Otte).

Doposiaľ som s ním ešte nerobil, hovorili sme však spolu, my dvaja (s Hughesom, pozn.), a sme naozaj šťastní, že sa pripojí k nášmu tímu. A čakáme, že sa pridajú ešte ďalšie dve mená. Prezradíme to v blízkej budúcnosti.

Richard, aké rozhovory ste mali s majiteľmi, odkedy ste prišli, aké boli vaše očakávania? A ako veľmi sa tešíte na ďalšiu spoluprácu s Michaelom Edwardsom? Očividne ho poznáte z čias svojho pôsobenia v Portsmouthe a ste odvtedy v kontakte …

Hughes: Áno, veľmi sa na na spoluprácu s Michaelom teším. Podľa mňa je to doteraz najlepší britský športový riaditeľ. Rozhodnutie prísť do Liverpoolu bolo očividne také, ktoré som prijal s radosťou a zároveň s pokorou, ale kolegovia, s ktorými budem tiež spolupracovať, urobili toto rozhodnutie výnimočným.

Rozhovory medzi mnou ja majiteľmi sú na dennej báze. Bolo toho treba urobiť veľa, aby sa veci rozbehli, pričom Arneho podpísanie bolo to najdôležitejšie, čo bolo treba urobiť. No a odvtedy je to logistika a konverzácie, plánovanie dopredu. Veľmi sa teším na spoluprácu s Michaelom a vlastníckou skupinou ako celkom.

Keď s vami po prvýkrát nadviazal kontakt, aby vás priviedol do Liverpoolu, aká bola tá emócia, ten pocit s ambíciou, ktorú máte ako hlavný tréner? A bolo tam nervózne vzrušenie, že všetko pôjde podľa plánu, aby ťa sem priviedlo?

Slot: Vo Feyenoorde som pracoval v skutočnom špeciálnom klube a neopustil by som tento klub kvôli mnohým ďalším, ale keď sa ozval Liverpool, bol to zjavne jeden z klubov, pre ktorý by som z Feyenoordu odišiel a však ma tu aj vidíte.

Pre mňa je možno ešte dôležitejšie, keď som sa prvýkrát stretol s Richardom, aby som si vypočul dôvody, prečo chcel, aby som do LFC prišiel. A odvtedy som si všimol, aký je tento klub profesionálny, takže to potom išlo celkom rýchlo. Ale najdôležitejšie pre mňa je aspoň spoznať dôvody, prečo ťa vlastne chcú.

Samozrejme, my – aj Sipke (Hulshoff, Slotov asistent, pozn.) bol do toho celého zapojený – mali sme to šťastie, že sme spolu v minulosti vyhrali pár trofejí, ale dôležiutý bol v tom celom herný štýl – teda ak ma chce niekto presvedčiť, mal by sa so mnou porozprávať na spôsob „Páči sa mi tvoj štýl hry“.

V opačnom prípade by som sa do tohto klubu alebo do akéhokoľvek iného klubu nehodil. Richard o mne naozaj veľa vedel, videl veľa mojich zápasov a myslím, že toto je niečo, čo chcete počuť, že vás nechcú len preto, že ste minulú sezónu vyhrali ligu alebo túto sezónu pohár, musí tam toho byť viac. Bol som tým ohromený a odvtedy to aj vďaka môjmu agentovi šlo celkom hladko!

Arne Slot. (foto: liverpoolfc.com)

Už ste hovorili o kvalite kádra, ktorý ste zdedili, ale aj o potrebe zlepšiť ho. Koľko práce budete musieť toto leto urobiť, aby ste pokračovali v napredovaní, samozrejme pokiaľ ide o prestupy? Máte predstavu o rozsahu toho, čo je potrebné toto leto urobiť?

Slot: Nie, nebavili sme sa o konkrétnych číslach, ak ste to mysleli takto. Pre mňa je jasné, že sme zdedili káder, ktorý je dobrým tímom. V minulej sezóne už došlo k niekoľkým zmenám. Ako sa tak pozerám na futbal, tak práve teraz počas ME vidím, aké je dôležité pracovať s tímom na dennej báze. Pretože podľa mňa vidíte veľa skutočne, skutočne, skutočne dobrých hráčov, nie všetci však majú rovnakú úroveň. Takže to dokazuje môj názor na to, aké je dôležité pracovať so svojimi hráčmi na dennej báze a dostať z nich to najlepšie. To je niečo, čo budeme robiť.

Je tu naozaj dobrý tím. Ako som práve povedal, v minulej sezóne do neho pribudlo niekoľko hráčov. Čím dlhšie tím hrá spolu, ak je tam dobrý manažér alebo dobrý hlavný tréner, zvyčajne vidíte, že sa veci zlepšia. Preto mám to šťastie, že idem do klubu, kde sa bežne veľa prestupov nedeje.

Pracoval som vo Feyenoorde, kde bolo takmer normálne, že osem, deväť, desať hráčov z neho po každej sezóne odišlo, takže pre manažéra je potom ťažšie dosiahnuť pokrok. Ale tu očakávam, že si udržíme väčšinu hráčov! A myslím, že to chce aj Richard a odtiaľ môžeme už len stavať.

Počas európskych majstrovstiev sa aj tu veľa diskutovalo o najlepšej pozícii Trenta (Alexander-Arnold), či by mal byť obrancom alebo stredopoliarom. Som si istý, že v Holandsku máte to isté s Codym Gakpom, či už by to mal byť útočník alebo ľavý krídelník. Oboch sme v LFC videli vo veľmi špecifických pozíciách. Máte predstavu o tom, kde by mali v klube hrať a aké sú ich najlepšie pozície na EURO?

Slot: Nemám názor na to, aké by boli ich najlepšie pozície niekde inde, pretože to vždy závisí aj od ostatných hráčov, ktorých máte. Hráča nemôžete posudzovať samostatne, vždy je to v kontexte tímu. Ale mám svoj názor na to, kde  budú hrať v Liverpoole – ak vám to nebude vadiť, najprv sa s nimi o tom porozprávam, najskôr s nimi budem pracovať, kým vám to poviem.