Štatistický sumár Premier League 2021/22. Ako sa LFC darilo?

11
3088

Konečné 2. miesto v poradí najvyššej anglickej súťaže, ale znovu iba o jediný bod za Manchestrom City, pripomenulo The Reds sezónu 2018/19. Okrem paralely s chýbajúcim bodom deliacim klub od ligového titulu, je zhodné aj poradie v TOP 6 (1. Man City, 2. LFC, 3. Chelsea, 4. Tottenham, 5. Arsenal, 6. Man Utd).

Skončená sezóna z pohľadu LFC prebiehala od začiatku s cieľom zaútočiť na titul, no veľké komplikácie nastali v polovici decembra 2021, tesne pred Vianocami, pokračovali medzi sviatkami a vrcholili tesne po Novom roku.

Presnejšie išlo o sériu 3 zápasov vonku (Tottenham 2:2, Leicester 0:1 a Chelsea 2:2), čo bola najdlhšia séria bez výhry a so stratou až 7 bodov. V oboch londýnskych stretnutiach viedli červení z Anfieldu, no neudržali sľubné vedenie.

A v súboji na King Power Stadium jediný raz v sezóne nestrelili ani jeden gól. Tým pádom sa najväčší konkurent Manchester City dostal do rozhodujúceho náskoku, ktorý sa už do konca sezóny Merseydisers nepodarilo dobehnúť.

Gólová radosť The Reds. Zľava Jota, Robertson, N. Keïta a L. Díaz. (foto: Twitter)

Liverpool FC

• Bilancia sezóny: 38 zápasov, 28 výhier, 8 remíz, 2 prehry, skóre 94:26, úspešnosť 81%
  • Bilancia doma: 19 zápasov, 15 výhier, 4 remízy, 0 prehier, skóre 49:9, úspešnosť 86%
  • Bilancia vonku: 19 zápasov, 13 výhier, 4 remízy, 2 prehry, skóre 45:17, úspešnosť 75%

Doma dosiahol LFC o 2 víťazné zápasy viac ako vonku pri rovnakom počte remíz. Bohužiaľ tieto dva duely priniesli prehry (West Ham 2:3, Leicester 0:1). Zhodou okolností sa práve tieto dva kluby pričinili v sezóne 2018/19 o to, že sme na titul nedosiahli práve o spomínaný smolný jeden bod.

• Bilancia jesene (1/2 sezóny): 12 výhier, 5 remíz, 2 prehry, skóre 50:16, úspešnosť 72%
  • Bilancia jari (2/2 sezóny): 16 výhier, 3 remízy, 0 prehier, skóre 44:10, úspešnosť 89%

Pri porovnaní jesene a jari bola bilancia omnoho lepšia v druhej polovici sezóny. Naproti tomu strelil LFC na jeseň o 6 gólov viac, ale aj o šesť viac inkasoval.

• Bilancia 1. polčasov: 38 zápasov, 21 výhier, 16 remíz, 1 prehra, skóre 44:14, úspešnosť 69%
  • Bilancia 1. polčasov doma: 19 zápasov, 12 výhier, 7 remíz, 0 prehier, skóre 21:4, úspešnosť 75%
  • Bilancia 1. polčasov vonku: 19 zápasov, 9 výhier, 9 remíz, 1 prehra, skóre 23:10, úspešnosť 63%
Gólová radosť The Reds po Salahovom zásahu na 2:0. (foto: Twitter)

Prvé polčasy priniesli iba jedinú prehru LFC (na Etihad Stadium 1:2 s Man City). Doma v 1. polčase bez prehry a bilancia lepšia ako vonku.

• Bilancia 2. polčasov: 38 zápasov, 25 výhier, 10 remíz, 3 prehry, skóre 50:12, úspešnosť 75%
  • Bilancia 2. polčasov doma: 19 zápasov, 14 výhier, 4 remízy, 1 prehra, skóre 28:5, úspešnosť 81%
  • Bilancia 2. polčasov vonku: 19 zápasov, 11 výhier, 6 remíz, 2 prehry, skóre 22:7, úspešnosť 68%

V 2. polčase LFC bol opäť lepší doma, i keď s jednou prehrou (Brighton 0:1).

Celkove bol úspešnejší The Reds v 2. polčase, hoci až 3-krát prehrali, čo stojí v kontraste jedinej prehre v prvom polčase.

Zápasy bez streleného gólu: 1 (nešťastný zápas na pôde Leicestru 0:1 s nepremenenou penaltou Salaha).

Zápasy bez inkasovaného gólu: 21 zápasov, z toho 12 doma a vonku 9 zápasov.

Alisson Becker udržal 20-krát čisté konto a Caoimhín Kelleher 1x.

Kostas Tsimikas (v červenom) v súboji s Masonom Mountom. (foto: Twitter)

Série zápasov LFC v sezóne PL:

• víťazná 10-zápasová: od 21. do 30. kola
  • bez prehry 19-zápasová: v druhej polovici sezóny (od 20. kola po 38. kolo)
  • bez výhry 3-zápasová: od 18. kola po 20. kolo (Tottenham 2:2 – vonku, Leicester 0:1 – vonku, Chelsea 2:2 – vonku)

• kolo: Tottenham (doma) 1:1
Andy Robertson (vľavo) v súboji s Harbvey Barnesom, Škót si kvôli červenej karte proti „líškam“ tentoraz nezahrá. (foto: Twitter)

Zápasy, v ktorých Merseysiders stratili črtajúce sa víťazstvo:

• kolo: Brentford (vonku) 3:3, strata výhry 8 minút pred koncom.
  • kolo: Manchester City (doma) 2:2, o výhru prišli 9 minút pred koncom.
  • kolo: Brighton (doma) 2:2, bolo už v 24. minúte 2:0 pre LFC.
  • kolo: Tottenham (vonku) 2:2, o výhru 16 minút pred koncom.
  • kolo: Chelsea (vonku) 2:2, už v 26. minúte bolo 2:0 pre The Reds.

Najlepšia bilancia s klubmi PL:

Manchester United a Leeds rovnako 6 bodov (skóre 9:0), Watford 6 b. (7:0), Arsenal 6 b. (6:0), Everton, Crystal Palace, Norwich a Southampton 6 b. (6:1), Newcastle a Wolves 6 b. (4:1), Burnley 6b. (3:0) a Aston Villa 6 b. (3:1).

Najhoršia bilancia s klubmi PL:

Chelsea a Tottenham rovnako 2 body (skóre 3:3), Manchester City 2 b. (4:4).

Zľava Diogo Jota a Sadio Mané. (foto: Twitter)

GÓLY

Strelené góly – fázové rozloženie 94 gólov LFC v zápasoch PL:

1.-15. minúta: 13 gólov, z toho Jota-3x, Mané, Salah a J. Henderson po 2x, po jednom L. Diaz, Matip, van Dijk a Keita.

16.-30. minúta: 15 gólov, z toho Salah a Jota po 4x, Mané-3x, po jednom L. Diaz, Matip, Keita a Minamino.

31.-45. minúta: 14 gólov, z toho Jota-4x, Salah, Mané a Fabinho po 2x, po jednom Firmino, Thiago Alcãntara, Alexander-Arnold a Oxlade-Chamberlain.

nastavený čas 45+ padli 2 góly: obe strelil Salah.

46.-60. minúta: 10 gólov, z toho Salah-3x, Jota a Mané po 2x, po jednom Fabinho, van Dijk a Firmino.

61.-75. minúta: 18 gólov, z toho Salah-6x, Mané-4x, Firmino a Robertson po 2x, po jednom L. Díaz, Matip, C. Jones a Oxlade-Chamberlain.

76.-90. minúta: 18 gólov, z toho Salah-4x, Mané, Jota, Origi, Minamino a Fabinho po 2x, po jednom L. Díaz, N. Keïta, Alexander-Arnold a Robertson.

nastavený čas 90+ padli 4 góly, po jednom zaznamenali Origi, Mané, Firmino a van Dijk.

V 1. polčase padlo spolu 44 gólov, ale v 2. polčase až 50 gólov.

Zaujímavosť – najviac sme ich videli v posledných dvoch tretinách druhého polčasu – zhodne po 18 gólov. V nastavenom čase 6 gólov (dve v 1. polčase a štyri v 2. polčase).

6. fáza (33.-38. kolo): Mané 2, Salah 1, Jota 0 gólov

Z toho vyplýva, že vo 4. fáze (iba 4 góly) a v 6. fáze (dokonca iba 3 góly) zabrali iní hráči LFC ako spomínaní traja najlepší strelci.

Traja naj strelci v dvoch poloviciach sezóny PL:

1/2-jeseň: 1. Salah 17, 2. Jota 10, 3. Mané 9 gólov

2/2- jar: 1. Mané 7, 2. Salah 6, 3. Jota 5 gólov

Strelci víťazných gólov za The Reds:

Najviac ich strelil Salah v 7 zápasoch, Jota v 6, Mané v 5, L. Díaz, Fabinho a N. Keïta (2), Origi, Matip, Robertson a Oxlade-Chamberlain v jednom zápase.

Strelci gólov znamenajúci remízu:

Salah, Mané a L. Diaz v jednom zápase.

Počty strelených gólov hráčmi LFC v jednotlivých zápasoch:

0 gólov v 1 zápase, 1 gól v 7 zápasoch, 2 góly v 14 záp., 3 góly v 9 záp., 4 góly v 4 záp.,

5 gólov v 2 záp. a 6 gólov v 1 zápase.

Mohamed Salah (vľavo), za ním Diogo Jota a Trent Alexander-Armold. (foto: Twitter)

Hráči:

Góly: 94 liverpoolskych gólov v PL si rozdelilo 17 hráčov a ani jeden nebol vlastný od hráča súpera.

• Najviac ich vsietil Mohamed Salah – 23 (z toho 5 z penált), za ním sú Mané so 16 a Jota s 15 gólmi. Po týchto Top strelcoch nasleduje Firmino a Fabinho (dve dal z 11 m) s 5 presnými zásahmi. Luis Díaz skóroval 4x, ďalší sú 3-góloví strelci – Minamino, Origi, N. Keïta, Robertson, van Dijk a Matip. Dva góly majú na konte J. Henderson, Oxlade-Chamberlain a Alexander-Arnold. Jeden zaznamenali Thiago Alcãntara a C. Jones.
  • Asistencie: Najviac prihrávok na gól má tiež Salah – 13, za ním je Alexander-Arnold s 12 a Robertson s 10 asistenciami. Za týmito Top nahrávačmi nasleduje J. Henderson s 5 a trojica Jota, Firmino a Thiago Alcãntara – 4. Tri asistencie majú na konte Matip a L. Díaz. Dve si pripísali Mané a Tsimikas. Jednom nahrávkou pomohli Fabinho, Milner, Oxlade-Chamberlain, C. Jones, N. Keïta, van Dijk, J. Gomez, Neco Williams a brankár Alisson Becker.

18. Tsimikas 2 (0+2),

19.-22.Milner, J. Gomez, N. Williams a A. Becker 1(0+1).

Zaujímavosť: I. Konaté bez bodu v PL, ale v pohároch sa presadil aj gólovo.

Fabinho (vľavo) a Ruben Díaz. (foto: Twitter)
  • Žlté karty : Najviac ich videl Fabinho – 7, za ním sú Mané a Robertson s 5. Tri razy inkasovali Jota, Firmino, J. Henderson, N. Keïta, van Dijk a Tsimikas. Dve majú na konte Milner, I. Konaté, Thiago Alcãntara, Alexander-Arnold, J. Gomez a Matip. Jednu videli Salah, Morton a Minamino.

Kuriozita: aj manažér Jürgen Klopp dostal ŽK, dokonca dve.

• Červená karta: iba jedna, ktorú inkasoval Andrew Robertson v zápase na Tottenhame od hlavného rozhodcu Paula Tierneyho.
  • Penalty: LFC dostal v sezóne možnosť kopať jedenástku 8-krát. Salah ich premenil päť a Fabinho dve. Bohužiaľ jednu egyptský útočník zahodil a to v zápase vonku v Leicestri (skončilo to prehrou 0:1), ktorý bol jediným zápasom The Reds v sezóne bez streleného gólu.

Proti nám hlavní rozhodcovia v tejto sezóne PL neodpískali ani jednu penaltu.

Tierney mení rozhodnutie a zo žltej karty pr Robertsona je razom červená. (foto: Twitter)

Rozhodcovia:

Najviac zápasov LFC odpískali ako hlavný Taylor a Dean po 5-krát. Za nimi sú Oliver, Marriner, Moss a Attwell so 4 zápasmi. Tri razy boli delegovaní Atkinson a Tierney, dva duely majú na konte Pawson a Kavanagh. V jednom sa ocitli Friend a Madley.

Celkom v zápasoch The Reds tejto sezóny PL pískalo 12 anglických rozhodcov.

Penaltu v prospech LFC odpískali M. Oliver až tri (dve v 19. kole), dve Attwell, po jednej Taylor, Dean a Friend.

Video Assistent Referee:  Video systém neuznal hráčom LFC v sezóne 2 góly, jeden na strane súpera.

Konkrétne: v 2. kole Salahovi pre ofsajd v zápase LFC – Burnley 2:0; a v 10. kole Manému kvôli ruke v dueli LFC- Brighton 2:2 a na strane súpera v 32. kole Sterlingovi pre ofsajd v zápase Manchester City – LFC 2:2.

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Manažér

Jürgen Klopp nasadil počas celej sezóny celkom 26 hráčov, z toho 24 hráčov v poli a 2 brankárov.

• Brankári : Alisson Becker odchytal 36 zápasov a Kelleher sa predstavil v 2 stretnutiach. Obaja vydržali v bránke celé zápasy, Klopp ani raz nemusel gólmana striedať.
  • Obrana: V základnej zostave sa objavili van Dijk 34-krát, Alexander-Arnold 32x, Matip 31x, Robertson 29x, I. Konaté 11x, Tsimikas 9x, J. Gomez 4x a Milner 2x.
  • Záloha: Do základu boli nasadení J. Henderson 29-krát, Fabinho 26x, Thiago Alcãntara 17x, N. Keïta 14x, C. Jones 10x, Milner 7x, Oxlade-Chamberlain 6x, H. Elliott 4x a Morton 1x.
  • Útok: Klopp postavil v základe Mané 32-krát, Salah 30x, Jota 27x, L. Diaz 11x, Firmino 10x, Oxlade-Chamberlain 3x a Minamino 1x. Origi nebol ani raz v základnej zostave tejto sezóny PL.

Striedania: Nemecký manažér použil pri striedaniach 18 hráčov. Najčastejšie menil spoluhráča Milner 15-krát, za ním sú Firmino a Minamino po 10x, N. Keïta 9x, Jota, Thiago Alcãntara a Oxlade-Chamberlain po 8x, Origi 7x, J. Henderson 6x, Salah a C. Jones po 5x, J. Gomez a Tsimikas po 4x, Fabinho 3x, H. Elliott, Mané a L. Díaz po 2x, Neco Williams, Morton a Gordon po 1x.

Zľava Fabinho a Thiago A. (foto: Twitter)

Klopp a jeho kombinácie hráčov:

• Stopéri: Klopp použil v 21/22 iba tri stopérske dvojice, oproti 16 rôznym dvojiciam v minulej sezóne PL. Najviac zápasov v základe odohrala dvojica Matip a van Dijk 27-krát, duo I. Konaté a van Dijk 7x a ešte tandem Matip a I. Konaté 4x.
  • Záloha: Najviac kombinácií použil nemecký manažér v strede poľa a to až 21 rôznych trojíc. Najčastejšie bola do zápasu nasadená trojica J. Henderson – Fabinho – Thiago A., dovedna 9-krát. Za nimi je trojica J. Henderson – Fabinho – C. Jones 4x. Po 3 razy nastúpili „kombinácie“ N. Keïta -J. Henderson – Milner a Keita – Fabinho – J. Henderson. Dva zápasy absolvovali trojice Thiago Alcãntara – Fabinho – C. Jones, Oxlade-Chamberlain – Fabinho – J. Henderson. V jednom stretnutí sa objavilo ďalších 15 záložných trojíc.
  • Útok: Šéf lavičky LFC použil 9 rôznych útočných trojíc. V tejto sezóne najčastejšie nasadená už nebola hviezdna trojica Salah – Firmino – Mané, ktorá nastúpila iba v 4 zápasoch. Najviac v základnej zostave nastúpili spoločne Salah, Mané a Jota, celkovo 17-krát. Za nimi je trio Salah – Mané – L. Díaz 6x. 4 razy to bola trojka Jota – Mané – L. Díaz 4x. Dva duely začala trojica Salah – Firmino – Jota a aj Oxlade-Chamberlain – Firmino – Jota. V jednom stretnutí sa objavilo aj zloženie Jota – Firmino – L. Díaz, ďalej Salah – Oxlade-Chamberlain -Mané a aj Minamino – Firmino – Jota.
Alisson Becker. (foto: Facebook)

Odohraté celé zápasy (90 min.):

• Brankári: Alisson Becker – 36 zápasov a Kelleher – 2.
  • Obrancovia: van Dijk – 34 zápasov, Matip – 31, TAA – 30, Robertson – 26, I. Konaté – 11, Tsimikas – 8, J. Gomez – 3
  • Založníci: Fabinho – 21 zápasov, J. Henderson – 18, Thiago A. – 5, N. Keïta, Milner a C. Jones po 4, H. Elliott – 2, Oxlade-Chamberlain a Morton 0.
  • Útočníci: Salah a Mané po 25 zápasov, Jota – 10, L. Diaz – 4, Firmino – 3, Minamino – 1.

Sezóna 2021/22 sa určite zaradí medzi najpamätnejšie v histórii Liverpoolu. Bojovať počas celej sezóny o 4 cenné trofeje až do posledného možného zápasu (odohratých maximum 63 stretnutí v sezóne) je niečo fantastické, čo sa nepodarilo nielen predchodcom Jürgena Kloppa na manažérskom poste LFC, ale ani žiadnemu inému klubu v Anglicku.

Byť tak blízko zisku „quadruple“ bude ešte fanúšikov, skalných The Reds dlho mrzieť. Ale aj zisk domácich anglických pohárov poteší, navyše keď sme League Cup vyhrali po 10 rokoch a FA Cup dokonca po dlhých 16.